Προς το περιεχόμενο

AMD Zen, AM4 socket


tmjuju

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φυσικά το να φτιάξει κάποιος i5 από FX δεν είναι κακό αν έχει τα χρήματα. Θα κερδίσει σε περιπτώσεις που δεν χρησιμοποιούνται όλοι οι πυρήνες του FX όπως σε μερικά παιχνίδια. Το να χάσει μερικά δευτερόλεπτα σε κάποια άλλα προγράμματα όπως Rendering δεν πειράζει.

Αλλά, θα χάσει στα παιχνίδια που χρησιμοποιούν πολλούς πυρήνες (π.χ. Doom).

Στο σοβαρό rendering δεν υπάρχουν διαφορές δευτερολέπτων, δεν τα λογαριάζεις. Ένα καλό rendering είναι χρονοβόρο και τα AMD FX δεν έχουν ανταγωνισμό σε αυτό.

 

 

Γυρίζει εκεί στο ζουμί της η Intel και σε συνδυασμό με το άριστο Marketing που έχει κάνει έχει πείσει μέχρι και για χαμηλές θερμοκρασίες.

Θα ήταν μάρκετινγκ αν τα έλεγε η Intel, αλλά τα λένε «αξιόπιστοι» reviewers τους οποίους πιστεύει τυφλά ο κόσμος.

Όπως είπες, πολλά ψέματα, πολλά. Και προέρχονται από αυτούς που υποτίθεται έχουν τον ρόλο να ενημερώσουν για την αλήθεια, αντί για τα ψέματα των εταιριών. Να δούμε τι θα πούνε για τους Ζεν, αλλά και για την νέα γενιά Bulldozer.

 

Ελπίζω στους νέους Bulldozer. Ήταν μια πολλά υποσχόμενη αρχιτεκτονική, η οποία δεν είχε αντίστοιχα καλή υλοποίηση ως τώρα. Με τον Keller να δίνει μια πραγματικά καλή εξέλιξη στην Bulldozer (τον πυρήνα Excavator), όπως είδαμε από τα Carizzo, περιμένω να δω τις ολοκληρωμένες υλοποιήσεις της (νέο socket, προηγμένη λιθογραφία και DDR4) πολύ ανταγωνιστικές και να παρουσιάζουν όλες τις αρετές της Bulldozer.

 

 

Βεβαίως, οι «αδιάβλητοι» reviewers πάλι θα καθορίσουν την επιτυχία ή μη. Προσωπικά, πλέον ελπίζω μόνο από πραγματικούς χρήστες να δω review και να ενημερωθώ σωστά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις τι είναι αυτό που θυμάμαι και μου έχει μείνει; Και γι' αυτό η αρνητικότητα που βγάζω έντονα όταν ακούω πράγματα που δεν στέκουν κατά των AMD.
(Intel και nvidia fanboy είμαι, αλλά δεν μπορώ να ακούω κουλά και αναπαραγωγή ψευδών ειδήσεων)

 

Θυμάμαι που ένα παιδί είχε πάρει τότε τον FX 8150, όταν είχε πρωτοβγεί.
Ήμουν σε φάση τότε να πάρω τους τότε i5 έχοντας φύγει από τον Q6600* τον οποίο τον είχα με Custom νερό στα 3.4Ghz (1.1GHz πάνω το ρολόι 24/7 - πέρασα φοβερά με αυτό το CPU). Τους AMD δεν τους είχα πολύ σε εκτίμηση. Πριν είχα βέβαια κάποιον XP από ότι θυμάμαι. Και πιο πριν πάλι κάποιον AMD και πιο πριν Intel. Τέλος πάντων.

Μου είχε πει ότι τον έχει βάλει αγγελία και πως θα απογοητευτώ. Ότι δεν αξίζει και πως είναι ψόφιος.

Μόνο και μόνο που το είπε αυτό σε συνδυασμό με έναν φίλο που μου πρότεινε AMD, τον πήρα γιατί λέω κάτι δεν πάει καλά. Κάποια μαλακία θα έχει πιστέψει για να λέει τόσο κακά λόγια.
Με τον κοινό νου, χωρίς να ξέρεις από Hardware, δεν μπορεί προϊόντα που έχουν κυκλοφορήσει σε κοντινό χρονικό διάστημα να απέχουν τόσο πολύ μεταξύ τους.
Το ένα θα κερδίζει κάπου αλλού, το άλλο αλλού. Απλά πράγματα.


Πέρασε ο καιρός είχαν τον 8150 (μετά λόγω εσφαλμένης διάγνωσης, το MG Manager μου άλλαξε όλο το PC, μέχρι να καταλάβει ο τεχνικός ότι είναι χαλασμένο το ένα στικάκι μνήμης. Είχα αλλάξει CPU και Mobo lol ) είχα την 5870, είχα μετά το SLI με τις 650Ti Boost και έβλεπα πως το σύστημα πετάει. Δεν είχα ποτέ κανένα απολύτως πρόβλημα απόδοσης (ούτε με το SLI όπως πολλοί πιστεύουν - όταν έκανα την παρουσίαση του SLI, τα σχόλια από κάτω είχαν πλάκα. Έκλεισαν μερικά στόματα κοινός).

Τότε μάλιστα έκανα πολύ Video.

 

Μετά άρχισα να στήνω κάποια Intel μηχανάκια για πελάτες όπως i5, κλπ. Όταν ο πελάτης δεν το βιαζόταν, έπαιζα κάνα παιχνίδι, έτρεχα κάνα Bench να δω τι γίνεται. Πολλές φορές ήταν και ο φίλος που μου πρότεινε το AMD. Μάλιστα είχαμε κάνει και ένα Video που δεν το ανέβασα ποτέ αν και το έχω.

Άρχισα να μετράω από εποχή i7 3770 και μετά περισσότερο. Απλά έτυχε να έχω περισσότερο χρόνο και όρεξη. Έβλεπα πράγματα που ήταν διαφορετικά από αυτά που διαβάζω στα Reviews. Το κερασάκι στην τούρτα ήταν όταν έστησα το πρώτο μηχάνημα DDR4 με 6600K. Μιλάμε πως μου έπεσε το σαγόνι.
Μάλιστα είχε έρθει και ο φίλος που είναι AMD Fanboy και μου έλεγε πως θα είναι ψόφιος ο Intel. Όταν είδαμε τις μετρήσεις κοιταζόμασταν αμήχανα. Εγώ επειδή πίστευα πως ο Intel θα τα σκίσει όλα και αυτός επειδή δεν πίστευε ούτε ο ίδιος την τόσο χαμηλή απόδοση. Μάλιστα τον πειράζω ακόμα και του λέω "ξεκόλλα, ούτε εσύ το περίμενες αυτό, μην το παίζεις έξυπνος, κλπ".

Φαντάσου λοιπόν πως απέδιδαν οι τότε Intel! Πιστεύω πως θα είχε χρειαστεί να κάνω αναβάθμιση! Εκτός αν από γενιά σε γενιά υπήρχε αύξηση απόδοσης της τάξης του 2%...
Έλεγε ο τυπάς λοιπόν τότε, πως οι AMD είναι ψόφιοι και ο τελευταίος i5 της Intel δεν ξεφεύγει καλά καλά από τον κλοκαρισμένο μεν, φθηνό δε 8320!

 

Αυτό που καταλαβαίνω είναι πως η Intel είχε φτιάξει άριστο Marketing. Αντίθετα η AMD δημιούργησε μεγάλες προσδοκίες και τελικά έκανε ανταγωνισμό στον εαυτό της, βυθίζοντας το hype που είχε φτιάξει για τους υποψήφιους πελάτες.
Μην ξεχάσουμε τα νοθευμένα αποτελέσματα της Intel σε σχέση με της προηγούμενης γενιά επεξεργαστών της. Μάλιστα πριν λίγα χρόνια αποζημίωσε 40 δολάρια αν θυμάμαι καλά όσους είχαν αγοράσει τότε τα συγκεκριμένα CPUs.

 

OnTopic, όπως είπα και προηγουμένως, δεν με ενδιαφέρει η AMD να έχει καλύτερη απόδοση από τους Intel και το αντίθετο. Με ενδιαφέρει καλή τιμή, απόδοση που να καλύπτει τις βασικές ανάγκες όπως παιχνίδια, χαλαρό Editing, κλπ και αναβαθμισημότητα. Όχι δηλαδή αλλαγή Socket κάθε ένα χρόνο...
Όποιος είναι επαγγελματίας και τον κυνηγάνε deadlines, πληρώνει, βάζει CPU του 1000άρικου και προχωράει.

*Q6600

Άλλη μία ιστορία που θυμήθηκα ήταν πως τότε όσοι αγοράζαμε Quad Core CPUs (έστω και δύο κολλημένους Dual Cores που ήταν ο Q6600), φώναζαν όπως τώρα με τους AMD ότι δεν κάνουν για παιχνίδια και πως τα παιχνίδια χρησιμοποιούν έναν ή δύο πυρήνες το πολύ. Χαμός από Flame.
Πρότειναν κάτι Dual Cores που κλόκαραν λίγο παραπάνω και έτρεχαν SuperPI... Γελούσα πολύ που τους έβαζαν αγγελία μετά και εγώ τον είχα ακόμα και έπαιζα τα ωραία μου παιχνίδια. Τα πράγματα έγιναν πιο απαιτητικά... 

  • Like 21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήταν μάρκετινγκ αν τα έλεγε η Intel, αλλά τα λένε «αξιόπιστοι» reviewers τους οποίους πιστεύει τυφλά ο κόσμος.

 

Κι όμως είναι. Διότι οι.. ανεξάρτητοι reviewers αποτελούν αναπόσπαστο εργαλείο του γενικότερου Marketing της Intel. Πάντα έτσι βρώμικα συμπεριφερότανε, από την εποχή που π.χ. έκανε εμπάργκο σε Αμερικάνικα καταστήματα που βάζανε το Intel Inside sticker απ' έξω και θέλανε να πουλάνε (άκουσον άκουσον σαν δεν ντρέπονται) :P και AMD. Για να μην πάω πιο πίσω στις εποχές τoy '70 με τα Apple vs IBM.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Heatspreader το μήνυμά σου αντικατοπτρίζει ακριβώς την κατάσταση amd και intel εδώ και τόσα χρόνια. Χωρίς να θέλω να το παινευτώ, έγραψες ένα από τα καλύτερα μηνύματα που έχω διαβάσει ποτέ, είδα ακριβώς μέσα αυτό το μήνυμα δικές μου εμπειρίες με τον athlon της υπογραφής και g3258, με 8320 και 4690k κλπ και την απογοήτευση που έφαγα όταν νόμιζα ότι ο 4690k των 250 ευρώ θα έσκιζε τον 8320, μόνη μου παρηγοριά το δυνατό single core του i5. Well done  B).

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και την απογοήτευση που έφαγα όταν νόμιζα ότι ο 4690k των 250 ευρώ θα έσκιζε τον 8320, μόνη μου παρηγοριά το δυνατό single core του i5. Well done  B).

Όταν κάποιος έλεγε ότι παίζει πίκρα σε πολλούς επειδή "σκοτώσανε" τον FX για να πάρουνε τον.... σούπερ ντούπερ i5 και δεν είδανε κέρδος σχεδόν σε.. τίποτα, ενώ σκάσανε έξτρα χρήματα γιατί μερικοί ειδήμονες στα φόρα τον παρουσίαζαν λες και ήταν πανάκεια, ήταν ο φανμπόϋς, ο γραφικός, ο άσχετος και δεν ξέρω 'γω τι άλλο.

Μάλλιασε η γλώσσα μας και παρόλα αυτά, διάφορα ΓΡΑΦΙΚΑ TROLLS βγαίνανε και λέγανε τα δικά τους, ενώ από κάτω οι διάφοροι χειροκροτητές που δεν έχουνε ιδέα από υπολογιστές, τους συγχαίρανε κιόλας. Ε ρε Ελλάς αρχαίων χώρα....

 

Για να μην ξεχνιόμαστε:

http://www.insomnia.gr/topic/596467-intel-i5-6600k-ga-z170-hd3p-εμπειρίες/?p=54575598

 

 

Έχω δει μερικούς που είχανε π.χ. 8320 και πήρανε i5 και βγαίνανε μετά και κάνανε πομπώδεις δηλώσεις πως "σωθηκα με τον i5 και μούφα ο ΑMD".

Τους καταλαβαίνω όμως γιατί έχουν τόσο μένος και τραβάνε τρελλά ζόρια... Δεν είναι και λίγο να πουλήσεις έναν FX σκοτώνοντας τον στην τιμή, να πάρεις τον τρομερό και φοβερό i5 για να κερδίσεις σε επιδόσεις.....σχεδόν τίποτα, μόνο και μόνο γιατί άκουγες τις γνώμες του κάθε... "ειδήμονα" στα fora που σου έλεγε κάτι σε στυλ: "πάρε ιντελ να πάιζεις με ενα εκατομύριο fps παραπάνω από τον FX, που δεν κάνει ούτε για browsing"!

 

Ε δεν είναι και μικρή η πίκρα!

Υ.Γ. Δεν τα λέω τα παραπάνω σαν "καρφί" προς εσένα Multicore, αντιθέτως με αφορμή αυτό που είπες, μου το θύμισες.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν παρεξηγώ formation don't worry ;). Το έχω ξαναπεί αυτό για την εμπειρία με 4690k και 8320 όπως επίσης ότι ο 8320 που είχα στα χέρια μου δοκιμαστικά ήταν 8320 ενός φίλου, ο οποίος έκανε την μετάβαση από 4570 σε 8320, για πολλούς λόγους που πραγματικά χρειαζόταν τον 8320 και πράγματι μετάνιωσε που δεν πήρε τον 8320 εξαρχής. Το θυμάμαι σαν τώρα όταν μίλησα εδώ πριν κάτι μήνες για την μετάβαση που έκανε ο φίλος από 4570 σε 8320, ένας τρολλάς μου λέει τότε (ξέρει αυτός, δεν χρειάζεται να τον αναφέρω) μεγάλη φαντασία έχεις άρχισε να γράφεις μυθιστορήματα, σαν να μου λέει μας έκανες και γελάσαμε ρε μεγάλε με την μπούρδα που πέταξες να σαι καλά, εκεί καταλαβαίνεις το επίπεδο μερικών που έχουν το φόρουμ μόνο για να διαδίδουν την ημιμάθειά τους και να μην δέχονται το σωστό. Είναι αυτό που λες formation, έτσι και πεις πραγματικά τι παίζει θα σε καταλάβουν λίγοι και θα σε καταλάβουν μόνο όσοι είχαν / έχουν fx 83xx και ξέρουν πως αποδίδει, τα intel fanboys θα σε πουν τρελό, ψεύτη, φαντασιόπληκτο, ενώ στην πραγματικότητα αυτοί οι ίδιοι είναι ότι λένε για εμάς, μιας και κάθονται και πιστεύουν τα πλασμένα με το αγγελικό marketing της intel paymarks του guru 3d, του anandtech, του bit-tech κλπ, κοινώς μπερδεύουν το ποιος είναι ο ψεύτης στην όλοι υπόθεση και δημιουργούν στην φαντασία τους έναν ιδεατό κόσμο στον οποίο η intel είναι ότι καλύτερο, μόνο που ως γνωστόν δεν είναι έτσι. Formation τώρα θα έρθουν τα σχόλια από τους γνωστούς, είμαι amd fanboy, είμαι τρελός, λέω ότι μου κατέβει στο κεφάλι, γέλιο θα πέσει πάλι :D.

 

 

Ρε παιδιά ανοίξτε κάνα νήμα fantasy/sci fi και πείτε τα εκεί όσο θέλετε,
τι σχέση έχουν αυτά που λέτε με το "AMD Zen, AM4 socket" ;

 
Και συ τέκνον Βρούτε ;

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

multicore... για σένα έχω να σου πω... 

κρίμα που μπορώ να σου δώσω ένα like μόνο!




Τhe ELF: Πράγματι είναι το thread για τον AMD Zen. Ομολογώ ότι από παρατηρικότητα σκίζεις. Aν σε πειράζει αυτό, τότε μπορεί κάποιος moderator να ανοίξει ένα sticky με τίτλο "γραφικά trolls" και να σχολιάζουμε εκεί τις γραφικότητες μερικών-μερικών 'δω μέσα..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο δίκιο παίζει να έχετε παιδια...Θυμήθηκα τώρα τί τραβούσαμε με τον Millennium πριν κανα 2 χρόνια, μόνο και μόνο για να υποστηρίξουμε ότι οι FX δεν είναι άχρηστοι όπως τους παρουσιάζαν οι περισσότεροι τότε...και ότι κάναν τη δουλειά τους και πολύ καλά μάλιστα. Ειδικά για budget συστήματα ανάλογα της χρήσης, είναι ακόμα και σήμερα καλές επιλογές. Ναι..οι i7 είναι καλύτεροι ως επί το πλείστον...ναι οι i5 προτείνονται κατα βάση για gaming...αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι οι FX είναι για πέταμα. FX proud owner here! Και στεναχωριέμαι που θα τον αφήσω κιόλλας..(περάσαμε πολλά μαζί :P )


http://www.bitsandchips.it/english/52-english-news/6787-am4-has-the-mounting-holes-arranged-differently-than-older-sockets

 

Οι φήμες συγκλίνουν ότι η ΑΜ4 δεν θα είναι συμβατή με coolers για ΑΜ3

 

Μας μάμησαν τώρα...(καινούργιο cooler ξανα για όσους δεν έχουν noctua) B) 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο δίκιο παίζει να έχετε παιδια...Θυμήθηκα τώρα τί τραβούσαμε με τον Millennium πριν κανα 2 χρόνια, μόνο και μόνο για να υποστηρίξουμε ότι οι FX δεν είναι άχρηστοι όπως τους παρουσιάζαν οι περισσότεροι τότε...και ότι κάναν τη δουλειά τους και πολύ καλά μάλιστα. Ειδικά για budget συστήματα ανάλογα της χρήσης, είναι ακόμα και σήμερα καλές επιλογές. Ναι..οι i7 είναι καλύτεροι ως επί το πλείστον...ναι οι i5 προτείνονται κατα βάση για gaming...αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι οι FX είναι για πέταμα. FX proud owner here! Και στεναχωριέμαι που θα τον αφήσω κιόλλας..(περάσαμε πολλά μαζί :P )

 

Μας μάμησαν τώρα...(καινούργιο cooler ξανα για όσους δεν έχουν noctua) B)

Να δεις γέλια που ρίξαμε όταν ο κλοκαρισμένος i5 6600K που αναφέρει ο Heatspreader ότι είχε στήσει για πελάτη, δεν μπορούσε να περάσει τον κλοκαρισμένο 8320 σε ΚΑΝΕΝΑ multithreaded bench (είτε app, είτε gaming benchmark). 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και συ τέκνον Βρούτε ;

Ο κάθε ένας από όποια γωνία προέρχεται έχει και ένα set λογισμικού και έναν τρόπο μέτρησης

που θα του βγάλει το αποτέλεσμα που θέλει να δει,και ο ιντελάκιας και ο αμδάκιας το ίδιο,εκεί πάει το fantasy/sci fi.

Όταν κάποιος έχει πιεστεί ότι το Χ πρόγραμμα είναι το "παν μέτρον" ό,τι άλλο και να δει δεν θα τον μεταπείσει.

Μέχρι και οι σελίδες αυτό κάνουν,αποφάσισαν κάποια στιγμή σε έναν τρόπο μέτρησης και τέλος,

άσχετα αν δείχνει την "αλήθεια" (αυτήν που ενδιαφέρει τον χρήστη) ή όχι.

 

Και εσείς όλοι σας λέτε δεν υπάρχουν διαφορές ή είναι καλύτεροι οι amd αλλά δεν λέει κανείς τι και πως,

τι μετρήσατε τι διαφορές υπήρχαν τίποτα,μόνο μπλα μπλα να περνάει η ώρα.

 

Και αν είναι να δείξει κάποιος κάτι από δικό του σύστημα θα είναι εντελώς συνθετικά/τεχνικά bench που δεν

έχουν αντίκτυπο σε σχεδόν κανέναν γιατί δεν ασχολείται με τέτοια προγράμματα,ή θα δείξει βίντεο με τον fx του στο bf4 να κοιτάει άδειους δρόμους

ή την καρτάρα γραφικών του να κάνει decode 3-4 video ταυτόχρονα. (sorry Κιόλα)

Ή το αποκορύφωμα που όλοι τρέχουν τα in-game benches που δεν έχουν καμία σχέση με το πως τρέχει το παιχνίδι

και βγάζουν συμπεράσματα από εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δεις γέλια που ρίξαμε όταν ο κλοκαρισμένος i5 6600K που αναφέρει ο Heatspreader ότι είχε στήσει για πελάτη, δεν μπορούσε να περάσει τον κλοκαρισμένο 8320 σε ΚΑΝΕΝΑ multithreaded bench (είτε app, είτε gaming benchmark).

Ενταξει το τερματισατε και εκτος θεματος...Αν φτασει 8320 τον i5 6600k oc κιολας σε βαρυ game εγω τον χαριζω τον 6700k...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει το τερματισατε και εκτος θεματος...Αν φτασει 8320 τον i5 6600k oc κιολας σε βαρυ game εγω τον χαριζω τον 6700k...

 

Όχι και να χαρίσεις το μικρό τέρας 6700k :P Αν επιμένεις βέβαια εγώ δεν χαλάω χατίρι :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...