Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή καριέρας στο ΙΤ


SIMkartaUK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 158
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

από τις βάσεις δεδομένων με ποιά να πιαστώ για αρχή?

 

SQL Server, mySQL, Oracle, PostgreSQL? γιατί με ρώτησαν και σε συνέντευξη αν ξέρω να κάνω εγκατάσταση ,διαχείρηση και βασικά tasks σε μιά από αυτές..

 

Η mySQL μου φαίνεται πιό φιλική από τις άλλες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Personal opinion:

 

Από άποψη ευκολίας, θα πρότεινα SQL Server (Express version είναι free με limitations). Το Management Studio βοηθάει αρκετά. Αφού αποκτήσεις μία σχετική εμπειρία, ρίχνεις μια ματιά και στα υπόλοιπα σιγά σιγά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και στις σημειώσεις πανεπιστημίων που τους κάνουν παραδείγματα SQL Server χρησιμοποιουν βλέπω.. ΟΚ.. πιστεύω μέχρι 10 Ιουλίου να έχω τελειώσει και τους αλγόριθμους Hash και να ξεκινήσω βάσεις.. Its a cruel cruel summer!..   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

learn. 
βάζε μικρούς στόχους.
αν πεθανεις της πείνας τότε κακός είσαι σε αυτό το κλάδο γιατί πρέπει να αφιέρωσης χρόνο και μεράκι σε αυτό που κανείς .

εγώ αυτό που ξέρω σαν web developer έχει δουλειά ακόμα και στην ελλάδα  και θέλω να σου πω ότι τώρα αυτή την εποχή πέφτουν τα περισότερα λευτα σε πολλές startup εταιρίες . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εξαρτάται από το πόσο καλός είσαι. Ο Δελαπόρτας σε 1.5 μήνα αλλάζει τον κόσμο.

 

Τι να μας πει το γατάκι ο Δελαπόρτας. Εδώ ο άλλος έφτιαξε lambdas σε ένα σαββατοκύριακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Αγγλία παραμένει η επαγγελματική "Γή της Επαγγελίας" μου αλλά έχω πειστεί ότι πρέπει να εργαστώ πρώτα στην Ελλάδα γιατί πολύ δύσκολα θα με πάρει εταιρία στο εξωτερικό από το μηδέν ειδικά και στην ηλικία που είμαι..  Όσους ρώτησα που δουλεύουν στην Αγγλία προγραμματιστές είχαν γερή προυπηρεσία από Ελλάδα και ειδικότερα σε προτζεκτς με τράπεζες..

 

Χτές μπήκα στα Red-Black και 2-3-4 δέντρα αλλά δεν πρόλαβα να τα βγάλω γιατί με έπιασε πονοκέφαλος.. και σήμερα το πρωί πήρα ντεπόν για να συνέλθω.. νομίζω ότι το παράκανα με τον καφέ.. θα το γυρίσω στο τσάι.. δέν νομίζω να προλάβω σήμερα και αύριο τα δέντρα και τα Hash Tables αλλά τουλάχιστον είμαι κοντά στο στόχο που έβαλα.. και αυτό είναι πολύ θετικό.. 

 

Έχω χάσει πάρα πολλές εργατοώρες στο προγραμματιστικό κομμάτι των αλγορίθμων.. δηλαδή τα διαβάζεις και τα κατανοείς αλλά για να υλοποιήσεις σε κώδικα και να είσαι confident ότι τα ξέρεις πρέπει να τα έχεις δουλέψει πολλές ώρες.. κάποια πράγματα είναι έτοιμα και δέν χρειάζεται κάν να τα σκεφτείς πως να τα κάνεις..  Δέν είναι τυχαίο που το έχουν το μάθημα υποχρεωτικό στη ροή Τεχνολογίας Λογισμικού στο ΕΜΠ..

 

Είναι κανάς άλλος σημαντικός αλγόριθμος που πρέπει να ξέρω και δέν είναι στους συνηθισμένους του βιβλίου? για να φύγω στις βάσεις άμα είναι τον άλλο μήνα..  


learn. 
βάζε μικρούς στόχους.
αν πεθανεις της πείνας τότε κακός είσαι σε αυτό το κλάδο γιατί πρέπει να αφιέρωσης χρόνο και μεράκι σε αυτό που κανείς .

εγώ αυτό που ξέρω σαν web developer έχει δουλειά ακόμα και στην ελλάδα  και θέλω να σου πω ότι τώρα αυτή την εποχή πέφτουν τα περισότερα λευτα σε πολλές startup εταιρίες . 

 

στείλε μου σε προσωπικό msg τις startup εταιρίες που ξέρεις και είναι καλές.. γιατί έχω παρατηρήσει ότι στο web design έχει και περισσότερες θέσεις για trainee/jurior developers..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κανάς άλλος σημαντικός αλγόριθμος που πρέπει να ξέρω και δέν είναι στους συνηθισμένους του βιβλίου? για να φύγω στις βάσεις άμα είναι τον άλλο μήνα..

 

Μη φύγεις ακόμα.

http://www.ime.usp.br/~walterfm/cursos/mac0331/2006/chazelleT.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό θα έλεγα και γώ τώρα.. στα γραφικά έχει πολύ ωραίους αλγόριθμους αλλά δέν προλαβαίνω να ασχοληθώ.. Ξεκίνησα ήδη Βάσεις και έχω πελαγώσει με τον όγκο γνώσεων που πρέπει να πάρω.. και ακόμα πιό ενδιαφέρον έχουν οι αλγόριθμοι στις φωτογραφίες που βρίσκουν το πρόσωπό ανθρώπου..   

 

βασικά μου είπαν να κάτσω να μάθω τα βασικά (σωρούς, γράφους, λίστες, κτλ) και να καταλάβω πώς συνδυάζονται για να δώσουν νέους βελτιωμένους αλγόριθμους.. και να ξανασχοληθώ με πιό προηγμένα πράγματα όταν κλείσω τον "παιδικό" κύκλο μελέτης μου.. ορεξη να χεις   :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν με το χαρακτήρα που έχω νομίζω ότι μου ταιριάζει να γίνω προγραμματιστής βάσεων δεδομένων... PL/SQL  T-SQL και έτσι.. θα βάλω στόχο να μαζέψω τα πιστοποιητικά της Oracle..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...