Προς το περιεχόμενο

Σε ποια περιοχη της Αθηνας να μετακομισω?


Γιωργος356

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κανε βολτα απο Ανω Πετραλωνα στην Τρωων και στην πλατεια Μερκουρη.Ειναι κοντα στο τραινο (ηλεκτρικο 5 λεπτα μα τα ποδια) και 15 λεπτα περπατημα απο περιφερειακο Φιλοπαππου=ιστορικο κεντρο Αθηνας.Θα εκπλαγεις απο το ποσο ομορφα απλα παραμενουν γειτονιες της πρωτευουσας-προσωπικη αποψη.Τα ενοικια ειναι ακριβα και τα σπιτια δυσευρετα,επισης συνορευει και με το Κουκακι περιοχη αρκετα συμπαθητικη και με νυχτερινη ζωη...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συγκριση γινεται μεταξυ των περιοχών της Αθηνας επειδη σε καποια απο αυτες θα μετακομίσει. Αν ελεγε για Αγγλιες Γερμανιες Βενεζουελες και Ζιμπαμπουε τοτε η σύγκριση θα ισχυε οπως το λες. Αρα με αυτη τη λογικη θα πει οτι τα πατησια ειναι χαι κλας περιοχη σε συγκριση με την καλυτερη περιοχη στην σομαλια αρα να παει πατησια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δε κοιτάς προς ΙΛΙΣΣΙΑ-ΖΩΓΡΑΦΟΥ; Φθηνά ενοίκια, ζωη γειτονιάς, κοντα στο κέντρο, καλη ποιότητα ζωής, αρκετά σημεία για περπάτημα και πολλές επιλογές για φαγητό/ποτό και μαλιςτα φθηνό (ελεω φοιτητών).

 

Μετα για πιο ποιοτική ζωη ίσως προς βορεια προάστια απο Φιλοθέη και πάνω αλλα τα νοίκια ξεφεύγουν (οριακά κ ζόρικα βρίσκεις σπίτι οπως το ζητάς στα λεφτά που διαθέτεις)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ για βόρεια αλλά όχι πολύ βόρεια. Δηλαδή Μαρούσι, Χαλάνδρι, Χολαργό, Ν.Ψυχικό, Βριλήσσια, Μελίσσια, Λυκόβρυση κλπ ΝΑΙ, αλλά Κηφισιά, Ν.Ερυθραία, Πολιτεία, Εκάλη, κλπ ΟΧΙ. Τα καλά στα "λίγο" βόρεια είναι ότι έχουν συγκοινωνίες αλλά βρίσκεις και να παρκάρεις, έχουν αρκετά καλά σπίτια, είναι καθαρά και έχει πράσινο, υπάρχουν πολλές επιλογές για αγορές και εξόδους, είναι κοντά στο κέντρο αλλά και ήσυχα.

 

Κάτι Ιλίσια, Ζωγράφου, Πετράλωνα κλπ που ειπώθηκαν έχουν κυρίως παλιά σπίτια, διαλυμένα πεζοδρόμια και μια αίσθηση κλειστοφοβική (σε μένα τουλάχιστον). Βέβαια μπορεί να μην σε πειράζει αυτό, δεν ξέρω. Βάλε Google street να δεις μερικές περιοχές πως είναι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όσοι μιλούν για εγκληματικότητα στην Αθήνα δεν έχουν δει στατιστικά από άλλες μεγάλες πόλεις.

 

Εννοείται η Αθήνα είναι παράδεισος μπροστά σε Λονδίνο/Παρίσι/Νέα Υόρκη.

Η συγκριση γινεται μεταξυ των περιοχών της Αθηνας επειδη σε καποια απο αυτες θα μετακομίσει. Αν ελεγε για Αγγλιες Γερμανιες Βενεζουελες και Ζιμπαμπουε τοτε η σύγκριση θα ισχυε οπως το λες. Αρα με αυτη τη λογικη θα πει οτι τα πατησια ειναι χαι κλας περιοχη σε συγκριση με την καλυτερη περιοχη στην σομαλια αρα να παει πατησια

 

Δεν μιλάει απαραίτητα για χώρες του τρίτου κόσμου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βόρεια προάστια δεν θα πήγαιναν ακόμα και αν μου πλήρωναν το ενοίκιο

 

Πολύ μακριά από το κέντρο, χωρίς τις ευκολίες του, μεγάλες αποστάσεις και παντού θέλεις αυτοκίνητο, πέρα που δεν βλέπεις άνθρωπο στον δρόμο

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πρότεινα Νότια Προάστια:Αργυρούπολη,Ηλιούπολη,Παλαιό Φάληρο.

 

Έχει πολύ κόσμο,παντού μαγαζία και παντού ΜΜΜ.

 

Βόρεια Προάστια που προτείνουν κάποιοι δεν συγκρίνονται ούτε για πλάκα τα ΜΜΜ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βόρεια προάστια δεν θα πήγαιναν ακόμα και αν μου πλήρωναν το ενοίκιο

 

Πολύ μακριά από το κέντρο, χωρίς τις ευκολίες του, μεγάλες αποστάσεις και παντού θέλεις αυτοκίνητο, πέρα που δεν βλέπεις άνθρωπο στον δρόμο

 

Εχεις μείνει ποτέ σε κανένα ΒΠ ή μόνο έχεις περάσει?

 

Βούλα...και Βάρκιζα μπορεί να πάει, μην σου πω Σαρωνίδα και Λαγονήσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Πλακα
- Κολωνακι
- Δεξαμενη
- Θησειο
- Νεα Σμυρνη
- Παλαιο Φαληρο
- Γλυφαδα
- Χαλανδρι

Ως προς τα ενοικια, σιγουρα βρισκεις ακομη και Κολωνακι: ψηλα, προς Λυκαβηττο-τελεφερικ, Δεξαμενη κλπ,
για την ακριβεια θα εμενα ασυζητητι εκει, οπως επισης και Πλακα η Θησειο, για το κεντρο παντοτε μιλωντας
B)
Τελος περιοχη με ελαχιστη εγκληματικοτηκοτητα παραμενει διαχρονικα η...
Ρηγιλλης -ακομη και μεχρι (καλλιμαρμαρο) Σταδιο & Πλατεια Προσκοπων

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πετρούπολη απο δ.π

 

Αργυρούπολη, Βύρωνας (μόνο ψηλά στο βουνό), Π. Φάληρο (το μισό κομμάτι) απο ν.π.

 

Αγία Παρασκευή, Βριλήσσια (+1) Νέο Ηράκλειο (+1) Μελίσσια, Ψυχικό, Παπάγου, Φιλοθέη, Χαλάνδρι, Χολαργός απο β.π

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...