Προς το περιεχόμενο

ΟΤΕ: Η τεχνολογία Vectoring μας επιτρέπει να προσφέρουμε ταχύτητες 100 Mbps στους καταναλωτές


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Ο ΟΤΕ δεν έχει κανένα οικονομικό λόγο να υλοποιήσει ευρέως FTTC από τη στιγμή που οι πολίτες της χώρας μετά βίας πληρώνουν το 10ευρω το μήνα για VDSL2 (ενώ οι κινητοί χτυπάνε αλύπητα με το 4G). Θα βγουν οι μέτοχοι στα κάγκελα...

Και γιατί συνεχίζει να το υλοποιεί τόσα χρόνια τώρα? Για τα μάτια του κόσμου?

 

Τα έργα δεν σταματάνε, συνέχεια ανακοινώνονται νέες περιοχές και διαθεσιμότητες...

 

Γιατί μου φαίνεται ότι μπερδεύεις το FTTC με κάτι άλλο? FTTC=Fiber to the Cabinet (aka VDSL2 μέσω των νέων ΚΑΦΑΟΥ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 214
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κι ομως μπορει πολυ ευκολα να υλοποιηθει στις υφισταμενες καμπινες αν το επιτρεψει η ΕΕΤΤ.

Εδω κολλαει το ρητο "η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια".

 

Η ημιμάθεια σου σε εμποδίζει να δείς το "100Mbps στους καταναλωτές".Έχοντας εμπλακεί σε υλοποίηση ΜΑΝ σε μεγάλους επαρχιακούς δήμους σου λέω πω αυτό δεν πρόκειται να συμβεί γιατί στην Ελλάδα αυτό που αποκαλούν "last mile" στο fttc επηρρεάζεται από [sic] χίλιους-δυο παράγοντες (φθορές στο χαλκό,φρεάτια γεμάτα νερά κτλ).Για να μη μιλήσουμε για τις περιπτώσεις όπου κάποιο συνεργείο πήρε παραμάζωμα την ίνα.Οπότε αν ξέρεις κάτι που δεν ξέρω έχει καλώς.Ειδάλλως δεν έχει νόημα να σχολιάζεις για να σχολιάζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν και είμαι εξαίρεση, η γραμμή μου έχει δυνατότητα για πάνω από 100mbps από τώρα(120mbps attainable με παράλληλη καλωδίωση, αν την φτιάξω θα πάει ακόμα πιο πάνω), χωρίς Vectoring :P

 

Το θέμα είναι πόσο βελτιώνεται το attainable rate αφού εφαρμοστεί g.vector.

 

Λογικά πάντως ακόμα κι οι "χειρότερες" περιπτώσεις VDSL2 (30mbps) μέσω ΚV(ΚΑΦΑΟΥ) θα πιάνουν καρφωτά 50mbps. Αυτές που τώρα πιάνουν εύκολα 50mbps κι έχουν attainable κάτω από 100, λογικά θα πιάνουν τα 100. Άλλες σαν τις δικές μου παίζει να δουν και 150...

 

Στο adslgr πάντως έχει αναφερθεί ότι γίνονται πιλοτικά δοκιμές για 100/50 από πέρσυ.

 

 

Σκέψου ότι παρουσιάστηκε Vectoring για έως 750Mbps πάνω από χαλκό...

 

http://www.adslgr.com/forum/threads/935302-Η-νέα-τεχνολογία-G-Fast-με-Dynamic-Bandwidth-Allocation-δίνει-ταχύτητες-έως-750Mbps-πάνω-από-χαλκό

 

"Σε δοκιμές της Sckipio το 2015, είχαν επιτευχθεί ταχύτητες 500Mbps στα 200 μέτρα απόσταση."

 

Δεν είναι κι άσχημο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το ΚΑΦΑΟ, του ΚΑΦΑΟΥ?

Όχι, το ΚΑΦΑΟΥ είναι αν δεν κάνω λάθος η σωστή ονομασία βάση της προφοράς της γερμανικής λέξης/φράσης...

 

http://www.translatum.gr/forum/index.php?topic=119002.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Νομίζω ότι στην Αθήνα οι περισσότεροι το έχουν το 50/100.

Με vectoring σίγουρα, ειδικά αν δεν έχουν παράλληλη καλωδίωση στο σπίτι τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

owned 

 

5345102888.png

Αν και είμαι εξαίρεση, η γραμμή μου έχει δυνατότητα για πάνω από 100mbps από τώρα(120mbps attainable με παράλληλη καλωδίωση, αν την φτιάξω θα πάει ακόμα πιο πάνω), χωρίς Vectoring :P

 

Το θέμα είναι πόσο βελτιώνεται το attainable rate αφού εφαρμοστεί g.vector.

 

Λογικά πάντως ακόμα κι οι "χειρότερες" περιπτώσεις VDSL2 (30mbps) μέσω ΚV(ΚΑΦΑΟΥ) θα πιάνουν καρφωτά 50mbps. Αυτές που τώρα πιάνουν εύκολα 50mbps κι έχουν attainable κάτω από 100, λογικά θα πιάνουν τα 100. Άλλες σαν τις δικές μου παίζει να δουν και 150...

 

Στο adslgr πάντως έχει αναφερθεί ότι γίνονται πιλοτικά δοκιμές για 100/50 από πέρσυ.

 

 

Σκέψου ότι παρουσιάστηκε Vectoring για έως 750Mbps πάνω από χαλκό...

 

http://www.adslgr.com/forum/threads/935302-Η-νέα-τεχνολογία-G-Fast-με-Dynamic-Bandwidth-Allocation-δίνει-ταχύτητες-έως-750Mbps-πάνω-από-χαλκό

 

"Σε δοκιμές της Sckipio το 2015, είχαν επιτευχθεί ταχύτητες 500Mbps στα 200 μέτρα απόσταση."

 

Δεν είναι κι άσχημο...

εννοεις 100 κατω 50 πανω? :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εννοώ ακόμα και τώρα, με βάση αυτό που δείχνει το μόντεμ.

Για τους περισσότερους δεν ξέρω, αρκετοί σίγουρα ναι...

εννοεις 100 κατω 50 πανω? :o

Για το πιλοτικό? Ναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η cosmote καλός ή κακός είναι η μοναδική εταιρεία στη Ελλάδα που κάνει επενδύσεις στο δίκτυο της. Τώρα αν κάποιοι έχουν άλλες εταιρείες παροχής Internet και συγχρονιζουν στα 2mbps δεν τους φταίει η cosmote. Επειδή εργάζομαι στο δίκτυο της cosmote σε όσους έχουμε βάλει vdsl (σε αρκετές περιοχές της Θεσσαλονίκης) παράδειγμα 50άρα δεν συγρονιζαν κάτω από 45 ποτέ και στις 30αρες ποτέ κάτω από 25. Και ένα τελευταίο... Η τιμές που είναι μεγάλες σε σύγκριση με άλλες χώρες δεν εξαρτάται πάντα από τις εταιρείες αλλά και από τους φόρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η cosmote καλός ή κακός είναι η μοναδική εταιρεία στη Ελλάδα που κάνει επενδύσεις στο δίκτυο της. Τώρα αν κάποιοι έχουν άλλες εταιρείες παροχής Internet και συγχρονιζουν στα 2mbps δεν τους φταίει η cosmote. Επειδή εργάζομαι στο δίκτυο της cosmote σε όσους έχουμε βάλει vdsl (σε αρκετές περιοχές της Θεσσαλονίκης) παράδειγμα 50άρα δεν συγρονιζαν κάτω από 45 ποτέ και στις 30αρες ποτέ κάτω από 25. Και ένα τελευταίο... Η τιμές που είναι μεγάλες σε σύγκριση με άλλες χώρες δεν εξαρτάται πάντα από τις εταιρείες αλλά και από τους φόρους.

Πώς σού φαίνεται ότι είμαστε πελάτες OTE/Cosmote εδώ και δεκαετίες - δεν έχουμε αλλάξει - και παίζουμε 3Mbps με CRC errors εντός αστικού ιστού πόλης; Γιατί πολύ απλά οι καμπίνες έρχονται με ρυθμούς χελώνας ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...