Προς το περιεχόμενο

Τα καλα του να κοψει κανεις το τσιγαρο- απο πρωην καπνιστες του ινσομνια


Hellaslover

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει καμία πενταετία πού το έκοψα κάπνιζα μαλμπορο μαλακό /βέβαια όταν πάμε με παρέα για φαΐ ρετσίνα η κάνα ποτό κάνω καμιά τράκα παο ζήλια περισσότερο. Σε συχνότητα 1 τσιγάρο ανα δίμηνο η τρίμηνο. Όσον αφορά τα πνευμονια/καρδιά /υγεία αυτό τα επηρεάζει? . Διαβάζω αυτή τη γνωστή λίστα που λέγει μια μέρα αν το κόψεις /μια βδομάδα ένα μήνα ένα χρόνο.... Και τελειώνει 20 χρονια αν δεν καπνίζεις είσαι πεντακάθαρος σαν να μην έχεις καπνίσει. Εμένα άραγε που κάνω κάνα άκυρο με πιάνει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, jmmys είπε

Αν κάνεις πολλά ίσως.

όντας παλιός καπνιστής, από τα 13-14 ....  σχεδόν όλοι οι γνωστοί και οι φίλοι μου καπνιστές, μεταξύ 20 με 30 ετών κάπνιζαν ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2 πακέτα την ημέρα!  Ελάχιστοι αυτοί που κάπνιζαν μόνο 1 πακέτο την ημέρα (καρέλια, 22, άσος φίλτρο, σαντέ κλπ... μετά ήλθαν τα "αμερικάνικα", μάρλμπορο, κάμελ, γουΐνστον, γκολουάζ  κλπ...)  . Μετά από 20 χρόνια εντατικού καπνίσματος, οι της νεανικής παρέας - κύκλου...  οι μισοί αποδήμησαν εις κύριο  (καρκίνος του πνεύμονα, όλοι τους)  και οι υπόλοιποι ΤΟ ΕΚΟΨΑΝ! Τελεία και παύλα.  και κάποιοι από αυτούς που πέθαναν είχα-άφησαν πίσω τους παιδιά 8χρονα και 10χρονα!

Μην το σκέφτεστε, κόψτε όσο πιο νωρίς μπορείτε, κόψτε το τώρα!  ΝΑ ΜΗ ΠΩ ΌΤΙ ΤΟ ΙΝΣΟΜΝΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΕΔΩ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΠΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΣΤΑ ΠΑΚΕΤΑ ΤΣΙΓΑΡΩΝ! ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΜΕΝΟ - ΤΣΙΓΑΡΟ=ΚΑΡΚΙΝΟς

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, testit είπε

Και με εκνευρίζει ιδιαίτερα το ότι οι παφπούφηδες είναι γυναίκες 20-30 ετών!

Ειδικα οι γυναικες δεν εχουν μετρο στο τσιγαρο.
Να μη μιλησω για τις "νταλικιερισες,με ενα μονιμο φιλτρακι στο στομα.

Απο τα πιο αηδιαστικα για μενα,να μου μιλαει η γκομενα με το φιλτρακι στην ακρη του στοματος,τσιτα μαγκιλικι κ ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/5/2019 στις 1:53 ΠΜ, talibanakos είπε

Παραμενετε εξαρτημενοι ομως.

Άλλο το ένα άλλο το άλλο..

15 ώρες πριν, Aggeluska είπε

Το ίδιο πράγμα είναι. Πάλι βλαβερό, πάλι εξάρτηση. Και στην τελική πόσα χρόνια έχει δοκιμαστεί; Εγώ προσωπικά δεν το χρησιμοποίησα. 

Δεν είναι το ίδιο πράγμα.  Έχει πολλές διαφορές .όπου δεν μπορείς να πεις είναι το ίδιο πράγμα. Μην με ρωτήσεις ποιες Google 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έκοψα το τσιγάρο το καλοκαίρι του 2006. Έβγαινα για περπάτημα τα απογεύματα κι έπαιρνα μαζί μου 1-2 τσιγαράκια να καπνίσω στον δρόμο. Κάποια μέρα εκεί που περπάταγα συνειδητοποίησα ότι δεν το είχα και τόσο ανάγκη, πιο πολύ από συνήθεια το κάπνιζα. Οπότε πήρα την απόφαση εκείνη την στιγμή να μην ξαανακαπνίσω. Με το που γύρισα σπίτι μετά από μερικές ώρες πλάκωσαν τα συμπτώματα στέρησης. Τα οποία περιελάμβαναν κατάθλιψη, αϋπνίες, διάρροιες και διάφορα άλλα διόλου ευχάριστα.

Για μένα τα συμπτώματα στέρησης λειτούργησαν ως ένα σοκ, καθώς κατάλαβα με τον πιο έκδηλο τρόπο πόσο κακό μου έκανε αυτό το πράγμα. Ως καπνιστής έχεις μια αφηρημένη ιδέα στο κεφάλι σου σχετικά με την εξάρτηση.  Όταν όμως το κόβεις και βιώνεις τα συμπτώματα με άγαρμπο τρόπο τότε συνειδητοποιείς πόσο εξαρτημένος ήσουν. Θυμάμαι κάποτε που είχα πάει για μια δουλειά στον Οκανά και μιλούσα με κάτι κοπέλες στις δημόσιες σχέσεις και μου είχαν πει ότι το στερητικό σύνδρομο από την νικοτίνη είναι πιο επώδυνο από αυτό της ηρωίνης. Τότε μου είχε φανεί υπερβολή. Σήμερα πλέον μου φαίνεται απολύτως λογικό. Και νομίζω ότι αυτός είναι και ο κύριος λόγος που όσοι το κόβουν μαχαίρι δεν ξανακυλάνε ποτέ. Αφενός δεν θες να ξαναπεράσεις όλο αυτό τον Γολγοθά της στέρησης, αφετέρου έχεις πλέον συνειδητοποιήσει με τον πιο σαφή τρόπο τι σημαίνει εξάρτηση.

Εντωμεταξύ, όλες αυτές οι κουταμάρες που λέμε οι καπνιστές στον εαυτό μας για να δικαιολογήσουμε την εξάρτηση του στυλ άμα το κόψω δεν θα μπορώ να απολαύσω τον καφέ ή ότι δεν είμαι εξαρτημένος αλλά απλά μου αρέσει είναι αστειότητες. Αφενός μετά το τσιγάρο ότι τρως και πίνεις το ευχαριστιέσαι πολύ περισσότερο γιατί βελτιώνεται θεαματικά η γεύση και η όσφρηση-κι αυτός είναι κι ο κύριος λόγος που οι περισσότεροι παίρνουμε κιλά, αφετέρου καπνίζεις γιατί είσαι εξαρτημένος κι όχι επειδή νομίζεις ότι σου αρέσει. Δεν υπάρχει τίποτα στο τσιγάρο που να μπορεί να αρέσει σε κάποιον. Ένα πικρό πράγμα που ζέχνει είναι.

Για τα θέματα υγείας δεν νομίζω ότι χρειάζεται ιδιαίτερη ανάλυση. Ως καπνιστής ζεις με αυταπάτες ότι δεν θα πάθεις εσύ καρκίνο μιας και μόλις ένας στους έξι παθαίνει. Το θέμα όμως είναι ότι σε επηρεάζει ποικιλοτρόπως, με πρώτο και καλύτερο τον αντίκτυπο που έχει στις αντοχές σου. Στα 46 μου τρέχω 16 χιλιόμετρα την ημέρα όταν στα 26 δεν μπορούσα να τρέξω ούτε δύο. Μπορεί να μην πάθεις ποτέ καρκίνο, αλλά σίγουρα θα έχεις πρόβλημα στην καρδιά και το αναπνευστικό μετά τα 50. Και βέβαια το τσιγάρο σε γερνάει, καθώς αφυδατώνεται το πρόσωπο από τον καπνό.

Όσοι το σκέφτεστε προχωρήστε το. Δεν είναι ανάγκη να το κόψετε μαχαίρι και να υποστείτε όλο το ζόρι. Υπάρχουν βοηθήματα, όπως υπάρχουν και ειδικοί να σας καθοδηγήσουν. Θα ταλαιπωρηθείτε για ένα διάστημα, πολύ ή λίγο ανάλογα με την μέθοδο που θα επιλέξετε και μετά θα κερδίσετε πίσω την ζωή σας.

My two cents

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όντας δυόμιση χρόνια καθαρός (καπνιζα απο τα 15 και ειμαι 31), το πιο θετικό του να κοβεις το τσιγαρο είναι ότι δεν είσαι πιά καπνιστής. Αυτό είναι το πιο βασικο. Ότι δεν έχεις νεύρα επειδή δεν έχεις προλάβει 2 ώρες να κάνεις τσιγάρο. ότι δεν πρέπει πιά να βγεις έξω 22:00 το βράδυ για να πας στο περίπτερο επειδή ξέχασες να πάρεις τσιγάρα. Γενικά ότι δεν το έχεις πια να σου ορίζει την ζωή. Μια απλή παραδοχή χρειάζεται. Ακόμα και αν μου αρέσει πολύ, δεν σημαίνει οτι θα το κάνω. και να τρεχω με 250 μου αρέσει αλλά δεν το κάνω. και να βρίζω οποιον με νευριασει μου αρεσει αλλά δεν το κανω. και να βγαινω χωρις μπλουζα εξω μου αρεσει αλλα δεν το κανω. Ο ανθρωπος μπορει να τιθασευσει το εαυτό του και με άρμα τη λογική να αντισταθεί σε πράγματα που αυτή του λεει οτι ειναι λαθος, ακομα και αν του αρεσουν πολύ. 

Επεξ/σία από omrtlegol
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, christopher0016 said:

Άλλο το ένα άλλο το άλλο..

Δεν είναι το ίδιο πράγμα.  Έχει πολλές διαφορές .όπου δεν μπορείς να πεις είναι το ίδιο πράγμα. Μην με ρωτήσεις ποιες Google 

Προφανώς δεν εννοώ ότι είναι 1 προς 1 το ίδιο. Αλλά σίγουρα είναι βλαβερό και αυτό και γιατί εισπνέεις ουσίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης υπάρχουν κ κάποιοες καλές εφαρμογές για κιν/tablet που μπορούν να βοηθήσουν. έχει πολλούς στόχους/achievements και όσο περνάει ο κκαιρός και βλέπεις τις διαφορες στην υγεία σου,στην τσέπη σου και χτυπάς και κανα achievement περναει πιό ευ΄χαριστα...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν το έχω βάλει στο στόμα μου  κσι ούτε πρόκειται .

Ο πατέρας το έχει κόψει ~11 χρόνια αλλά  έχει πάρει 15 κιλά .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, meletis_m είπε

Προσωπικά δεν το έχω βάλει στο στόμα μου  κσι ούτε πρόκειται .

Ο πατέρας το έχει κόψει ~11 χρόνια αλλά  έχει πάρει 15 κιλά .

Είναι πως το διαχειρίζεσαι. Εγώ όταν είχα κόψει το κάπνισμα, είχα χάσει κιλά γιατί είχα ξεκινήσει καθημερινό περπάτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Παιδιά καλησπέρα,αποφάσισα να κόψω και γω το κάπνισμα μαχαίρι μετά απο 10 χρόνια και είδα ότι ειχατε ανοίξει τοπικ για το θέμα εδώ,έχω να καπνίσω 1 μέρα (ολόκληρη :P) και είμαι θολωμένος 😂

wish me luck

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...