Προς το περιεχόμενο

Τα καλα του να κοψει κανεις το τσιγαρο- απο πρωην καπνιστες του ινσομνια


Hellaslover

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περισσότερα λεφτά στην τσέπη!

 

Edit: ένα παράπονο προς όλους που καπνίζουν!!! ΒΡΕ Κ....ΗΔΕΣ όταν πάτε σε ενα μερος κλειστό γιατί ντε και καλά να καπνισετε ?

 

Πραγματικά έχω μεγάλο κομπλεξ με το θέμα τσιγάρο,έρχεται η άλλη την ώρα που τη σερβίρω και μου φυσάει τον καπνό στη μούρη φταίω εγώ μετά να της τραβήξω καμιά στο κεφάλι?

 

Γενικά έχω θέμα με το να καπνίζουν δίπλα μου κοντά μου κλπ ζω σε ενα σπίτι με 4 καπνιστες η κοπέλα μου καπνίζει στη δουλειά καπνίζουν μεγάλη φρίκη.

 

Ουυυυφ ξέσπασαν,στο θέμα τώρα εκτός των χρημάτων πάνω απο ολα είναι και το πως θα νιώθεις ξυπνώντας.

Ξυπνάς με όρεξη δίχως να μυρίζουν τα χνώτα σου ΚΑΡΚΙΝΟ αυτό και μόνο θα έπρεπε να βάζει τούς καπνιστες σε σκέψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπνιζα 11 χρόνια πριν το κόψω. Σε λίγες μέρες, στη 1 Σεπτεμβρίου, κλείνω 6 χρόνια άκαπνος. Και όταν λέμε άκαπνος, εννοούμε εντελώς άκαπνος. Ούτε να το ακουμπήσω. Πλέον, το τσιγάρο το σιχαίνομαι όσο λίγα πράγματα. Δεν μπορώ ούτε να το μυρίσω.

 

Ο τρόπος που κατάφερα και το έκοψα, όπως είπαν και οι προηγούμενοι, ήταν το μαχαίρι. Είχα προσπαθήσει αρκετές φορές στο παρελθόν με διάφορούς τρόπους (ελάττωση, στριφτά για να καπνίζω λιγότερα), αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Ώσπου ένα βράδυ έστριψα ένα τσιγάρο και υποσχέθηκα στον εαυτό μου ότι θα ήταν το τελευταίο. Πράγματι, το κάπνισα, το έσβησα και δεν ξανάναψα άλλο.

 

Τα ωφέλη, πέρα από το οικονομικό που είναι προφανές, πολλά. Η πρώτη αλλαγή που καταλαβαίνεις είναι που πλέον ξυπνάς το πρωί χωρίς εκείνη την αηδιαστική γεύση στο στόμα σου. Επίσης, πολύ σύντομα αρχίζει να ελαττώνεται και ο τσιγαρόβηχας, μέχρι που μετά από λίγους μήνες σταματάει εντελώς.

 

Για να δεις αλλαγές στην αντοχή σου θα πρέπει να συνδυάσεις το κόψιμο του τσιγάρου με μία μορφή άσκησης. Βασικά, αν αποφασίσεις να κόψεις το τσιγάρο, καλό είναι να διαλέξεις μια μορφή άσκησης γιατί βοηθάει. Θα έχεις λιγότερη όρεξη για κάπνισμα και θα σε βοηθήσει να μην πάρεις βάρος (πίστεψέ με, τους πρώτους 1-2 μήνες θα θες να φας τα πάντα). Περπάτημα, τρέξιμο, ποδήλατο, διάλεξε αυτό που σου αρέσει και σου ταιριάζει και κάν' το 2-3 φορές την εβδομάδα.

 

Μια άλλη αλλαγή που έχω παρατηρήσει, είναι ότι έχει βελτιωθεί η όσφρησή μου, αλλά αυτό πήρε πολύ χρόνο για να γίνει. Επίσης, πολύ σημαντικό όφελος κατά τη γνώμη μου, είναι ότι σταματάει να μυρίζει άσχημα η αναπνοή σου. Θυμάμαι που όταν κάπνιζα, τα ανήψια μου δεν ήθελαν να τα φιλάω γιατί βρωμούσε η ανάσα μου. Πολύ άσχημο συναίσθημα.

 

Για σεξ, στύση κλπ δεν μπορώ να σου πω. Ήμουν 27 χρονών όταν το έκοψα. Σε αυτήν την ηλικία όλα δουλεύουν ρολόι.

 

Για να μην το κουράζω, το κόψιμο του καπνίσματος μόνο οφέλη μπορεί να έχει. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι αρνητικό, περά από την αύξηση βάρους, το οποίο, όπως είπα, ελέγχεται. Μην το σκέφτεσαι. Καν' το. Υποσχέσου το στον εαυτό σου και κόψ' το το γαμίδι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλόγως του willpower σου θα δεις τι σε βολεύει, μαχαίρι, σταδιακό, γουατέβερ.

Το δικό μου στόρυ είναι ότι με έπιασα να καπνίζω 2 πακέτα (νύχτα σε νοσοκομείο, το θέλεις) τη μέρα Davidoff μαύρο, το γύρισα σε καπνό για να μην πεθάνω χρεοκοπημένος, ο καπνός από Craven (αγάπη, αγάπη γαμώτο) έγινε πλέον Holborn άσπρος και τα τσιγάρα είναι 4-5 την ημέρα.

 

4-5 στριφτά με χόλμπορν άσπρο, νομίζω δε θα με σκοτώσουν. Οι λόγοι που το μείωσα τόσο δεν ήταν ούτε ότι θα πεθάνω από καρκίνο, ούτε κάτι σε σχέση με την υγεία μου, ήταν απλώς ότι η κοπέλα μου δε γούσταρε καπνό στο σπίτι. Μετά τις 20 φορές που θα πρέπει να βγεις στο μπαλκόνι, αρχίζεις να αναρωτιέσαι πόσες από αυτές είναι πραγματικά απολαυστικές και πόσες επειδή "έτσι έχεις μάθει να κάνεις".

 

Ε αυτό το τελευταίο με φιτίλιασε και αποφάσισα ότι το τσιγάρο είναι μια απόλαυση όπως το ποτό και οι λοιπές ναρκωτικές ουσίες -ωραίο τις σωστές στιγμές, αλλά φτηνό αν το καταχράζεσαι.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι λόγοι που το μείωσα τόσο δεν ήταν ούτε ότι θα πεθάνω από καρκίνο, ούτε κάτι σε σχέση με την υγεία μου, ήταν απλώς ότι η κοπέλα μου δε γούσταρε καπνό στο σπίτι. Μετά τις 20 φορές που θα πρέπει να βγεις στο μπαλκόνι, αρχίζεις να αναρωτιέσαι πόσες από αυτές είναι πραγματικά απολαυστικές και πόσες επειδή "έτσι έχεις μάθει να κάνεις".

 

Ωραία ιδέα αυτή αλλά παίζει και η θέληση ρόλο! Εγώ της έχω πει τα απαντά για κάτι πιο απλό να μην καπνίζει όταν είμαστε μαζί για καφέ η έξω γενικά τίποτα.

Δεν γίνεται καφές χωρίς τσιγάρο και αλλά τέτοια κλασσικά !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλυτερη γευση.

 

καθαροτερη αναπνοη.

 

μεγαλυτερη αντοχη.

 

απεξαρτηση εγκεφαλικη (οτι και καλα χρειαζεσαι κατι οταν πχ εισαι νευριασμενος).

 

καλυτερη γευση στο σπερμα (μου ειπε η συντροφος) - δεν το επιβεβαιωνω :D

 

δεν ημουν φοβερα εξαρτημενος αλλα το λιγοτερο που εκανα ηταν 12-15 τσιγαρα τη μερα κι αυτα την ωρα εργασιας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ καλυτερος υπνος.

Γευση καμια διαφορα,

Μυρωδια μικρη διαφορα.

Αντοχη καμια διαφορα ή απειροελαχιστη.

Αναπνοη λιγο ποιο ευκολη.

Σεξ στυση καμια διαφορα.

Αγχος καμια διαφορα.

Πιο λευκα δοντια εμφανως.

Βηχας ειχα ελαχιστο (που και που μετα απο φαγητο ή σπανια το πρωι) πλεον καθολου.

Τα περισσοτερα χρηματα δεν τα βλεπω καθως τα πεταω αλλου.

 

 

Αυτο με την αντοχη πολλοι το λενε και το υποστηριζουν,προσωπικα οσο τρεχω ετρεχα,οσο αντεχα στο γυμναστηριο τοσο αντεχω,οσο σεξ εκανα τοσο κανω,κολυμπι το ιδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το κοψεις πριν τα 30 θα εισαι, ετσι εχω ακουσει. Και μετα απο 10 χρονια νομιζω οι πιθανοτητες να παθεις κατι μειωνονται σαν αυτες των μη καπνιστων

Δεν εστιαζω τοσο στην υγεια οσο στη συνηθεια. Οσο και να σιχαθεις μετα θα υπαρξει εστω και ενα δευτερολεπτο που θα το κοιταξεις σαν χαμενος. Θα δεις καποια στιγμη ενα ονειρο που θα καπνιζεις., πραγματα που δεν θα τα νοιωσει ποτε ενας μη καπνιστης. Την ηρωινη την σκεφτεσαι ποτε; Οχι. Θα απεξαρτηθεις ψυχολογικα και σωματικα αλλα ποτε δεν θα εισαι σαν εναν μη καπνιστη και καλο ειναι να το χωνεψουν οσοι δεν το εχουν βαλει ακομη στο στομα.
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον το κοβω απο αυριο, και δε λεω "απο αυριο" σα δικαιολογια να το αποφυγω αλλα θα με βολεψει να το κοψω απο το πρωι-να σηκωθω νωρις να παω γυμναστηριο και να αρχησω τη μερα μου ετσι. Δε δουλευω κιολας αυριο και θα μαι σπιτι στο pc (τουλαχιστον εχω σταματησει να καπνιζω μεσ το σπιτι). Θα βαζω και καθε μερα τα χρηματα που θα ξοδευα σε κουμπαρα-μαρεσει αυτη η ιδεα.

 

Προβλημα με στυση δεν εχω (εκτος απο μερικες φορες που ειναι νορμαλ λογο αγχους κουρασης μπαζο/ξενερωτη γκομενα κτλ) και ξερω υπηρεαζει τους μεγαλυτερους σε ηλικια, αλλα απο τη στιγμη που θα κυκλοφοραει το αιμα καλυτερα δε μπορει θα δω και σ'αυτο το τομεα διαφορα. Εδω 5 μερες περιπου το χα κοψει και τουλαχιστον τις 3 ξυπνησα με πρωινη στυση, δε ξερω αν ετυχε να δω κανα ονειρο η ηταν επειδη δεν ειχα καπνισει.

 

Οσο για τα δοντια, λευκαινουν σταδιακα απο μονα τους (με βουρτσισμα) η μετα απο λευκανση/καθαρισμο θα συντηρουνται λευκα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εστιαζω τοσο στην υγεια οσο στη συνηθεια. Οσο και να σιχαθεις μετα θα υπαρξει εστω και ενα δευτερολεπτο που θα το κοιταξεις σαν χαμενος. Θα δεις καποια στιγμη ενα ονειρο που θα καπνιζεις., πραγματα που δεν θα τα νοιωσει ποτε ενας μη καπνιστης. Την ηρωινη την σκεφτεσαι ποτε; Οχι. Θα απεξαρτηθεις ψυχολογικα και σωματικα αλλα ποτε δεν θα εισαι σαν εναν μη καπνιστη και καλο ειναι να το χωνεψουν οσοι δεν το εχουν βαλει ακομη στο στομα.

Συμφωνω ειναι ενας διαρκης αγωνας.Θα βλεπεις στον υπνο σου οτι καπνιζεις ,αν καποια ταινια δειχνει καποιον να αναβει τσιγαρο μπορει καποια στιγμη να ταραχτεις οπως οταν εισαι με παρεα και καποιος κανει βαθιες τζουρες.Πολλοι ανθρωποι εχουν ξαναπεσει μετα απο χρονια.Εμενα με ενοχλει πλεον η μυρωδια αλλα εγκεφαλικα με επηρεαζουν οι κινησεις καποιων οταν καπνιζουν(σαν την cocacola σε καποια διαφημιση που δειχνει το ποτηρι να γεμιζει και το ανθρακικο να κανει το θορυβο)

Αν καποιος καπνιζει 10 τσιγαρα την ημερα δεν τρεχει κατι αν ομως καποιος δεν εχει ελεγχο ειναι πολυ κακο.Απο προσωπικη πειρα ειναι τοσο χαζο καποιος να ξεκινησει το τσιγαρο μπορει να αποτελεσει αιτια να εχει προβληματα υγειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 τσιγαρα την ημέρα είναι 300 τσιγάρα το μήνα είναι 3600 τσιγάρα το χρονο. Για έναν που δεν καπνιζει καθολου είναι 0.

 

Το τσιγάρο είναι σαν την ανθυγιεινή διατροφή σε καθημερινή βάση. Χαιρεσαι τωρα αλλα θα κλαψεις μετά. Θα κλαψεις οταν θα στα κοψει ο γιατρος ενω θα βλέπεις αλλους που ειχαν ισοροπια για χρονια να τρωνε οτι θέλουν. Καταστρεφει τον οργανισμο αργά και σταθερά μέχρι να φτάσει σε σημειο που θα εκδηλωθεί η πάθηση. Όπως ακριβως καταστρεφουν και τα τζάνκ φουντ.

 

Δεν υπαρχει περιπτωση να γλιτώσει κάποιος καπνιστης επειδή το τσιγαρο κτυπάει παντου. Αυτό και μονο είναι ένα κινητρο. Εχω να καπνισω 6 χρονια καπνιζα και εγω παλια για 6 χρονια. Αλλα εγω δεν το εκοψα μαχαιρι το πηγα σιγα σιγα. Και μολις το έφτασα στο σημειο που ηθελα το έκοψα μαχαιρι. Αλλα βεβαια όταν ελεγα σημερα θα καπνισω μονο 3 τσιγαρα και αυτό θα κρατησει για 4 μήνες δεν εκανα ουτε ένα παραπάνω. ή μιλάμε ή κλανουμε! Είναι θεμα συμφωνιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πωω ρε μανκες, πόσο "χαίρομαι" που η μάνα κάπνιζε Sante σκέτο (σε φάση, μας ξυπνουσε για σχολείο και ενω τρώγαμε πρωινό, τσουπ η μάνα έσκαγε το σαντε το σκετο με τον καφέ.) Της χρωστάω πολλά που με έκανε να απαιχθάνομαι αυτό το πράμα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντας 31ετων, ημουν μανιωδης καπνιστης για μια δεκαετια, σε φαση δεν νοουσα τη ζωη μου χωρις τσιγαρο. Καπνιζα 100γρ καπνου την εβδομαδα.. Η καλυτερη λυση ειναι μαχαιρι αλλα καποιοι δεν μπορουν απλα, δοκιμασε και δες. Η λυση για μενα επηλθε οταν μου κανανε δωρο ενα ηλεκτρονικο τσ. που στην αρχη το κοιταγα οπως ενας προιστορικος ανθρωπος θα εβλεπε ενα κινητο. Το δοκιμασα παραλληλα με το καπνισμα και εχω να πω οτι ηταν σ ω τ η ρ ι ο!! Εχω 2+ μηνες που δεν εχω βαλει τσιγαρο στο στομα, και αισθανομαι αλλος ανθρωπος, και κανω και οικονομια φυσικα λιγοτερη απο το να το εκοβα μαχαιρι. Μεσα σε δυο μηνες λοιπον, περπαταω πολυ πιο ανετα, ανοιγει ο θωρακας πιο ευκολα εχω παρατηρησει, ανασαινω πολυ καλυτερα( πραγματικα πολυ καλυτερα), ουτε φλεγματα σαν τοξικα αποβλητα, δεν μυριζουν μαλλια, ρουχα κουρτινες τιποτα(που παιζει πολυ μεγαλο ρολο αλλα δεν το καταλαβαινεις αν δε το αφησεις), μου εχουν πει οτι δειχνω πιο ξεκουραστος (ισως να το κανουν να με ενθαρρυνουν or whatever.) Περιττο να πω οτι πια με ενοχλει παρα πολυ ο καπνος σε σημειο να λυπαμαι οσους βλεπω να καπνιζουν και που ημουν ενας απο αυτους. Καποιος μπορει να πει σιγα ρε φιλε τη διαφορα παλι εισαι εξαρτημενος κτλ, εγω ξερω οτι δεν εχω ακουμπησει αναπτηρα για πανω απο δυο μηνες και για μενα ειναι κατορθωμα. Long story short, η μαχαιρι η ατμισμα! .- 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια αν καποιος το τρυγυριζει στο μυαλο του να το κοψει και θελει να το διωξει  αλλα αυτη η αποφαση μπορει να ερθει σε 2-3 χρονια η και παραπανω, η τον εχει κουρασει εστω, του προτεινω να το γυρισει τουλαχιστον στο ηλεκτρονικο για 2-3 μηνες. Θα δει τουλαχιστον πως εισαι σαν σχεδον να μην καπνιζεις, μεγαλη διαφορα παντου το λεω εκ πειρας. Το αρχισα πριν 2 μηνες και πριν 1 κανω μονο αυτο και μονο που σκεφτομαι ποσο χαλια ημουν με το κανονικο λεω γιατι το εκανα αυτο στον εαυτο μου τοσα χρονια. Πρωτη φορα βλεπω τοσο πολυ κοντα το οριστικο κοψιμο και των δυο. 

Δε λεω οτι δεν δημιουργει προβλημα μακροχρονια, λεω για τη διαφορα που θα δεις αισθητικα και στην υγεια σου και στη καθημερηνοτητα σου, απλα να δεις πως θα επρπε να εισαι, να θυμηθεις πως ειναι χωρις τσιγαρο και καπνο. Το τσιγαρο για μενα πεθανε, ελπιζω να διαολοστειλω κι αυτο συντομα.

 

Εχω σκεφτει εναν ευκολο να το πεταξω αλλα ισως και το κανω χωρις αυτο. Κοβεις μαχαιρι το κανονικο, ξεκινας ηλεκτρονικο χωρις νικοτινη και ταυτοχρονα περνεις τα γνωστα χαπια που κανουν δουλεια 100% στην αναζητηση νικοτινης. Τα κοβεις σε 2-3 βδομαδες που θα εχει φυγει το δυσκολο σταδιο στερησης και πετας και το ηλεκτρινικο οποτε στη δωσει σε κανα μηνα, ετσι κι αλλιως εθισμο δεν σου προκαλει χωρις νικοτινη, απλα ετσι να χαζευεις λιγο τον ατμο μεχρι να τον διωξεις κι αυτον. Δε μπορω να βρω πιο ανωδυνο τροπο. Το ξερω αν εχεις θεληση και το αποφασισεις το κοβεις και σφιγγεις τα δοντια, αλλα αυτη η θεληση μπορει να ερθει και σε 5 χρονια και στο κατω κατω γιατι να τα σφιξω?

 

ALFR3D μαζι το γραφαμε και σχεδον το ιδιο πραγμα ειπαμε χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πάω στο αισθητικό κομμάτι.

Πιο λαμπερά μαλλιά

Όχι θαμπο δέρμα .

4 χρόνια ακαπνη :)

Στην αρχη νομιζα ηταν διαφημιση της l'oreal! :P Καλα απ τοσες δεκαδες καλα αυτα παρατηρησες εσυ;

 

 

 

Το ατμισμα κτλ δε κανουν αλλα κακα ομως; κατι ειχα ακουσει για νερο στα πνευμονια...

Ειχα δοκιμασει ενα και δε μου αρεσε, ειχε μια γευση κατι σα πλαστικο. Οχι οτι θα αρχησω ηλεκτρονικο (εκτος αν δω και δε τη παλευω στη πορεια) αλλα ποιο ηλεκτρονικο τσιγαρο κανετε;

Και επειδη ο πατερας μου καπνιζει ισως να το γυριζε σε ηλεκτρονικο κ αυτος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...