Προς το περιεχόμενο

Σε αυτή τη χώρα, όλα πάνε αργά.


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και κάπως έτσι, για όποιον δεν έχει καταλάβει ακόμα, φτάσαμε εδώ που φτάσαμε.

Για να γίνει η αλλαγή πρέπει να ενδιαφερθούν όλοι, όχι 2-3 άτομα στους πόσους, εγώ θέλω να αλλάξει κάτι άλλα αφού οι περισσότεροι δεν θέλουν, γιατί να κάτσω να ασχοληθώ και να χαλάω την ψυχική μου υγειά; Και όχι, δεν τα φάγαμε όλοι μαζί , ούτε φταίνε όλοι, έλεος πια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εμενα μου λες ολα πανε με τα ποδια σε αργο βαδην

μου στειλαν απο ολλανδια ενα φακελο με ενα dvd και ενα γραμμα στις 2 του ιουνη σημερα εχουμε 21 και ακομη δεν εχει ερθει δεν ξερω τι να κανω

πηρα τηλ στα ελτα εκει μου λενε μαλλον ερχετε οδικως ε τους λεω οδικως ερχεται οχι με τα ποδια τιποτα φιλε καμια ελπιδα για αυτη τη χωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο, αλλά τα ΕΛ.ΤΑ δουλεύουν άψογα! Στελνεις πακέτο και σε 2 εργάσιμες βγαίνει από τη χώρα. Και οταν μπαινουν Ελλαδα, αν δεν παίζει εκτελωνισμος, σε 1-2 εργάσιμες φτάνει το πακέτο στα χέρια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο, αλλά τα ΕΛ.ΤΑ δουλεύουν άψογα! Στελνεις πακέτο και σε 2 εργάσιμες βγαίνει από τη χώρα. Και οταν μπαινουν Ελλαδα, αν δεν παίζει εκτελωνισμος, σε 1-2 εργάσιμες φτάνει το πακέτο στα χέρια σου.

απο που ακριβως προκυπτει αυτο τις προαλλες διαβαζα οτι καθυστερουν την αλληλογραφια και ληγουν οι λογαριασμοι σε εμας περασε την προηγουμενη βδομαδα ταχυδρομος μονο τη παρασκευη και ειχε γραμματα να πεις το απολυτο κωλοχανειο ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο, αλλά τα ΕΛ.ΤΑ δουλεύουν άψογα! Στελνεις πακέτο και σε 2 εργάσιμες βγαίνει από τη χώρα. Και οταν μπαινουν Ελλαδα, αν δεν παίζει εκτελωνισμος, σε 1-2 εργάσιμες φτάνει το πακέτο στα χέρια σου.

 

Εμένα πάλι αντί για το πακέτο μου δίνει χέρι με χέρι το χαρτάκι ο ταχυδρόμος.

 

Παρ' όλο που έχει πληρωθεί για να έρθει μέχρι την πόρτα μου.

 

Και οπότε πρέπει να πάω με χαρτάκι να στηθώ στο ταχυδρομείο - το οποίο είναι ανοιχτό μέχρι τις 2 μ.μ. - για να πάρω το πακέτο μου. Κάτι που συχνά με αποτρέπει από το να παραγγέλνω πράγματα από το Ίντερνετ.

 

Ναι, πολύ άψογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο, αλλά τα ΕΛ.ΤΑ δουλεύουν άψογα! Στελνεις πακέτο και σε 2 εργάσιμες βγαίνει από τη χώρα. Και οταν μπαινουν Ελλαδα, αν δεν παίζει εκτελωνισμος, σε 1-2 εργάσιμες φτάνει το πακέτο στα χέρια σου.

κάνεις πλάκα έτσι; ανατολική αμερική - δυτική αμερική (που ειναι απόσταση όσο οι το πλάτος της ευρώπης) και μετά αμερική ελλάδα όλα αυτά σε 1-2 μέρες και μετά απο τα σύνορα μέχρι να σου έρθει χαρτάκι να πας να περιμένεις στην ουρά σε ενα κατάστημα ΕΛΤΑ κρατάει περίπου 7 μέρες + και αν είσαι τυχερός και το κατάστημα που σε εξυπηρετεί ειναι ανοιχτό όλη μέρα και όχι μόνο έως το μεσημέρι και μονο καθημερινές... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μέχρι να σου έρθει χαρτάκι να πας να περιμένεις στην ουρά σε ενα κατάστημα ΕΛΤΑ κρατάει περίπου 7 μέρες + και αν είσαι τυχερός και το κατάστημα που σε εξυπηρετεί ειναι ανοιχτό όλη μέρα και όχι μόνο έως το μεσημέρι και μονο καθημερινές... 

 

Πλέον με το που παίρνω το χαρτάκι πηγαίνω αμέσως την ίδια μέρα στην αποθήκη τους και κοπανάω την πόρτα μέχρι να ανοίξουν για να μου δώσουν το πακέτο μου.

 

Δεν θα περιμένω ποτέ ξανά στην ουρά επειδή αυτοί είναι γύφτοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Σε αυτή τη χώρα τίποτα δεν δουλεύει.. Και αν κάτι δουλέψει, θα είναι για να στα πάρουν. 

 

 

 

 

 ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΟΥΣ ΚΟΒΕΙ.......

 

Φρέσκια σύνδεση με την wind  περνάει ο πρώτος μήνας και δεν μου έρχετε λογαριαμσός (κάνανε κάτι λάθος φαίνεται... επίσης κάνανε 10 χρόνια που λέει ο λόγος για να ενεργοποιήσουν το συμβόλαιο αλλά αυτό ειναι τεράστια ιστορία οπότε το αφήνω) μου κόβεται Internet + τηλέφωνο απο τον πρώτο μήνα 

 

 

Παίρνω τηλέφωνο( 25 λεπτά χρέωση... πέφτει η γραμμή άλλα 25 λεπτά χρέωση) να δώ τι γίνεται 

 

μου λένε δεν πλήρωσες λογαριασμό

 

τους λέω δεν πήρα λογαριασμό 

 

μου λένε ναι δεν πήρες....

 

τους λεω οκ τεσπα πες μου πόσα ειναι να παω να πληρώσω 

 

μου λέει πλήρωσε το online (ενώ ήδη του είπα ότι  μου έχουν κοπεί ιντερνετ και τηλέφωνο και λογικά φαίνεται στην καρτέλα μου αυτό)

 

του λέω πλάκα κάνεις αφού δεν έχω ιντερνετ!! άνοιξε το λίγο για να μπω και να πληρώσω

 

μου λέει δεν γίνεται

 

του λέω πως θα γίνει τότε;

 

μου λέει πάρε την δευτέρα (ήταν Σάββατο 11 το βράδυ όταν πήρα) να πληρώσεις στο λογιστήριο 

 

του λέω τρελός είσαι θα είμαι 2 μέρες χωρίς internet για δικό σας λάθος! (επειδή δεν μου στείλανε λογαριασμό) δεν φτάνει που με ταλαιπωρήσει χωρίς λόγο μέχρι να μου βάλετε ιντερνετ?

 

μου λέει δεν γίνεται κάτι ...

 

του λεω δεν γίνεται να πληρώσω σε ΑΤΜ ;

 

θυμάται ξαφνικά (Επειδή του το είπα εγώ.. αλλιώς θα με άφηνε έτσι) πως τελικά γίνεται κάτι και μου λέει ναι.

 

του λέω (επειδή πλέον ξέρω με τι έχω να κάνω) πληρώνω δηλαδή και θα μου βάλετε σήμερα το ιντερνετ ;

 

μου λέει θα στείλετε με φαξ (άκου τώρα ο ISP ζητάει προ χριστού τεχνολογία για να γίνει η δουλειά πάλι καλά που δεν θέλανε και περιστέρι)  την απόδειξη απο το ATM 

 

του λέω με δουλεύεις;;; τι φαξ ακόμη και να είχα φαξ μου έχετε κόψει το τηλέφωνο δεν γίνεται να σας πω απλά τον κωδικό πληρωμής που θα γράφει στην απόδειξη;

 

Μου λέει όχι δεν γίνεται.... ψάξε γείτονα που να έχει φάξ

 

του λέω πλάκα με κάνεις που να βρω γείτονα τέτοια ώρα με φαξ;;

 

Μου λέει δε γινεται τίποτα άλλο

 

του λέω δεν γίνεται να σου στείλω φωτοτυπία με mail γιατι μπορώ να πάω (να πληρώσω) σε internet καφέ...

 

μου λέει όχι δεν γίνεται

 

του λέω ε άνοιξε μου λίγο το τηλέφωνο έστω (2 click  απο την brwoser εφαρμογή τους ειναι εν το μεταξύ απλά ειναι μιλημένοι να λένε δεν γίνεται προφανώς για να πιέσουν τους πελάτες να ξεπληρώσουν γρήγορα αλλά εδώ μιλάμε για να τους πληρώσω στο λεπτό με πιστωτική!!!) 

 

όχι δεν γίνεται

 

μετα απο μαμου και φωνές ζητάω προϊστάμενο

 

και ο προϊστάμενος μου λέει να στείλω με φαξ (απο την κομμένη γραμμή) την απόδειξη και βάζει και άλλες μαμακιες αυτός + φωτοτυπία ταυτότητας κτλ αλλιώς να περιμένω μέχρι την δευτέρα... 

 

Του λέω ρε φίλε το φάξ σε εσας εκει που είσαι θα πάει ειναι ενα κομμάτι χαρτί που θα έχει την φωτογραφία της απόδειξης... γιατι δεν γίνεται να σου στείλω mail να δεις την φωτογραφία απο την οθόνη τι διαφορά έχει;

 

μου λέει δεν γίνεται

 

του λέω έ τότε βάλτε μου για 10 λεπτά ίντερνετ να πληρώσω online και αν δεν το κάνω κόψτε με πάλι

 

και μου λέει δεν μπορώ (και είπαμε ειναι υπόθεση μερικών κλικ) 

 

 

 

 

και μιλάμε για ΙΔΙΟΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ όχι για δημόσιο.... 

 

Οπότε αν ο ιδιωτικός τομέας ειναι έτσι τι να περιμένεις απο το δημόσιο... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΟΥΣ ΚΟΒΕΙ.......

 

Φρέσκια σύνδεση με την wind  περνάει ο πρώτος μήνας και δεν μου έρχετε λογαριαμσός (κάνανε κάτι λάθος φαίνεται... επίσης κάνανε 10 χρόνια που λέει ο λόγος για να ενεργοποιήσουν το συμβόλαιο αλλά αυτό ειναι τεράστια ιστορία οπότε το αφήνω) μου κόβεται Internet + τηλέφωνο απο τον πρώτο μήνα 

 

 

Παίρνω τηλέφωνο( 25 λεπτά χρέωση... πέφτει η γραμμή άλλα 25 λεπτά χρέωση) να δώ τι γίνεται 

 

μου λένε δεν πλήρωσες λογαριασμό

 

τους λέω δεν πήρα λογαριασμό 

 

μου λένε ναι δεν πήρες....

 

τους λεω οκ τεσπα πες μου πόσα ειναι να παω να πληρώσω 

 

μου λέει πλήρωσε το online (ενώ ήδη του είπα ότι  μου έχουν κοπεί ιντερνετ και τηλέφωνο και λογικά φαίνεται στην καρτέλα μου αυτό)

 

του λέω πλάκα κάνεις αφού δεν έχω ιντερνετ!! άνοιξε το λίγο για να μπω και να πληρώσω

 

μου λέει δεν γίνεται

 

του λέω πως θα γίνει τότε;

 

μου λέει πάρε την δευτέρα (ήταν Σάββατο 11 το βράδυ όταν πήρα) να πληρώσεις στο λογιστήριο 

 

του λέω τρελός είσαι θα είμαι 2 μέρες χωρίς internet για δικό σας λάθος! (επειδή δεν μου στείλανε λογαριασμό) δεν φτάνει που με ταλαιπωρήσει χωρίς λόγο μέχρι να μου βάλετε ιντερνετ?

 

μου λέει δεν γίνεται κάτι ...

 

του λεω δεν γίνεται να πληρώσω σε ΑΤΜ ;

 

θυμάται ξαφνικά (Επειδή του το είπα εγώ.. αλλιώς θα με άφηνε έτσι) πως τελικά γίνεται κάτι και μου λέει ναι.

 

του λέω (επειδή πλέον ξέρω με τι έχω να κάνω) πληρώνω δηλαδή και θα μου βάλετε σήμερα το ιντερνετ ;

 

μου λέει θα στείλετε με φαξ (άκου τώρα ο ISP ζητάει προ χριστού τεχνολογία για να γίνει η δουλειά πάλι καλά που δεν θέλανε και περιστέρι)  την απόδειξη απο το ATM 

 

του λέω με δουλεύεις;;; τι φαξ ακόμη και να είχα φαξ μου έχετε κόψει το τηλέφωνο δεν γίνεται να σας πω απλά τον κωδικό πληρωμής που θα γράφει στην απόδειξη;

 

Μου λέει όχι δεν γίνεται.... ψάξε γείτονα που να έχει φάξ

 

του λέω πλάκα με κάνεις που να βρω γείτονα τέτοια ώρα με φαξ;;

 

Μου λέει δε γινεται τίποτα άλλο

 

του λέω δεν γίνεται να σου στείλω φωτοτυπία με mail γιατι μπορώ να πάω (να πληρώσω) σε internet καφέ...

 

μου λέει όχι δεν γίνεται

 

του λέω ε άνοιξε μου λίγο το τηλέφωνο έστω (2 click  απο την brwoser εφαρμογή τους ειναι εν το μεταξύ απλά ειναι μιλημένοι να λένε δεν γίνεται προφανώς για να πιέσουν τους πελάτες να ξεπληρώσουν γρήγορα αλλά εδώ μιλάμε για να τους πληρώσω στο λεπτό με πιστωτική!!!) 

 

όχι δεν γίνεται

 

μετα απο μαμου και φωνές ζητάω προϊστάμενο

 

και ο προϊστάμενος μου λέει να στείλω με φαξ (απο την κομμένη γραμμή) την απόδειξη και βάζει και άλλες μαμακιες αυτός + φωτοτυπία ταυτότητας κτλ αλλιώς να περιμένω μέχρι την δευτέρα... 

 

Του λέω ρε φίλε το φάξ σε εσας εκει που είσαι θα πάει ειναι ενα κομμάτι χαρτί που θα έχει την φωτογραφία της απόδειξης... γιατι δεν γίνεται να σου στείλω mail να δεις την φωτογραφία απο την οθόνη τι διαφορά έχει;

 

μου λέει δεν γίνεται

 

του λέω έ τότε βάλτε μου για 10 λεπτά ίντερνετ να πληρώσω online και αν δεν το κάνω κόψτε με πάλι

 

και μου λέει δεν μπορώ (και είπαμε ειναι υπόθεση μερικών κλικ) 

 

 

 

 

και μιλάμε για ΙΔΙΟΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ όχι για δημόσιο.... 

 

Οπότε αν ο ιδιωτικός τομέας ειναι έτσι τι να περιμένεις απο το δημόσιο... 

χαχαχαχαχα καλόοοο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι αντί για το πακέτο μου δίνει χέρι με χέρι το χαρτάκι ο ταχυδρόμος.

 

Παρ' όλο που έχει πληρωθεί για να έρθει μέχρι την πόρτα μου.

 

Και οπότε πρέπει να πάω με χαρτάκι να στηθώ στο ταχυδρομείο - το οποίο είναι ανοιχτό μέχρι τις 2 μ.μ. - για να πάρω το πακέτο μου. Κάτι που συχνά με αποτρέπει από το να παραγγέλνω πράγματα από το Ίντερνετ.

 

Ναι, πολύ άψογα.

Έχω την εντύπωση, χωρίς να είμαι σίγουρος, ότι δεν είναι υποχρεωμένοι να φέρνουν τα πακέτα. Σωστά κάνουν δηλαδή και φέρνουν ειδοποίηση μόνο.

 

Μπορεί να κάνω και λάθος όμως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

κάνεις πλάκα έτσι; ανατολική αμερική - δυτική αμερική (που ειναι απόσταση όσο οι το πλάτος της ευρώπης) και μετά αμερική ελλάδα όλα αυτά σε 1-2 μέρες και μετά απο τα σύνορα μέχρι να σου έρθει χαρτάκι να πας να περιμένεις στην ουρά σε ενα κατάστημα ΕΛΤΑ κρατάει περίπου 7 μέρες + και αν είσαι τυχερός και το κατάστημα που σε εξυπηρετεί ειναι ανοιχτό όλη μέρα και όχι μόνο έως το μεσημέρι και μονο καθημερινές...

Εδώ θα διαφωνήσω. Από Ιαπωνία - Ελλάδα με EMS (εξυπηρετείται από τα ΕΛΤΑ) το max που έχει κάνει να έρθει πακέτο είναι 5 μέρες σπίτι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ θα διαφωνήσω. Από Ιαπωνία - Ελλάδα με EMS (εξυπηρετείται από τα ΕΛΤΑ) το max που έχει κάνει να έρθει πακέτο είναι 5 μέρες σπίτι μου.

ναι κάνει 1 μέρα για να έρθει Ιαπωνία ελλάδα και 4 για να έρθει ελλάδα σπίτι σου.. ή καλύτερα στο κατάστημα απ όπου πρέπει να το πάρεις. 

Έχω την εντύπωση, χωρίς να είμαι σίγουρος, ότι δεν είναι υποχρεωμένοι να φέρνουν τα πακέτα. Σωστά κάνουν δηλαδή και φέρνουν ειδοποίηση μόνο.

 

Μπορεί να κάνω και λάθος όμως.

Τι θα πει δεν ειναι υποχρεωμένοι; ταχυδρομείο ειναι... αυτή ειναι η μια και μοναδική δουλειά που έχουν να σου φέρνουν τα πακέτα και τα γράμματα αλλιώς τι να το κάνεις το ταχυδρομείο;

 

Είναι σαν να μιλάς για delivery και να λες δεν ξέρω αν ειναι υποχρεωμένος να σου φέρει την πίτσα στην ώρα της... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ζιο είναι σωστός, για να παραλάβεις δέμα στο σπίτι σου πρέπει ο αποστολέας να έχει πληρώσει το αντίστοιχο αντίτιμο για "παράδοση κατ' οίκον".

 

Σύμφωνα με το site των ΕΛΤΑ η έξτρα τιμή είναι 10 λεπτά ανα κιλό δέματος συν 90 λεπτά πάγιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι κάνει 1 μέρα για να έρθει Ιαπωνία ελλάδα και 4 για να έρθει ελλάδα σπίτι σου.. ή καλύτερα στο κατάστημα απ όπου πρέπει να το πάρεις. 

Τι θα πει δεν ειναι υποχρεωμένοι; ταχυδρομείο ειναι... αυτή ειναι η μια και μοναδική δουλειά που έχουν να σου φέρνουν τα πακέτα και τα γράμματα αλλιώς τι να το κάνεις το ταχυδρομείο;

 

Είναι σαν να μιλάς για delivery και να λες δεν ξέρω αν ειναι υποχρεωμένος να σου φέρει την πίτσα στην ώρα της... 

Δεν ξέρω, απλά αυτή την εντύπωση έχω. Ότι από ένα βάρος - μέγεθος και πάνω δεν είναι υποχρεωμένοι να τα φέρνουν. Σε άλλες χώρες τα φέρνουν ανεξάρτητα από μέγεθος - βάρος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...