Προς το περιεχόμενο

Forza Horizon 3 [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 596
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ultra με 4χ msaa σε 970 για να έχω 30fps locked με 970.Σιχαινομαι το 30αρι ειδικά στα racing αλλά δε γίνεται κάτι άλλο.Με high έχω 60αρι με βουτες στα 38 σε κάποια σημεία οπότε δε γίνεται δουλειά.Αθλιο port.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kατι εχει το DX12 και τα περισσοτερα παιχνιδια που βγαινουν σε dx12 εχουν ενα σωρο προβληματα. Δεν εξηγειται αλλλιως. Το βλεπουμε στο Quantum Break που η steam εκδοση εχει 30% καλυτερη αποδοση απο την dx12/uwp σε 970! Κατι πρεπει να γινει. Τι το εβγαλαν το DX12 ενω δεν ηταν ετοιμο ακομα!! Για να νευριαζουν τον κοσμο? Να μας σπανε τα νευρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είχε σε όλες της κάρτες + 30% θα είχε κάποια λογική αυτό που λες,τα console port ανέκαθεν είχαν πολλά προβλήματα καλής λειτουργίας, δεν χρειαζόταν το dx12, μια χαρά και με το dx11 έχουμε πολλούς τίτλους που τρέχουν πολύ χάλια. (ή πολύ καλά σε μερικούς και πολύ χάλια σε άλλους)

 

Το μόνο πρόβλημα που έχει το dx12 είναι ότι έγινε over hyped από τα φόρα και από διάφορες σελίδες,φτιάχτηκε για να βοηθήσει πολύ αδύναμους επεξεργαστές στο να «γεμίζουν» καλύτερα μεγάλες κάρτες αλλά η PC master race, λόγου του overhype, το κρίνει μόνο σε σχέση με το τι βλέπει στα bench με i7 κλοκαρισμένους στο θεό,ε δεν φτιάχτηκε για αυτό το πράμα και όποιος συνεχίζει να το πιστεύει,δικό του πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι για low level API το PC. Πολύ extra δουλειά για developers να κάνουν support όλα τα διαφορετικά h/w configurations. Το κακό είναι ότι κάνει force η MS να βγάζουν τα games σε Dx12 για να πλασάρει το λειτουργικό/API, καθαρά για PR λόγους. Άμα τους ενδιέφερε μονο το χρήμα per game θα τα βγάζανε όλα στο steam με Dx11.

 

Το παιχνίδι πάντως είναι εξαιρετικό, και εγώ το έχω κλειδωμένο στα 30 fps γιατί είναι cpu bound. Η GPU ξύνεται ακόμα και σε ultra 1440p (970 με OC), άρα υποθέτω άμα φτιάξουν το CPU perf θα μπορώ άνετα να χτυπήσω 60 fps. Ακόμα και στα 30 είναι εξαιρετικό όμως, ευτυχώς στα 30 δεν έχει frame pacing προβλήματα ή stutter. Οι μονοι που φαίνεται να μην έχουν θέμα με το να χτυπάνε 60 fps είναι αυτοί που έχουν 6700k και μπορούν να κλείσουν με affinity το core 0 που είναι πάντα 100% με unlocked fps (που σημαινει stutter). Αλλα και πάλι δεν είναι locked 60.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ραλάκι χωρίς Sync δεν παίζεται, sorry κιόλας. Αν κρίνω από το APEX πάντως, το stuttering δεν πρόκειται να εξαφανιστεί εντελώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ραλάκι χωρίς Sync δεν παίζεται, sorry κιόλας.

 

Δεν ξέρω τι παίζει αλλα δεν έχει tearing με frame smoothing on και κλειστό vsync

 

Edit: Το stuttering είναι 100% εξαιτίας του CPU0 100% usage. Το τέσταρα και είδα ποτε κάνει stutter, άμα φτιάξουν αυτό το πρόβλημα θα είναι ok

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dips στα 28-29 έχει με lock στα 30 ;

 

Στο δικό μου όχι, locked 30.

  • in-game vsync off
  • in-game lock 30 fps
  • frame smoothing on
  • nvidia prerendered frames 3 ή 1/2 αναλογα πως σου παει. Εγώ το έβαλα 3 και είναι μια χαρά.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε μετά από 2-3 patches πιστεύω θα έρθει στα ίσια του. Εγώ δεν έχω σκοπό να παίξω ραλάκι με 30FPS πάντως, οπότε θα περιμένω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A και ο ήχος δεν είναι όσο κακός όσο έδειχνε το βίντεο. Κάποια αμάξια είναι καλύτερα από κάποια αλλα, σε γενικές γραμμές είναι πολύ polished δουλειά.

 

Edit: Αυτοί που λένε ότι τρώνε crash είναι λόγο unstable CPU OC 99.9%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...