Προς το περιεχόμενο

Υπουργείο Υγείας: Θα απαγορευτεί και το άτμισμα στους δημόσιους χώρους


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

@deesnider

 Οι αποψεις των πανιστων περι βελτιωσεις -αν και αληθινες- δεν πιανονται σαν επιχειρημα για το αν κανει καλο το ατμισμα (σιγουρα καλυτερο απο καπνισμα) διοτι αυτο που λες ειναι λογικο να γινει. Οτιδηποτε και αν κανεις αν σταματησεις να το κανεις και κανεις κατι λιγοτερο βλαβερο προφανως και θα εχεις βελτιωσει αυτο δεν σημαινει οτι δεν σου κανει κακο. Δηλαδη καπνιζεις δυο πακετα τη μερα το ελλατωνεις στο ενα νοιωθεις διαφορα οποτε το συμπερεσμα ειναι οτι το 1 πακετο τη μερα ειναι αβλαβες. Χρησιμοποίησα τη δικη σου λογικη.

Ειδαμε ποσο εφαρμοστηκε απο το κρατος και ποσο σεβαστηκαν και οι καπνιστες (εχεις διαβασει προηγουμενα ποστ οποτε εχεις δει ποσο καιγονται οι καπνιστες αν ενοχλουν τους αλλους) οποτε οι πιθανοτητες ειναι στην αλλη μερια.

 

Επισης η λογικη αυτο ειναι κακο οποτε λιγο κακο ακομη δεν θα σου κανει κατι ειναι αστεια. Το οτι δεν εχεις την δυναοτητα να αναπνευσεις -εσυ στην αθηνα γιατι εγω πχ στο νησι ή εδω που ειμαι τωρα μια χαρα καθαροτατο αερα αναπνεω- καθαρο αερα δεν ειναι δικαιολογεια για να προσθεσεις ενα ακομη λιθαρακι. (δεν αναφερομαι για το ηλεκτρονικο τσιγαρο γιατι πραγματικα δεν ξερω αν και ποσο κανει και αναφερομαι γενικα σε οτιδηποτε βλαβερο μπορουμε να βαλουμε στην θεση του ηλεκτρονικου τσιγαρου).

 

Τελος, εστω οτι για το ηλεκτρονικο τσγιαρο ειναι υποχωνδριοι για το κανονικο τι λες? Εχεις την ιδια αποψη και για αυτο? Βλεπεις κανεναν να σεβεται τον αλλον και να μην καπνιζει σε δημοσιους χωρους!? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη καπνιζεις δυο πακετα τη μερα το ελλατωνεις στο ενα νοιωθεις διαφορα οποτε το συμπερεσμα ειναι οτι το 1 πακετο τη μερα ειναι αβλαβες. Χρησιμοποίησα τη δικη σου λογικη. 

 

Κάθε άλλο παρά «δική μου λογική» είναι το παράδειγμα που αναφέρεις.

 

Αρχίζοντας από τη γνώμη σχεδόν όλων των γιατρών, σύμφωνα με την οποία, η ελάττωση τού καπνίσματος (ακόμα και από τα 2 πακέτα στα 5 τσιγάρα ημερησίως) , ελάχιστο αντίκρυσμα έχει στη μείωση τής επιβάρυνσης τής υγείας και φτάνοντας στο ότι το άτμισμα δεν έχει καμία μα καμία σχέση με το κάπνισμα, εκτός τής οπτικής (και τής νικοτίνης όταν υπάρχει) : Λείπουν σχεδόν όλα τα επιβλαβή συστατικά τού κλασσικού τσιγάρου, τα ελάχιστα που παραμένουν βρίσκονται σε πολύ μικρότερα ποσοστά και, το κυριότερο ίσως, απουσιάζει η καύση, χάρη στην οποία παράγονται/απελευθερώνονται οι πλέον βλαπτικές για τον οργανισμό ουσίες.  

 

Τελος, εστω οτι για το ηλεκτρονικο τσγιαρο ειναι υποχωνδριοι για το κανονικο τι λες? Εχεις την ιδια αποψη και για αυτο? Βλεπεις κανεναν να σεβεται τον αλλον και να μην καπνιζει σε δημοσιους χωρους!?

 

Κατ' αρχάς, γιατί πρέπει να εκφέρω γνώμη για το κανονικό τσιγάρο και το κάπνισμα, σ' ένα θέμα που αναφέρεται σαφώς και αποκλειστικά στο η.τ. ; Επειδή κάποιοι που δεν ξέρουν τι να πουν και τι επιχείρημα να φέρουν, το έχουν μπασταρδέψει και μιλούν για το κανονικό τσιγάρο και το κάπνισμα; Αλλά έστω:

 

Την άποψή μου την έχω εκφράσει σε παλαιότερο θέμα, που αφορούσε την απαγόρευση τού καπνίσματος (τότε ήμουν καπνιστής βέβαια, αλλά συνεχίζω να την υποστηρίζω) : Υποχόνδριοι δεν είναι αυτοί που δε θέλουν να αναπνέουν καπνό. Υποχόνδριοι - και φασιστάκια... - είναι εκείνοι που λυσσάνε στη σκέψη τής πιθανότητας να υπάρχουν έστω και ελάχιστοι χώροι διασκέδασης που θα απευθύνονται σε καπνιστές. Εγώ δε θέλω να επιτρέπεται το κάπνισμα σε όλους τους χώρους διασκέδασης, ούτε καν στους περισσότερους. Θα ήθελα να επιτρέπεται όμως σε λίγους, προκειμένου να μπορούν και οι καπνιστές να κάνουν το κέφι τους, αλλά ειδικά σ' αυτούς, να μην έχει δικαίωμα ο μη καπνιστής να διαμαρτυρηθεί, αν κι εφόσον αποφασίσει να μπει, επειδή η γκρίνια τον θρέφει.

 

Αυτοί έχουν τόσο - και τόσο πηγμένο - μπετόν στο ξερό τους το κεφάλι, που ούτε να τους δουλέψει κανείς δεν αξίζει.

 

(Υποθέτω ότι λέγοντας «κάπνισμα σε δημόσιους χώρους», προφανώς αναφέρεσαι σε κλειστούς χώρους και μάλιστα διασκέδασης, διότι αν φανταστώ ότι μιλάμε για πάρκα, πλατείες, παραλίες και λοιπές αμερικανιές τής μοδός, ή τίποτα νοσοκομεία και τράπεζες - όπου φυσικά και πρέπει να απαγορεύεται! - θα πάθω καμιά ζημιά...)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αυτό που είπε για την σύγκριση είναι ότι η βελτίωση ενός καπνιστή με το ηλεκτρονικό Δεν είναι κριτήριο για να θεωρήσουμε το ηλεκτρονικό αθώο. Ξανά λέω Δεν ξέρω αν είναι η Δεν είναι για αυτό και δεν υποστηρίζω κάτι.

 

ΆΝ και θα ήθελα αν απαγόρευαν κάτι από το ηλεκτρονικό σε δημόσιους χώρους είναι Τις γεύσεις το να μυρίζω σοκολάτα,βανίλια,πατσουλι και τριαντάφυλλο Δεν είναι και ότι καλύτερο.

 

Το πρόβλημα με τους λίγους χώρους που λες είναι το εξής Ποιος θα τους επιλέξει; Γιατί αυτούς και Όχι τόυς αλλους; Και επίσης αυτοί που θα το επιτρέπουν έχουν πλεονεκτήμα σε αριθμό πελατών στα και έσοδα οπότε Όπως καταλαβαίνεις Δεν είναι εύκολο κάτι τέτοιο.

 

Περί παραλίας κτλ καπνίσε αλλά την γαμημένη γοπα μαζί σου όταν φύγεις. (Αναφέρομαι σε όποιον το κάνει Όχι σε σένα). Έχω κάψει το πόδι μου από πεταμένο τσιγάρο στην άμμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ο FDA και ο ΕΜΑ δεν έχουν ιδέα.. Ο ατμιστής-χρήστης του insomnia ξέρει καλύτερα...

Σε παλιότερο, παρόμοιο άρθρο όρμησαν να με "φάνε" όταν έγραψα ότι το ατμισμα βλάπτει σοβαρά την υγεία.

Πραγματικά έβγαλαν αφρούς όταν έγραψα ότι δεν βοηθάει να κόψεις το κάπνισμα και ότι αλλάζεις μία κακή συνήθεια με μια άλλη. Τί ξέρουν η ελληνική, η ευρωπαϊκη και η αμερικανική πνευμονολογική εταιρεία; Τί ξέρει το Σωτηρία από καρκίνους του πνεύμονα; Ο ελληνάρας ατμιστής ξέρει καλύτερα... Το ηλεκτρονικό τσιγάρο δεν βοηθάει σε τίποτα, απλά βάζει στο παιχνίδι κι άλλους παίχτες. Κάνει διαφορετικό διαμοιρασμό του χρήματος των εξαρτημένων από τη νικοτίνη. Αρκετά χρόνια οι καπνοβιομηχανίες άρμεγαν την ανθρωπότητα. Ήρθε η ώρα να φάνε κι άλλοι...

Η μεγάλη αλήθεια είναι το "χτύπημα στις επιχειρησεις". Τί σημασία έχει αν αυτές βγάζουν χρήματα πουλώντας προϊόντα που βλάπτουν άμεσα την υγεία;... Μικροπράγματα...Ας πεθάνουν και μερικοί ακόμα... Αρκεί να τονώσουμε τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις πώλησης ηλ. τσιγάρου... F#ck logic...

θα συμφωνησω σε ολο εκτος

 

Δεν ξερει κανεις δεν υπαρχει καμια μελετη ολοκληρομενη που να λεει οτι βλαπτει η χρηση Η.Τ. με 0 νικοτινη ,αυτο δεν το κανει 100% ασφαλες αλλα πως γινεται να ειναι το μονο μετρο στο οποιο δεν εφαρμοζεται το "τεκμηριο της αθωοτητας"?Απαγορευτηκε κατι σαν επιβλαβες χωρις να υπαρχει καποια βαση οτι βλαπτει(εκτος και αν το απαγορευουν για να μην ζηλευουν οι καπνιστες).Προφανως επεσε μαρουλι/παρθενο ελαιολαδο/κασερι απο τις καπνοβιομηχανιες οι οποιες χανουν πολλα λεφτα

 

 

Εμενα που δεν καπνιζω αλλα δεν με πειραζει το παθητικο επειδη καπνιζα η αποψη μου ειναι η εξης.Απο την στιγμη που κυνηγας/περιοριζεις εν μεσως πλην σαφως το Η.Τ. ισως να ξαναυξηθουν  οι καπνιστες εφοσον καποιοι το ξεκινησαν επειδη επιτρεποταν,αποθαρηνεις αυτους που ηθελαν να το κοψουν οποτε καταληγεις με περισσοτερους καπνιστες ακομα περισσοτερη μποχα στα νυχτερινα μαγαζια και ακομα μεγαλυτερη προσληψη πισσας απο παθητικο καπνισμα.

Κοινως την δειωξη του Η.Τ την βλεπω σαν loose/loose περιπτωση για τον απλο πολιτη (εφοσον ετσι και αλλιως απαγορευση τσιγαρου μην κοροιδευομαστε δεν προκειται να δουμε).

Στον εργασιακο μου χωρο εχω εναν πρωην φανατικο καπνιστη (1 πακετο στο 8ωρο χαβαλε) ξεκινησε το Η.Τ και για πρωτη φορα στα χρονικα δεν ζεχνει ολο το γραφειο τσιγαριλα.

Οποτε χιλιες φορες οι γυρω μου να ρουφανε τις ηλεκτρονικες πιπες παρα τα τσιγαρα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΆΝ και θα ήθελα αν απαγόρευαν κάτι από το ηλεκτρονικό σε δημόσιους χώρους είναι Τις γεύσεις το να μυρίζω σοκολάτα,βανίλια,πατσουλι και τριαντάφυλλο Δεν είναι και ότι καλύτερο.

 

Τώρα μπορεί να σού φανεί ότι σε ειρωνεύομαι, αλλά μπέσα, δεν ισχύει. Λοιπόν:

 

Πλέον δε μιλάμε για την όποια επιβάρυνση στην υγεία των παρευρισκόμενων, αλλά για το τι ενοχλεί την όσφρησή μας. Να θεωρήσω συνεπώς, ότι δε θα με αδικούσες, ούτε θα αξιολογούσες ως παράλογη την υποθετική δική μου επιθυμία, να απαγορευθούν οι κολόνιες και τα αρώματα που με ενοχλούν;  

 

Το πρόβλημα με τους λίγους χώρους που λες είναι το εξής Ποιος θα τους επιλέξει; Γιατί αυτούς και Όχι τόυς αλλους; Και επίσης αυτοί που θα το επιτρέπουν έχουν πλεονεκτήμα σε αριθμό πελατών στα και έσοδα οπότε Όπως καταλαβαίνεις Δεν είναι εύκολο κάτι τέτοιο.

 

Έχει απαντηθεί στο παλιό post που ανέφερα πριν και δεν έχει υπάρξει αντεπιχείρημα που να στέκει: Ο κάθε δήμος π.χ., ορίζει (ανάλογα με την έκτασή του; με τον πληθυσμό του; αυτοί ξέρουν και δική τους δουλειά είναι...) το πόσες άδειες για καφετέριες ή μπαράκια θα δίνονται συνολικά και, από αυτές, ορίζει ένα αυστηρά συγκεκριμένο, μικρό ποσοστό μαγαζιών, στα οποία θα επιτρέπεται το κάπνισμα.

 

Το ποιοι θα τις πάρουν, μπορεί να εξαρτάται από το αν ο χώρος πληρεί ορισμένες προδιαγραφές, από την προτεραιότητα εκδήλωσης ενδιαφέροντος, ή από χίλια δυο άλλα: και πάλι, δουλειά και ευθύνη τής τοπικής αρχής είναι να το αποφασίσει. Ούτε ζαλάδα απαιτεί, ούτε δαπάνες. Παράδειγμα: 30 καφετέριες και 10 μπαρ συνολικά στον τάδε δήμο, εκ των οποίων οι 5 καφετέριες και τα 2 μπαρ θα είναι καπνιστών (τυχαία νούμερα). Ούτε παρεκκλίσεις, ούτε «μαϊμουδιές». Το πρόβλημα πού είναι; Στο ότι κάποιοι πάσχοντες από ανίατο γεροντοκορισμό, θα θέλουν να μπαίνουν και στα συγκεκριμένα μέρη όπου επιτρέπεται το κάπνισμα και δε θα μπορούν; Ε, ξυδάκι! Είδες κανέναν π.χ. να διαμαρτύρεται, για το ότι υπάρχουν μαγαζιά στα οποία δε μπαίνεις μέσα, αν δεν ακολουθείς/υιοθετείς συγκεκριμένο dress code; Ή τα είδες να αντιμετωπίζουν μηνύσεις και να πληρώνουν πρόστιμα ή να κλείνουν; Γι' αυτά δηλαδή, γιατί δεν ισχύουν όλα τα ...ηρωικά και επαναστατικά, περί δημόσιων χώρων, που πρέπει να είναι ελεύθερα προσβάσιμοι από τους πάντες; Και μη μου πεις ότι «εδώ όμως μιλάμε για ζήτημα υγείας» και τα σχετικά, διότι περί περιορισμού τής ελευθερίας πρόσβασης παντού μιλούσαν κάποιοι στο άλλο thread, όχι περί τού λόγου για τον οποίο υφίσταται ο περιορισμός...

 

Απλά είναι τα πράγματα φίλε. Δύσκολα, ή και ανέφικτα, τα κάνουμε μόνο λόγω πείσματος...

 

Επίσης, λύσε μου αν θες μια απορία. Αυτό:

 

Και επίσης αυτοί που θα το επιτρέπουν έχουν πλεονεκτήμα σε αριθμό πελατών στα και έσοδα

 

από που προέκυψε; Εδώ δεν ήταν που συζητούσαμε και παραθέταμε στοιχεία και έρευνες, σύμφωνα με τις οποίες οι καπνιστές είναι πλέον και στην Ελλάδα μειοψηφία;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 επειδη ως ον που θελω να μορφωνομαι(κυριως να εχω πιο ολοκληρωμενη αποψη πανω στο θεμα) διαβασα το αρθρο

Το κομματι για την μολυνση εαν ισχυει που ηταν το κυριως ευρημα εφοσον αναφερετε ξεχωριστα διαβασες για τι προκειται?

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Polycyclic_aromatic_hydrocarbon

Το οποιο ειναι παραγωγο περαν ολων των αλλων τους μαγειρεματος

(πρεπει να απαιτησουμε να κλεισουνε τον τερκενλη τον αλητη που καει μαχλεπι στον φουρνο για μυριζει ολη η αριστοτελους τσουρεκιλα )

 

 

 

Το ποιοι θα τις πάρουν, μπορεί να εξαρτάται από το αν ο χώρος πληρεί ορισμένες προδιαγραφές, από την προτεραιότητα εκδήλωσης ενδιαφέροντος, ή από χίλια δυο άλλα: και πάλι, δουλειά και ευθύνη τής τοπικής αρχής είναι να το αποφασίσει. Ούτε ζαλάδα απαιτεί, ούτε δαπάνες. Παράδειγμα: 30 καφετέριες και 10 μπαρ συνολικά στον τάδε δήμο, εκ των οποίων οι 5 καφετέριες και τα 2 μπαρ θα είναι καπνιστών (τυχαία νούμερα). Ούτε παρεκκλίσεις, ούτε «μαϊμουδιές».

Ενταξει και εσυ γινεσαι αστειος τωρα.Το δημοσιο ηταν αναπηρο και εν μερη αμορφωτο οταν ειχε πολυ λαο μεσα και εσυ περιμενεις να κανουν αυτην την δουλεια τωρα?

Για να μην πιασω στο στομα μου τον νομοθετη ο μεγαλυτερος αναπηρος του ελλαδισταν,που για εναν θεωρητικα ευκολο νομο τον βγαζουν χωρις να καταλαβαινει κανεις χριστο και μετα απο 200 διευκρινιστικες εγκυκλιους παλι κανεις δεν καταλαβαινει τιποτα εσυ θες να κανουν αλλαγη με περιπλοκα ζητηματα?

Σοβαρεψου λιγο ειπαμε απαγορευεται τελειωσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενταξει και εσυ γινεσαι αστειος τωρα.Το δημοσιο ηταν αναπηρο και εν μερη αμορφωτο οταν ειχε πολυ λαο μεσα και εσυ περιμενεις να κανουν αυτην την δουλεια τωρα?

Για να μην πιασω στο στομα μου τον νομοθετη ο μεγαλυτερος αναπηρος του ελλαδισταν,που για εναν θεωρητικα ευκολο νομο τον βγαζουν χωρις να καταλαβαινει κανεις χριστο και μετα απο 200 διευκρινιστικες εγκυκλιους παλι κανεις δεν καταλαβαινει τιποτα εσυ θες να κανουν αλλαγη με περιπλοκα ζητηματα?

Σοβαρεψου λιγο ειπαμε απαγορευεται τελειωσε

 

Μωρέ εμένα στα παπάκια μου για το ανάπηρο δημόσιο! Έξω είμαι σχεδόν δέκα χρόνια τώρα, εδώ τα εστιατόρια, τα καφέ και τα μπαρ έχουν τομείς καπνιστών και τομείς μη καπνιστών, οπότε την περνάω ζάχαρη.

 

Αλλά και στην Ελλάδα όταν ήμουν, ίσως και λόγω τού ότι δε σηκώνω και πολλά από ηλίθιες απαγορεύσεις, ούτε που πατούσα σε μαγαζί που δε μπορούσα να καπνίσω. Εξαιρούνταν τα εστιατόρια - όταν και αν πήγαινα, διότι δεν το συνήθιζα - όπου, μόλις τελείωνα το φαγητό μου, λογαριασμό και το μπούλο. Σιγά μην το ξενυχτούσα στο μασαμπουκάδικο...

 

...αλλά να πάω σε μπαρ και να μη μπορώ να καπνίσω - «ατμίσω» πλέον... - μαζί με το ποτό μου και να πρέπει να βγαίνω έξω, σαν τιμωρημένο σχολιαρόπαιδο; Δε θα 'μαστε με τα καλά μας! Σπίτι μου χίλιες φορές!

 

(Πάντως, συνεχίζω να μη θεωρώ περίπλοκα αυτά που ανέφερα πριν ως τρόπους. Για 'μένα είναι απλό να εφαρμοστούν. Απάντηση στο αν και πώς θα μπορούσαν να υπάρχουν και χώροι καπνιστών, έδωσα, κατά την κρίση μου πάντα και, με δεδομένο ότι οι καπνιστές είναι ακόμα αρκετοί, θεωρώ υποκριτικό καραγκιοζιλίκι από την πλευρά τού κράτους, το να κάνει ότι κόπτεται για την προστασία τής υγείας των πολιτών του, ενώ επιτρέπει την ελεύθερη εμπορική διάθεση ενός αποδεδειγμένα καταστρεπτικού γι' αυτή προϊόντος, οπότε θεωρώ ότι θα έπρεπε και γι' αυτούς να υπάρχουν κάποιοι χώροι, όπου θα μπορούν να κάνουν το κέφι τους χωρίς να ενοχλούν. Απόψεις...)

Επεξ/σία από deesnider
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τώρα μπορεί να σού φανεί ότι σε ειρωνεύομαι, αλλά μπέσα, δεν ισχύει. Λοιπόν:

 

Πλέον δε μιλάμε για την όποια επιβάρυνση στην υγεία των παρευρισκόμενων, αλλά για το τι ενοχλεί την όσφρησή μας. Να θεωρήσω συνεπώς, ότι δε θα με αδικούσες, ούτε θα αξιολογούσες ως παράλογη την υποθετική δική μου επιθυμία, να απαγορευθούν οι κολόνιες και τα αρώματα που με ενοχλούν;  

 

 

Έχει απαντηθεί στο παλιό post που ανέφερα πριν και δεν έχει υπάρξει αντεπιχείρημα που να στέκει: Ο κάθε δήμος π.χ., ορίζει (ανάλογα με την έκτασή του; με τον πληθυσμό του; αυτοί ξέρουν και δική τους δουλειά είναι...) το πόσες άδειες για καφετέριες ή μπαράκια θα δίνονται συνολικά και, από αυτές, ορίζει ένα αυστηρά συγκεκριμένο, μικρό ποσοστό μαγαζιών, στα οποία θα επιτρέπεται το κάπνισμα.

 

Το ποιοι θα τις πάρουν, μπορεί να εξαρτάται από το αν ο χώρος πληρεί ορισμένες προδιαγραφές, από την προτεραιότητα εκδήλωσης ενδιαφέροντος, ή από χίλια δυο άλλα: και πάλι, δουλειά και ευθύνη τής τοπικής αρχής είναι να το αποφασίσει. Ούτε ζαλάδα απαιτεί, ούτε δαπάνες. Παράδειγμα: 30 καφετέριες και 10 μπαρ συνολικά στον τάδε δήμο, εκ των οποίων οι 5 καφετέριες και τα 2 μπαρ θα είναι καπνιστών (τυχαία νούμερα). Ούτε παρεκκλίσεις, ούτε «μαϊμουδιές». Το πρόβλημα πού είναι; Στο ότι κάποιοι πάσχοντες από ανίατο γεροντοκορισμό, θα θέλουν να μπαίνουν και στα συγκεκριμένα μέρη όπου επιτρέπεται το κάπνισμα και δε θα μπορούν; Ε, ξυδάκι! Είδες κανέναν π.χ. να διαμαρτύρεται, για το ότι υπάρχουν μαγαζιά στα οποία δε μπαίνεις μέσα, αν δεν ακολουθείς/υιοθετείς συγκεκριμένο dress code; Ή τα είδες να αντιμετωπίζουν μηνύσεις και να πληρώνουν πρόστιμα ή να κλείνουν; Γι' αυτά δηλαδή, γιατί δεν ισχύουν όλα τα ...ηρωικά και επαναστατικά, περί δημόσιων χώρων, που πρέπει να είναι ελεύθερα προσβάσιμοι από τους πάντες; Και μη μου πεις ότι «εδώ όμως μιλάμε για ζήτημα υγείας» και τα σχετικά, διότι περί περιορισμού τής ελευθερίας πρόσβασης παντού μιλούσαν κάποιοι στο άλλο thread, όχι περί τού λόγου για τον οποίο υφίσταται ο περιορισμός...

 

Απλά είναι τα πράγματα φίλε. Δύσκολα, ή και ανέφικτα, τα κάνουμε μόνο λόγω πείσματος...

 

Επίσης, λύσε μου αν θες μια απορία. Αυτό:

 

 

από που προέκυψε; Εδώ δεν ήταν που συζητούσαμε και παραθέταμε στοιχεία και έρευνες, σύμφωνα με τις οποίες οι καπνιστές είναι πλέον και στην Ελλάδα μειοψηφία;

 

Περι αρωματων το εγραψα και πριν οτι ηταν προσωπικη αποψη οχι κριτηριο για οποιαδηποτε νομοθεσια.

 

Και οσο για τις αδειες θα παρω εγω αδεια πχ και οχι εσυ και μετα θα πας και θα πεις γιατι αυτος και οχι εγω!?

 

Οσο για το χασιμο πελατειας που λες απο που προκυπτει οπως εγραψες και εσυ οτι δεν θα πηγαινες για ποοτο καπου που δεν μπορεις να καπνισεις οποτε οπως βλεπεις αμεσως το ενα μαγαζι εχει διαγραψει ενα Χ ποσοστο πελατων αρα μειωμενα εσοδα συγκριτικα γιαμε τον διπλα που επιτρεπει το καπνισμα.

 

ΓΙα μενα απαγορευση καπνισματος παντου σε δημοσιους χωρους και οποιος θελει καρκινο να παει εξω οπως κανουν παντου και για το ατμισμα ξαναλεω δεν μπορω να εχω αποψη επειδη δεν ξερω τι ισχυει περι αθωοτητας του η οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήταν η βλακεια επιστήμη πολύ θα ήταν πλούσιοι. Μελέτες χωρίς στοιχεία χωρίς αποδείξεις δείχνουν ότι είναι βλαβερο και μελέτες με αποδείξεις και μελέτες δείχνουν ότι είναι πιο υγιές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://simatoros.wordpress.com/2010/09/19/y%CF%80%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B8%CF%85%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1/

 

Οοοπ. Τί έγινε; Το επιτρέπει ο νόμος τελικά;  Αφού είναι παράνομο - τέλος. Μα είναι δυνατόν να έχει κενά ο νόμος; Να σας δω να συχνάζετε τώρα αντί για καφετέριες, σε <<καπνικές λέσχες>> και να διαμαρτύρεστε για τον καπνό που εισπνέετε.

 

Η απαγόρευση του καπνίσματος σε καφετέριες/καφενεία ήταν ένα επιπλέον μέτρο καταπίεσης. Η απαγόρευση του ατμίσματος είναι ξεκάθαρα πάτημα στο λαιμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο για τις αδειες θα παρω εγω αδεια πχ και οχι εσυ και μετα θα πας και θα πεις γιατι αυτος και οχι εγω!?

 

...και λοιπόν, τι έγινε, αν πάω και αρχίσω τα «γιατί αυτός κι όχι εγώ»;

 

«Διότι ο νόμος είναι νόμος, τα κριτήρια είναι δεδομένα, ο αριθμός των αδειών έκλεισε, περάστε πάλι τού χρόνου!»

 

Η πρώτη φορά είναι, ή η πρώτη περίπτωση, που κάποιος θα διαμαρτυρηθεί για ένα νόμο που δεν τον βολεύει;

 

Οσο για το χασιμο πελατειας που λες απο που προκυπτει οπως εγραψες και εσυ οτι δεν θα πηγαινες για ποοτο καπου που δεν μπορεις να καπνισεις οποτε οπως βλεπεις αμεσως το ενα μαγαζι εχει διαγραψει ενα Χ ποσοστο πελατων αρα μειωμενα εσοδα συγκριτικα γιαμε τον διπλα που επιτρεπει το καπνισμα.

 
Έστω ότι όλοι οι εν δυνάμει πελάτες/θαμώνες ενός μαγαζιού, είναι τής δικής μου, ακραίας νοοτροπίας (δηλαδή, άτομα που προτιμούν να μην πάνε καθόλου σε κάποιο μαγαζί, αν δε μπορούν να καπνίσουν/ατμίσουν). Συνεπώς:
 
1) Αν στα μεν μέρη επιτρέπεται το κάπνισμα/άτμισμα και στα δε όχι, δεν πρόκειται να πάνε στα δε (το έκανα ως καπνιστής και συνεχίζω να το κάνω ως ατμιστής).
 
2) Αν δεν επιτρέπεται σε κανένα μαγαζί, δε θα πάνε σε κανένα (ισχύει ό,τι και στην παραπάνω παρένθεση)
 
Έστω τώρα - πράγμα που λογικά είναι και ρεαλιστικό - δεν είναι όλοι (ή οι περισσότεροι) βλαμμένοι σαν εμένα. Στην περίπτωση αυτή, θα επιλέγουν βάσει προτίμησης, ή βάσει τού πόσο απαραίτητο θεωρούν το να καπνίσουν/ατμίσουν στην έξοδό τους. Για ποια «μειωμένα έσοδα» μιλάμε και δεν το καταλαβαίνω; Αυτοί που δε γουστάρουν με τίποτα να μην καπνίσουν/ατμίσουν, δε θα βγουν ούτως ή άλλως αν η απαγόρευση είναι καθολική, άρα στα μη καπνιστών δεν πρόκειται να πάνε, είτε υπάρχουν και κάποια καπνιστών, είτε όχι. Τα μειωμένα έσοδα στα μέρη μη καπνιστών λοιπόν, από που προκύπτουν. Μειώθηκαν από το ...μηδέν που ήταν πριν; Προφανώς όχι...
 
 ...αυτό που βλέπω εγώ τελικά - το είχα συμπεράνει από πολύ παλιά, απλά με την ευκαιρία το αναφέρω πάλι - είναι ότι το όλο ζήτημα δεν είναι το να μην ενοχλούνται όσοι δεν καπνίζουν, αλλά το να μην υπάρχουν ούτε καν ελάχιστα μέρη όπου, όσοι καπνίζουν/ατμίζουν καθώς και όσοι δεν ενοχλούνται αν το κάνουν οι γύρω τους, θα μπορούν να πάνε χωρίς να ενοχλούν κανέναν (εκτός από εκείνους που τους αποσυντονίζεται η περίοδος στη σκέψη ότι, κάποιος μπορεί να κάνει το κέφι του και να αγνοεί με ...θράσος όσους, επειδή έχουν διαφορετικά κέφια, εννοούν να τα επιβάλλουν σε όλους...)
 
Με δυο λόγια: Μηδέν λογική και full εγωισμός. Όπως είπα και νωρίτερα, ο νόμος ούτως ή άλλως εναντίον όσων υποστηρίζω είναι, το ξέρω, τον σέβομαι και δεν αλλάζει κάτι. Επειδή όμως σέβομαι και τον εαυτό μου και δε δέχομαι να υποτιμώ τη νοημοσύνη μου, δε δέχομαι να συζητώ βάσει εγωισμού, αλλά βάσει λογικής.
 
(Περιμένω ακόμα να ακούσω - όχι αποκλειστικά από 'σένα - αν τελικώς οι καπνιστές είναι μειοψηφία. Διότι με τόσο ντόρο που γίνεται σχετικά με τη δύναμή τους να επηρεάσουν τη βιωσιμότητα των επιχειρήσεων, έχω αρχίσει να αμφιβάλλω...) 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε βλέπω το λόγο να μαλώνετε, αφού και να το απαγορεύσουν, πάλι θα καπνίζουν παντού, ακόμα και το κανονικό. Έτσι κι αλλιώς ο αντικαπνιστικός δεν εφαρμόστηκε ποτέ στην πραγματικότητα. Από κει και πέρα, όσο αφορά το θέμα υγείας, καλό είναι να το κόψετε. Εγώ αυτό έκανα σχεδόν 6 χρόνια πριν (μετά από 16 χρόνια καπνίσματος)  και ξέμπλεξα. Ούτε να το ελαττώσω κατάφερα ποτέ, ούτε να καπνίζω μόνο ηλεκτρονικό κατάφερα ποτέ. Στην ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ δεν είναι απόλαυση το κωλοτσίγαρο, μπελάς με πέταλα είναι...

EDIT:

 

Υ.Γ. Για όσους ενδιαφέρονται, στο skeftomai.gr υπάρχει δωρεάν ένα pdf το οποίο μου προσέφερε υποστήριξη και το έκοψα. Δε χρειάζεται να αγοράσετε το βιβλίο, αρκεί και το κεφάλαιο που προσφέρει δωρεάν. 

 

Υ.Γ.2 Όχι, δεν είμαι ο συγγραφέας, απλώς μοιράζομαι τη γνώση!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περι αρωματων το εγραψα και πριν οτι ηταν προσωπικη αποψη οχι κριτηριο για οποιαδηποτε νομοθεσια.

 

Και οσο για τις αδειες θα παρω εγω αδεια πχ και οχι εσυ και μετα θα πας και θα πεις γιατι αυτος και οχι εγω!?

 

Οσο για το χασιμο πελατειας που λες απο που προκυπτει οπως εγραψες και εσυ οτι δεν θα πηγαινες για ποοτο καπου που δεν μπορεις να καπνισεις οποτε οπως βλεπεις αμεσως το ενα μαγαζι εχει διαγραψει ενα Χ ποσοστο πελατων αρα μειωμενα εσοδα συγκριτικα γιαμε τον διπλα που επιτρεπει το καπνισμα.

 

ΓΙα μενα απαγορευση καπνισματος παντου σε δημοσιους χωρους και οποιος θελει καρκινο να παει εξω οπως κανουν παντου και για το ατμισμα ξαναλεω δεν μπορω να εχω αποψη επειδη δεν ξερω τι ισχυει περι αθωοτητας του η οχι.

Τροποι διαχωρισμου υπαρχουν δεκαδες, και οσο το σκεφτρομαστε, κι αλλους μπορουμε να βρουμε. 

Ενας που μπορω να σκεφτω και ειναι πιστευω και ο πιο ευκολος ειναι με χρηματικη επιβαρυνση για αυτον που θα ζητησει τετοια αδεια. Π,χ. αυξημενος δημοτικος φορος σε σχεση με αυτον που θα εχει αδεια μη καπνιζοντων, παραλληλα με περιορισμενο αριθμο αδειων, οι οποιες αν οι ενδιαφερομενοι ειναι περισσοτεροι, να βγουν σε πλειστηριασμο. Τοτε θα δουμε ποσα απιδια βανει ο σακος, και ποσοι ιδιοκτητες ειναι διατεθειμενοι να βαλουν το χερι στην τσεπη για να αποκτησουν μια τετοια αδεια. Win win και για την ομαλη λειτουργια του ολου θεματος, και εξτρα εσοδα (σημαντικα) για τον καθε Δημο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζάμπα μαλώνετε. Λες και θα εφαρμοστεί ποτέ ο νόμος.

 

Η εφαρμογή του νόμου ξεκινάει από τον πολίτη. Αν καταστρατηγείται από 1.000.000 Ελληνες, δεν μπορεί να εφαρμοστεί τίποτα. Εκτός και αν κατεβάζει τανκς η αστυνομία  :-D

 

Τα πάντα ξεκινάνε από τον σεβασμό για τον συμπολίτη.

 

Γιατί κλασικά θα βγει κάποιος με το αιώνιο επιχείρημα:

"ας μπούν φυλακή πρώτα αυτοί που τα έφαγαν... και μετά να τιμωρηθώ εγώ για το τσιγάρο...»

post-43399-0-81261700-1467310016_thumb.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...