Προς το περιεχόμενο

Σε ποια περιοχη της Αθηνας να μετακομισω?


Γιωργος356

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κ εγώ νομίζω ότι για καλή ποιότητα ζωής πρέπει να κοιτάξεις σε ακριβότερες περιοχές.

 

Αλλά νομίζω ότι υπερβάλουν ορισμένοι για την συμπεριφορά του κόσμου. Σε όλες τις περιοχές Ο κόσμος είναι επιφυλακτικος. Σε όλες τις περιοχές θα βρεις κάλους κακούς τρελούς, όπως και σε όλες θα βρεις εγκλήματικοτητα... Εντάξει σε υποβαθμισμένες περιοχές δεν μπορείς να κυκλοφορήσεις αλλά και στις καλές περιοχές οι κλοπές είναι καθημερινότητά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όσοι μιλούν για εγκληματικότητα στην Αθήνα δεν έχουν δει στατιστικά από άλλες μεγάλες πόλεις.

 

Κοίτα για να πω την αλήθεια όντως από εγκληματικότητα δεν υπάρχει μεγάλο θέμα.

 

Εγώ πχ που έχω μεγαλώσει και ζω στο κέντρο δεν είχα κανένα πρόβλημα.

 

Αλλά το σημαντικότερο από όλα για εμένα είναι η ασχήμια. Πραγματικά το κέντρο δεν παλεύετε. Άσχημες πολυκατοικίες, γκράφιτι παντού και καθόλου πράσινο και κλασσικά έχεις τον κάθε τριτοκοσμικό να κάθετε στα πεζοδρόμια μέχρι τα ξημερώματα και να γκαρίζει στην προσπάθεια να πιάσει σήμα με την χώρα του.

 

με την πρώτη ευκαιρία την έκανα.

Να'ναι καλά όσοι άφησαν το κέντρο να γίνει έτσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις μείνει ποτέ σε κανένα ΒΠ ή μόνο έχεις περάσει?

 

Βούλα...και Βάρκιζα μπορεί να πάει, μην σου πω Σαρωνίδα και Λαγονήσι.

Έχω δουλέψει 10 χρόνια βπ, να μείνω όχι το γιατί το εξήγησα, κυριότερος λόγος για μενα είναι ή θάλασσα που την βλέπω κάθε πρωί και κάνω τις βόλτες μου κάποιες φορές το βράδυ

 

Πέραν βέβαια της πολύ εύκολης πρόσβασης σε όλο το κέντρο της αθηνας που λατρεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλάνδρι γιατί:

 

1) Γρήγορα σε κέντρο και αεροδρόμιο με μετρό.

2) Καλύτερα σπίτια σε σχέση με πιο κοντά στο κέντρο.

3) Τιγκα μπαράκια, εστιατόρια, πεζόδρομους κτλ.

4) Μεγάλη αγορά.

5) Καθόλου εγκληματικότητα

6) Μερικά πάρκα γύρω γύρω.

 

 

Αν δεν έχεις δικό σου παρκινγκ τη γάμησες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης αφού όπως λες δουλεύεις από το σπίτι γιατί δεν σκέφτεσαι το ενδεχόμενο της Σαλαμίνας; Καλή περιοχή, λίγος πληθυσμός (το καλοκαίρι μπορεί να έχει κόσμο μόνο) και σε 1 ωρίτσα μόνο είσαι άνετα στο Σύνταγμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ναι να έλεγες, νομίζεις ότι θα έβρισκε εκεί 45τμ διαμέρισμα? :P

 

Kι όμως έχει και μάλιστα στα λεφτά που θέλει.

 

 

Επίσης αφού όπως λες δουλεύεις από το σπίτι γιατί δεν σκέφτεσαι το ενδεχόμενο της Σαλαμίνας; Καλή περιοχή, λίγος πληθυσμός (το καλοκαίρι μπορεί να έχει κόσμο μόνο) και σε 1 ωρίτσα μόνο είσαι άνετα στο Σύνταγμα. 

 

 

Καλά, Σαλαμίνα ουάου! Νέκρα το χειμώνα και να περιμένει το καράβι για να βρεθεί στον πολιτισμό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε την αθηνα και ανεβα θεσσαλονικη.

3 φορές χειρότερα η Θεσσαλονίκη....

Kι όμως έχει και μάλιστα στα λεφτά που θέλει.

 

 

 

 

Καλά, Σαλαμίνα ουάου! Νέκρα το χειμώνα και να περιμένει το καράβι για να βρεθεί στον πολιτισμό.

O πολιτισμός βέβαια προϋποθέτει ηχορύπανση και κίνηση στους δρόμους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιλισια, ζωγραφου, αμπελόκηποι, γουδί, καισαριανη,παγκρατι, κουκακι, ισως νεος κοσμος. ακομα κ εξαρχεια αλλα σε συγκεκριμένες μεριές.

Σου λέει ο άνθρωπος όχι εγκληματικότητα και του λες Εξάρχεια που έμποροι ναρκωτικών εκτελούνται από "Ενοπλες ομαδες πολιτοφυλακών" επειδή η Αστυνομία φοβάται να επέμβει μην φανε καμια μολοτοφ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω γυρίσει όλη την ΑΘήνα παρότι Αθηναίος αλλά θα πω αυτό: Αγία Παρασκευή ενώ ούτε προάστιο το λες, ούτε Ψυχικό το λες, τα σπίτια που είδα τα ζήλεψα. Νομίζω είναι από τα πιο καλά best match που μπορείς να βρεις κοντά σε κέντρο / με πράσινο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να κάθομαι να αναλύω ιστορίες και καταστάσεις για την κάθε περιοχή που έχω περάσει και χωρίς να γνωρίζω αναλυτικά τι συμβαίνει σε κάθε περιοχή της Αθήνας γιατί προφανώς ούτε από την μισή Αθήνα δεν έχω περάσει, θα σου έλεγα να ψάξεις να μείνεις στην Νέα Σμύρνη, κοντά στην πλατεία κιόλας αν βρεις φθηνό ενοίκιο. Ήσυχη περιοχή, δεν έχει φασαρίες και άλλα προβλήματα, έχεις πρόσβαση στο τραμ και μπορείς να κατέβεις κέντρο ή να πας προς παραλιακή ή στον Νέο Κόσμο και να πάρεις μετρό να πας όπου θες μετά, αν μείνεις σε κάποιο τετράγωνο κοντά σε κεντρικό δρόμο ή πλατεία μπορείς να πηγαίνεις και με τα πόδια για ψώνια βόλτες και όλα τα απαραίτητα.

 

Να αποφύγεις περιοχές του κέντρου γενικότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...