Προς το περιεχόμενο

Τα καλα του να κοψει κανεις το τσιγαρο- απο πρωην καπνιστες του ινσομνια


Hellaslover

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σου γίνεται πέτρα χωρίς πολλά πολλά... το τσιγάρο χτυπάει και εκεί χωρίς να το αναφέρει κανένας

Tι σου γινεται πετρα;

 

 

 

 

Ξεχασα οτι ειχα ανοιξει αυτο το θεμα. Update λοιπον, δεν εχω καταφερει να το κοψω καλα καλα αλλα απο πακετο βαρυα που εκανα εδω και κανα μηνα κανω μεχρι 10 marlboro lights. Ξεκιναω τη μερα με 10 στο πακετο και λεω θα κανω 2 καθε χ ωρες, αν θελω. Πολλες φορες εχω κανει μονο 5-6 τη μερα. Νιωθω καλυτερα νομιζω, απο πλευρα αντοχης κτλ τα ιδια αλλα σα να μαι πιο χαρουμενος με την εννοια οτι δεν αισθανομαι οτι εξαρτουμαι και τοσο. Μερικες φορες δεν εβρισκα αναπτηρα η ειχα ξεχασει τα τσιγαρα η σε μερικες περιπτωσεις ειχα καπνισει και τα 10 που "δικαιωμαι" πριν τελειωσει η μερα και δεν ειχα προβλημα να περιμενω μεχρι αυριο.

 

Επισης,και μπορει να ναι η ιδεα μου, ξυπναω πιο συχνα με στυση

 

Τωρα σκεφτομαι τα 10 να τα κανω 5. Μετα ενα με το καφε το πρωι. Ειναι θεμα συνηθειας πιο πολυ

 

Tο ειχα κοψει για λιγες μερες αφου ανοιξα αυτο το θεμα. Μετα κατρακυλα παλι και καπνιζα ακομα περισσοτερο. Να το λιγοστευω σιγα σιγα works for me.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω 3 μισή Χρόνια που το έκοψα. Μαχαίρι δεν μπορούσα ειδικά με το καφέ τρελενομουνα. Αυτό που έκανα ήταν να πάρω ηλεκτρονικό και να τραβάω μια τζούρα όταν έφτανα στο αμήν. Μετα απο ενα 3 βδομάδες με ενα μήνα το είχα κόψει.

Με βοήθησε πολύ Γιατί το χα δοκιμάσει με τσιγάρο Αλλά έκανα όλο το τσιγάρο οπότε δεν κέρδιζα κάτι ενώ Έτσι τραβαγα μια τζούρα ανά μια ώρα μετά ανα 2 κλπ. Μέχρι που το άφησα σπίτι και δεν ξαναεκανα τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
15 λεπτά πριν, Nektaroula είπε

Το εχω κοψει μια εβδομαδα..ξερει κανεις..ποσο κρατουν οι αφυπνισεις κατα τη διαρκεια του υπνου?

όχι πολύ. κάνε υπομονή αξίζει τον κόπο. σύντομα θα αρχίσεις να ξυπνάς απο μόνος σου νωρις το πρωι πιο ξεκούραστος απο ποτέ και θα καταλάβεις τις πρωτες αλλαγεσ πάνω σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρέπει να κάνω κάποιες εξαγωγές δοντιών για γέφυρα και το πρόβλημά μου είναι όχι η εξαγωγή, ούτε ενδεχόμενος πόνος και οίδημα μετά, ( πολλές φορές ο οδοντίατρος μου έχει δώσει συγχαρητήρια για την αντοχή μου στον  πόνο - απονεύρωση κλπ) αλλά το ότι δεν πρέπει να καπνίσω για 24-48 ώρες! Ε Φ Ι Α Λ Τ Η Σ ! Εμείς οι καπνιστές είμαστε άτομα με  σοβαρή εξάρτηση...τέλος!

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, insomnia888 είπε

πρέπει να κάνω κάποιες εξαγωγές δοντιών για γέφυρα και το πρόβλημά μου είναι όχι η εξαγωγή, ούτε ενδεχόμενος πόνος και οίδημα μετά, ( πολλές φορές ο οδοντίατρος μου έχει δώσει συγχαρητήρια για την αντοχή μου στον  πόνο - απονεύρωση κλπ) αλλά το ότι δεν πρέπει να καπνίσω για 24-48 ώρες! Ε Φ Ι Α Λ Τ Η Σ ! Εμείς οι καπνιστές είμαστε άτομα με  σοβαρή εξάρτηση...τέλος!

Αν τα πας καλά τις πρώτες 2 μέρες ο εφιάλτης μπορεί να γίνει ένα όνειρο τρελό 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο καλό που βλέπω προσωπικά είναι το οικονομικό κομμάτι (ειδικά άμα προτιμάς ετοιματζίδικα και όχι στριφτά)...προσωπικά το αραιώνω κάμποσο το χειμώνα (once in a blue moon που λένε), ενώ το καλοκαίρι του δίνω και καταλαβαίνει. Ακούγεται κουφό, αλλά το χειμώνα δε με πολυτραβάει να καπνίσω. Το καλοκαίρι όμως το έχω συνδέσει με το κάπνισμα. Παρόλα αυτά προσωπικά δεν είχα ποτέ προβλήματα υγείας λόγω καπνίσματος γιατί περπατάω κάμποσο κατά τη διάρκεια της ημέρας και διατηρώ το βάρος μου. Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι δεν είναι τόσο βλαβερό όπως το παρουσιάζουν. Πιο βλαβερό είναι να είσαι 150 κιλά έστω και αν δεν καπνίζεις καθόλου. Πιο βλαβερό είναι να κάθεσαι σε μια καρέκλα και να μην κινείσαι καθόλου, έστω και αν πάλι δεν καπνίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, insomnia888 είπε

πρέπει να κάνω κάποιες εξαγωγές δοντιών για γέφυρα και το πρόβλημά μου είναι όχι η εξαγωγή, ούτε ενδεχόμενος πόνος και οίδημα μετά, ( πολλές φορές ο οδοντίατρος μου έχει δώσει συγχαρητήρια για την αντοχή μου στον  πόνο - απονεύρωση κλπ) αλλά το ότι δεν πρέπει να καπνίσω για 24-48 ώρες! Ε Φ Ι Α Λ Τ Η Σ ! Εμείς οι καπνιστές είμαστε άτομα με  σοβαρή εξάρτηση...τέλος!

Ανετα το κοβεις και για παντα. Απαγορευετε δια ροπαλου οταν κανεις εξαγωγη να ρουφηξεις οτιδηποτε μεχρι να κλεισουν ραμματα αν κανεις η γενικα η πληγη του δοντιου. Το τσιγαρο δεν κανει σε τιποτα απολυτως καλο. Απλα επειδη ο καθενας πρεπει να εχει μια εξαρτηση ωστε να μπορει να στηριχθει στις δυσκολες στιγμες ας πουμε οτι ειναι ενα μεσο χαλαρωσης και για να ξεχνας τα προβληματα σου. Κατι αντιστοιχο ειναι το ποτο ο εθισμος στα κινητα υπολογιστες κτλ. Απλα σε αυτα δεν καταστρεφεις και την υγεια των υπολοιπων οπως γινεται με το τσιγαρο.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινησα κι εγω iqos αλλα επειδη εκανα πολλα ''τσιγαρα'' η τσεπη μου αντεξε 6 μηνες. Τον εκτο μηνα το παλεψα να κανω 1 πακετο (4€) τη μερα αλλα ζοριστηκα. Κι ετσι τους τελευταιους 16 μηνες ειμαι με ηλεκτρικο τσιγαρο. Καπνιζω απ'τα 18 και τωρα ειμαι 39. Τον πρωτο μηνα με iqos ειδα σημαντικη βελτιωση σε οσμη-οσφρηση. Με το ηλεκτρικο συνεχιστηκαν τα οφελη + το οικονομικο. Προσφατα παρατηρησα και σημαντικη βελτιωση στις αντοχες μου. Κατα τυχη εφοσον δεν γυμναζομαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/5/2019 στις 4:56 ΜΜ, Nektaroula είπε

Το εχω κοψει μια εβδομαδα..ξερει κανεις..ποσο κρατουν οι αφυπνισεις κατα τη διαρκεια του υπνου?

Χοντρικά μέσα σε ένα 10ημερο υποχωρούν τα όποια σωματικά. 

===≠======================

Προσωπικά ήμουν 15 χρόνια καπνιστής (20-30 ημέρα) αλλά είμαι "καθαρός" εδώ και 13 χρόνια (2006). 

Έβλεπα όνειρα όπου κάπνιζα ακόμα και μετά από 6-7 χρόνια (και ακομα μπορεί να συμβεί κάποιες φορές). Για μένα, η βοήθεια ήταν η ψυχανάλυση που με βοήθησε να κατανοήσω αρκετές από τις βαθύτερες σχέσεις του καπνίσματος με πάρα πολλά πράγματα. 

Σήμερα έχω καταλήξει ότι μάλλον δεν μπορεί να κόψει κάνεις το κάπνισμα αλλά προτιμώ την εκδοχή της αντικατάστασης από κάτι ωριμότερο (με την έννοια να βάλει κανείς κάτι στη ζωή του που θα είναι συνολικά λιγότερο τοξικό). 

Πήρα κάποια κιλά εντός των επόμενων 2-3 ετών αλλά σταδιακά άρχισα να αθλουμαι (είμαι τώρα 49) και σιγά σιγά τα έχασα. 

Στα 26 είχα κάνει στις Ειδικές Δυνάμεις (με αλεξίπτωτα κλπ) αλλά στα 32 πια δεν μπορούσα να κάνω ένα χιλιόμετρο τρέξιμο. Τώρα πλέον μπορώ να κάνω 5 κ σε 30' ενώ συνήθως τρέχω 3-4 φορές/εβδ από 6 έως 8 χλμ. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω κόψει 4 χρόνια και το μόνο που με βοήθησε ήταν ότι το είχα πάρει απόφαση. Όσο και να προσπαθείς να το κόψεις επειδή "πρέπει",  δεν είναι αρκετό και το κάνεις για λίγο ίσα ίσα για να ξεγελάσεις τον εαυτό σου.

Αν κάτσεις να σκεφτείς λίγο τι είναι το τσιγάρο, πως έγινε τόσο δημοφιλές και πως σου πέρασαν την ιδέα ότι είναι υγιεινό, cool, σέξι, αντριλίκι, μαγκιά κτλ, ίσως καταλάβεις ότι είσαι ένα θύμα που τους πληρώνει κάθε μέρα, είναι εξαρτημένο και σιγά σιγά αυτοκτονεί αγνοώντας τις συνέπειες για τον εαυτό του και τους αγαπημένους του ανθρώπους.

Δεν είναι τόσο δύσκολο να κόψεις το τσιγάρο όταν το κάνεις συνειδητοποιημένα. Βρες κάποια ήπια άσκηση για να βγάζεις τα νεύρα της έλλειψης (το περπάτημα είναι σούπερ ή κολύμπι το καλοκαίρι) και στο μήνα σωματικά θα είσαι φουλ απεξαρτημένος. Μετά θα σου βρωμάει ο καπνός και θα σκέφτεσαι πως στο καλό κάπνιζες τόσα χρόνια. Πρόσεχε στο τρίμηνο, 6μηνο, χρόνο (περίπου η περίοδος που ψυχολογικά θα το ζητάς). Όταν κλείσεις χρόνο χωρίς τσιγάρο, θα νιώθεις στα καλύτερά σου μετά από αυτή τη νίκη.

Καλή αρχή σε όσους βρουν τη δύναμη να βελτιώσουν τη ζωή τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Guerriero4 είπε

.....  Μετά θα σου βρωμάει ο καπνός και θα σκέφτεσαι πως στο καλό κάπνιζες τόσα χρόνια...... 

Αυτό είναι πραγματικά από τα πιο εντυπωσιακά στοιχεία. Όταν επανέρχεται η κανονική όσφρηση συνειδητοποιείς κάτι που ως καπνιστής δεν μπορεί κανείς να το καταλάβει αφού αυτή η σωματική αίσθηση έχει αδρανοποιηθει ιδιαίτερα σταδιακά. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, talibanakos είπε

Δηλαδη εσεις με το IQUOS και τα ηλεκτρονικα γενικοτερα,θεωρειτε οτι εχετε κοψει το καπνισμα;

Εγω προσωπικα οχι. Αλλα βλεποντας εντονες διαφορες στον εαυτο μου και ριχνοντας τη νικοτινη απο 12 σε 2 πιστευω πως βρισκομαι σε καλο δρομο και χωρις να ζοριστω η να εχω τιποτα ''στερητικα''. Πιστευω παλι πως οταν φτασω σε 0 νικοτινη θα πρεπει να απαλλαγω μονο απο την συνηθεια της κινησης του χεριου. Θα πω οτι το εκοψα οταν περασουν καποια χρονια χωρις να αναψω τσιγαρο, χωρις iqos, χωρις ηλεκτρονικο. Αλλιως κανω διαλειμα. Την προσωπικη μου εμπειρια παραθετω απλα, δεν ειμαι πορωμενος με το ηλεκτρονικο ουτε προσπαθω να πεισω καποιον για κατι. Και συγνωμη που γραφω χωρις τονους αλλα ειμαι απο κινητο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...