Προς το περιεχόμενο

AMD Zen, AM4 socket


tmjuju

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Heatspreader

 

Φίλε μου τι να πω οτι λες υπερβολές για τους ιντελ;;; 

Καταρχήν για να ξεκαθαρίσω τα πράγματα δεν ειμαι ιντελ φανμποι..Ξέρω οτι οι φχ έσκιζαν τους ιντελ το 2012-2013 το παραδέχομαι αλλα τώρα δεν φαίνονται πουθενά μα πουθενά και δεν ειναι προβλημα ουτε δικο μου ουτε της ιντελ ..ετσι ειναι ιντελ βγάζει καινουργια καθε φορα (κακο τις περισσότερες φορες )..καμία σχέση τα cpu ι5 6χχχ series με τους φχ8χχχ series... Επίσης διάβασα πολλά θέματα που ήσουν καθε φορα εσυ προσωπικά και κατηγορούσες αυτο το θυριάκι για εμενα ι5 6600κ(και γενικα τους ιντελ)..Οσο για το θέμα 4.2 και δεν ηταν stable μπούρδες,μαλλον η μητρική ηταν τοπ (χαχαχα) ...εγω στα 4.5 παιζω χωρις να πειράξω voltages και είναι καρα stable aida64 extreme stress test : 30minutes , 64 max temps και δοκίμασα και superpi επίσης κανένα πρόβλημα..(η ψύκτρα μου ειναι η coolermaster 212 evo και ουτε τρελο airflow εχω είμαι με ένα phanteks enthoo pro m με το 1 φανάκι που έρχεται) .... Να και τα αποτελεσματα μου post-335503-0-58122200-1464386123_thumb.png μαχ 60 temps(αμα δεν πιστεύεις γιατί οταν το έκανα το bench ξέχασα να βάλω και το hwmonitor το ξανα κάνω μόνο και μόνο να δεις οτι δεν υπάρχει θέμα).. επειδή ειδα πολλες φορες συγκρίνεις oc 6600k με fx8320 στα 4.4...θελω να σου πω πως φχ 8350 4.5 σε σύγκριση ι5 6600κ 4.5 βγάζει συγκεκριμένα 699 και εγω έχω 745..Δεν με πολυ ενδιαφέρουν τα benchmarks φυσικά αλλα είδα οτι επέμενες και με benchmarks...Μην ξεχάσω να αναφέρω τα links με τα bench  που εβάζες και σύγκρινες 5960χ με 8320...και τι θες να τα πιστέψω που ειχαν 5-10 φπσ διαφορά?? ούτε καν(που μου το σύγκρινε στo cs go , dota 2..χααχαχ για γέλια πραγματικά ποιος άνθρωπος θα παει να παρει 5960χ για dota 2?) ... ενας 4790κ , 6700κ  τον φχ 8350 και στα 6ghz να ειναι τον πατάνε κατω σαν χταπόδι και σε γαμινγ και σε multithreaded tasks ..οσο αφορά μόνο το γαμινγ ο 6600κ -4690κ δεν παίζονται σε σύγκριση με τον φχ 8350..και για να γυρίσω παλι στο θεμα που είπες  οτι ο 6600κ έπρεπε να ηταν λιγο καλύτερος απο τον 8320 oced και με oc να τον πατούσε κατώ σαν χταπόδι , έχει 8 threads γιαυτό τιποτα αλλο , και μην αναφέρω το δήθεν ''8core cpu''.. λίγο βιαστικά και μπερδεμένα γιατι το διάβαζα στο λαπτοπ και είπα δεν θα αντέξω να μην σχολιάσω και αναγκαστικα  να ανοίξω το σταθερό γιατί εκεί είχα  τα benchmarks...

 

edit: την αμδ την παραδέχομαι(παραδεχόμουν βασικά ) με τα phenom II x4 κτλπ ...Ελπίζω και το λέω απο τα βάθη της καρδιάς μου να κάνουν κατι καλό με τα ζεν..

 

Α και σύντομα θα υπάρχει σύγκριση φχ 8350 vs ι5 6600κ (stock) με γτχ 970 (αληθινή σύγκριση και όχι μπούρδες) .. θα βάλω εικόνες όταν γίνουν οι συγκρίσεις ( το pc φίλου με το δικό μου)

 

heatspreader φιλικά πάντα έτσι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που θέλουμε σα καταναλωτές είναι να ασκηθεί πίεση, φτάνει με αυτά τα 4c/8t στα ~350€ και κάθε χρόνο αλλαγή +/- 1 Pin με ~3% perf (Εκτός της DDR4 μνήμης η 2η αλλαγή στο z170 απο το z97 είναι το native PCIE 3.0 του Z170 με τα 20 Lanes για τα nvme). Τώρα άμα βγεί Zen 6c/12t και 8c/16t που κοντράρει core vs core και tdp τους LGA2011 τότε πάμε για σφαγή, το MSPR(mainboard/chipset) είναι τέτοιο που δεν μπορεί να γίνει mainstream η x99 πλατφόρμα και απο την άλλη δεν μπορεί να τραβήξει τα s1151 cpu's προς τα πάνω επειδή μέχρι τώρα το μέγιστο config σε s1151 είναι 4c/8t. Ίσως έχουν κάποιο kaby lake με 6/8c στην άκρη να ρίξουν στην μάχη για το 1151 αν τα βρουν σκούρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φίλε μου τι να πω οτι λες υπερβολές για τους ιντελ;;;...Α και σύντομα θα υπάρχει σύγκριση φχ 8350 vs ι5 6600κ (stock) με γτχ 970 (αληθινή σύγκριση και όχι μπούρδες) .. θα βάλω εικόνες όταν γίνουν οι συγκρίσεις ( το pc φίλου με το δικό μου)

 

Διαφορές αμελητέες στα περισσότερα games (ειδικά τύπου single player) και η πλάστιγγα γέρνει στον intel μόνο σε cpu bound παιχνίδια (μιας και έχω περάσει και από τις δύο πλατφόρμες Fx 8350 4.7ghz / I7 4790K 4.6ghz)...Μακάρι οι zen να βγούνε αρκετά δυνατοί ώστε η πίεση να μεταφερθεί στο στρατόπεδο τον μπλέ που δίνουν τις επιδόσεις με το σταγονόμετρο!!!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Heatspreader

 

Φίλε μου τι να πω οτι λες υπερβολές για τους ιντελ;;; 

Καταρχήν για να ξεκαθαρίσω τα πράγματα δεν ειμαι ιντελ φανμποι..Ξέρω οτι οι φχ έσκιζαν τους ιντελ το 2012-2013 το παραδέχομαι αλλα τώρα δεν φαίνονται πουθενά μα πουθενά και δεν ειναι προβλημα ουτε δικο μου ουτε της ιντελ ..ετσι ειναι ιντελ βγάζει καινουργια καθε φορα (κακο τις περισσότερες φορες )..καμία σχέση τα cpu ι5 6χχχ series με τους φχ8χχχ series... Επίσης διάβασα πολλά θέματα που ήσουν καθε φορα εσυ προσωπικά και κατηγορούσες αυτο το θυριάκι για εμενα ι5 6600κ(και γενικα τους ιντελ)..Οσο για το θέμα 4.2 και δεν ηταν stable μπούρδες,μαλλον η μητρική ηταν τοπ (χαχαχα) ...εγω στα 4.5 παιζω χωρις να πειράξω voltages και είναι καρα stable aida64 extreme stress test : 30minutes , 64 max temps και δοκίμασα και superpi επίσης κανένα πρόβλημα..(η ψύκτρα μου ειναι η coolermaster 212 evo και ουτε τρελο airflow εχω είμαι με ένα phanteks enthoo pro m με το 1 φανάκι που έρχεται) .... Να και τα αποτελεσματα μου attachicon.gif745.png μαχ 60 temps(αμα δεν πιστεύεις γιατί οταν το έκανα το bench ξέχασα να βάλω και το hwmonitor το ξανα κάνω μόνο και μόνο να δεις οτι δεν υπάρχει θέμα).. επειδή ειδα πολλες φορες συγκρίνεις oc 6600k με fx8320 στα 4.4...θελω να σου πω πως φχ 8350 4.5 σε σύγκριση ι5 6600κ 4.5 βγάζει συγκεκριμένα 699 και εγω έχω 745..Δεν με πολυ ενδιαφέρουν τα benchmarks φυσικά αλλα είδα οτι επέμενες και με benchmarks...Μην ξεχάσω να αναφέρω τα links με τα bench  που εβάζες και σύγκρινες 5960χ με 8320...και τι θες να τα πιστέψω που ειχαν 5-10 φπσ διαφορά?? ούτε καν(που μου το σύγκρινε στo cs go , dota 2..χααχαχ για γέλια πραγματικά ποιος άνθρωπος θα παει να παρει 5960χ για dota 2?) ... ενας 4790κ , 6700κ  τον φχ 8350 και στα 6ghz να ειναι τον πατάνε κατω σαν χταπόδι και σε γαμινγ και σε multithreaded tasks ..οσο αφορά μόνο το γαμινγ ο 6600κ -4690κ δεν παίζονται σε σύγκριση με τον φχ 8350..και για να γυρίσω παλι στο θεμα που είπες  οτι ο 6600κ έπρεπε να ηταν λιγο καλύτερος απο τον 8320 oced και με oc να τον πατούσε κατώ σαν χταπόδι , έχει 8 threads γιαυτό τιποτα αλλο , και μην αναφέρω το δήθεν ''8core cpu''.. λίγο βιαστικά και μπερδεμένα γιατι το διάβαζα στο λαπτοπ και είπα δεν θα αντέξω να μην σχολιάσω και αναγκαστικα  να ανοίξω το σταθερό γιατί εκεί είχα  τα benchmarks...

 

edit: την αμδ την παραδέχομαι(παραδεχόμουν βασικά ) με τα phenom II x4 κτλπ ...Ελπίζω και το λέω απο τα βάθη της καρδιάς μου να κάνουν κατι καλό με τα ζεν..

 

Α και σύντομα θα υπάρχει σύγκριση φχ 8350 vs ι5 6600κ (stock) με γτχ 970 (αληθινή σύγκριση και όχι μπούρδες) .. θα βάλω εικόνες όταν γίνουν οι συγκρίσεις ( το pc φίλου με το δικό μου)

 

heatspreader φιλικά πάντα έτσι..

Καλώς ήρθες. :)

Λες ψέματα.

Καλό θα ήταν να τα σταματήσεις.

 

M4tR1x, φιλικά πάντα έτσι..

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν για να ξεκαθαρίσω τα πράγματα δεν ειμαι ιντελ φανμποι..Ξέρω οτι οι φχ έσκιζαν τους ιντελ το 2012-2013 το παραδέχομαι 

2012 ειχαμε socket 1155 και 2013 το 1150 δεν ξερω σε τι αναφερεσαι ακριβως αλλα τα παραπανω δεν ισχυουν ειδικα οι χαρακτηρισμοι τυπου''εσκιζαν''

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ήρθες. :)

Λες ψέματα.

Καλό θα ήταν να τα σταματήσεις.

 

M4tR1x, φιλικά πάντα έτσι..

 

Λέω ψέματα στο ότι πήγα 4.5 χωρίς να πειράξω voltages?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ήρθες. :)

Λες ψέματα.

Καλό θα ήταν να τα σταματήσεις.

 

M4tR1x, φιλικά πάντα έτσι..

 

Χμ, εδω θα πρεπει να διαφωνησω φιλε Heatspreader. Ο 8350 της υπογραφης ειναι ελαφρα κλοκαρισμενος (oc που εκανα με τη βοηθεια σας σε αλλο νημα) στα 4,2 με -0,050 (1,320-1,332), με το ιδιο ρευμα η με -0,0250 πιανει τα 4,3 αρα με το default ρευμα το οποιο, τουλαχιστον στη δικια μου μητρικη, ειναι 1,45 ειμαι σχεδον σιγουρος οτι παει στα 4,4-4,5. Δηλαδη για να κλοκαρω ελαφρα τον επεξεργαστη εκανα undervolt!

Θυμαμαι οτι ειχες διαφωνησει και τοτε στο προαναφερθεν νημα, μπορει να ηταν θεμα μητρικης στη δικια σου περιπτωση (οχι οτι η gigabyte διεκδικει δαφνες ποιοτητας), δεν ξερω. Επισης κανενας δεν εχει λογο να πει ψεματα για τετοια θεματα εκτος και αν ειναι κανενας πιτσιρικας, εγω π.χ. στα 33 μου δεν εχω λογο να καθομαι να γραφω οτι εκανα oc το οποιο δεν ισχυει, φανταζομαι και οι υπολοιποι.

 

Υ.Γ. : Για να μην ρωτησει κανεις γιατι δεν ειμαι στα 4,4-4,5 η απαντηση ειναι λογω μητρικης, στα 4,4 αρχιζει το σκληρο ροκ... εχμ, throttling ηθελα να πω.  :mellow:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ, εδω θα πρεπει να διαφωνησω φιλε Heatspreader. Ο 8350 της υπογραφης ειναι ελαφρα κλοκαρισμενος 

Ο heatspreader αντέδρασε σε αυτά που είπε ο matrix για τον ι5-6600 ,τα έκανε και bold, όχι για τον fx.

Αφού είπαμε, ο κάθε ένας βλέπει αυτό που θέλει να δει,ο heat είδε έναν επεξεργαστή σε μια μητρική και τέλος έβγαλε συμπέρασμα,ότι και να πείτε ψέμα είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ήρθες. :)

Λες ψέματα.

Καλό θα ήταν να τα σταματήσεις.

 

M4tR1x, φιλικά πάντα έτσι..

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1wQwYMGsSnMpKxrEesNVUSoP7hGykFWw1ygJsxwx64e8/edit?pref=2&pli=1#gid=0

άμα δεις εδώ είναι 2-3 τύποι που έχουν 6600Κ στα 4,5-4,6 με σχεδόν stock voltage, άπλα το παιδί νίκησε στο silicon lottery. Βεβαία η συντριπτική πλειοψηφία τον 6600Κ δεν έχει καμιά σχέση με τον 6600Κ που έχει ο M4tR1x.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Adtakhs θέλω μια απάντηση από σένα αν είναι εύκολο, το έγραψα και πιο πριν αλλά μάλλον δεν το είδες (δεν με αφήνει το inso να σου στείλω pm, όσες φορές και αν προσπάθησα) :

 

Κάποτε είχες πει αν θυμάμαι καλά πως είχες στήσει σε φίλο μηχάνημα με f2 a78m d3h και 860κ και πως δεν είχες throttling με oc στα 4.2. Εμένα η ρουφιάνα γιατί με είχε πεθάνει στο throttling πριν βάλω ψυκτράκια στα vrm ; Σε ρωτάω εδώ μιας και δεν με αφήνει να σου στείλω pm, δεν ξέρω γιατί.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο heatspreader αντέδρασε σε αυτά που είπε ο matrix για τον ι5-6600 ,τα έκανε και bold, όχι για τον fx.

Αφού είπαμε, ο κάθε ένας βλέπει αυτό που θέλει να δει,ο heat είδε έναν επεξεργαστή σε μια μητρική και τέλος έβγαλε συμπέρασμα,ότι και να πείτε ψέμα είναι.

 

Ουπς! Εχει δικιο ο TheElf, το παιδι παραπανω ελεγε για 6600. Αστοχο αυτο που εγραψα και ζητω συγγνωμη, αλλα ημουν αγουροξυπνημενος και δεν δουλεψε ο εγκεφαλος...Lol! Απο intel δεν εχω ιδεα, εναν pentium 4 ειχα/εχω (απο τον οποιο γραφω τωρα), τον ειχα παρει το 2002 και ακομα δουλευει το θηριο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...