Προς το περιεχόμενο

AMD Zen, AM4 socket


tmjuju

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Αδυνατείς να καταλάβεις ή μάλλον να διαβάσεις αυτά που γράφω.

 

Δεν είπα πως ο FX8320 είναι καλύτερος από τον i5 6600K.

Λέω ότι ο 6600K και γενικά αυτή η υστερία που υπάρχει υπέρ της Intel είναι ένα Hype που δεν θα έπρεπε να υπάρχει.

 

Λέω πως ο 6600k για τα λεφτά του και τα νιάτα του δεν πάει όσο καλά θα έπρεπε. Ειδικά σε Multi που εκεί είναι το ζουμί.

Μια χαρά καταλαβαίνω,εσένα σε νοιάζει μόνο το multi,δεν είναι κακό και υπάρχουν πολλά σενάρια χρήσης που χρειάζεσαι μόνο multi,

από εκεί και πέρα γιατί τα ισοπεδώνεις όμως όλα;Δεν μπορείς να διανοηθείς ότι οι περισσότεροι δεν ασχολούνται με προγράμματα τύπου distributed computing; 

Αυτή η υστερία και αυτό το hype όταν υπάρχει διπλάσια ταχύτητα πυρήνα μια χαρά κάνει και υπάρχει.

Η διπλάσια ταχύτητα ανά πυρήνα είναι αδύνατον να μην δώσει και αντίστοιχα μεγάλη αύξηση σε πάρα πολλά σενάρια.

Ακόμα και όλα τα σύγχρονα παιχνίδια που είναι Multithreaded έχουν πάρα πολλά σημεία όπου υπάρχει μεγάλη χρήση μόνο από ένα νήμα,βγες λιγάκι από το τριπάκι να κοιτάς μόνο τα benchmark και θα το καταλάβεις και ο ίδιος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι η ουσία, αν θες budget multithreaded πράγματα, μόνο multi και δεν σε νοιάζει το single καθόλου πας σε fx, αν θες single αλλά και ένα καλό all around cpu performance χωρίς να θες απαιτητικό multi πας σε i5, αν θες single και multi μαζί πας σε i7, end of story. Κανείς δεν αμφισβήτησε πως ο fx έχει χαμηλό single core και κανείς δεν αμφισβήτησε το δυνατό single core ενός i5, αλλά από την στιγμή που σε συνολική ισχύ επεξεργαστής του 2012 κρατάει περίφημα σε κάθε τι που απαιτεί multithread εν έτει 2016 και μάλιστα επεξεργαστής που ξεκινάει από τα 140 ευρώ πλέον (στον 8320 αναφέρομαι) θαρρώ πως είναι κάτι το άξιο λόγου. Είναι μία ή άλλη το πράγμα ανάλογα με το τι θέλει κανείς, ο ένας έχει χαμηλή τιμή και προσφέρει πάρα πολλά στα λεφτά του, ο 8320 δηλαδή, ο i5 skylake από την άλλη αν και κατά πολύ ακριβότερος είναι ελάχιστα δυνατότερος σε συνολική ισχύ αλλά με πάρα πολύ καλύτερο single core performance.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο που δεν μου αρεσει στους Fx ειναι οτι χρειαζεται να παρεις ακριβη μητρηκη για να τους δουλεψεις και ψυχτρα. οποτε το vfm χανει την ουσια που λετε μερικοι εδω. τον 8370 μου τον δουλευα στα 4.7 - 4.8 με sabertooth και Nepton 280L. και η μεταβαση μου σε intel με την ιδια καρτα απλα μου εδωσε μερικα fps Παραπανω σε gaming... με λιγα λογια ναι ειναι ακριβοι οι intel αλλα με φθηνοτερη μητρηκη αρχιζει να μειωνεται η διαφορα. ενω σε fx περιοριζεσαι στο oc αρα και σε επιδωσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 80% των χρηστων αυτων γιαυτο το λογο δεν θα κοιταξει i7 vs 8370 αλλα i5(6500 πχ)σε σχεση με 8370. Και απο την στιγμη που μικρη μεριδα κιολας ειναι αυτη που ασχολειται με το oc(και απο αυτους οι περισσοτεροι τα σκανε και χοντρα για το hobby αυτο)μαντεψε γιατι βλεπεις παντου i5 :)

 

Βασικα η πιο καλη ερωτηση για οσους συμμετεχουν στο θεμα ειναι για ποια ατομα προοριζονται αραγε οι Zen,κοινως τι επεξεργαστη πρεπει να εχεις για να σκεφτεις την αναβαθμιση και μετα????Αυτη νομιζω οτι ειναι η πιο σωστη ερωτηση.(και αυτο παει και απο μεριας Intel και απο μεριας Amd).

 

 

Εμένα ένας ZEN με IPC σαν έναν 3770K-4770K αλλά με 8-CORE / 16- THR. στα 300-350€ δεν θα με χαλούσε καθόλου.

 

Από ένα σημείο και μετά το IPC μπαίνει σε δεύτερη μοίρα και αυτό που έχει σημασία είναι η επεξεργαστική ισχύ.

Το μονο που δεν μου αρεσει στους Fx ειναι οτι χρειαζεται να παρεις ακριβη μητρηκη για να τους δουλεψεις και ψυχτρα. οποτε το vfm χανει την ουσια που λετε μερικοι εδω. τον 8370 μου τον δουλευα στα 4.7 - 4.8 με sabertooth και Nepton 280L. και η μεταβαση μου σε intel με την ιδια καρτα απλα μου εδωσε μερικα fps Παραπανω σε gaming... με λιγα λογια ναι ειναι ακριβοι οι intel αλλα με φθηνοτερη μητρηκη αρχιζει να μειωνεται η διαφορα. ενω σε fx περιοριζεσαι στο oc αρα και σε επιδωσεις.

 

 

Μιλάς για 32nm και για 16mb ενεργοβόρας Cache. Στα 14nm η κατανάλωση θα είναι σαφώς μικρότερη για αντίστοιχο CPU . Και λέω αντίστοιχο CPU γιατί και στο S2011/3 socket της intel, τα πραγματα είναι και εκεί ενεργειακά απαιτητικά.

Πιστεύω πως η AMD θα τα πάει αρκετά καλά και θα πάρει ένα αρκετά μεγάλο μερίδιο αγοράς ΕΙΔΙΚΑ αν φέρει ΔΥΝΑΤΑ APU με ZEN και ενσωματωμένη POLARIS . Εκεί θα είναι το μεγάλο μερίδιο αγοράς που θα πάρει η AMD, και στο desktop και στο mobile ειδικότερα.

 

Μεγάλο ++++ το ότι και τα CPU και τα APUs θα παίζουν στο ίδιο ακριβώς SOCKET !!! Αρα θα μπορείς να βάλεις από το μικρότερο 2/4 πύρηνο έως το 8/16 πύρηνο επάνω στην μητρική.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το socket2011 cpu θέλει και mainboard όμως του 200€ και βάλε. Κάπου είδα btw οτι τα επόμενα zen apu του 2017 θα 'ναι 4c/8t με κάρτες γραφικών GCN v4 και HBM μνήμες με επιδόσεις που θα φτάσουν κοντά στα Bonaire(R7 260X)/Pitcairn(HD7850/70). Άραγε πόσο να ζηταέι η amd για ένα τέτοιο apu ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλο ++++ το ότι και τα CPU και τα APUs θα παίζουν στο ίδιο ακριβώς SOCKET !!! Αρα θα μπορείς να βάλεις από το μικρότερο 2/4 πύρηνο έως το 8/16 πύρηνο επάνω στην μητρική.

 

 

Το socket2011 cpu θέλει και mainboard όμως του 200€ και βάλε. Κάπου είδα btw οτι τα επόμενα zen apu του 2017 θα 'ναι 4c/8t με κάρτες γραφικών GCN v4 και HBM μνήμες με επιδόσεις που θα φτάσουν κοντά στα Bonaire(R7 260X)/Pitcairn(HD7850/70). Άραγε πόσο να ζηταέι η amd για ένα τέτοιο apu ...

 

Μην περιμένετε ότι οι 8/16 ή τα APU με polaris και HBM θα μπαίνουν σε φτηνές μητρικές,τώρα πρόσφατα το είδαμε το έργο,τους FX-xxxxe τους βγάλαν για να μπαίνουν σε φτηνές μητρικές των 95W,τα μεγάλα σημερινά apu κάνουν γερό downclock αν δεν αντέχει η μητρική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην περιμένετε ότι οι 8/16 ή τα APU με polaris και HBM θα μπαίνουν σε φτηνές μητρικές,τώρα πρόσφατα το είδαμε το έργο,τους FX-xxxxe τους βγάλαν για να μπαίνουν σε φτηνές μητρικές των 95W,τα μεγάλα σημερινά apu κάνουν γερό downclock αν δεν αντέχει η μητρική.

 

 

Mε το σκεπτικό του ότι μια μητρική των 90€ μπορεί να τρέχει σήμερα χωρίς throttle κλοκαρισμένο FX 8XXX σε καταναλώσεις stress test των 200Watt, δεν βλέπω για ποιο λόγο να μην μπορεί μια μητρική του αύριο ανάλογης τιμής  να τροφοδοτήσει ένα δυνατό μεγάλο APU ...

 

Όσοι έχουν θέματα στο FM2/+ socket το εχουν με μητρικές των 40€ .... Καλά να πάθουν ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε το σκεπτικό του ότι μια μητρική των 90€ μπορεί να τρέχει σήμερα χωρίς throttle κλοκαρισμένο FX 8XXX σε καταναλώσεις stress test των 200Watt, δεν βλέπω για ποιο λόγο να μην μπορεί μια μητρική του αύριο ανάλογης τιμής  να τροφοδοτήσει ένα δυνατό μεγάλο APU ...

 

Όσοι έχουν θέματα στο FM2/+ socket το εχουν με μητρικές των 40€ .... Καλά να πάθουν ...

 

Κάποτε είχες πει αν θυμάμαι καλά πως είχες στήσει σε φίλο μηχάνημα με f2 a78m d3h και 860κ και πως δεν είχες throttling με oc στα 4.2. Εμένα η ρουφιάνα γιατί με είχε πεθάνει στο throttling πριν βάλω ψυκτράκια στα vrm ; Σε ρωτάω εδώ μιας και δεν με αφήνει να σου στείλω pm, δεν ξέρω γιατί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αφήσουμε το κλασσικό -και εκτός θέματος- AMD vs Intel, για να επιστρέψουμε στα των AM4;

Το ερώτημα εάν το ΑΜ4 είναι συμβατό με τις ψύκτρες των ΑΜ2, ΑΜ2+, ΑΜ3, ΑΜ3+ δεν φαίνεται να απαντάται σύντομα.
Σύμφωνα με γερμανικό site, η Thermalright γερμανίας απάντησε στο facebook της ότι θα είναι συμβατά, όμως η ανάρτηση διαγράφηκε αργότερα και αντικαταστάθηκε με άλλη που αναφέρει περί δέσμευσής τους υπό συμφωνία μη κοινοποίησης (NDA).
Γερμανικό site: http://www.computerbase.de/2016-05/sockel-am4-amd-zen-cpu-kuehler-am2-am3-kompatibel/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας 6core 12 threads cpu στα 300 ευρω δεν θα με χάλαγε για να αναβαθμίσω απο την Sandy, αλλά θέλω να δω ΙΤΧ Boards, θέλω να πάω σε SF build, το ελπίζω, καθώς δεν θυμάμαι ΑΜ3+ ΙΤΧ board

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...