Προς το περιεχόμενο

Σε ποια περιοχη της Αθηνας να μετακομισω?


Γιωργος356

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω με την λιγοστη εμπειρια μου απο Αθηνα θα σου ελεγα ενα "μακρια απο το κεντρο"..

Απο εκει και περα η Αθηνα...ειναι Αθηνα!Θελει παντου προσοχη..Και στο Μαρουσι μπορει να σου κατσει το "λαχειο"  . Το κεντρο ομως ειδικα βραδυ ειναι χαλι μαυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 299
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ιλισια, ζωγραφου, αμπελόκηποι, γουδί, καισαριανη,παγκρατι, κουκακι, ισως νεος κοσμος. ακομα κ εξαρχεια αλλα σε συγκεκριμένες μεριές.

 

Ούτε με παναγίες εξάρχεια, τα μόνα μέρη που έχουν ησυχία πλέον εκεί είναι ένα περιορισμένο μέρος στους παράλληλους δρόμους Χ. Τρικούπη Ιπποκράτους κ Ασκληπιού, άντε να βάλω και την Μαυρομιχάλη αλλά στο ύψος της Λ. Αλεξάνδρας και οχι πιο μέσα. Μένω 17 χρόναι και το έχω σκυλομετανιώσει πλέον με την κατάσταση που έχει περιέλθει η περιοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω με την λιγοστη εμπειρια μου απο Αθηνα θα σου ελεγα ενα "μακρια απο το κεντρο"..

Απο εκει και περα η Αθηνα...ειναι Αθηνα!Θελει παντου προσοχη..Και στο Μαρουσι μπορει να σου κατσει το "λαχειο"  . Το κεντρο ομως ειδικα βραδυ ειναι χαλι μαυρο.

Προφανως επειδη η εμπειρια σου ειναι "λιγοστη" -και δυστυχως ειναι η (σχεδον) αντιπροσωπευτικη ανθρωπων που δεν το γνωριζουν....

Κεντρο ειναι για τη πλειοψηφια και η Ομονοια και το Συνταγμα, ε καμια σχεση -και δεν χρησιμοποιησα τα πλεον ακραια παραδειγματα....

:shifty:

Εχοντας μεγαλωσει στο...κεντρο (ουτε 200m απο Πλατεια Συνταγματος λεμε!) και εχοντας απιστευτες αναμνησεις + γνωση της Αθηνας,

πραγματι οτι ισχυει περιφερειακα για different cities in a city, ισχυει απολυτως το ιδιο ισως και περισσοτερο, για το ονομαζομενο κεντρο

:whistle:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δουλεύεις και από το σπίτι, χαλαρά Γλυφάδα ή ακόμα καλύτερα Βούλα. Έτσι κι αλλιώς είναι γελοίες οι αποστάσεις και στη Βούλα είναι και πιο ήρεμα. Με αμάξι πας σχετικά εύκολα και Παλαιό Φάληρο που είναι εξίσου ωραία.

 

Αν θελήσεις να πας πιο κεντρικά, αλλά δε θες να φας κίνηση, πηγαίνεις με το αμάξι μέχρι το Ελληνικό κι από εκεί μετρό. Σε ένα τεταρτάκι φτάνεις Σύνταγμα (τυχαίο παράδειγμα). Ζεις λίγο την τρέλα και γυρνάς πίσω στην ησυχία σου.  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 στο Παλαιό Φάληρο και από εμένα.

 

Έχω αρκετούς συγγενείς που ζουν εκεί και πηγαινωέρχομαι που και που και επιβεβαιώνω ότι είναι πολύ όμορφο και πολύ ήσυχο. Αλλά θεωρώ (χωρίς να έχω γνώμη για τις υπόλοιπες περιοχές) ότι γενικά τα Νότια προάστια όπου και να πας καλά είναι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως επειδη η εμπειρια σου ειναι "λιγοστη" -και δυστυχως ειναι η (σχεδον) αντιπροσωπευτικη ανθρωπων που δεν το γνωριζουν....

Κεντρο ειναι για τη πλειοψηφια και η Ομονοια και το Συνταγμα, ε καμια σχεση -και δεν χρησιμοποιησα τα πλεον ακραια παραδειγματα....

:shifty:

Εχοντας μεγαλωσει στο...κεντρο (ουτε 200m απο Πλατεια Συνταγματος λεμε!) και εχοντας απιστευτες αναμνησεις + γνωση της Αθηνας,

πραγματι οτι ισχυει περιφερειακα για different cities in a city, ισχυει απολυτως το ιδιο ισως και περισσοτερο, για το ονομαζομενο κεντρο

:whistle:

Δεν καταλαβα ακριβως την διαφωνια σου..Σαφως θα ξερεις καλυτερα εσυ ως μονιμος κατοικος,αλλα μιας και εγω εμενα γυρω απο το κεντρο,πλατεια Αττικης συγκεκριμενα..αν θες να μου πεις οτι η Ομονοια,το Συνταγμα,ο Κολωνος,ο Αγιος Παντελεημονας,η Κυψελη κτλ περι του κεντρου μοσχοβολανε παω πασο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβα ακριβως την διαφωνια σου..Σαφως θα ξερεις καλυτερα εσυ ως μονιμος κατοικος,αλλα μιας και εγω εμενα γυρω απο το κεντρο,πλατεια Αττικης συγκεκριμενα..αν θες να μου πεις οτι η Ομονοια,το Συνταγμα,ο Κολωνος,ο Αγιος Παντελεημονας,η Κυψελη κτλ περι του κεντρου μοσχοβολανε παω πασο..

Λεω οτι: δεν ειναι καθολου -μα καθολου ομως!- ενιαιο και το ιδιο. Για παραδειγμα στη Πλατεια Αττικης,

η αν προτιμας επι προσωπικου, στη Πλατεια Βαθης (τι ζητας να μαθεις, εχω υπαλληλεψει εκει αλλοτε)

θα επρεπε εως και να σε...πληρωνουν να μενεις τα βραδυα εκει -διχως υπερβολη, να σε πληρωνουν!

:shifty:

Να συγκρινω αυτο (που το εχω ζησει), με το να μενει καποιος, ξερωγω στην...Πλακα, και διχως πλακα

να λεμε "κεντρο το ενα κεντρο και το αλλο", ε μα δεν ειναι το ιδιο! Τι να λεμε, καλως η κακως, δεν ειναι!

:ph34r:

[Οπως για παραδειγμα, δεν ειναι ιδιο η Νεα Σμυρνη που αναφερθηκε, με τον γειτονικο της Νεο Κοσμο]

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεω οτι: δεν ειναι καθολου -μα καθολου ομως!- ενιαιο και το ιδιο. Για παραδειγμα στη Πλατεια Αττικης,

η αν προτιμας επι προσωπικου, στη Πλατεια Βαθης (τι ζητας να μαθεις, εχω υπαλληλεψει εκει αλλοτε)

θα επρεπε εως και να σε...πληρωνουν να μενεις τα βραδυα εκει -διχως υπερβολη, να σε πληρωνουν!

:shifty:

Να συγκρινω αυτο (που το εχω ζησει), με το να μενει καποιος, ξερωγω στην...Πλακα, και διχως πλακα

να λεμε "κεντρο το ενα κεντρο και το αλλο", ε μα δεν ειναι το ιδιο! Τι να λεμε, καλως η κακως, δεν ειναι!

:ph34r:

[Οπως για παραδειγμα, δεν ειναι ιδιο η Νεα Σμυρνη που αναφερθηκε, με τον γειτονικο της Νεο Κοσμο]

 

Eνταξει καταλαβα..σκαλωσες στο Μαρουσι που ανεφερα ως Αθηνα.Δικιο εχεις.Απλα ηθελα να πω οτι θελει παντου προσοχη..

 

(Τα περισσοτερα επαρχιωτακια με το που φτανουμε Ελευσινα λεμε οτι ειμαστε και Αθηνα :P )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχα εχετε προτείνει σχεδον ολο το λεκανοπέδιο ε..

 

Είναι σχεδόν βέβαιο ότι μετά τον ορυμαγδό των προτάσεων ο θεματοθέτης θα καταλήξει κάπως έτσι

 

vlepwKyklous-gif-ipopgr.gif

 

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eνταξει καταλαβα..σκαλωσες στο Μαρουσι που ανεφερα ως Αθηνα.Δικιο εχεις.Απλα ηθελα να πω οτι θελει παντου προσοχη..

 

Προσοχη θελει παντου! Αλλα δεν ειναι παντου, το ιδιο (εν δυναμει) επικινδυνα :fear:

Εδω και αρκετα χρονια, καποια βραδια, (ξε)μενω και κοιμαμαι Συνταγμα-Πλακα,

μαλιστα οντας ο μονος (βραδινος) ενοικος της πολυκατοικιας -> νο προμπλεμ B) 

Θα εκανα το ιδιο ακριβως, σε ολες τις περιοχες κεντρου Αθηνας? Εννοειται, οχι!

 

(Τα περισσοτερα επαρχιωτακια με το που φτανουμε Ελευσινα λεμε οτι ειμαστε και Αθηνα :P )

Εκεινο που ενιοτε ειναι δυσκολο να αντιληφθουν, ανθρωποι απο την επαρχια, ειναι το cities in a city της Αθηνας.

Αν λογου χαρη, προερχεσαι απο τη Ξανθη*(να μη πουμε μικροτερες πολεις), o.k. αντιλαμβανεσαι βεβαιως, πως

στη πολη σου υπαρχουν διαφορετικες γειτονιες μεν, αλλα τα "μεγεθη" γενικως, δεν διαφερουν...αστρονομικως :-)

 

Αλλα στην Αθηνα, μπορει το Γαλατσι να ειναι διπλα στη...Φιλοθεη (& στο Ψυχικο) -μαλιστα Καποδιστριακαρχικα

προβλεποταν να γινει ενας ενιαιος δημος- αλλα ομως...καμια σχεση: στα πανταολα και στη (μη) ποιοτητα ζωης :whistle:

 

*αναφερω μια πολη οπου λογω & του "θρησκευτικου στοιχειου" υφιστανται διαφορες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα σε μας Διόνυσο ο οποίος μαζί με την Βουλιαγμένη αποτελούν τις δυο πιο posh περιοχές της Αθήνας by far.Εξαιρετική ποιότητα ζωής,πραγματικά μηδενική εγκληματικότητα,ηρεμία αλλά απαραίτητο το αμάξι για τις μετακινήσεις σου προς την Αθηναική χαβούζα.

 

Αν γουστάρεις χιόνι κάθε χρόνο τότε στον Διόνυσο (ειδικά στα ψηλά του-άνω των 450-500 μέτρων υψόμετρο) θα το βρεις.Αν γουστάρεις θάλασσα κ ηπιότατο χειμώνα με την θερμοκρασία να μην πέφτει σχεδόν ποτέ κάτω από τους 10 βαθμούς τότε επιλέγεις Βουλιαγμένη.

 

Φυσικά με 300 ευρώ budget δεν έχεις στον ήλιο μοίρα για αμφότερες τις περιοχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φίλος είπε budget 300€ και ο ένας πρότεινε βουλα,ο άλλος διονυσο,ο άλλος βουλιαγμενη.

 

Αν είναι έτσι οκ

 

Λοιπόν φίλε έλα με 300€ και πιασε σπίτι παλαιό ψυχικό,εκαλη,φιλοθεη,ή μην μείνεις στο νοίκι αγόρασε σπίτι καλύτερα στην ηρωδου αττικου που είναι ο ακριβότερος δρόμος στην ευρωπη με 10.000€ το τ.μ

 

Ρε πάτε καλά;

 

Ο άλλος δυσανασχετεί που είπα νέα σμυρνη ή καλλιθεα.

Αμφιβάλλω αν είδατε ότι το παλικάρι είπε μέχρι 300€ ενοίκιο και μερικοι του προτείνετε περιοχές που για να μείνεις πρέπει να έχεις εισόδημα τουλάχιστον 2500€ τον μήνα,και το φθηνότερο αξιοπρέπες σπιτι ξεκιναει με 800€ ενοίκιο.

 

Ελεος!

Άκρως ψωνιστηκες απαντήσεις διάβασα που βέβαια δεν θα σχολιασω άλλο...

Λίγο πιο ταπεινά να φερεστε δεν χάλασε ο κόσμος...

 

(Ts μην ξεχάσεις να πάρεις και εξοχικό στην ψαρρου στην μυκονο και να έχει πάντα το σπίτι σου belvedere και moet και cohiba με αυτά που άκουσες και θα ακούσεις ακόμα εδώ,οπως βλέπεις στην αθηνα υπάρχουν άτομα με τόσο ψηλά την μύτη τους,και τόσο καβαλημενο καλάμι που θα πεις έλεος...)

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα σε μας Διόνυσο ο οποίος μαζί με την Βουλιαγμένη αποτελούν τις δυο πιο posh περιοχές της Αθήνας by far.Εξαιρετική ποιότητα ζωής,πραγματικά μηδενική εγκληματικότητα,ηρεμία αλλά απαραίτητο το αμάξι για τις μετακινήσεις σου προς την Αθηναική χαβούζα.

 

Αν γουστάρεις χιόνι κάθε χρόνο τότε στον Διόνυσο (ειδικά στα ψηλά του-άνω των 450-500 μέτρων υψόμετρο) θα το βρεις.Αν γουστάρεις θάλασσα κ ηπιότατο χειμώνα με την θερμοκρασία να μην πέφτει σχεδόν ποτέ κάτω από τους 10 βαθμούς τότε επιλέγεις Βουλιαγμένη.

 

Φυσικά με 300 ευρώ budget δεν έχεις στον ήλιο μοίρα για αμφότερες τις περιοχές.

Και τότε ρε φίλε γιατί του προτείνεις τις παραπάνω περιοχές,για να δειχτείς εσύ ???

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...