Προς το περιεχόμενο

Τα καλα του να κοψει κανεις το τσιγαρο- απο πρωην καπνιστες του ινσομνια


Hellaslover

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπηρχαν περιοδοι που σταματουσα τους καφεδες για 2 βδομαδες και εβλεπα διαφορα στα δοντια,το ιδιο και με το τσιγαρο ειδικα αν δεν το ξαναβαλεις στο στομα θα δεις αισθητη διαφορα πιστευω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε καλή αρχη!!

 

Και να μας γράφεις την καθημερινότητά σου,πως είναι χωρίς τσιγαρο.

 

Μην ξεχνάς οι πρώτες 2-3 μέρες είναι δυσκολες,μετα θα είσαι οκ όσο περνάει ο καιρός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καπνιζα 1 πακετο καπνο τη μερα ..

το μεγαλυτερο οφελως που εχω δει κοβοντας το τσιγαρο ειναι

καλύτερη γευση , δε πίστευα ποσο διαφορετικα και εντονες  μπορεί να ειναι οι γευσεις των φαγητών και ποσο πολυ θα το ευχαριστιωμουν

φυσικα λογω αυτου έχω πάρει 12 κιλά  σε 3 χρόνια αλλά δε με ενοχλει καθως ήμουν αρκετά αδύνατος ,. απόλαυση ανώτερη του τσιγαρου, παρολαυτα θελει προσοχη 

 

πολυ πολυ καλυτερος υπνος.. αλλη ποιοτητα ζωης γενικοτερα δε θα μιλησω για αντοχες σεξ ιστοριες θεωρώ ειναι ανούσια καθως παει με την ηλικια και το ποσο λαπας εισαι. ναι βοαθει το να μη καπνίζεις αλλα αν δεν κουνιεσαι απο το καναπέ παλι θα λαχανιασεις στις σκαλες

 

το οικονομικό που λενε ολοι ειναι σχετικό. ναι φυσικα κανεις οικονομια. αλλα θα τα ξοδεψεις αλλου . στη δικιά μου περίπτωση τα τρωω (κυριολεκτικά)  σε φαγητο. δε παιρνω χοιρινές πχ με 5 ευρω αλλα θα επιλεξω ενα πολυ καλο κοματι μοσχαρισιες με 15 ε το κιλο. 

 

μαλια λάμψεις στο δερμα ιστοριες δε με απασχολησαν ιδιαιτερα που αναφερουν οποτε δεν εχω παρατηρησει κατι 

 

διάφορα στον ύπνο (στο ξυπνημα) θα δεις μετά τις πρώτες 4ς μερες σταδιακά 

διαφορά στη γεύση θα δεις στην μιαμιση βδομαδα μολις το κοψεις

μετα απο κανα 2 μηνο θα αρχισεις να ηρεμεις και ψυχολογικα θα κοιμασε γενικα πιο ευκολα 

 

το εχω σταματησει 2 φορες τη πρωτη το χα κοψει για 3 χρονια τωρα το ξανακοψα και ειμαι στο δευτερο 

παντα μαχαιρι.. ποτε σταδιακα δε το καταφερα και δεν εχω δει και ανθρωπο να το κοβει σταδιακα και να ειναι μονιμο..

 

θα περασεις κρισεις και θα θες να καπνισεις σα μανιακος. μη πεσεις στη λουμπα του 1 τσιγαρου η 3 την ημερα θα ξανακυλησεις 

 

καλη αρχη και κρατα δυναμεις για τις πρωτες 2 βδομαδες 

 

 

 

α και κατι που δεν ειδα να αναφερει κανενας μια τρελη παρενέργεια,, ετοιμάσου για ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΝΕΥΡΑ που θα τα ξεσπας σε αγαπημενα προσωπα τα οποια δυστυχώς κρατανε ΜΕΓΑΛΟ διάστημα (κανα 6μηνο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εδω που ειμαι ειναι νυχτα (εξωτερικο) εκανα το τελευταιο μου πριν 3 ωρες και πεφτω για υπνο. Απο τωρα και μπρος ειμαι μη καπνηστης! Ευχαριστω και θα σας γραψω updates

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πάω στο αισθητικό κομμάτι.

Πιο λαμπερά μαλλιά

Όχι θαμπο δέρμα .

4 χρόνια ακαπνη :)

νομιζω απο τα σημαντικοτερα ωφελει ειναι οτι δεν καφετιζουν τα δοντια και οτι δεν βρωμας στους υπολοιπους

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω απο τα σημαντικοτερα ωφελει ειναι οτι δεν καφετιζουν τα δοντια και οτι δεν βρωμας στους υπολοιπους

Τα επλενα πολύ συχνά δεν είχα τέτοιο θέμα ..

Στην αρχη νομιζα ηταν διαφημιση της l'oreal! :P Καλα απ τοσες δεκαδες καλα αυτα παρατηρησες εσυ;

 

 

Μα όλα τα άλλα ειπώθηκαν και είπα να ελαφρυνω την ατμόσφαιρα :Ρ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα επλενα πολύ συχνά δεν είχα τέτοιο θέμα ..

Μα όλα τα άλλα ειπώθηκαν και είπα να ελαφρυνω την ατμόσφαιρα :Ρ

...μας λεει και βρωμιαριδες απο πανω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά χαίρομαι που είμαστε αρκετοί αυτοί που καταφέραμε και κόψαμε αυτόν το διάολο. ΜΠΡΑΒΟ σε όλους!

 

Hellaslover, συγχαρητήρια για την απόφασή σου και σου εύχομαι να τα καταφέρεις! Πρέπει για τις επόμενες εβδομάδες να δείξεις μεγάλη δύναμη και υπομονή. Μην κάνεις το λάθος και κυλίσεις, έστω και για μία τζούρα. Κράτα μας ενήμερους για την πορεία σου και εμείς θα σε ενθαρρύνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν και δεν καπνιζα ποτε σε προσφατη συζητηση που ειχα με ξαδερφο χρονια καπνιστη τι εκανε για να του ειναι πιο ευκολο να το κοψει ηταν να διαβασει και να ενημερωθει για το τι θα νοιωσει κτλ οποτε ηξερε τι να με περιμενει και πως να τα χειριστει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολη μερα τα πηγα καλα, το πρωι 2-3 ωρες αφου ξυπνησα ηθελα πολυ να κανω ενα αλλα μου εφυγε με το που εφαγα κατι. Καφε δεν ηπια το πρωι και βοηθησε.

 

Απογευμα πηγα καφε με φιλο (λαθος) και εκανα ενα απο τα δικα του, οχι οτι ηθελα και τοσο αλλα εκανα για παρεα. Ισως επειδη καπνιζε αυτος. Του πηρα αλλο ενα για το δρομο και λεω δε γαμ*εται ας κανω 2 σημερα, εκανα το μισο απο το δευτερο οταν οδηγουσα και το σβησα γιατι καταλαβα οτι καπνιζα απο συνηθεια οχι οτι το ηθελα.

 

Εναμιση τσιγαρο λοιπον σημερα απο πακετο που εκανα συνηθως και πακετο δεν αγορασα. Το θεωρω επιτυχια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να μην το ξεκινήσεις καθόλου απο την αρχή παλιά οι περισσότεροι το έκαναν απο μαγκιά τα τελευταία χρόνια πλέον δεν ισχύει αυτό άρα δεν υπάρχει κανένας λόγος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καπνιζα για σχεδον 20 χρονια 3+ πακετα ημερησιως.
Θα σου πω μερικα απο τα θετικα που ζητας:
-Αποκτας οσμη και γευση. Τρως ενα αδιαφορο φαγητο και ξαφνικα η μυρωδια και η γευση του σου θυμιζουν τα παιδικα σου χρονια που σου αρεσε τοσο πολυ το συγκεκριμενο φαι
-Μια ανηφορα που σου φαινοταν σαν γολγοθας να την ανεβεις με τα ποδια ή με ποδηλατο,ξαφνικα πιανεις τον εαυτο σου να την εχει ανεβει χωρις να ιδρωσει,μιλωντας ταυτοχρονα στο κινητο.
-Απιστευτη οικονομια,ειδικα αν ριχνεις σε εναν κουμπαρα για κανα εξαμηνο τα λεφτα που θα εδινες για τσιγαρα θα κανεις ενα πολυ καλο δωρο στον εαυτο σου
-Ελευθερια να πιεις τον καφε σου οπουδηποτε,να βρισκεσαι σε ενα ταξιδι με αεροπλανα και αναμονες σε αεροδρομια χωρις να ψαχνεις ειδικη γυαλα για να μπεις να ντουμανιασεις
-Δεν βρωμας. Πας πχ να δεις το μωρο ανηψακι σου και δεν φοβασαι να το παρεις αγκαλια γιατι βρωμας τσιγαριλα
-Ο καθαρισμος των δοντιων γινεται αραιοτερα
-Εγω σε ροχαλητο δεν ειδα διαφορα,νομιζω το ιδιο ειναι
-Βηχας ανυπαρκτος
-Για καλυτερο σεξ χρειαζεται νεα γκομενα και οχι κοψιμο του τσιγαρου

Επεξ/σία από georgekz750
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ειμαι πλεον 2 χρονια ακαπνος, απο 2 πακετα τσιγαρα την ημερα και επειτα εναν καπνο Craven ανα δυο μερες. Δηλαδη heavy smoker του κερατα. Kανω quote απο αλλο νημα μηπως βοηθησει κανεναν:

Λοιπόν μεχρι πριν το παρω αποφαση, ειλικρινά δε μπορουσα να θυμηθώ πως ειναι να μην καπνιζω. Παιζει να ειχα ελαχιστες φωτογραφίες χωρις τσιγαρο στα 15 περιπου χρονια που καπνιζα, ασε που καθε μου κινηση επηρεαζοταν απο το τσιγάρο. Επιλογη μέρους εξοδου, να προλάβω να κάνω και ενσ τσιγάρο πριν/μετά το οτιδήποτε, να εχω στριψει τσιγαρα απο το βραδυ για το πρωι κ.ο.κ.
Ο κλασικός καπνιστής δηλ. τιποτε το ιδιαίτερο.
Τελικα αποφασισα πως με κούρασε ολη αυτη η διαδικασία και το έκοψα πληρως συνειδητοποιημενα. Ειχα βεβαια αλλη μια αποτυχημένη αποπειρα πριν 7/8 χρονια περιπου που διήρκεσε λιγους μηνες, ομως τοτε ηταν περισσότερο λόγω πιεσεων παρα λογω δικης μου αποφασης.
Οποτε λοιπον ειπα κανα μηνα πριν να ενημερωθώ για ολη τη διαδικασία διακοπής, τα στερητικα που θα σκασουν, γιατι θα σκάσουν, τι γινεται στο σωμα και στο μυαλο κατα τη διακοπή. Και μεσω φορουμ κλπ. Οποτε ήμουν πληρως ενημερος για το οτι κάποια στιγμή πχ στους 2 με 3 μήνες θα μου ερθει να κανω το τσιγαρο της επιβράβευσης και πως ειναι παγίδα για να ξαναρχίσω.


Πρακτικα αυτο που με βοηθησε ηταν αυτο που ανεφερε ο Spec, η ενημερωση. Δεν ειχα τιποτα που να μην περιμενω απο στερητικα, plus εχοντας διαβασει απειρα αρθρα/μαρτυριες κλπ ειχα μαθει απεξω τη διαδικασια και τα patterns.

 

To κακο ομως ειναι το παρακατω:

 

 

 


Συμφωνω ειναι ενας διαρκης αγωνας.Θα βλεπεις στον υπνο σου οτι καπνιζεις ,αν καποια ταινια δειχνει καποιον να αναβει τσιγαρο μπορει καποια στιγμη να ταραχτεις οπως οταν εισαι με παρεα και καποιος κανει βαθιες τζουρες.Πολλοι ανθρωποι εχουν ξαναπεσει μετα απο χρονια.Εμενα με ενοχλει πλεον η μυρωδια αλλα εγκεφαλικα με επηρεαζουν οι κινησεις καποιων οταν καπνιζουν(σαν την cocacola σε καποια διαφημιση που δειχνει το ποτηρι να γεμιζει και το ανθρακικο να κανει το θορυβο)

 

Ενω πραγματικα δε μου λειπει στην καθημερινοτητα μου, ειναι καποιες φορες που εχω δει στον υπνο μου οτι καπνιζω (2-3) και μετα ξυπναω σε φαση τυψεων μεχρι να συνειδητοποιησω πως ηταν απλα ενα ονειρο και ειμαι ακομα ακαπνος. Ευτυχως αξιολογω ως λιγες φορες αυτες που μου εχει συμβει και ειναι συνηθες φαινομενο σε πολλους απο οσους το κοβουν.

Επισης ενω γενικα δε με ενοχλει να καπνιζουν οι γυρω μου, ουτε ο καπνος σε γενικες γραμμες, ταυτοχρονα δε μου λειπει οταν βλεπω αλλους να καπνιζουν, ειναι σα να μη με αφορα το ζητημα παρα το οτι στον κυκλο μου υπαρχουν πολλοι καπνιστες.

Ωστοσο καποιες φορες επισης μετρημενες στα δαχτυλα του ενος χεριου, κατι γινεται trigger στον εγκεφαλο και στιγμιαια σου σκαει ενα τρελο craving για τσιγαρο το οποιο κρατα λιγα δευτερολεπτα. Το τελευταιο εγινε πριν κανα διμηνο, σε στιγμη που ειχα εστιασει στις κινησεις μιας που αναβε τσιγαρο και το πως εκανε τα χειλη της τη στιγμη που τραβηξε την πρωτη βαθια τζουρα. Βεβαια ειναι οπως ειπα θεμα δευτερολεπτων να το διωξεις απο το μυαλο σου. Νομιζω μαλιστα πως αυτο το στιγμιαιο craving πρεπει να ευθυνεται για το οτι τοσος κοσμος το αρχιζει εκ νεου μετα απο χρονια. Ειναι το σημειο που πρεπει να εχεις ψηλα τις αμυνες για να μην κανεις "μια τζουρα μωρε δε μαμιεται, αφου το χω".

 

@Λουση ειναι και θεμα χαρακτηρα ομως, θεωρω απειρως πιο δυσκολο να μπορει να κανει κανεις 4-5 την ημερα και να ειναι πειθαρχημενος παρα να το κοψει μια και καλη, μαγκια αν το διατηρεις ετσι.

 

Σορι για το σεντονι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί βγάζει ένα coolness  αυτός που καπνίζει;; Γιατί το βγάζει ρε πουστη κακά τα ψέμματα..Δεν ξέρω τι φταίει ο κινηματογράφος;;οι διαφημίσεις;; το όλο image οτι δεν με νοιάζει η υγεία μου είμαι μια lost soul,έχω τους δαιμονές μου και δεν μου καίγεται καρφί για τα πνευμόνια μου;; Τι να πω πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω..

 

Και να φανταστείτε δεν κάπνισα κανονικά πάνω απο 6 μήνες και αφου το εχω κόψει μου έρχεται στο μυαλό κυρίως τη νύχτα..this shit is addictive as hell :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...