Προς το περιεχόμενο

AMD Zen, AM4 socket


tmjuju

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιστεύω πως θα ξεφύγουμε παρισσότερο από το θέμα του thread... Δεν είναι απαραίτητο να δούμε ποιος έχει απόλυτο δίκιο και τί είναι το καλύτερο από όλα. Όλοι ξέρουμε ότι οι i5 τα πάνε καλά στα games, ότι οι FX παρόλο παππούδες τα πάνε καλά στα multithreaded games + apps και ότι οι i7 ξεφεύγουν παντού. Δεν λέει να μπαίνουμε σε λεπτομέρειες και να το κάνουμε intel vs amd. Ακόμη και αν ο 6600k είναι λίγο καλύτερος από τον 8350 σε multi σε ένα bench και σε games γενικότερα, ή και το αντίστροφο κάποιες φορές στα games και ειδικά σε multi εργασίες, όπως είπε και ο φίλος μπάμπης που έχει δοκιμάσει και τις 2 πλευρες, οι διαφορές σε games είναι μικρές ειδικά αν κοιτάξει και τιμή κανείς. Και γω πάω για αλλαγή πλατφόρμας, αλλά για άλλους λόγους και περιστάσεις, όχι γιατί δεν είναι καλοί οι FX. Ας επικεντρωθούμε στους ZEN του θέματος και ας ευχηθούμε να ζορίσουν την intel εως ένα καλό βαθμό για να επωφεληθούμε όλοι μας. Και μην ξεχνάμε...αγάπη μόνο. :P :P

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το μόνο που έχω να πω είναι ότι λέω αλήθεια σχετικά με το 4.5 χωρίς πείραγμα των ρευμάτων άλλωστε γιατι να πω ψέματα , υπάρχει λόγος??Μαλλον αποδείχθηκε ότι άλλος είναι ο παθιασμένος φαινμποι .. 

 

τέλος θα ήθελα να πω πως το σύστημα  μου ειναι το εξής ;

 

6600k(μπορεί να μου έκατσε καλό τσιπάκι τι να πω)

Asus z170 pro gaming

2x4gb hyperx 2400mhz

212 evo

 

α και κάτι τελευταίο ο 6600κ και στοκ (3.5ghz)  ειναι μια χαρα σε σχέση με τον φχ 8350 που θέλει 1 γηζ + για να μην bottleneckarei μια 980τι

γιαυτό έχουν δώσει τόσο πολύ oc headroom για τον fx8350 γιατί ήξεραν οτι έκαναν πατάτα..από την άλλη ο  6600k  δεν το χρειάζεται και τόσο εκτός κι αν βάλεις 2 980τι και τον πας 4.6-4.7 για να μην υπάρχει θέμα (Δεν είμαι σίγουρος αν τις σηκώνει 2 980τι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως γνωριζουμε τιποτα για τους apu που θα κυκλοφορησουν?Επιδοσεις,καταναλωσεις?Καπου διαβασα οτι θα ειναι am4 και αυτοι χωρις να ειμαι σιγουρος.Αν η ερωτηση μου ειναι off topic ας σβηστει παρακαλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η gigabyte γενικα ειχε παρα πολλα θεματα με oc και ρευματα, την σουταρα και πηρα την sabertooth

Aν μιλάς για AMD... 990XA-UD3 και τώρα με 990XA-UD3-R5 στα 4.5 με 1.425+LLC, ΟΥΤΕ vdroop ούτε throttling ΠΟΤΕ των ποτών. Tα VRM τρώνε ζόρια μετά τα 1.52v. 

Εγώ το μόνο που έχω να πω είναι ότι λέω αλήθεια σχετικά με το 4.5 χωρίς πείραγμα των ρευμάτων άλλωστε γιατι να πω ψέματα , υπάρχει λόγος??Μαλλον αποδείχθηκε ότι άλλος είναι ο παθιασμένος φαινμποι .. 

Oύτε με σφαίρες! ΟΥΤΕ ΚΑΝ. Είτε λες ψέμματα είτε απλά δεν είναι 100% σταθερό και μάλλον δεν το έχεις πάρει χαμπάρι.

α και κάτι τελευταίο ο 6600κ και στοκ (3.5ghz)  ειναι μια χαρα σε σχέση με τον φχ 8350 που θέλει 1 γηζ + για να μην bottleneckarei μια 980τι

γιαυτό έχουν δώσει τόσο πολύ oc headroom για τον fx8350 γιατί ήξεραν οτι έκαναν πατάτα..από την άλλη ο  6600k  δεν το χρειάζεται και τόσο εκτός κι αν βάλεις 2 980τι και τον πας 4.6-4.7 για να μην υπάρχει θέμα (Δεν είμαι σίγουρος αν τις σηκώνει 2 980τι)

Ότι να' ναι!

Επεξ/σία από Formation
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού είπαμε, ο κάθε ένας βλέπει αυτό που θέλει να δει,ο heat είδε έναν επεξεργαστή σε μια μητρική και τέλος έβγαλε συμπέρασμα,ότι και να πείτε ψέμα είναι.

Ναι. Οπως και στo 99% των reviews sites. Έναν επεξεργαστή και μία μητρική έχουν και κάνουν review, όχι πέντε μητρικές και δέκα ίδια cpu!!!!!!!!!!!!

Φιλε matrix βαλε ενα screenshot απο cinebench με ανοιχτο cpuz και hwmonitor ωστε να φαινονται ρευματα, θερμοκρασιες και συχνοτητα για να τελειωσει εδω το θεμα...

Κι επίσης να το βάλει να κάνει rendering sequence overnight καμιά 500αριά frames, να δούμε αν θα "σκάσει" ή όχι!

 

 

Y.Γ. Όσο για τα screenshots..... Θες να σου βγάλω screenshot με τον FX στα π.χ. 5Ghz με 1.40v τάση; Να σου πω ένα μυστικό; Σας το έχουνε κάνει εδώ και όχι μόνο το φάγατε αμάσητο κιόλας, αλλά το χρησιμοποιήσανε μερικοί το εν λόγο screenshot ως επιχείρημα ότι γίνεται υψηλό oc με αφύσικα χαμηλή τάση.

Capito?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε Formation. ειχα fx 8370 σταθερο στα 4.5 με 1.225 ρευμα. ημουν 100% σταθερος στα 4.9 με 1.450 ρευμα.  οταν τα εδωσα φιλος πηρε την μητρηκη και του εκατσε καλο τσιπ 8350 και βγαζει ολα τα bench στα 5.3 με 1.535 ρευμα. βεβαια δεν μπορει να το κρυωσει εκει... το παιζει στοκ. αυτα ειναι περιπτωσεις που μπορει να σου τυχουν μπορει και οχι. το θεμα ειναι οτι επειδη δεν σου εκατσε τσιπ δεν μπορεις να λες οτι δεν γινεται. σε εμενα οι ιντελ που εχω μεχρι τωρα δεν μου εκατσαν καλα κομματια και δεν παιζουν τοσο ψηλα. ο 6600κ αν ειναι καλο τσιπ παει πολυ ψηλα με λιγη θερμοκρασια καθως ειναι κατα 7-10 βαθμους πιο κατω απο τον 6700κ. δεν εχει γινει κανενα θαυμα. λογικα πραγματα ειναι αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε Formation. ειχα fx 8370 σταθερο στα 4.5 με 1.225 ρευμα. ημουν 100% σταθερος στα 4.9 με 1.450 ρευμα.  οταν τα εδωσα φιλος πηρε την μητρηκη και του εκατσε καλο τσιπ και βγαζει ολα τα bench στα 5.3 με 1.535 ρευμα. βεβαια δεν μπορει να το κρυωσει εκει... το παιζει στοκ. αυτα ειναι περιπτωσεις που μπορει να σου τυχουν μπορει και οχι. το θεμα ειναι οτι επειδη δεν σου εκατσε τσιπ δεν μπορεις να λες οτι δεν γινεται. σε εμενα οι ιντελ που εχω μεχρι τωρα δεν μου εκατσαν καλα κομματια και δεν παιζουν τοσο ψηλα. ο 6600κ αν ειναι καλο τσιπ παει πολυ ψηλα με λιγη θερμοκρασια καθως ειναι κατα 7-10 βαθμους πιο κατω απο τον 6700κ. δεν εχει γινει κανενα θαυμα. λογικα πραγματα ειναι αυτα.

Άλλο binning process έχει ο 8370 όμως από 8320. 

Εμένα ο 8350 είναι οκ στα 5 με 1.52 αλλά η μητρική δεν αντέχει τόσο ρεύμα στα vrm.

 

Και να σου πω γιατί δεν πιστεύω στο cpu lottery. Για 2 λόγους:

1. Εχω στήσει πάνω απο 50-60-70-100 (ούτε θυμάμαι πόσα) συστήματα για πελάτες, και καμιά 15αριά για εμένα τόσα χρόνια. ΠΟΤΕ δεν ειδα ίδια cpu να διαφέρουν τόσο πολύ.

2. Οι εταιρίες κάνουν binning. Ενα chip τεστάρετε στο max πρώτα και αν δεν σηκώνει ρολοϊ, θα τεσταριστεί σε χαμηλότερο tier.

Αν π.χ. η ΑΜD κάνει binning σε 8πύρηνους στα 4.7GHz για να τους βαφτίσει 9590 και όλοι περνάνε κανονικά, δεν θα τους βαφτίσει 8350. Αυτό είναι downgrade και σημαίνει χασούρα. Άρα θεωρώ δύσκολο ένα chip που δεν πέρασε binning σε υψηλότερο tier και έγινε π.χ. 8350 εν τέλει, ότι θα μπορεί να υπάρχει πιθανότητα silicon lottery με κέρδος +700Mhz χωρίς πείραγμα στην τάση, όταν στο ίδιο chip έγινε binning στα 4.7 με τάση για 9590 και δεν πέρασε!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχεις σκεφτει ακομη εναν παραγοντα που αρκετοι δεν πιστευουν. τον εχω δει με τα ιδια μου τα ματια και ειμαι σιγουρος.

 

Το ποσο ζεστος ειναι ενας fx πχ. o 8350 που σου λεω στα 4.7 με μια νορμαλ ψυχτρα δεν μπορει να κατσει εκει. ναι θα μπορουσε να γινει 8370 δεν ξερω γιατι δεν τον εκαναν.

ο 8370 μου στα 4.7 παλι ηθελε Nepton 280 για να ειμαι οκ.

ενας 8320 ενος φιλου με 1.4 ρευμα και 4.7 με Nepton 280l εφτανε σε 1 λεπτο στο Prime  στους 80 βαθμους.

 

ο συγκεκριμενος ομως 8350 που λεω πιο πανω ηταν λαβα. δεν μπορεις να τον ψυξεις με τιποτα σε oc. πανω απο 1.35 ρευμα. ωστε να βγαλεις prime ή να τον εχεις  εκει σε gta για 2- ωρες....

 

σε ιντελ δεν το εχω ξαναδει αυτο το φαινομενο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω ψέματα στο ότι πήγα 4.5 χωρίς να πειράξω voltages?

Ο heatspreader αντέδρασε σε αυτά που είπε ο matrix για τον ι5-6600 ,τα έκανε και bold, όχι για τον fx.

Αφού είπαμε, ο κάθε ένας βλέπει αυτό που θέλει να δει,ο heat είδε έναν επεξεργαστή σε μια μητρική και τέλος έβγαλε συμπέρασμα,ότι και να πείτε ψέμα είναι.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1wQwYMGsSnMpKxrEesNVUSoP7hGykFWw1ygJsxwx64e8/edit?pref=2&pli=1#gid=0

άμα δεις εδώ είναι 2-3 τύποι που έχουν 6600Κ στα 4,5-4,6 με σχεδόν stock voltage, άπλα το παιδί νίκησε στο silicon lottery. Βεβαία η συντριπτική πλειοψηφία τον 6600Κ δεν έχει καμιά σχέση με τον 6600Κ που έχει ο M4tR1x.

 

Γράφει ο Guru3d:

We reached 4700 MHz as bootable and 4600 MHz stable we will need ~1.300 Volts for that.

 

http://www.guru3d.com/articles_pages/core_i5_6600k_processor_review_desktop_skylake,17.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν μιλάς για AMD... 990XA-UD3 και τώρα με 990XA-UD3-R5 στα 4.5 με 1.475v ΟΥΤΕ vdroop ούτε throttling ΠΟΤΕ των ποτών. Tα VRM τρώνε ζόρια μετά τα 1.52v. 

Oύτε με σφαίρες! ΟΥΤΕ ΚΑΝ. Είτε λες ψέμματα είτε απλά δεν είναι 100% σταθερό και μάλλον δεν το έχεις πάρει χαμπάρι.

Ότι να' ναι!

 

Oύτε με σφαίρες ?? 1.3 voltages μαχ είδα οταν ήταν σε χρήση 100% .. και επίσης έτρεξα αιδα64 μισή ώρα και δεν έβγαλε ουτε 0.0001 throttling ... τι μου λέτε τώρα σοβαρα?? και καταρχάς μην με προσβάλλεις δεν σε πρόσβαλλα εγω

 

Εdit: Και να μην ξεχνάω , δν λεω η ιντελ παίζει βρώμικα  η αμδ απο την άλλη που παρουσίαζε τους φχ 83χχ 8πύρηνους δεν έχετε κάτι να πείτε ... ε ναι βέβαια η αμδ δεν κάνει πουστιές...μα όχι.. πωςς η αμδ να κανει πουστιά;;;Ιντελ βρωμιάρα επίσης αμδ Βρωμιάρα αυτό έχω να πώ ..εντάξει η ιντελ παρουσιάζει τουλάχιστον τα cpu με 4c/8t  πχ τον 6700 τετραπύρηνο γιατί είναι τετραπύρηνος δεν κοιτάει τα threads και τα μεταφράζει σε cores γιατι πολύ θα ήταν 8πύρηνοι 12πύρηνοι και 16 πύρηνος ο 5960χ...χααχαχ μα τι λέτε;; τι λέτεεε??

 

Μόλις είδα του φίλου μου το φχ8350 να λέει 4cores /8 threads στο cinebench έκλεψα στο γέλιο και τον είπα σας πήρε χαμπάρι το cinebench.. Και να μου μιλήσει για amd μόνο αν τα zen πυροβολάνε (το τελευταίο το έυχομαι ) γιατι δεν ειμαι σκατοφανμποι απλα ξέρω να λέω την αλήθεια και οχι μπούρδες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα την κόψουμε τη συζήτηση/αντιπαράθεση/επίδειξη, παρακαλώ?

 

ΑΜ4 είναι το θέμα και ZEN, όχι τί έχουμε καταφέρει στο o/c με AMDvsINTEL ή ακόμα χειρότερα τί έχουν καταφέρει κάποιοι άλλοι, κάπου.

 

Στα περί συμβατότητας, το λιγότερο θέμα που θα έχουμε θα είναι οι ψύκτρες.

 

Υπολογίζω κάποιες "σοβαρές" εταιρείες θα βγάλουν προσαρμογείς με 10-15€ κα τέλος συζήτησης (κάτι Corsair παίζει να τις στέλνουν και τσάμπα).

 

Το ότι θα αλλάξουμε συνολικά πλατφόρμα (ΜΒ-DDR4) δεν μας ενοχλεί (απολυτα λογικό), η ψύξη μας κόλλησε (άσε που θα έχει και το superwowWraith cooler απάνω).

 

Όσο για ενδιάμεσο τσιπάκι που να κάθεται και σε AM3+, δύσκολο. Αν κατάλαβα καλά τα πάνταόλα θα είναι απάνω στον επεξεργαστή, οπότε τί πρόβλεψη να υπάρχει να λειτουργήσει με τα 990FX?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oύτε με σφαίρες ?? 1.3 voltages μαχ είδα οταν ήταν σε χρήση 100% .. και επίσης έτρεξα αιδα64 μισή ώρα και δεν έβγαλε ουτε 0.0001 throttling ... τι μου λέτε τώρα σοβαρα?? και καταρχάς μην με προσβάλλεις δεν σε πρόσβαλλα εγω

 

Εdit: Και να μην ξεχνάω , δν λεω η ιντελ παίζει βρώμικα  η αμδ απο την άλλη που παρουσίαζε τους φχ 83χχ 8πύρηνους δεν έχετε κάτι να πείτε ... ε ναι βέβαια η αμδ δεν κάνει πουστιές...μα όχι.. πωςς η αμδ να κανει πουστιά;;;Ιντελ βρωμιάρα επίσης αμδ Βρωμιάρα αυτό έχω να πώ ..εντάξει η ιντελ παρουσιάζει τουλάχιστον τα cpu με 4c/8t  πχ τον 6700 τετραπύρηνο γιατί είναι τετραπύρηνος δεν κοιτάει τα threads και τα μεταφράζει σε cores γιατι πολύ θα ήταν 8πύρηνοι 12πύρηνοι και 16 πύρηνος ο 5960χ...χααχαχ μα τι λέτε;; τι λέτεεε??

 

Μόλις είδα του φίλου μου το φχ8350 να λέει 4cores /8 threads στο cinebench έκλεψα στο γέλιο και τον είπα σας πήρε χαμπάρι το cinebench.. Και να μου μιλήσει για amd μόνο αν τα zen πυροβολάνε (το τελευταίο το έυχομαι ) γιατι δεν ειμαι σκατοφανμποι απλα ξέρω να λέω την αλήθεια και οχι μπούρδες 

αν ειπες αυτο στον φιλο σου και το πιστεψε απλα δεν ξερει απο πισι.fx = 4 module 2 core per module για αυτο το βγαζει ετσι το cinebench δεν φταιει η amd που δεν εχει γινει σωστή αναγνωρίσει του fx στο cinebench.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...