Προς το περιεχόμενο

Τα καλα του να κοψει κανεις το τσιγαρο- απο πρωην καπνιστες του ινσομνια


Hellaslover

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να σταματησω το καπνισμα, και αυτο που πιστευω θα με βοηθησει (οχι μονο εμενα αλλα και αλλους) ειναι να μαθω τις θετικες συνεπειες απ'οσους το χουν κοψει και τις εχουν ζησει. Το ξερω οτι υπαρχουν αυτες οι πληροφοριες στο ιντερνετ, αλλα θελω να τα ακουσω απο οσους τα χουν περασει αλλα και ποσο χρονο τους πηρε να δουν καποια διαφορα. Δεν αναφερομαι στα οφελη τυπου "θα ζησεις περισσοτερο" η "το αιμα κυκλοφορει καλυτερα", αλλα σε πραγματα που μπορεις να δεις και να νιωσεις διαφορα.

 

Πιο πολυ ενδιαφερομαι να μαθω για συγκεκριμενα benefits που με αφορουν προσωπικα αλλα θα γραψω πιο κατω οτι εχω διαβασει/ειναι γνωστο οτι υπηρεαζει αρνητικα το καπνισμα.

 

Εχουμε και λεμε:

 

-περισσοτερη αντοχη (στο τρεξιμο)*

 

-ροχαλητο*

 

-μεγαλυτερη ορεξη/ενεργεια*

 

-ορεξη για φαγητο/αποκτηση βαρους (αν και αυτο ειναι αρνητικο)

 

-καλυτερος υπνος

 

-καλυτερη οσμη/γευση

 

-βηχας

 

-λευκοτερα δοντια

 

-καλυτερο σεξ

 

-καλυτερη στυση

 

-λιγοτερο αγχος

 

 

Σιγουρα ξεχναω μερικα, αλλα αυτα ειναι τα βασικα. Οπου εχω * ειναι ο λογος που θελω να κοψω το τσιγαρο- δε μπορω να τρεξω χωρις να φτηνω πνευμονια μετα απο 10 λεπτα και να μη μπορω να παρω ανασα, ροχαληζω τις περισσοτερες φορες εκτος αν κοιμαμαι ελαφρυα και γενικα δεν εχω και πολυ ορεξη-μια φορα το ειχα κοψει για λιγες μερες και ενιωθα πολυ καλυτερα και ηθελα να κανω πραγματα, ισως επειδη δεν ηθελα να καπνισω για να "ξεχαστω".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

προσωπικά μου άρεσε να καπνίζω και δεν είχα σκοπό να το κόψω ποτέ αλλα το σταμάτησα για μια εγχείρηση με την προοπτική να το ξαναρχίσω μετά απο κανα μήνα και τελικά δεν μου έκανε αίσθηση καν , βαριόμουνα να καπνίσω και έχω κάποια χρόνια (ούτε που θυμάμαι πόσα ακριβώς) που απλά δεν το ξανάρχισα
τα οφέλη βέβαια είναι πάρα πολλά όπως είπες  :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καρκινος....αν μπλεξεις,θα καταλαβεις.μεχρι τοτε,εσυ νομιζε οτι εισαι αθανατος και ψαχνε δικαιολογιες για να μην το κοψεις.γιατι τωρα,αυτο κανεις.ψαχνεις πατηματα ποντικιου,για να μην το κοψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καρκινος....αν μπλεξεις,θα καταλαβεις.μεχρι τοτε,εσυ νομιζε οτι εισαι αθανατος και ψαχνε δικαιολογιες για να μην το κοψεις.γιατι τωρα,αυτο κανεις.ψαχνεις πατηματα ποντικιου,για να μην το κοψεις.

Σορι αλλα πως εβγαλες το συμπερασμα οτι δε θελω να το κοψω; Δε ξερω αν υπηρξες ποτε καπνιστης αλλα οποιος καπνιζει δε σκεφτεται τη λογικη και οτι του κανει κακο αρα να το κοψω..η μαλλον το σκεφτεται, μετα αγχωνεται και καπνιζει περισσοτερο!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω εν ετη 2016 δεν υπαρχουν δικαιολογιες πια.

Ξερουμε τι κακο κανει.

Βεβαια και ο εθισμος που προκαλει ειναι πολυ ισχυρος.

 

Το θεμα ειναι να το παρεις αποφαση και να μην το σκεφτεσαι πολυ.

Ουτε φυσικα να καταληξεις σε λυσεις

-Θα καπνιζω μονο εξω με τον καφε

-Θα κανω ενα μετα το φαι

-Το σκ θα κανω παραπανω κλπ.

 

Αυτα ειναι ημιμετρα.

Μονο μαχαιρι.

 

Εγω καπνιζα απο το σχολειο καπου το 95-96.

Το 2007 εκανα την πρωτη προσπαθεια. Μαχαιρι.

Για κανα χρονο τιποτα. Μετα εκανα την μαλακια μου. Ας κανω ενα με τον καφε και δεν θα το κατεβασω τον καπνο.

Ας κανω αλλο ενα. κλπ κλπ. Μετα κοροιδευα τον εαυτο μου και επαιρνα 10αρι πακετο για να κανω πιο λιγα.

Μπουρδες.

Το 2011 ενα βραδυ του Αυγουστου εσβησα ενα στριφτο που μου ειχαν κανει και ειπα ΤΕΛΟΣ.

Και μεχρι σημερα 5 χρονια πλεον ειμαι <καθαρος>! Και εχω περασει στο αλλο σταδιο να το μυριζω και να με ενοχλει αφανταστα.

 

Η μονη επαφη με το τσιγαρο ειναι πλεον στα ονειρα μου. Ναι δεν κανω πλακα εχω δει ουκ ολιγες φορες οτι καπνιζω.

 

Για το οικονομικο της υποθεσης δε θα πω πολλα μιας και το ξερεις ηδη...

Οταν το αρχισα εκανε 480 δραχμες νομιζω. Μετα 500,550,600 κλπ κλπ.

Με ευρω νομιζω το ειχα αφησει καπου στα 3,50.(Δεν θυμαμαι)!

Πολλα οφελη και σε αυτο το κομματι λοιπον.

 

Τα κλισε παιζουν πολυ και εδω. Δλδ

-Ειναι στο μυαλο

-Το συνδιαζουμε με ωραιες καταστασεις (σκαει ο παγωμενος φρεντο δεν θα το αναψω το ρημαδι? κλπ)

-Θελω αλλα δεν μπορω (δεν θες πολυ μαλλον)

Και διαφορα αλλα.

 

Επειδη παει για σεντονι η λυση ειναι μαχαιρι.

Δες που εχεις το πακετο τωρα,καντο μπαλιτσα με οτι εχει μεσα πετα το και κανε ενα νεο ξεκινημα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάξτε.

Ποτέ δεν καπνιζα και ούτε έχω σκοπό να καπνισω γιατί το θεωρώ τελείως περιττό και άχρηστο.

 

Πάντως ξέρω 3-4 άτομα που το έκοψαν και το έκοψαν μαχαίρι.μονο έτσι μ είπαν μπορείς να το κόψεις.ολα τα άλλα είναι μαλακιες να το μειώσεις ή οτιδήποτε άλλο

Θέλει μπαμ και κάτω και τέλος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρωτο θετικο/αρνητικο ειναι οτι ο χρονος τις πρωτες δυο μερες περναει πολυυυ αργα.

Οποτε κοιμασαι για να μην τον νιωθεις. Ετσι περνανε ευκολα οι πρωτες μερες με την απεξαρτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως γυρισει μπουμερανγκ το να το κοψεις μαχαιρι (οσοι τα καταφερατε οκ αλλα ποσοι κανανε περισσοτερα μετα); δεν ειναι καλυτερο να το ελατωσεις σταδιακα; ο οδοντογιατρος που ειχα παει και μου κανε καθαρισμο λεει καθε μερα να καπνιζεις 1 λιγοτερο μεχρι να σταματησεις. Το ιδιο ειπε και σ'ενα φιλο μου ο γιατρος του.

 

Για να μαι ειλικρινης πιστευω οτι περισσοτερο απο συνηθεια καπνιζω, το χα σταματησει για λιγες μερες και δε το χα αναγκη δηλαδη δεν εκανα σα τρελος να καπνισω απλα δεν ηξερα τι να κανω τις ωρες που αλλες φορες καπνιζα. Μου ερχοταν να θελω τσιγαρο που και που αλλα μου περναγε μετα απο 5 λεπτα. Αλλα θα το κοψω μαχαιρι γιατι πιστευω μπορω και λογικα οσο περνανε οι μερες τοσο το λιγοτερο θα μου λειπει.Με τσιχλες και ενα κομπολοι που εχω θα ναι πιο ευκολα.

 

Μετα απο ποσο καιρο μπορεις να τρεχεις χωρις να κουραζεσαι και ποτε σταματαει το ροχαλητο;

Το πρωτο θετικο/αρνητικο ειναι οτι ο χρονος τις πρωτες δυο μερες περναει πολυυυ αργα.

Οποτε κοιμασαι για να μην τον νιωθεις. Ετσι περνανε ευκολα οι πρωτες μερες με την απεξαρτηση.

Οντως, οταν το χα κοψει για λιγες μερες τις πρωτες 2 κοιμομουν και ημουν σπιτι στο pc σχεδον ολη μερα και βοηθησε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε βλεπω αναφορα στην οικονομια!

 

προσωπικα το εκοψα με την βοηθεια ηλεκτρονικου. ενα απλο build. μετα απο 3 μηνες το παρατησα και αυτο  :shifty:

 

μονο θετικα βρηκα μετα το κοψιμο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις ακομα να σας υπολογισω τα κερδη απο το κοψιμο του τσιγαρου στην τσεπη σας.

 

λοιπον ας πουμε κανετε ενα πακετο την ημερα με Μ.Ο τιμης 3,5 ευρω.

 

3,5 ευρω Χ 7 μερες =  24,5 ευρω την βδομαδα

 

24,5ευρω  Χ 4 βδομάδες=98 ευρω το μηνα

 

98 ευρω Χ 12 μηνες =1176 ευρω (1200 ευρω αν υπολογισω και αναπτηρες που χαλατε και τετοια... :P )

 

 

1200 ευρω το χρονο!!

 

πατε μια ωραια εκδρομη στο εξωτερικο, η διακοπες 1 μηνα εδώ ελλαδα αρχοντες, η τα δινεται σε οδοντιατρο να σας κανει τα δοντια λαμπικο με καθαρισμούς-λευκανση κτλπ

 

+ κερδίζετε την υγεια σας!!

 

 

τι άλλο θελετε??

 

κοψτε το τσιγαρο ΤΩΡΑ!!

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορα καπνιστης, για παντα καπνιστης. Δυστυχως δεν θα εισαι ποτε σαν εναν μη καπνιστη, οσα χρονια και να το εχεις κομμενο.

Μονο μαχαιρι. Το πετας και δεν το ξαναβαζεις στο στομα

Μια φορα καπνιστης, για παντα καπνιστης. Δυστυχως δεν θα εισαι ποτε σαν εναν μη καπνιστη, οσα χρονια και να το εχεις κομμενο.

Μονο μαχαιρι. Το πετας και δεν το ξαναβαζεις στο στομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με τα λεφτα παντως δεν φαινεται αμεσως.

Πρεπει καθε μερα να βαζεις στον κουμπαρα το ποσο που αναλογει στο πακετο και να τον σπασεις σε ενα χρονο.

Γιατι αλλιως τα τρως αλλου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ναι αν δεν τα βαζεις καθε μερα στην ακρη σαν να αγορασες πακετο τσιγαρα δεν λεει

τα τρως αλλου και δεν φαινεται στην τσεπη το κερδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορα καπνιστης, για παντα καπνιστης. Δυστυχως δεν θα εισαι ποτε σαν εναν μη καπνιστη, οσα χρονια και να το εχεις κομμενο.

Μονο μαχαιρι. Το πετας και δεν το ξαναβαζεις στο στομα

Μια φορα καπνιστης, για παντα καπνιστης. Δυστυχως δεν θα εισαι ποτε σαν εναν μη καπνιστη, οσα χρονια και να το εχεις κομμενο.

Μονο μαχαιρι. Το πετας και δεν το ξαναβαζεις στο στομα

Αν το κοψεις πριν τα 30 θα εισαι, ετσι εχω ακουσει. Και μετα απο 10 χρονια νομιζω οι πιθανοτητες να παθεις κατι μειωνονται σαν αυτες των μη καπνιστων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...