Προς το περιεχόμενο

AMD Zen, AM4 socket


tmjuju

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο M4trix καταρχάς σου ζητήθηκε κάτι συγκεκριμένο απ'τον Aetoliftis και σφυρίζεις αδιάφορα.

 

Έπειτα, τα score που μας έδειξες από cinbench είναι απογοητευτικά για 4.5 και νέα αρχιτεκτονική. Κάνουν την ταπεινή γεροντάρα μου, των 120 ευρώ, να φαίνεται εξαιρετικά μάχιμος.

 

Τώρα τα υπόλοιπα που αναφέρεις περί amd μάλλον οφείλονται σε άγνοια οπότε δεν υπάρχει λόγος να σχολιαστούν καν.

 

Πολλές τρολιές τελευταία,,

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι αλήθεια για multithreaded είναι απογοητευτηκα??? 8threads vs 4threads?? μια χαρα μου φαίνονται ...κάνω τελευταία μέτρηση με hwmonitor μαζι και τελος, άσε που χαλάσαμε όλο το post 


post-335503-0-10219700-1464456413_thumb.png

post-335503-0-21903400-1464456420_thumb.png

post-335503-0-64467000-1464456428_thumb.png

 

 

Τα 70αρια που έπιασε ήταν απο το stress test αφού δεν μου έβγαλε κανένα πρόβλημα με throttling

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλήθεια για multithreaded είναι απογοητευτηκα??? 8threads vs 4threads?? μια χαρα μου φαίνονται ...κάνω τελευταία μέτρηση με hwmonitor μαζι και τελος, άσε που χαλάσαμε όλο το post 

 

Excuse me, αλλά πάνω που εμείς σταματήσαμε να χαλάμε το ποστ και επιστρέψαμε στο am4 άρχισες εσύ να μιλάς για τον i5 6600k και επειδή δεν μπορώ να βλέπω μπούρδες θα βάλω και εγώ το λιθαράκι μου, φτάνει μόνο να ξεκαθαρίσω το πράγμα.

Συνειδητοποιείς ότι οι fx 83xx είναι επεξεργαστές του 2012 με 8 αδύναμους πυρήνες σε σχέση με τους πυρήνες της intel και πως είναι μια αρχιτεκτονική τελείως μα τελείως διαφορετική από αυτή της intel ; Είναι μια αρχιτεκτονική με modules, οι οκταπύρηνοι έχουν 4 διπύρηνα modules με 1 fpu ανά πυρήνα και shared resources, δεν έχουν 1 fpu ανά πυρήνα όπως οι intel, η αρχιτεκτονική των fx βασίζεται στην λογική των server επεξεργαστών και έχει πολλά πλεονεκτήματα στα linux, ειδικά σε software που θέλουν πολλά threads. Συνειδητοποιείς ότι μου συγκρίνεις τα 32nm της λιθογραφίας του fx με τα 14nm του i5, συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια στην ουσία, συγκρίνεις μια παλιά αρχιτεκτονική πολύ πιο ενεργοβόρα με μια εντελώς καινούρια με χαμηλότερα νανόμετρα και καλύτερη απόδοση συν καλύτερα features ως προς τα περιφερειακά, που κυκλοφόρησε το 2015.

Το γεγονός ότι ένας τέτοιος επεξεργαστης, δηλαδή ο fx, πολύ πιο ενεργοβόρος, έχει χαμηλότερες θερμοκρασίες από έναν i5 skylake επειδή ακριβώς το ihs είναι soldered στην die ενώ του skylake είναι με tim, ως γνωστόν με soldered ihs η απαγωγή θερμότητας είναι μακράν καλύτερη από ότι μέσω ενός θερμοαγώγιμου υλικού, τι σου λέει αυτό ; Το γεγονός ότι ο 8320e κάνει καινούριος 130 ευρώ και ο i5 6600k 250 τι σου λέει  ; 

Και τώρα ξέρω, μπλα μπλα μπλα λέω μπούρδες, είμαι φάνμποϊ, δεν έχω ιδέα, είμαι τρελός, έχω φαντασία κλπ. Έλα που όμως θα σου απαντήσω και εδώ. Ξέρω πως ο fx υστερεί σε single τραγικά σε σχέση με έναν skylake και ξέρω πως δεν έχει ddr4 και πλούσιες σε feature μητρικές όπως οι skylake, είναι μια πολύ παλαιότερη πλατφόρμα αυτή των fx. Αλλά φυσικά θα προτιμήσει κανείς fx αν δεν τον ενδιαφέρει το single, αν ασχολείται με rendering, streaming, recording και πολλά πράγματα ανοιχτά. Κάποιος που θέλει single core και all around ισχύ χωρίς να θέλει βαριά πράγματα πάει σε κλειδωμένο i5 skylake και έχει αυτά που θέλει, θα πληρώσει κάτι παραπάνω σε σχέση με ένα fx setup, αλλά θα επωφεληθεί από το single core, το ddr4 και όλα τα features που έχει μια skylake πλατφόρμα. Όμως για αυτόν που θέλει μόνο multi threaded, παίρνει 8320e με μια μητρική στο 100αρι και μια ψύκτρα στο 50αρι και τον πάει 4.5 άνετα. Σύνολο 280 ευρώ cpu + mobo + ψύκτρα, άντε αν πάρει κανείς λίγο ακριβότερο mobo να πάει στα 300-320. So far ολοκληρωμένο σετάκι με 50 ευρώ χοντρικά πάνω από τον i5 6600k (δεν συμπεριλαμβάνω τις ram, ας πούμε ένα 50αρι επιπλέον στο συνολικό κόστος για 2x4gb ram) μόνο του αν πάρουμε ως γνώμονα ότι κάποιος θα δώσει 100 ευρώ για μητρική, αν δώσει παραπάνω η διαφορά πάει στο 80αρι πες σε σχέση με έναν i5 6600k μόνο του.

 

Αυτά τα ολίγα, που μόνο ολίγα δεν είναι, για να ξεκαθαρίζουμε τα πράγματα και να τα λέμε με το όνομά τους. Οι fx 4 χρόνια μετά το launch date τους και έχουν ακόμη αξία και ισχύ, ανάθεμα και αν κάποιος i5 στην ηλικία του fx βαστάει τόσο καλά σε τέτοιο φορτίο σαν αυτό που μπορεί να ανταπεξέλθει ο fx, συναρτήσει του κόστους του fx πάντα ;). Δεν έχω την απαίτηση φυσικά να συμφωνήσουν όλοι, ο καθένας έχει δική του άποψη, ωστόσο εγώ τόνισα τα σημεία τα οποία πολλές φορές αρκετός κόσμος αγνοεί και πάει μονόπλευρα σε ένα intel setup και αρχίζει τα σχόλια του στυλ οι amd το ένα οι amd το άλλο.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αλλα καθε φορα που συγκρινουμε fx με i5 μου ερχεται στο μυαλο terminator με σβατζενεκερ (fx) και ο αντιπαλος (i5) πιο συγχρονος δυνατος αλλα στο τελος να τα καταφερνει(ο σβατζε-fx).χαχχαχχαχαχαχαχχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως πάει το θέμα σε vs πραγματικά δεν μπορώ να το καταλάβω!!!!!

Δεν μας ενδιαφέρει τι κάνει ο γιώτα 5 7 8 και 9.

Εάν κάποιος έχει κανένα νέο περί Zen έχει καλώς διαφορετικά στα παπακια μας τι κάνει με στοκ ρεύμα (1.344 ακόμα γελαω) ο γιώτα 5

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγάλο ερώτημα είναι αν θα είναι συμβατοί οι Zen με AM3+.

 

Καταρχήν δεν είναι pin compatible.

Και κατά δεύτερον και να ήταν, αν δεν υπάρχει memory controller στο chip για DDR3 (α λα Phenom II με DDR2 + DDR3 mem controller) τότε καληνύχτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να είναι συμβατοί οι νέοι FX με το AM3+. Όπως είπε και ο Formation κατά πάσα πιθανότητα να μην είναι pin compatible και επιπλέον δεν υπάρχει και ιδιαίτερος λόγος, δεδομένου ότι δέχτηκε ήδη 2 σειρές FX το AM3+, υποστήριζε και Phenom II και έχει πλέον παλιώσει, αν και βγήκαν κάποιες νέες mobo με m.2 πρότυπο παρόλα αυτά. Είδωμεν, η αναμονή όσο πάει και μικραίνει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Όπως είπε και ο Formation κατά πάσα πιθανότητα να μην είναι pin compatible

Σύμφωνα με τα leaks, το socket AM4 έχει 1331 pins έναντι 942 pins του AM3+ και 906 του FM2+. Άρα μιλάμε για εντελώς νέο chip σε εντελώς νέα πλατφόρμα. 

Επεξ/σία από Formation
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...