Προς το περιεχόμενο

Σε αυτή τη χώρα, όλα πάνε αργά.


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι δεν έχω ευθύνη. Δεν είναι ο ρόλος του κάθε πολίτη να είναι αστυνομικός. Ενάποκειται στην θέληση και τη διάθεση του κάθε λογικού ανθρώπου να κάνει κάτι μόλις βλέπει κάτι παράνομο. Αλλά μέχρις εκεί. Δεν μπορεί να φταίει κι από πάνω.

 

Πληρώνουμε το κράτος για να ελέγχει αυτά τα πράγματα. Εαν δε μπορεί να ψάξει για τις αιτίες του προβλήματος και να διορθώσει την παιδεία. Αλλά πολύ προχωρημένα αυτά. Εάν δε μπορεί κι αυτό να μην πληρώνουμε άλλο και να πάρουμε ο καθένας από ένα όπλο. 

Όταν η κατάσταση ξεφεύγει όπως στην προκειμένη περίπτωση ο πολίτης οφείλει να αντιδράσει, σε διαφορετική περίπτωση ευθύνεται και ο ίδιος.

Μη το παίρνεις προσωπικά, όλοι σχεδόν αδιαφορούμε, ο καθένας κοιτάει τη δουλειά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όχι δεν έχω ευθύνη. Δεν είναι ο ρόλος του κάθε πολίτη να είναι αστυνομικός. Ενάποκειται στην θέληση και τη διάθεση του κάθε λογικού ανθρώπου να κάνει κάτι μόλις βλέπει κάτι παράνομο. Αλλά μέχρις εκεί. Δεν μπορεί να φταίει κι από πάνω.

 

Πληρώνουμε το κράτος για να ελέγχει αυτά τα πράγματα. Εαν δε μπορεί να ψάξει για τις αιτίες του προβλήματος και να διορθώσει την παιδεία. Αλλά πολύ προχωρημένα αυτά. Εάν δε μπορεί κι αυτό να μην πληρώνουμε άλλο και να πάρουμε ο καθένας από ένα όπλο. 

 

Εδώ είναι που κάνεις το λάθος.

 

Όλοι μας θα πρέπει να γίνουμε εν μέρει αστυνομικοί. Δε γίνεται η αστυνομία να βρίσκεται σε όλα τα σημεία. Και πρέπει πλέον να εκλείψει αυτή η νοοτροπία ότι αν καρφώσεις κάποιον που καταπατά το νόμο είσαι ρουφιάνος. Όχι δεν είσαι ρουφιάνος, απλά θες να τηρείται ο νόμος που έχει φτιαχτεί για να ζούμε σε μία κοινωνία που θα προστατεύει τα μέλη της.

Αλλά αυτή η αδιαφορία πηγάζει από τη σκέψη ότι θα βροντήσεις στου κουφού την πόρτα και συνήθως έτσι είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σε αυτή τη χώρα, όλα πάνε αργά. Χωρίς λόγο, απλώς αργά..

 

Δεν θα έγραφα τίποτα αν πήγαιναν αργά αλλά τουλάχιστον προς τη σωστή κατεύθυνση, δυστυχώς όμως πάνε λάθος, εντελώς λάθος.

 

Ξυπνάς το πρωί με όλη τη καλή διάθεση να ξεκινήσεις τη μέρα σου και να πας στη δουλεία σου. Έχεις ένα πρόγραμμα, ξέρεις πόση ώρα θα κάνεις να φτάσεις, από που θα πάρεις τον καφέ σου, ποιο ΜΜΜ θα πάρεις.

 

Πληρώνεις το εισιτήριο σου και μπαίνεις στο μετρό ή στο λεωφορείο. (εσύ διαλέγεις.)

 

Προσωπικά προβλήματα όλοι πάνω κάτω έχουμε. Το ίδιο και οικονομικά, με τόσες μειώσεις και φόρους που μας έχουν επιβάλλει. Δεν φτάνει που τα σκέφτεσαι, δεν φτάνει που στεναχωριέσαι για το τι θα σου ξημερώσει αύριο, δεν φτάνει που ο κόσμος που κάθεται γύρω σου έχει σκυμμένο το κεφάλι βυθισμένος και αυτός στα δικά του προβλήματα, δεν φτάνει που μας έχουν καταντήσει έτσι..

 

Όχι, δεν φτάνει.. Το κράτος πρέπει να σε δυσκολέψει κι άλλο.

 

Θα χρησιμοποιήσει ένα συρμό μετρό κάθε 20 λεπτά, το πρωί όταν πάει ο κόσμος στις δουλειές του, έτσι, χωρίς λόγο.

 

Θα κάνει την απόσταση Ελληνικό – Σύνταγμα σε 50 λεπτά, με καθυστέρηση σε κάθε σταθμό ενώ όλα τα βαγόνια είναι γεμάτα από την Ηλιούπολη, γιατί έτσι.

 

Θα κάνει απεργίες κάποιες μέρες για 2-3 εβδομάδες στα ΜΜΜ και θα αλλάζει τις μέρες απεργιών, έτσι, χωρίς λόγο, για να σε ταλαιπωρήσει. (Μην τυχόν και αντί για απεργία κλείσουν τα εκδοτήρια εισιτηρίων και να έχουν τον κόσμο στο πλευρό τους και να ακουστούν περισσότερο, όχι.)

 

Δεν θα φτιάξει τα φανάρια στην Λεωφ. Εθνικής Αντιστάσεως (μετά το Metro Mall) προς Αθήνα, για να κάνεις 1 ώρα να φτάσεις Σύνταγμα με λεωφορείο ή αμάξι, κι ας είναι ένα απλό πρόβλημα προγραμματισμού των φαναριών. Αφού έχει τη δυνατότητα να σε ταλαιπωρήσει, γιατί να μην το κάνει;

 

Σε αυτή τη χώρα τίποτα δεν δουλεύει.. Και αν κάτι δουλέψει, θα είναι για να στα πάρουν. 

 

Μια χαρά θυμούνται να σου στείλουν τον ΕΝΦΙΑ και να φτιάχνουν πολυσέλιδα νομοσχέδια για νέους φόρους, να φτιάξουν κάτι σωστά όμως, να σε διευκολύνουν, όχι.

 

Και αυτοί, και οι προηγούμενοι, και οι επόμενοι.

 

Δεν θα ανοίξω καν το κεφάλαιο για το τι ακούμε στα παράθυρα των τηλεοράσεων, τι νόμους περνάνε, τι νέους φόρους βάζουν καθημερινά, που διώχνουν τους νέους, τις επιχειρήσεις, καταστρέφουν τον Τουρισμό, την εικόνα της χώρας και το μέλλον μας.

 

Κρίμα γι’ αυτούς που προσπάθησαν και αγωνίστηκαν για αυτή τη χώρα, γι’ αυτούς που ήταν σωστοί και πλήρωναν τους φόρους τους, γι’ αυτούς που έκαναν τα όνειρα τους εδώ. Κρίμα για τους Έλληνες που παλιότερα ήταν με ένα χαμόγελο στα χείλη και που η λέξη Ελλάδα σήμαινε, φως, πολιτισμός, φιλοξενία, καλοσύνη και όχι χρέος, τρόικα, ΔΝΤ και τεμπελιά.

 

Σε αυτή τη χώρα, όλα πάνε αργά.

 

Με αφορμή μια από τις πολλές καθυστερήσεις του Μετρό (σήμερα το πρωι οποιος ηταν, καταλαβαινει) και αφιερωμένο στους εκατομμύρια ανθρώπους που ταλαιπωρούνται καθημερινά λόγω της σημερινής κατάστασης σε όλες τις δομές αυτής της χώρας.

 

 

 

 

 

 

Ρε καλέ μου άνθρωπε.

Ακόμα να καταλάβεις ότι αυτοί που είναι μέσα από τον γκισέ είναι οι γαλαζοαίματοι της νέας εποχής;

Έχουν άλλη αξία από εσένα.

Αλλά σου έχω και πιο απίστευτα νέα.

Κατά 99.5% (σύμφωνα και με τις τελευταίες 'στατιστικές') έχεις βάλει και εσύ το χεράκι σου για αυτό.

Οπότε πάμε στην σφαίρα της ψυχιατρικής πλέον αν άλλο επιλέγει το χέρι και άλλο σκέφτεται το κεφάλι.

Να προτείνω κάτι;

 

Στείλε ένα μήνυμα (email, δε χρειάζεται γραπτό πλέον, εκσυγχρονιστήκαμε!) για την καθυστέρηση στην Αττικό Μετρό (ή τη ΣΤΑ.ΣΥ. ή και στους δύο).

 

Επίσης για το φανάρι, στείλε ένα μήνυμα στο Υπουργείο Υποδομών Μεταφορών και Δικτύων.

 

Σε αυτή τη χώρα, έχουμε το συνήθειο τα προβλήματα να τα συζητάμε στα καφενεία και όχι με τους υπεύθυνους.

 

Δεν λέω πως όταν στείλεις το μήνυμα για το φανάρι την επόμενη μέρα θα το φτιάξουν.

 

Όμως αν στείλεις εσύ, εγώ κι άλλοι 3000 από τις εκατοντάδες χιλιάδες που το περνάνε κάθε μέρα, γαμοσταυρίζουν και μετά το ξεχνάνε, οι πιθανότητες να φτιαχτεί/αλλάξει αυξάνουν κατά πολύ.

 

 

Για να επιλέξεις εκσυγχρονισμό έχουμε τις εκλογές.

Αυτή θα έπρεπε να είναι η πρώτη σκέψη.

Ολες τις άλλες σκέψεις μπορώ να τις εκλάβω και ως εκ του πονηρού.

Απο το 90 οσο θυμάμαι ημασταν προβληματική χωρα. Νοσοκομεία χωρίς γιατρους, σχολεία χωρις δασκαλους, καθυστερήσεις στα μμε, ουρες στις εφορίες, ουρες σε καθε δημόσια υπηρεσία. Γιατι τωρα ξαφνιαζεστε μερικοι??? Τοτε πολλοί (δεν βαζω τον εαυτό μου ήμουν παιδί) δεν μίλαγαν , απλα ελεγαν το κρατος μπλα μπλα μπλα κ ψήφιζαν πασοκαρα κ νδ. Το κρατος μας ειχε παντα πρόβλημα απλα τωρα οι πολιτες ξυπνησαν κ ξαφνικα απαιτούν.

 

 

Εγώ θυμάμαι από την δεκαετία του 80.

Οταν δηλαδή τεχνικά ήταν εφικτή η μηχανογράφηση παντού και άρχιζαν τα άλλα κράτη να την βάζουν παντού , εμείς ξεκινούσαμε τις προσλήψεις ανθρώπων για ψευτοδουλειές γραφείου που δεν υπάρχουν καθόλου όταν έχεις τα πάντα μηχανογραφημένα.

Παιδες, ειμαστε μπ@ρδελοχωρα (σχεδον ολοι, μας κανανε, γιναμε μονοι μας δεν ξερω) αυτο δεν θα αλλαξει με 2-3 κινησεις..

 

Αλλα ρε γμτο οταν 2-3 κινησουλες μπορει να αλλαξουν την καθημερινοτητα ΚΑΠΟΙΟΥ και στην περιπτωση μας ΟΛΩΝ οσοι πανε το πρωι στη δουλεια, ε καντο τοτε ρε κρατος/υπηρεσια/κλπ..

 

Λιγο τα φαναρακια ρε παιδια φτιαξτε που στο κεντρο καθε πρωι και καθε μεσημερι γινεται ΧΑΜΟΣ, και μολις μπεις Βουλιαγμενης (απο Αθηνα προς Γλυφαδα να πας) ανοιγει ο δρομος και δεν εχει καθολου κινηση.. Αλλα οχι εκει στις στηλες του Ολυμπιου Διος που αδειαζει ολη η Αθηνα, το φαναρι ανοιγει 5 δευτερολεπτα, και ενω στη διασταυρωση μπροστα εχει ηδη μποτιλιαρισμα (για κακο παλι φαναρι) δεν περναει σχεδον κανεις.

 

Το ιδιο και στη Δαφνη το πρωι που πας σημειωτον μεχρι να βγεις Ζαππειο, μετα αερας.. Κανουμε 40 λεπτα να φτασουμε με τα 30 λεπτα να τα τρωμε σε 500μετρα..

 

Ολοι πιστευω το πρωι εχουμε περασει αυτες τις περιοχες, καποιοι καθημερινα..

 

Οσο για τα μετρο το πρωι, βαλτε ρε χριστιανοι ενα παραπανω δρομολογιο, αν μαζευτει κοσμος λογω ελλειψης δρομολογιων ή καποιου "κολληματος" μετα η καθυστερηση αυξανεται εκθετικα! Την τελευταια εβδομαδα μιλαμε, αν εισαι απο Αγιο Δημητριο και μετα, τα βαγονια ερχονται τοσο γεματα που δεν χωραει αλλος για Συνταγμα!

 

Τι να πω, αγανάκτηση. 

 

Δεν θελουν να ασχοληθουν, απορω πως ερχονται οι Τουριστες. 

 

Σύμφωνα με τις στατιστικές μέχρι τις επόμενες εκλογές θα τα έχεις ξεχάσει τα προβλήματα αυτά ή αν θέλω να το αιτιολογήσω αλλιώς, σύμφωνα πάλι με τις στατιστικές σε ενδιαφέρει πιο πολύ το μεγάλο κράτος και μετά αυτό που γράφεις εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ είναι που κάνεις το λάθος.

 

Όλοι μας θα πρέπει να γίνουμε εν μέρει αστυνομικοί. Δε γίνεται η αστυνομία να βρίσκεται σε όλα τα σημεία. Και πρέπει πλέον να εκλείψει αυτή η νοοτροπία ότι αν καρφώσεις κάποιον που καταπατά το νόμο είσαι ρουφιάνος. Όχι δεν είσαι ρουφιάνος, απλά θες να τηρείται ο νόμος που έχει φτιαχτεί για να ζούμε σε μία κοινωνία που θα προστατεύει τα μέλη της.

Αλλά αυτή η αδιαφορία πηγάζει από τη σκέψη ότι θα βροντήσεις στου κουφού την πόρτα και συνήθως έτσι είναι.

 

Άλλο το να καταγγείλεις κάτι και άλλο το να παίξεις ξύλο για να βρεις το δίκιο σου. Κι αν ο άλλος έχει μαχαίρι και σε καρφώσει τι θα γίνει;

 

Κι εγώ πήρα τηλεφώνο την αστυνομία για το σκύλο απέναντι που γαβγίζει σε κοινή ησυχία και με γράψανε παντελώς όμως. Τι πρέπει να κάνω εγώ τώρα; Να καταγράψω την κλήση και μετά να πάρω κάνα αεροβόλο και να χτυπάω;

 

Την ηλιθιότητα δεν την κερδίζεις, είναι νόμος. Και η ηλιθιότητα στην παραπάνω περίπτωση είναι και από τις δυο μεριές: και του παράνομου και της αστυνομίας.

Επεξ/σία από kapodistrias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι βαθύ. Υπάρχουν αρκετές κοινωνικές ομάδες που περνάνε "καλά", απλά και μόνο επειδή έχουν κατακτήσει το δικαίωμα να ζούνε εις βάρος των άλλων. Ίσως όχι σε όλους τους τομείς της ζωής, αλλά σε κάποιους, έχουν μια ιδιότυπη εξουσία που τους κάνει να ξεχωρίζουν από την πλέμπα. Και το σίγουρο είναι ότι οποιαδήποτε αλλαγή την τωρινή στιγμή δε μπορεί να τους εγγυηθεί κάτι καλύτερο, οπότε εμμένουν με αυτό το λίγο που έχουν. Ο καγκουροχούλιγκαν με το παπάκι, τη βρίσκει που μπορεί να τα κάνει όλα 'τάνα μέχρι τα ξημερώματα, να καβαλάει τους πεζόδρομους, να σπάει, να βωμολοχεί και να μην τον ακουμπάει κανένας. Ο μετρονόμος (υπάλληλος του μετρό), γουστάρει που μπορεί να κάνει απεργία/ στάση 100 μέρες το χρόνο και να μην του τη λέει κανένας, ενώ εκβιάζει τη διατήρηση του παχυλού μισθουλάκου του. Γενικά, υπάρχει τεράστια αντίσταση στην αλλαγή, όσο και αν ένα μεγάλο μέρος του λαού την αποζητά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο το να καταγγείλεις κάτι και άλλο το να παίξεις ξύλο για να βρεις το δίκιο σου. Κι αν ο άλλος έχει μαχαίρι και σε καρφώσει τι θα γίνει;

 

Κι εγώ πήρα τηλεφώνο την αστυνομία για το σκύλο απέναντι που γαβγίζει σε κοινή ησυχία και με γράψανε παντελώς όμως. Τι πρέπει να κάνω εγώ τώρα; Να καταγράψω την κλήση και μετά να πάρω κάνα αεροβόλο και να χτυπάω;

 

Την ηλιθιότητα δεν την κερδίζεις, είναι νόμος. Και η ηλιθιότητα στην παραπάνω περίπτωση είναι και από τις δυο μεριές: και του παράνομου και της αστυνομίας.

 

Δηλαδή, αν δεις κάποιον παρκαρισμένο σε χώρο για αναπήρους και του πεις ήρεμα και σοβαρά και χωρίς τσαμπουκαλίδικη ειρωνία "Κύριε, εδώ που παρκάρατε απαγορεύεται" , πιστεύεις ότι θα σου βγάλει μαχαίρι;

Αμφιβάλλω για αυτό, αλλά πιθανό να σε κοροιδέψει και να φύγει ή να δικαιολογηθεί ότι βιάζεται κλπ κλπ. Αλλά την κύρια ευθύνη σαφώς και τη φέρει η αστυνομία που αρνείται να πάει σε μικρότερης σημασίας περιστατικά.

Να σου πω και ένα περιστατικό που ήμουν παρών στο εξωτερικό :

Αυτοκίνητο προσπαθεί να ξεπαρκάρει και κάνει το κλασικό "σπρώξιμο" του πίσω αυτοκινήτου (κλασικό για μας, εκεί δεν παίζει ούτε άγγιγμα).Βγαίνει έξω ο οδηγός να δει, δίπλα ήταν και ένας περαστικός. Του κάνει ένα απλό νόημα ο περαστικός με το χέρι του δείχνοντάς του τα μάτια του (μετάφραση : "σε είδα").

Υπήρχε περίπτωση ο παράνομος να φύγει χωρίς να αφήσει χαρτάκι με τα στοιχεία στο παρμπρίζ; Αμφιβάλλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ζω επίσης τεράστια ταλαιπωρία από τα ΜΜΜ ειδικά στη περιοχή που είναι το σπίτι μου που είναι εντελώς χάλι η οργάνωση των δρομολογίων

 

αλλά ακόμα και εγώ σε βρίσκω foul σε μερικά πράγματα

 

 

πχ

 

- τις απεργίες δε τις κάνει το κράτος, τις κάνουν οι "εργαζόμενοι" (εδώ πάει το άλλα πράγματα που έλεγα) , και η πρότασή σου να κλείνουν τα εκδοτήρια αντι απεργίας είναι απλά ΑΝΗΘΙΚΗ , είναι σαν να προτείνεις πχ αντί να κάνουν απεργία οι εμπορουπάλληλοι να μοιράζουν δωρεάν το εμπόρευμα της επιχείρησης που ΔΕ ΤΟΥΣ ΑΝΗΚΕΙ

Εδώ θα διαφωνήσω έχω κάτσει και έχω μιλήσει με άνθρωπο που δουλεύει εκεί κανείς τούς στην πλειοψηφία δεν θέλει να απεργησει γιατί χάνει μεροκάματο άσχετα που τούς πιέζει ο κάθε συνδικαλοπλοικτος.

 

Υ.γ και γω χαϊδάρι είμαι και κατά 70% τα μέσα παλευονται παραδοξος.

 

Edit: Σήμερα απο περαμα το 843 έφυγε 5 λεπτά νωρίτερα με αποτέλεσμα να περιμένω 40 λεπτά μετά.

Όταν ρώτησα στον γκισε γιατί έφυγε τοτε με υφακι απαντά οτι δεν ισχυουν τα δρομολόγια που γράφει η ίδια η ΕΘΕΛ στο site και την εφαρμογη της.

Αν κανω καταγγελία και χάσει αυτός την δουλειά του θα φταίω εγώ μετά?

Είναι το ίδιο στυλ ανθρώπου που μετά θα παρακαλάει κλαίγοντας να μην το πας παραπέρα .

Γενικά τα μέσα υπολειτουργουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.γ και γω χαϊδάρι είμαι και κατά 70% τα μέσα παλευονται παραδοξος.

 

Edit: Σήμερα απο περαμα το 843 έφυγε 5 λεπτά νωρίτερα με αποτέλεσμα να περιμένω 40 λεπτά μετά.

Όταν ρώτησα στον γκισε γιατί έφυγε τοτε με υφακι απαντά οτι δεν ισχυουν τα δρομολόγια που γράφει η ίδια η ΕΘΕΛ στο site και την εφαρμογη της.

Αν κανω καταγγελία και χάσει αυτός την δουλειά του θα φταίω εγώ μετά?

Είναι το ίδιο στυλ ανθρώπου που μετά θα παρακαλάει κλαίγοντας να μην το πας παραπέρα .

Γενικά τα μέσα υπολειτουργουν.

Τυχγάνει να μένω κάπου μεταξύ Παλατακίου και Καμπινγκ ... και πρέπει ναα πηγαίνω προς Πειραιά

 

Θα ξέρεις ως Χαϊδαριώτης ότι η σύνδεση με τον Πειραιά ήταν πάντα, ακόμα και πριν την κατάργηση του 802, ΓΤΠ .... τώρα το έχουν ξεφτιλήσει.

 

Προς Αθήνα, ναι πάντα υπήρχε μεγαλύρερη ευκολία (Α15, Β15)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και οκ, πληρώνουμε φόρους,

όταν βγαίνω έξω στο δρόμο :

Έχω πεντακάθαρο πεζοδρόμιο ; όχι

Έχω δρόμο κατάλληλο να μπορώ να κάνω μια Χ απόσταση με μηχανή η αυτοκίνητο χωρίς να σπάσω τη ζάντα η τη ρόδα και να πέσω σε λακούβα ; όχι

Έχω την ασφάλεια και την υγεία την ώρα που πρέπει ; αμφιβάλω, εκτός αν τα σκάσεις καλά σε ιδιώτη.

Το νερό που έχω σπίτι μου είναι κατάλληλο για κατανάλωση ; πάλι όχι, και εγώ έπαθα και η πρώην μου δηλητηρίαση. Αν πάω δείγμα σε χημείο σίγουρα θα το κρίνουν ακατάλληλο. Με εφυαλωμένα είμαι για την ώρα. Κέντρο Αθήνας, σε χωριά που μένουν φίλοι μου τα ίδια προβλήματα έχουν (και χειρότερα) με την ύδρευση.

Για το ηλεκτρικό(ΔΕΗ), δεν έχω ιδιαίτερο παράπονο, σίγουρα παίζει ρόλο που έχω ηλεκτρονόμο και online UPS αλλά σίγουρα αν δεν είχα αυτά μπροστά όλο και κάτι θα καιγόταν.

Για τον ΟΤΕ/cosmote, περίμενα κάτι καλύτερο από την adsl, με τους φόρους που δίνω έπρεπε να είχα FTTH η FTTB, και όμως είναι ακόμη με το αρχαίο καφάο και το χωνευτή με κατσαβίδι για τα καλώδια.

 

Αναφέρω πράγματα που έπρεπε να είχαν απόδοση σε λογικά πλαίσια με βάση το τι δίνω και τι υπηρεσία παίρνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Για τον ΟΤΕ/cosmote, περίμενα κάτι καλύτερο από την adsl, με τους φόρους που δίνω έπρεπε να είχα FTTH η FTTB, και όμως είναι ακόμη με το αρχαίο καφάο και το χωνευτή με κατσαβίδι για τα καλώδια.

Αν δεν είχε πουληθεί ο ΟΤΕ θα συμφωνούσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα κανω λίγο αντιλογ....

και οκ, πληρώνουμε φόρους,

όταν βγαίνω έξω στο δρόμο :

Έχω πεντακάθαρο πεζοδρόμιο ; όχι Παράπονα στον δήμαρχο (δεν νομιζω να ενοχλούν μόνο εσένα τα σκουπίδια)

Έχω δρόμο κατάλληλο να μπορώ να κάνω μια Χ απόσταση με μηχανή η αυτοκίνητο χωρίς να σπάσω τη ζάντα η τη ρόδα και να πέσω σε λακούβα ; όχι πάλι παράπονα στον δήμο 

Έχω την ασφάλεια και την υγεία την ώρα που πρέπει ; αμφιβάλω, εκτός αν τα σκάσεις καλά σε ιδιώτη. ο οποίος στα ζορια θα σε στειλει σε δημόσιο νοσοκομείο. 

Το νερό που έχω σπίτι μου είναι κατάλληλο για κατανάλωση ; πάλι όχι, και εγώ έπαθα και η πρώην μου δηλητηρίαση. Αν πάω δείγμα σε χημείο σίγουρα θα το κρίνουν ακατάλληλο. Με εφυαλωμένα είμαι για την ώρα. Κέντρο Αθήνας, σε χωριά που μένουν φίλοι μου τα ίδια προβλήματα έχουν (και χειρότερα) με την ύδρευση. αυτό που λες δεν παίζει ούτε μία στο εκατομμύριο από τις ίδιες δεξαμενές παίρνει νερό όλη η αττική αλλά και ακόμα να ταν κατι τοπικό (κακή κυκλοφορία νερού) θα το πάθαινε όλη η γειτονιά  οπότε τσέκαρε τις σωλήνες του σπιτιού 

Για το ηλεκτρικό(ΔΕΗ), δεν έχω ιδιαίτερο παράπονο, σίγουρα παίζει ρόλο που έχω ηλεκτρονόμο και online UPS αλλά σίγουρα αν δεν είχα αυτά μπροστά όλο και κάτι θα καιγόταν. τσέκαρε τα ηλεκτρικά του σπιτιού πρώτα δεν είναι πάντα η δεη η αιτία για βραχυκλυκλωματα. ρελέ σπίτι μας δεν βάζουμε για την δεη πάντως

Για τον ΟΤΕ/cosmote, περίμενα κάτι καλύτερο από την adsl, με τους φόρους που δίνω έπρεπε να είχα FTTH η FTTB, και όμως είναι ακόμη με το αρχαίο καφάο και το χωνευτή με κατσαβίδι για τα καλώδια. όπως είπε και ο thresh δεν είναι κρατικός οργανισμός πλέον

 

Αναφέρω πράγματα που έπρεπε να είχαν απόδοση σε λογικά πλαίσια με βάση το τι δίνω και τι υπηρεσία παίρνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλύτερη λύση είναι η αδιαφορία , έτσι και αλλιώς και να κανεις κάτι...δεν  αλλάζει απολύτως τίποτα, waste of time

 

Και κάπως έτσι, για όποιον δεν έχει καταλάβει ακόμα, φτάσαμε εδώ που φτάσαμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...