Προς το περιεχόμενο

Σε αυτή τη χώρα, όλα πάνε αργά.


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ταχυδρομείο είναι, οχι μεταφορική εταιρία.

το ίδιο πράμα ειναι και οι δύο απλά τους λέμε εμείς με διαφορετικά ονόματα κατόπιν εορτής (Επειδή ξέρουμε τι κουμάσια είναι στα ελτά) για να καταλαβαινόμαστε.... ταχυδρομεία ειναι όλοι απλα τα ελτά ειναι τα δημόσια ταχυδρομεία και οι άλλες εταιρίες είναι ιδιωτικές.

 

 

Ο ζιο είναι σωστός, για να παραλάβεις δέμα στο σπίτι σου πρέπει ο αποστολέας να έχει πληρώσει το αντίστοιχο αντίτιμο για "παράδοση κατ' οίκον".

 

Σύμφωνα με το site των ΕΛΤΑ η έξτρα τιμή είναι 10 λεπτά ανα κιλό δέματος συν 90 λεπτά πάγιο.

Όχι δεν ισχύει ότι και να πληρώσεις χαρτάκι θα σου έρθει...

 

Επίσης σε όλες τις άλλες χώρες με απλή αποστολή στο φέρνει το κρατικό ταχυδρομείο σπίτι σου το δέμα μπροστά στην πόρτα σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Aς μην το κουράζουμε, αν δεις εδώ αναφέρει ξεκάθαρα τις διάφορες υπηρεσίες σχετικά με την αποστολή και παραλαβή δεμάτων.

 

Για απλή αποστολή η παραλαβή γίνεται από το κατάστημα των ελτα, ενώ για "δέμα κατ' οίκον παράδοση" η παράδοση γίνεται στο σπίτι του παραλήπτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aς μην το κουράζουμε, αν δεις εδώ αναφέρει ξεκάθαρα τις διάφορες υπηρεσίες σχετικά με την αποστολή και παραλαβή δεμάτων.

 

Για απλή αποστολή η παραλαβή γίνεται από το κατάστημα των ελτα, ενώ για "δέμα κατ' οίκον παράδοση" η παράδοση γίνεται στο σπίτι του παραλήπτη.

 

Ναι, ας μην το κουράζουμε άλλο με το γυφταριό που λέγεται ΕΛΤΑ.

 

Όταν στέλνω κάτι στο εξωτερικό είτε γράμμα είτε δέμα - προς διάφορες χώρες και με την πιο φτηνή μέθοδο αποστολής - πηγαίνει πάντα στην πόρτα του παραλήπτη.

 

:shifty:  --->>> ΠΑΝΤΑ <<<--- :shifty: (υπάρχει κάτι άλλο διαθέσιμο στον editor για να το τονίσω; )

 

Επίσης, βλέπεις όταν αγοράζεις κάτι στο Ίντερνετ να λέει πουθενά "δέμα κατ' οίκον παράδοση" ή "παράδοση στο γυφταριό του ΕΛΤΑ";

 

Να ξέρουμε να λέμε δηλαδή στον αποστολέα ποια είναι η μίζα που πρέπει να πληρώσει για να μας κάνει τη χάρη το ελληνικό ταχυδρομίο να φέρει το πακέτο στην πόρτα μας.

 

Όχι δεν ισχύει ότι και να πληρώσεις χαρτάκι θα σου έρθει...

 

Επίσης σε όλες τις άλλες χώρες με απλή αποστολή στο φέρνει το κρατικό ταχυδρομείο σπίτι σου το δέμα μπροστά στην πόρτα σου. 

 

Αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες, ως προς το θεμα με τα post office.

 

Oταν ειμαι Ldn το royal mail παντα στην πορτα μου αφηνει  το οτιδηποτε.... μονο οταν ειναι πολυ μεγαλο parcel αφηνει notice, και αυτο οχι για να παω να το παραλαβω, αλλα οτι θα περασουν την επομενη.....(εφοσον δεν ειμαι εντος του σπιτιου παντα)

 

Τα ιδια παιζουν και εδω (NY)  με τo usps.... 

 

ολα αυτα φυσικα χωρις extra χρεωσεις η κατι αλλο...

 

Νομιζα οτι τα ιδια ισχυουν για ολες τις χωρες, αλλα μαλλον οχι, με αυτα που διαβαζω παραπανω.  :-)

Επεξ/σία από Unabomber
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aς μην το κουράζουμε, αν δεις εδώ αναφέρει ξεκάθαρα τις διάφορες υπηρεσίες σχετικά με την αποστολή και παραλαβή δεμάτων.

 

Για απλή αποστολή η παραλαβή γίνεται από το κατάστημα των ελτα, ενώ για "δέμα κατ' οίκον παράδοση" η παράδοση γίνεται στο σπίτι του παραλήπτη.

Αυτά μόνο στα ελτά τα πιστεύουν φίλε εισάγω χρόνια τώρα απο διάφορες εταιρίες απο διάφορες χώρες....

 

καμία υπηρεσία (USPS ή ΕΜS RP DP και δεν συμμαζεύεται ) δεν ειναι συμβατή με την γραφειοκρατική μούφα που γράφει εκει... έχω μιλήσει τηλεφωνικά με όλες τις εταιρίες για να βγάλω άκρη!!! ακόμη και το 1day delivery που κοστίζει πολλαπλά εκατοστάρικα φέρνει το πακέτο μεσα σε μια μέρα στην ελλάδα... απο εκει και πέρα χαρτάκι. 

 

 

Να ξέρουμε να λέμε δηλαδή στον αποστολέα ποια είναι η μίζα που πρέπει να πληρώσει για να μας κάνει τη χάρη το ελληνικό ταχυδρομίο να φέρει το πακέτο στην πόρτα μας.

 

 

Όπως γράφω πιο πάνω ούτε αυτό δεν γίνεται!!! απλά δεν ξέρουν οι άνθρωποι και νομίζουν (πχ απο την USPS ) ότι το δέμα με τις Χ επιλογές τους θα φτάσει σπίτι μου... του λέω ότι τα ελτά έχουν το τάδε πρόγραμμα κτλ οπότε αν ειναι να πληρώσω παραπάνω μου λένε δεν ξέρουν τίποτα και ότι θα έπρεπε με τα υπάρχοντα να τα παραλαμβάνω σπίτι μου. 

 

Επίσης το άλλο κουφό που θυμήθηκα μόλις (που συνδέεται με το "ούτε να στα πάρουν δεν τους κόβει" ποστ που έγραψα λίγο πιο πίσω) τα ΕΛΤΑ δεν συνεργάζονται με τα ΕΛΤΑ ΚΟΥΡΙΕΡ!!!!!

 

μου έχει έρθει δέμα με χαρτάκι δεν μπορούσα να πάω στο κατάστημα και δεν είχα εκεινο τον κερό μέσο για να το φορτώσω  και πήρα τηλέφωνο τα ελτά ΝΑ ΜΕ ΧΡΕΩΣΟΥΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΕ ΑΝΤΙΚΑΤΑΒΟΛΗ (αν και κανονικά θα έπρεπε να μου φέρουν το πακέτο σπίτι μου) με τον εξής τρόπο (υπάρχει υπηρεσία πόρτα πόρτα απο τα ΕΛΤΑ κουριερ -νομίζω και απο τα ελτα-) να περάσει ο κουριερ των ΕΛΤΑ να το πάρει απο την αποθήκη των ΕΛΤΑ και να μου το φέρει σπίτι...

 

Δεν γίνεται μου λένε θα πρέπει να πάω εγώ στην αποθήκη των ετλά να συμπληρώσω μια φόρμα για πόρτα πόρτα

 

να φέρει ο υπάλληλος απο την αποθήκη το δέμα μου στα χέρια μου

 

να μετατοπίσω με τα δικά μου χέρια 5 μέτρα πιο πέρα απο το ταμείο με τις παραλαβές στο ταμείο με τις αποστολές (μέσα στο ίδιο το κατάστημα ΕΛΤΑ δηλαδή)

 

Να ζυγίσουν το ήδη ζυγισμένο και κλειστό πακέτο που δεν άνοιξε κατα όλη την διαδρομή μου απο την παραλαβή στην αποστολή μπροστά στα μάτια υπαλλήλων των ελτά. 

 

Να το βάλουν απο το ταμείο στην αποθήκη των ελτά (πάλι μιλάμε για το ίδιο κατάστημα όλη αυτή την ώρα)

 

να έρθει μετα ο κούριερ στην αποθήκη του καταστήματος των ελτά να το πάρει και να μου το φέρει σπίτι για αντικαταβολή....

 

και έφτασα μέχρι προϊστάμενο με αυτό το ζήτημα και κανένας δεν απόρησε (κάτσε ρε φίλε τι μαλακίες λέμε στον άνθρωπο και γιατι να μην μπορούμε να το κάνουμε αυτό αυτόματα χωρίς να τον ταλαιπωρούμε -όπως αυτόματα μπορείς να κάνεις αίτηση για πόρτα πόρτα απο το σπίτι σου στο σπίτι ενός άλλου ) 

 

latest?cb=20091011152621

 

Γιατι αυτό ειναι ενα μεγάλο θέμα στην ελλάδα που προκαλεί όλα τα κουφά η ανυπαρξία πραγματικού προϊσταμένου...

 

Ο προϊστάμενος ειναι για να ρυθμίζει MANUALY ότι πρόβλημα προκύπτει απο το αυτόματοποιημένο policy μιας εταιρίας (πχ το θέμα που περιγράφω εδώ) και επίσης με το που εντοπίζει πρόβλημα στο policy που ειναι γενικευμένο να το αναφέρει στους διευθυντές και μαζί να βρούνε λύση στο πως να διορθωθεί το θέμα!!

 

 

Στην ελλάδα ο προϊστάμενος είναι ενας ακόμη υπάλληλος με καμια δύναμη και διάθεση να κάνει τιποτα απλά ειναι ο "παλιός" υπάλληλος που δεν σημαίνει παλιός = περισσότερες ευθύνες αλλά παλιός = κάνω λιγότερη δουλειά και αποφασίζω αν απολυθείς ή όχι γιαυτό κοιτα να με γλύφεις 

 

 

Εδώ ενα παράδειγμα για το ποια ειναι η χρήση του προϊσταμένου: (ο πελάτης εδώ έπεσε σε περίοδο που η εταιρία άλλαζε χρεώσεις και προγράμματα και η υπάλληλος -πολύ καλώς δεν έλεγε ψέματα έτσι ήταν το policy αυτό του έλεγε του πελάτη- έλεγε στον πελάτη ότι δεν υπάρχει το πρόγραμμα του πια και πως αν δεν πάει σε άλλο και απλά διακόψει θα πρέπει να πληρώσει... δεν έφταιγε η υπάλληλος δηλαδή το Policy έφταιγε και ο προϊστάμενος απλά έλυσε το πρόβλημα έκανε δηλαδή την δουλειά του προϊσταμένου (που σημαίνει ότι παίζει απο εκείνο το τηλέφωνο και μετά να τροποποιησανε και το policy για να μην ταλαιπωρούν τους παλιούς τους πελάτες με τα λαθάκια που δεν τους προβλέπουν στο νεο policy) 

 

 

 

 

Στην ελλάδα ο προϊστάμενος δεν θα είχε καμιά διάθεση να βοηθήσει (βασικά οι υπάλληλοι στην Αμερική χαίρονται όταν τους ζητάς προϊστάμενο γιατι έτσι πάει η ευθύνη σε αυτόν να σε βοηθήσει εδώ ζορίζονται γιατι ξέρουν ότι θα τα ακούσουν αν στέλνουν "δουλεία" στον προϊστάμενο) θα παπαγάλιζε τα ίδια με τον υπάλληλο και θα έπρεπε να πάνε δικαστικά.... δεν πήγαν δικαστικά και λύθηκε το θέμα εκει.. γιαυτό είναι μπροστά στην Αμερική...

 

και φαντάσου ο Αμερικάνος είναι μεσα στα νεύρα που περίμενε 1-3 λεπτά... και που αναγκάστηκε να μιλήσει με προϊστάμενο (που να ήξερε τα δικά μας 10-30 λεπτά -καμιά φορά και πάνω απο ώρα- και ότι το να μιλήσει με προϊστάμενο είναι το ίδιο με το να προσευχηθεί στον θεό για να λύσει το πρόβλημα... )

 

 

Επίσης αυτό το βίντεο ήταν για να δείξει πως η συγκεκριμένη εταιρία (αν και έλυσε το πρόβλημα) ταλαιπωρεί τους πελάτες... 

 

Φαντάσου δηλαδή την διαφορά στην ποιότητα της οργάνωσης στην ελλάδα vs Αμερική... συμπεριφορά που αν την είχαμε στην Ελλάδα θα νομίζαμε πως νίκησε ο πολέμαρχος του θεού και οι Έλληνες νίκησαν τα νεφελίμ και εδραιώθηκε η χώρα μας πάλι στον Όλυμπο και τι γαμάτα που έγινε η δουλειά μας έστω και έτσι στην αμερική  αυτό είναι η υποδεέστερη εξυπηρέτηση :P

Επεξ/σία από Ziguala
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το πουθενά θα βγω να υποστηρίζω το σύστημα των ΕΛΤΑ :D

 

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι εξαρχής, όταν μιλάμε για αποστολή και παραλαβή δεμάτων εννοούμε για αποστολές εσωτερικού και μόνο. Όταν είναι να στείλουμε κάτι στο εξωτερικό τότε σημασία έχουν οι συμφωνίες που υπάρχουν μεταξύ των υπηρεσιών, πχ μεταξύ Royal Mail και ΕΛΤΑ για ένα δέμα που θα πάει στο Λονδίνο.

 

Τα τελευταία χρόνια περνάω τον μεγαλύτερο χρόνο σε τρεις χώρες ουσιαστικά, Βέλγιο, Ιρλανδία και ΗΠΑ. Στο Βέλγιο, το ταχυδρομείο (Bpost) σου δίνει τις εξής επιλογές όταν πας να στείλεις δέμα εσωτερικού (με το αντίστοιχο αντίτιμο):

 

2fqGBJp.png

Μάλιστα υπάρχει και η Bpost courrier η οποία δεν έχει σχέση με την μαμά εταιρεία.

 

Αντίστοιχα το Anpost στην Ιρλανδία σου δίνει την εξής δυνατότητα:

 

6K6cnww.png

 

Τους Ιρλανδούς βέβαια τους βρίσκω πολύ πιο ευέλικτους και φιλικούς, θα προσπαθήσουν να επικοινωνήσουν μαζί σου, αν δεν μένεις Δουβλίνο ο ταχυδρόμος θα κάνει την καλή να σου φέρει το δέμα σπίτι κτλ. αλλά η αρχή στον τρόπο λειτουργίας των υπηρεσιών παραμένει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι εξαρχής, όταν μιλάμε για αποστολή και παραλαβή δεμάτων εννοούμε για αποστολές εσωτερικού και μόνο.

 

Αν πρόσεξες παραπάνω εστιάζουμε αρκετά στην παραλαβή δεμάτων από το εξωτερικό.

 

Ξέρεις εσύ κάποιον στο εξωτερικό που να αγοράζει πράγματα από το Ίντερνετ και να του έρχεται χαρτάκι; Ακόμα και στα πιο μαλακισμένα κράτη του κόσμου δεν νομίζω να συμβαίνει αυτή η ελληνική κωμωδία.

 

Επίσης, ξέρεις γιατί το χαρτάκι των ΕΛΤΑ γράφει πάνω του ότι το δέμα πρέπει να πας να το πάρεις από την επόμενη και όχι την ίδια ημέρα;

 

Αυτό συμβαίνει επειδή υποτίθεται ότι ο ταχυδρόμος το είχε μαζί του το πακέτο και δεν σε βρήκε εκείνη τη μέρα για να σου το δώσει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν πρόσεξες παραπάνω εστιάζουμε αρκετά στην παραλαβή δεμάτων από το εξωτερικό.

 

Ξέρεις εσύ κάποιον στο εξωτερικό που να αγοράζει πράγματα από το Ίντερνετ και να του έρχεται χαρτάκι; Ακόμα και στα πιο μαλακισμένα κράτη του κόσμου δεν νομίζω να συμβαίνει αυτή η ελληνική κωμωδία.

 

Επίσης, ξέρεις γιατί το χαρτάκι των ΕΛΤΑ γράφει πάνω του ότι το δέμα πρέπει να πας να το πάρεις από την επόμενη και όχι την ίδια ημέρα;

 

Αυτό συμβαίνει επειδή υποτίθεται ότι ο ταχυδρόμος το είχε μαζί του το πακέτο και δεν σε βρήκε εκείνη τη μέρα για να σου το δώσει.

Εσθονια χαρτακι ή μηνυμα και καποιες φορες σου αφηνουν το δεμα.

 

Ο ταχυδρομος με το παπακι/.σκουτερακι εχει απλα φακελους/χαρτακια/πολυ μικρα δεματα για μεγαλυτερα δεματα ειναι με το αυτοκινητο και αφηνει χαρτακι οτι ηρθε δεν βρηκε κανεναν εφυγε και θα ξαναερθει οχι να πας να το παρεις. Τα εχεις μπερδεψε λιγο.

 

ΥΓ: δεν υποστηριζω ελτα των παιζουν γενικα αλλα μην λεμε οτι ναναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσθονια χαρτακι ή μηνυμα και καποιες φορες σου αφηνουν το δεμα.

 

Ο ταχυδρομος με το παπακι/.σκουτερακι εχει απλα φακελους/χαρτακια/πολυ μικρα δεματα για μεγαλυτερα δεματα ειναι με το αυτοκινητο και αφηνει χαρτακι οτι ηρθε δεν βρηκε κανεναν εφυγε και θα ξαναερθει οχι να πας να το παρεις. Τα εχεις μπερδεψε λιγο.

 

ΥΓ: δεν υποστηριζω ελτα των παιζουν γενικα αλλα μην λεμε οτι ναναι

 

Όχι ό,τι να 'ναι. Χρησιμοποιώ πολλά χρόνια το ταχυδρομείο και έχω επαφές σε πάνω από 10 χώρες.

 

Ενδεικτικά - ΗΠΑ, Ισπανία, Γαλλία, Ιταλία, Αγγλία, Πολωνία, Βραζιλία, Μεξικό, Κολομβία και Αίγυπτο.

 

Δεν ξέρω κανέναν που να παίρνει χαρτάκι.

 

Εσύ ξέρεις γιατί το χαρτάκι γράφει αυτό που είπα προηγουμένως;

 

Λες ότι για μεγαλύτερα δέματα "ειναι με το αυτοκινητο και αφηνει χαρτακι οτι ηρθε δεν βρηκε κανεναν εφυγε και θα ξαναερθει οχι να πας να το παρεις".

 

Ε πάντως στο ελλαδιστάν δεν είναι έτσι γιατί και για τα μεγαλύτερα δέματα που λες ο ταχυδρόμος μου δίνει το χαρτάκι στο χέρι (ναι με βρήκε!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το πιο πιθανο χωρις να ειμαι σιγουρος γιατι δεν εχω δουλεψει ποτε σε ΕΛΤΑ ειναιι

1)δεν εχουν ανοιξει σακουλες με δεματα και αφου γινει αυτο πρεπει να περαστουν ενα ενα στο συστημα (το ξερω με σιγουρια γιατι μια φορα ειχε γινει μπερδεμα και ειχα παει στην αποθηκη ανοιξαμε ολες τις σακουλες βρηκα το δεμα εκανε καταγραφη στο δικο μου και εφυγα)

 

2)Γιατι εχουν ειδοποιηθει οτι εφυγαν απο το προηγουμενο σταθμο και οτι μεσα στη μερα θα ειναι  στην αποθηκη τους οποτε στελνουν τα χαρτια 

 

3)γιατι ειναι για το πεος.

 

 

Οσες για τις χωρες εγω απλα σου ειπα τι γινεται στην Εσθονια που ζω γιατι ρωτησες σε ποια χωρα γινεται. Και αλλο το εχω επαφες αλλο το ζω. Δεν αμφιβαλλω οτι αυτοι σου ειπαν οτι γινεται ετσι αλλα δεν ξερεις τι συμβαινει σε ολους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσες για τις χωρες εγω απλα σου ειπα τι γινεται στην Εσθονια που ζω γιατι ρωτησες σε ποια χωρα γινεται. Και αλλο το εχω επαφες αλλο το ζω. Δεν αμφιβαλλω οτι αυτοι σου ειπαν οτι γινεται ετσι αλλα δεν ξερεις τι συμβαινει σε ολους

 

Ναι, και εσύ είπες ότι "Ο ταχυδρομος με το παπακι/.σκουτερακι εχει απλα φακελους/χαρτακια/πολυ μικρα δεματα για μεγαλυτερα δεματα ειναι με το αυτοκινητο και αφηνει χαρτακι οτι ηρθε δεν βρηκε κανεναν εφυγε και θα ξαναερθει οχι να πας να το παρεις."

 

Και άρα δεν σου δίνουν χαρτάκι για να πας στο ταχυδρομείο αντί να σου φέρουν το δέμα στην πόρτα σου.

 

Εγώ δεν είπα ότι είναι ανήκουστο για τις χώρες του εξωτερικού να σου δώσουν χαρτάκι εάν δεν σε βρουν - αυτό είπα;

 

Εδώ στο ελλαδιστάν το χαρτάκι στο δίνουν και στο χέρι και όχι επειδή δεν σε βρήκαν. Ξέρεις κάποια χώρα όπου συμβαίνει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

δεν ειπα κατι τετοιο. Για να γινω πιο ξεκαθαρος.

 

Εσθονια 99% των περιπτωσεων μου αφηνουν χαρτακι και 1-2 φορες μονο μου εχουν αφησει τα δεματα (μιλαμε για δεματακια 2χ2εκ) οποτε απαντησα στην ερωτηση σου σε ποια χωρα στην ευρωπη σου αφηνουν χαρτακι. (Πολλες φορες απλα στελνουν μηνυμα δεν φερνουν καν χαρτι)

 

Αυτο που ειπα ειναι οτι τα delivery χωριζονται σε 2 κατηγοριες 1) με μηχανη και 2) με αυτοκινητο.

1) Υπευθυνοι για να σου φερουν φακελους, μερικες φορες πολυ μικρα δεμετα και να σου αφησουν χαρτι για παραλαβη δεματος απο το καταστημα οχι.

 

2)Μεταφερουν μεγαλα δεματα και αφηνουν χαρτι μονο αν δεν σε βρουν

 

2)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα χρησιμοποιήσει ένα συρμό μετρό κάθε 20 λεπτά, το πρωί όταν πάει ο κόσμος στις δουλειές του, έτσι, χωρίς λόγο.

 

Θα κάνει την απόσταση Ελληνικό – Σύνταγμα σε 50 λεπτά, με καθυστέρηση σε κάθε σταθμό ενώ όλα τα βαγόνια είναι γεμάτα από την Ηλιούπολη, γιατί έτσι.

 

Η απάντηση της ΣΤΑΣΥ, στο δικό μου mail (που δε βγήκα απ'το σπίτι μου εκείνη τη μέρα), για τη δική σου ταλαιπωρία.

 

Σε απάντηση της ηλεκτρονικής σας επιστολής και αφού προηγουμένως ζητήσουμε συγνώμη για την ταλαιπωρία σας από το συμβάν, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι την Παρασκευή 17 Ιουνίου 2016 και περί ώρας 08:05, συρμός του Μετρό ακινητοποιήθηκε στην αποβάθρα του σταθμού "Σεπόλια", λόγω τεχνικού προβλήματος.  Παρ' όλες τις επί τόπου προσπάθειες των τεχνικών μας, ο συρμός δεν μπορούσε να εκκινήσει και γι' αυτό χρειάστηκε ζεύξη του με έτερο συρμό, προκειμένου να αποσυρθεί για περαιτέρω τεχνικό έλεγχο.

 

Εξαιτίας του ανωτέρω περιστατικού, η κυκλοφορία των συρμών στο τμήμα Άγιος Αντώνιος - Αττική γινόταν από τη μια μόνο τροχιά και προς τις δύο κατευθύνσεις, κάτι που προκάλεσε αναστάτωση στα δρομολόγια σε όλη τη Γραμμή 2 και σημαντικές καθυστερήσεις στην κίνηση των συρμών.

 

Σας ευχαριστούμε για τις επισημάνσεις.  Λαμβάνουμε υπόψη κάθε καλοπροαίρετη κριτική και υπόδειξη, που συμβάλλει στην έτι περαιτέρω βελτίωση των υπηρεσιών μας και την μέσω αυτής βελτίωση της εξυπηρέτησης του επιβάτη.

 

Γραφείο Επικοινωνίας Κοινού ΣΤΑ.ΣΥ Α.Ε.       

 

Αλλάζει το ζόρι που τράβηξες

Όχι

 

Αλλάζει το γεγονός ότι δεν ενημέρωσαν από τα μεγάφωνα;

Όχι

 

Τα γράφουν τα mail/παράπονα στα "τέτοια" τους;

Όχι (ή τουλάχιστον τα διαβάζουν και απαντάνε. Το αν θα τα γράψουν στα "τέτοια" τους λογικά εξαρτάται αν θα στείλει mail ένας, πέντε, εκατόν πέντε ή 102.135 άνθρωποι)

 

Δοκίμασε λοιπόν όπως έγραψα κι εγώ στο πρώτο μου post:

 

Την επόμενη φορά που θα βγάλεις βόλτα το σκύλο/παιδί/γκομενάκι, όταν δεις παρκαρισμένο σε ράμπα αναπήρων, να πάρεις τηλ. τη Δημοτική Αστυνομία (όπου υπάρχει τώρα) ή την Τροχαία και όχι να προσπεράσεις

 

Την επόμενη φορά που θα έχεις πρόβλημα σε μία υπηρεσία, αφού στο λύσει ο προϊστάμενος (που με καλή διάθεση συνήθως αυτο συμβαίνει) να μη ρίξεις μαύρη πέτρα πίσω σου, αλλά να το καταγγείλεις/αναφέρεις επίσημα ώστε να λυθεί για ΌΛΟΥΣ.

 

Την επόμενη φορά που πας να πετάξεις σκουπίδια στον κάδο και για πολλοστή φορά τον βρεις γεμάτο, να πας να τα πετάξεις στον επόμενο 100 μέτρα πιο κάτω και όχι να τα αφήσεις απ'έξω και όταν γυρίσεις σπίτι να πάρεις το Δήμο και να ζητήσεις δεύτερο κάδο στη γειτονιά

 

κτλ κτλ κτλ 

 

Τα παράπονα σε φόρουμ/καφενεία/καφετέριες δε βοηθάνε, παρά μόνο στην εκτόνωση του παραπονούμενου.

 

Και για να μην παρεξηγηθώ και νομίζει κανείς ότι ζω σε άλλη χώρα ή άλλο πλανήτη:

 

Πολλές φορές και τα παράπονα στους αρμόδιους δε βοηθάνε (δεν είναι ελληνικό φαινόμενο, είναι παγκόσμιο).

Απλά τα δεύτερα παράπονα υπάρχει μία πιθανότητα (στις εκατό/χίλιες/πέντες δις) να βοηθήσουν.

 

 

 

χα χα χα

 

 

θα το δει κανένας στη ΣΤΑΣΥ και θα σκάσει στα γέλοια.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειπα κατι τετοιο. Για να γινω πιο ξεκαθαρος.

 

Εσθονια 99% των περιπτωσεων μου αφηνουν χαρτακι και 1-2 φορες μονο μου εχουν αφησει τα δεματα (μιλαμε για δεματακια 2χ2εκ) οποτε απαντησα στην ερωτηση σου σε ποια χωρα στην ευρωπη σου αφηνουν χαρτακι. (Πολλες φορες απλα στελνουν μηνυμα δεν φερνουν καν χαρτι)

 

Αυτο που ειπα ειναι οτι τα delivery χωριζονται σε 2 κατηγοριες 1) με μηχανη και 2) με αυτοκινητο.

1) Υπευθυνοι για να σου φερουν φακελους, μερικες φορες πολυ μικρα δεμετα και να σου αφησουν χαρτι για παραλαβη δεματος απο το καταστημα οχι.

 

2)Μεταφερουν μεγαλα δεματα και αφηνουν χαρτι μονο αν δεν σε βρουν

 

2)

 

Ωραία, πάμε πάλι.

 

Αν κατάλαβα καλά λες ότι τα μεγάλα δέματα σου τα φέρνουν και μόνο εάν δεν σε βρουν τότε σου αφήνουν χαρτί. Κάτι που συμβαίνει παντού δηλαδή (εκτός από Ελλάδα όπου συχνά σου αφήνουν χαρτί ακόμα και εάν σε βρουν).

 

Ενώ για τους φακέλους και τα μικρά δέματα λες ότι στο 99% των περιπτώσεων σου αφήνουν χαρτάκι (περίεργο να φέρνουν τα μεγάλα και όχι τα μικρά)... ακόμα και αν σε βρουν αν κατάλαβα καλά... και να το κάνεις τι - για παραλαβή από το κατάστημα είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το εχεις κατλααβει λαθος εγω εξηγω τι κανουν οι 2 διαφορετικοι τυποι ταχυδρομων (μηχανη/αμαξι).

 

Το αν θα σου φερουν το δεμα σπιτι (με το αμαξι) ή θα σου αφησουν απλα σημειωμα να περασεις να το παρεις(μηχανακι) εχει να κανει με τον τροπο αποστολης (στην Ελλαδα μερικες φορες και random).

 

Case 1

Φτανει ενα δεμα  ερχεται ο τυπος με το παπακι και σου αφηνει το δεμα

 

Case 2

Φτανει ενα δεμα ερχεται ο τυπος με το παπακι και σου αφηνει χαρτακι να πας να το παραλαβεις

 

Case 3

Φτανει ενα δεμα ερχεται ο τυπος με το αμαξι σε βρισκει και σου δινει το δεμα

 

Case 4
Φτανει ενα δεμα ερχεται ο τυπος με το αμαξι δε σε βρισκει και σου αφηνει χαρτακι

 

Τωρα το αν θα δωσουν εντολη να σου φερουν το δεμα (ειτε με την μηχανη αν ειναι μικρο ειτε με αμαξι αν ειναι μεγαλο) ξαναλεω εχει να κανει με τον τροπο αποστολης, Θα μου πεις γιατι αφου ερχεται μεχρι την πορτα σου δεν φαιρνει το δεματακι και αφηνει χαρτι!? Δεν εχω ιδεα πως δουλευουν ακριβως τα ταχυδρομεια οποτε δεν μπορω να σου πω οπως ουτε εσυ μπορεις να σαι σιγουρος για αυτα που υποστηριζεις. Ειναι χαζο? ναι αλλα γινεται παντου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...