Προς το περιεχόμενο

God Of War [2018][PS4]


Peleus17

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
10 minutes ago, najinblue3 said:

πλακα κανεις ετσι? Νομιζω ειναι το χειροτερο παιχνιδι που εχω παιξει σε κονσολα, 5 ευρω εδωσα και το μετανιωνω ακομα και αυτα, μονο γραφικα που μου ειναι αδιαφορα εντελως, ai για τα πανηγυρια, story 5 ωρων, μετριο shooting, qte spam και η λιστα ειναι ατελειωτη

ryse δεν εχω παιξει να συγκρινω, αλλα φαινεται ακριβως ιδιο

Όχι δεν είναι το ίδιο. Το Order είχε τουλάχιστον και λίγο shooting. Στο Ryse όλες οι μάχες ήταν QTE.

Αν το Order είναι παιχνίδι του 5/10, το Ryse είναι επιεικώς 3/10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Malthador είπε

Όχι δεν είναι το ίδιο. Το Order είχε τουλάχιστον και λίγο shooting. Στο Ryse όλες οι μάχες ήταν QTE.

Αν το Order είναι παιχνίδι του 5/10, το Ryse είναι επιεικώς 3/10.

Α τοσο καλα δηλαδη, ευτυχως που το γλυτωσα xD 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Fulgore είπε

Σε περιπτωση που ορισμενοι δεν το εχετε καταλαβει το παιχνιδι λεγεται God Of War και οχι God Of War 4 επειδη ειναι reboot της σειρας απο την αρχη υπο την εννοια του gameplay και θεματολογιας πλεον στην Σκανδιναβια. 

Οπως αναφερθηκε πιο πισω πολυ σωστα η σειρα ειχε ηθελε ριζικες αλλαγες αν αποφασιζαν να βγαλουν και αλλα παιχνιδια και αυτο φανηκε με το Ascention.Ουτε βαθος ειχαν τα god of war παιχνιδια(οπως πχ τα bayonetta ή τα προηγουμενα dmc),ουτε τεραστια ποικιλια για να μιλησουμε και λιγο σοβαρα.

Σιγουρα ειναι σωστο να αναμενουμε το τελικο παιχνιδι και τα πρωτα review να δουμε πως θα ειναι το παιχνιδι συνολικα. Εμενα παντως μου θυμιζει περισσοτερο dark souls το ολο στυλακι.

 

Καμια σειρα δεν θελει ριζικες αλλαγες. Οι σειρες τελειωνουν σε συγκεκριμενο αριθμο sequel,εχουν ενα πυρηνα gameplay που τις χαρακτηριζει και μετα αν θες πατας σε αυτα που εμαθες απτα προηγουμενα και κανεις νεο IP προχωροντας σε ριζικες αλλαγες. Το να θελουν να βγαλουν το 7ο entry σε ενα franchise που ειχε συγκεκριμενο στυλ δεν το καταλαβαινω.

Δηλαδη αν βγει Dark Souls 7,πρεπει να γινει turn based το combat system επειδη η σειρα ηθελε ριζικη αλλαγη? Απλα ξεκινας ενα νεο franchise και κανεις αυτο που οραματιζεσαι. Πες το πνευματικο διαδοχο,πες το ατυπο sequel,αλλα δεν βγαζεις νεο God of War με τετοιο στυλ παιχνιδιου,ακομα και αν ειναι το το νεο The Last of Us σε ποιοτητα. Θα μπορουσαν να κανουν τοσα ωραια πραγματα με εναν νεο πρωταγωνιστη σε Norse mythology,χωρις να "αναγκαστουν" να το συνδεσουν με το πρωτο και κυριως χωρις να αναγκαστουν να κανουν retcon εναν απτους καλυτερους anti-heroes σε βιντεοπαιχνιδια και να τον κανουν τον στοργικο πατερα που βλεπουμε στα βιντεο. Ελεος δηλαδη. 

Η αληθεια ειναι πως δεν περιμενα να κολωσει ενα τετοιο ποιοτικο studio στο να φυγει απτην σκια των God of War(Η Naughty Dog το τολμησε με Last of US και η Guerilla με Horizon και τα αποτελεσματα ηταν εξαιρετικα),αλλα τελικα προτιμησαν τον ασφαλη δρομο οπου θα προσελκυσουν και τους οπαδους των God of War,αλλα και τους οπαδους που αρεσουν 3rd person action games με rpg στοιχεια. Δηλαδη το ειδαν καθαρα ωφελιμιστικα και πιστευω πως παρα πολλοι fans αν δεν ειχε τον τιτλο του God of War,ουτε που θα ενδιαφεροντουσαν απο αυτα που εχουμε δει μεχρι στιγμης,καθαρα λογω game direction και οχι αναγκαστικα λογω της "ποιοτητας" που βλεπουμε.

Και ξαναλεω,το παιχνιδι μπορει να βγει πολυ καλο και μακαρι να ναι ετσι,αλλα το οτι λεγεται God of War εδω μου καθεται. 

ΥΓ: Το παιδι ηδη το μισησα απτα 10-15 λεπτα gameplay που χω δει.Φανταστειται να ισχυει το 30ωρο length που λενε οτι εχει το παιχνιδι.

Επεξ/σία από Alastor192
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε περάσει στην εποχή του ''Movie-Quality gaming'' που σημαίνει πολλά cinematics(Κινηματογραφικότητα) και λιγότερη δράση. Στο νέο GoW βλέπουμε ακριβώς αυτό το πράγμα αφού μιμείται το TLOU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαίρομαι που δεν είμαι ο μόνος που ξενέρωσε. 

Μακάρι πάντως, να κάνω τόσο λάθος και να εκπλαγώ με το τελικό αποτέλεσμα. 

Επεξ/σία από JohnVani18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
41 minutes ago, Alastor192 said:

Καμια σειρα δεν θελει ριζικες αλλαγες. Οι σειρες τελειωνουν σε συγκεκριμενο αριθμο sequel,εχουν ενα πυρηνα gameplay που τις χαρακτηριζει και μετα αν θες πατας σε αυτα που εμαθες απτα προηγουμενα και κανεις νεο IP προχωροντας σε ριζικες αλλαγες. Το να θελουν να βγαλουν το 7ο entry σε ενα franchise που ειχε συγκεκριμενο στυλ δεν το καταλαβαινω.

Δηλαδη αν βγει Dark Souls 7,πρεπει να γινει turn based το combat system επειδη η σειρα ηθελε ριζικη αλλαγη? Απλα ξεκινας ενα νεο franchise και κανεις αυτο που οραματιζεσαι. Πες το πνευματικο διαδοχο,πες το ατυπο sequel,αλλα δεν βγαζεις νεο God of War με τετοιο στυλ παιχνιδιου,ακομα και αν ειναι το το νεο The Last of Us σε ποιοτητα. Θα μπορουσαν να κανουν τοσα ωραια πραγματα με εναν νεο πρωταγωνιστη σε Norse mythology,χωρις να "αναγκαστουν" να το συνδεσουν με το πρωτο και κυριως χωρις να αναγκαστουν να κανουν retcon εναν απτους καλυτερους anti-heroes σε βιντεοπαιχνιδια και να τον κανουν τον στοργικο πατερα που βλεπουμε στα βιντεο. Ελεος δηλαδη. 

Η αληθεια ειναι πως δεν περιμενα να κολωσει ενα τετοιο ποιοτικο studio στο να φυγει απτην σκια των God of War(Η Naughty Dog το τολμησε με Last of US και η Guerilla με Horizon και τα αποτελεσματα ηταν εξαιρετικα),αλλα τελικα προτιμησαν τον ασφαλη δρομο οπου θα προσελκυσουν και τους οπαδους των God of War,αλλα και τους οπαδους που αρεσουν 3rd person action games με rpg στοιχεια. Δηλαδη το ειδαν καθαρα ωφελιμιστικα και πιστευω πως παρα πολλοι fans αν δεν ειχε τον τιτλο του God of War,ουτε που θα ενδιαφεροντουσαν απο αυτα που εχουμε δει μεχρι στιγμης,καθαρα λογω game direction και οχι αναγκαστικα λογω της "ποιοτητας" που βλεπουμε.

Και ξαναλεω,το παιχνιδι μπορει να βγει πολυ καλο και μακαρι να ναι ετσι,αλλα το οτι λεγεται God of War εδω μου καθεται. 

ΥΓ: Το παιδι ηδη το μισησα απτα 10-15 λεπτα gameplay που χω δει.Φανταστειται να ισχυει το 30ωρο length που λενε οτι εχει το παιχνιδι.

Μέσες άκρες κι εμένα αυτός είναι ο προβληματισμός μου, μιλάμε για demi-reboot.

Και το -επιτυχημένο- παράδειγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι το Tomb Raider, αυτό είναι σωστό reboot: διαγράφουμε τα πάντα και ξεκινάμε από την αρχή. Είναι μια άλλη, νέα Lara για την οποία δεν γνωρίζουμε τίποτα και σε αυτή τη βάση μπορείς να ενσωματώσεις νέα στοιχεία στο gameplay (και εννοείται, χωρίς να «σπας» την αλληλουχία με τα παλιότερα μέρη στο κομμάτι του gameplay), για παράδειγμα το τόξο.

Τώρα αυτό που κάνουν στο GoW δεν έχει λογική. Reboot με τον ήρωα να φέρει μέσα του όλο του το παρελθόν (τουλάχιστον αυτό αντιλαμβάνομαι από τα όσα έχω δει ως τώρα) δεν υφίσταται ή τουλάχιστον δεν θα έπρεπε να υφίσταται. Μα μου βάζεις τον OG Kratos που έχει πηδήξει πατόκορφα όλο τον Όλυμπο να κρατάει το τσεκούρι του ξυλοκόπου; Φτιάξε εκεί πέρα ένα νέο IP από την αρχή ή αν θες να κάνεις milking σβήσε όλο του το παρελθόν και ξεκίνα το από την αρχή.

Ουσιαστικά αυτό που θα γίνει θα είναι να ξενερώσουν όσοι το αγοράσουν περιμένοντας γρήγορες σφαγές, ακόμα κι αν το game είναι όντως καλό (που σίγουρα θα είναι καλό).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το tomb raider έκανε ένα εμπορικά επιτυχημένο reboot και μπράβο τους, αλλά αφήνει πολλά "to be desired" ακόμα ώστε να αγγίξει αυτό που θα έπρεπε να είναι η σειρά και να μην είναι κάτα κάποιον τρόπο κλώνος στη σκιά των uncharted (μην αναλύσουμε ότι και το uncharted πήρε από αυτούς, σίγουρα, αλλά τα σύγχρονα tr είναι σχεδόν ίδια με το uncharted και πατάνε στη πιο μοντέρνα συνταγή που χάραξε αυτό) 

 

κάτι αντίστοιχο βεβαίως μπορεί να γίνει και εδώ, μπορεί να μιλάμε για ένα καλό παιχνίδι, ένα επιτυχημένο reboot, αλλά τελικά να αφήνει τους fan παραπονεμένους (όπως κάνει μέχρι στιγμής το tr στο θέμα των γρίφων ας πούμε) 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα με χαλαει η καμερα , το combat μ'αρεσε σε αυτο που ειδα αν και ο Κρατος εγινε πιο βαρυς στις κινησεις του και δεν ειδα να κανει jump ? o kratos... οσον αφορα το reboot ακομα δεν ξερουμε τι παιζει , πως εφτασε εκει μετα απο ποσο καιρο διαδραματιζεται , τι , πως  κλπ... Μην ξεχναμε οτι ηταν ηδη οικογενειαρχης ( ΧD )  και ηταν ο βασικος λογος για την εκδικηση του για αρχη. Εγω το λεω καιρο τωρα οτι κραταω μικρο καλαθι αλλα θα το παραω day 1. Αλλωστε αυτο ειναι και το τελευταιο στοιχημα του studio για την εμπιστοσυνη της προς το κοινο 

Offtopic 1 : Ryse > The Order 1886 μονο και μονο για το setup και το σεναριακι του.

Offtopic 2 : Τα παλια Tomb Raider δε τα συμπαθησα και παρα πολυ .. Τα θεωρουσα συγκαμενα. Γουστα ειναι αυτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alastor192 είπε

Θα μπορουσαν να κανουν τοσα ωραια πραγματα με εναν νεο πρωταγωνιστη σε Norse mythology,χωρις να "αναγκαστουν" να το συνδεσουν με το πρωτο και κυριως χωρις να αναγκαστουν να κανουν retcon εναν απτους καλυτερους anti-heroes σε βιντεοπαιχνιδια και να τον κανουν τον στοργικο πατερα που βλεπουμε στα βιντεο. Ελεος δηλαδη. 

Η αληθεια ειναι πως δεν περιμενα να κολωσει ενα τετοιο ποιοτικο studio στο να φυγει απτην σκια των God of War(Η Naughty Dog το τολμησε με Last of US και η Guerilla με Horizon και τα αποτελεσματα ηταν εξαιρετικα),αλλα τελικα προτιμησαν τον ασφαλη δρομο οπου θα προσελκυσουν και τους οπαδους των God of War,αλλα και τους οπαδους που αρεσουν 3rd person action games με rpg στοιχεια. Δηλαδη το ειδαν καθαρα ωφελιμιστικα και πιστευω πως παρα πολλοι fans αν δεν ειχε τον τιτλο του God of War,ουτε που θα ενδιαφεροντουσαν απο αυτα που εχουμε δει μεχρι στιγμης,καθαρα λογω game direction και οχι αναγκαστικα λογω της "ποιοτητας" που βλεπουμε.

Και ξαναλεω,το παιχνιδι μπορει να βγει πολυ καλο και μακαρι να ναι ετσι,αλλα το οτι λεγεται God of War εδω μου καθεται. 

Για να εκαναν οτι εκαναν θα εχουν τους λογους τους,οπως το ιδιο και με την Naughty Dog η οποια παρολο που το πηγαινε για 3λογια το Uncharted εβγαλε τελικα και το 4 και το lost legacy.

Το θεμα ειναι οτι καλως ή κακως το παιχνιδι αυτο ειναι,οποιος ξενερωσε και δεν του αρεσει αυτο που ειδε ή αλλα ηθελε να δει και αλλα ειδε ας το προσπερασει. Το ξαναλεω και εγω λοιπον για αλλη μια φορα για να τελειωνω προσωπικα με αυτο το κομματι.

Μου αρεσε ο τιτλος που εδωσαν στο παιχνιδι και η επιλογη του Kratos?Οχι.

Θα προτιμουσα αλλο κεντρικο χαρακτηρα και τιτλο?Ναι

Μου αρεσε το gameplay αλλα περιμενω πρωτα να βγει το παιχνιδι για να εχω ολοκληρωμενη αποψη?Ναι.

Περαν τουτου οπως παντα ο καθενας ας μιλησει με το πορτοφολι του,και οχι με το να κραζουμε το παιχνιδι για αυτο που ειναι αλλα θα το παρουμε day one.Αυτο παει προς τον συμφορουμιτη Pitsifiriko.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
55 minutes ago, Fulgore said:

Μου αρεσε το gameplay αλλα περιμενω πρωτα να βγει το παιχνιδι για να εχω ολοκληρωμενη αποψη?Ναι.

Κι εγώ σε αυτή την κατάσταση είμαι. Θα περιμένω πρώτα user reviews και μετά θα αποφασίσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Malthador είπε

Κι εγώ σε αυτή την κατάσταση είμαι. Θα περιμένω πρώτα user reviews και μετά θα αποφασίσω.

Το καλυτερο πραγμα,εκτος αν εισαι τοσο σιγουρος οτι το παιχνιδι θα σαρεσει οπως και να βγει και φυσικα δεν φοβασαι το ενδεχομενο να πληρωσεις επιπροσθετα dlc.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fulgore είπε

Για να εκαναν οτι εκαναν θα εχουν τους λογους τους,οπως το ιδιο και με την Naughty Dog η οποια παρολο που το πηγαινε για 3λογια το Uncharted εβγαλε τελικα και το 4 και το lost legacy.

Το θεμα ειναι οτι καλως ή κακως το παιχνιδι αυτο ειναι,οποιος ξενερωσε και δεν του αρεσει αυτο που ειδε ή αλλα ηθελε να δει και αλλα ειδε ας το προσπερασει. Το ξαναλεω και εγω λοιπον για αλλη μια φορα για να τελειωνω προσωπικα με αυτο το κομματι.

Μου αρεσε ο τιτλος που εδωσαν στο παιχνιδι και η επιλογη του Kratos?Οχι.

Θα προτιμουσα αλλο κεντρικο χαρακτηρα και τιτλο?Ναι

Μου αρεσε το gameplay αλλα περιμενω πρωτα να βγει το παιχνιδι για να εχω ολοκληρωμενη αποψη?Ναι.

Περαν τουτου οπως παντα ο καθενας ας μιλησει με το πορτοφολι του,και οχι με το να κραζουμε το παιχνιδι για αυτο που ειναι αλλα θα το παρουμε day one.Αυτο παει προς τον συμφορουμιτη Pitsifiriko.

Δεν υπήρχε ποτέ περίπτωση να δώσω ευρώ για κάτι που με χαλάει τόσο πολύ και ας έχει το όνομα της σειράς που λατρεύω πιο πολύ απ'όλες στο PS.Το παιχνίδι θα το παίξω day one λόγω κολλητού που αγοράζει τα πάντα day one και τα κρατάει κάβα.Ας ελπίσουμε να είναι καλό παιχνίδι γιατί god of war δεν είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...