Προς το περιεχόμενο

Τα καλα του να κοψει κανεις το τσιγαρο- απο πρωην καπνιστες του ινσομνια


Hellaslover

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, chessplayer-alexis είπε

Για μένα, η βοήθεια ήταν η ψυχανάλυση που με βοήθησε να κατανοήσω αρκετές από τις βαθύτερες σχέσεις του καπνίσματος με πάρα πολλά πράγματα. 

 

Έχει ενδιαφέρον αυτό. Μπορείς να μοιραστείς κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, Ison_ είπε

Έχει ενδιαφέρον αυτό. Μπορείς να μοιραστείς κάτι;

Είναι πολύ μεγάλο κεφάλαιο και καθόλου εύκολο να συνοψιστεί χωρίς να καταφεύγει κάνεις σε ειδικούς όρους. 

Σε γενικές γραμμές θα έλεγα ότι το κάπνισμα ανήκει στις στοματικες συνήθειες (άρα κάτι θέλουμε να "βάλουμε μέσα μας"). Εχει ένα νευρωτικό μέρος (επανάληψη, συνήθεια, μίμηση, επίδειξη κλπ) αλλά και ένα ψυχωτικό (από την ώρα που το εγώ επιτρέπει να κάνουμε κάτι που θα μας σκοτώσει).

Οσο εμβαθύνουμε σε αυτες τις δομές της προσωπικότητας, σταθεροποιουμε καλύτερα εκείνα που επιλέγουμε συνειδητά (όπως την απόφαση να διακόψουμε το κάπνισμα που μας βλάπτει σε πολλά επίπεδα αλλά το έχουμε επιτρέψει με βάσει ταυτίσεις της παιδικής και εφηβικής ηλικίας) χωρίς να μας βάζει τρικλοποδιές το ασυνείδητο μέρος του ψυχισμού μας. 

=======

ΥΓ: ελπίζω να μην κούρασα υπερβολικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 ώρες πριν, Guerriero4 είπε

Μετά θα σου βρωμάει ο καπνός και θα σκέφτεσαι πως στο καλό κάπνιζες τόσα χρόνια.

Yπαρχει παρεμπιπτοντως και κανενας αλλος που να μην του βρωμαει ο καπνος ή ειμαι ο μονος? Εννοω ο καπνος ως καπνος την ωρα που καπνιζει ο αλλος με αφηνει αδιαφορο, αντιθετα η μυρωδια της τσιγαριλας στα ρουχα των καπνιστων μου φαινεται τραγικη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, stormrain είπε

Yπαρχει παρεμπιπτοντως και κανενας αλλος που να μην του βρωμαει ο καπνος ή ειμαι ο μονος? Εννοω ο καπνος ως καπνος την ωρα που καπνιζει ο αλλος με αφηνει αδιαφορο, αντιθετα η μυρωδια της τσιγαριλας στα ρουχα των καπνιστων μου φαινεται τραγικη.

Μπορεί επειδή παίρνεις παθητική τζούρα να μην σε χαλάει 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stormrain είπε

Yπαρχει παρεμπιπτοντως και κανενας αλλος που να μην του βρωμαει ο καπνος ή ειμαι ο μονος? Εννοω ο καπνος ως καπνος την ωρα που καπνιζει ο αλλος με αφηνει αδιαφορο, αντιθετα η μυρωδια της τσιγαριλας στα ρουχα των καπνιστων μου φαινεται τραγικη.

Ο καπνος ειναι εξισου ενοχλητικος με την τσιγαριλα των αλλων ΠΑΝΩ ΜΟΥ.

Επισης,ειχα σχεση 4 χρονια με κοπελα που δεν καπνιζε,ειχα βρει την υγεια μου.

Μετα απο αυτο,επεφτα συχνα σε καπνιστριες,και ειναι πολυ ασχημο πραμα να μην καπνιζεις και να εχεις σχεση με καπνιστρια.

Ποσο μαλλον να πρεπει και να τη φιλησεις..

  • Like 1
  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρες, κάπνιζα, όχι πολύ αλλά κάπνιζα. Μέχρι που κάποια στιγμή, μετά απο μεθύσι και τσιγάρα που κάπνισα μονοκοπανιά, που κόντεψα να πεθάνω οδηγώντας το μηχανάκι χωρίς χέρια με 80 χλμ/ω  και χωρίς κράνος, με συνεπιβάτη, είπα ποτέ ξανά.

Απο τότε καθόλου τσιγάρο, μέχρι ένα ποτάκι, και ποτέ όταν οδηγάω. Αν είχα τον Ανδρέα (εμένα) απέναντί μου εκείνο το βράδυ θα του έσπαγα τα μούτρα.

Η διαφορά ήταν εμφανής απο την πρωτη βδομάδα. Όλα είναι στο μυαλό. Ναι εσύ που διαβάζεις και σκέφτεσαι να κόψεις το τσιγάρο, πίστεψέ το, μπορείς.

Επεξ/σία από Sheogorath
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, talibanakos είπε

Δηλαδη εσεις με το IQUOS και τα ηλεκτρονικα γενικοτερα,θεωρειτε οτι εχετε κοψει το καπνισμα;

Με το ηλεκτρονικό Ναι δεν καπνίζεις αλλά ατμιζεις. Άλλο καπνός άλλο ατμός.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 25/05/2019 at 05:58, IceMC said:

Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι δεν είναι τόσο βλαβερό όπως το παρουσιάζουν. Πιο βλαβερό είναι να είσαι 150 κιλά έστω και αν δεν καπνίζεις καθόλου. Πιο βλαβερό είναι να κάθεσαι σε μια καρέκλα και να μην κινείσαι καθόλου, έστω και αν πάλι δεν καπνίζεις.

Είναι τόσο βλαβερό και περισσότερο. Απλά συνήθως τα τραγικά αποτελέσματα εμφανίζονται μακροχρόνια.

Ο τύπος που κάθεται σε μια καρέκλα και δεν κινείται, με 30' περπάτημα τη μέρα θα είναι μια χαρά. Ο καπνιστής ότι και να κάνει έχει υποστεί ανεπανόρθωτη βλάβη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, christopher0016 said:

Με το ηλεκτρονικό Ναι δεν καπνίζεις αλλά ατμιζεις. Άλλο καπνός άλλο ατμός.

Το ίδιο πράγμα είναι. Πάλι βλαβερό, πάλι εξάρτηση. Και στην τελική πόσα χρόνια έχει δοκιμαστεί; Εγώ προσωπικά δεν το χρησιμοποίησα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, stormrain είπε

Yπαρχει παρεμπιπτοντως και κανενας αλλος που να μην του βρωμαει ο καπνος ή ειμαι ο μονος? Εννοω ο καπνος ως καπνος την ωρα που καπνιζει ο αλλος με αφηνει αδιαφορο, αντιθετα η μυρωδια της τσιγαριλας στα ρουχα των καπνιστων μου φαινεται τραγικη.

Δυσκολα καθομαι σε δωματιο που καπνιζει αλλος. Αναβουμε κανα κερακι που τραβαει την καπνα η απορροφητηρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 χρόνια καπνιστής (1-2 πακέτα την ημέρα), τα τελευταία 3 χρόνια ακριβώς ούτε μια τζούρα...

Είμαι απο τους τυχερούς που τους έκατσε ιδανικά το ηλεκτρονικό τσιγάρο (δεν είναι για όλους). Ξεκίνησα με 18 νικοτίνη, μετά 12, μετά 6. Τώρα είμαι στα 3 mg και μόλις τελειώσει το καλοκαίρι θα την μηδενίσω και θα ατμίζω σκέτη βάση με αρωματάκι εάν και όταν. Ούτως ή άλλως δεν ατμίζω πολύ, 100ml υγρό το μήνα περίπου.

Οι διαφορές πάνω μου ήταν σοκαριστικές, ακόμα και απο τον πρώτο μήνα. Είμαι 43 ετών και πλέον στην καλύτερη σωματική κατάσταση της ζωής μου. Κόφτε το τσιγάρο με οποιονδήποτε τρόπο και με οποιοδήποτε κόστος, είναι η μεγαλύτερη μαλακία που έχω κάνει ποτέ όταν το άρχισα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγοι έκοψαν μαχαίρι το τσιγάρο και την νικοτίνη με ηλεκτρονικό.Οι περισσότεροι ατμίζουν και καπνίζουν ταυτόχρονα.

Είμαι από τους λίγους θεωρώ μετρημένους στα δάχτυλα που με το ηλεκτρονικό κόψαμε  το τσιγάρο και το ηλεκτρονικό ταυτόχρονα.Σε ένα φόρουμ ατμιστών με 10.000 + μέλη εγώ και ένας άλλος κόψαμε και το τσιγάρο και τον ατμό.☺️ Δεν ξέρω κανέναν άλλο.

Κάπνιζα 37 χρόνια.Με το ηλεκτρονικό το έκοψα μέσα σε μία βδομάδα μαχαίρι.Σε ένα χρόνο έκοψα και το ηλεκτρονικό.7 χρόνια είμαι καθαρός από όλα.ΣΩΘΗΚΑ.

Δεν πα να πει 'ομως ότι με το ηλεκτρονικό κόβεται εύκολα το τσιγάρο.Θέλει πείσμα και πολύ δύναμη να το κόψεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να κόψεις μια εξάρτηση είναι απλά μια απόφαση, ένα κλικ και πραγματικά είναι τόσο εύκολο όσο ακούγεται Ναι, θα έχεις το σώμα σου που θα διαμαρτύρεται από τα στερητικά, αλλά όσο το μυαλό λέει ΟΧΙ όλα καλά. Θέλει το μυαλό να πει όχι; Οι άνθρωποι αποτυγχάνουν όταν αφήνουν περιθώρια στον εαυτό τους, να κάνουν ένα τσιγάρο περιστασιακά με την παρέα ή να κάνουν ένα επειδή δικαιλογείται λόγω άγχους στη δουλειά ή να κάνουν μόνο ένα με τον καφέ. Όχι. Παίρνεις την απόφαση τώρα που διαβάζεις αυτό το μήνυμα ότι θα το εξορίσεις από τη ζωή σου και πορεύεσαι μέχρι τέλους με αυτήν την απόφαση. Σαν να πέθανε για πάντα ο καπνιστής εαυτός σου. Δεν αφήνεις παραθυράκια επιστροψής. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...