Προς το περιεχόμενο

Το Samsung Galaxy Note7 χάνει σε τεστ ταχύτητας από το ενός χρόνου iPhone 6s!


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μεχρι τοτε φιλαρακι θα εχεις παρει και συ ο ιδιος iphone ;)

Έ μα πες του τα. Το λένε για καλό ότι έχουν πυρήνες. Καλύτερα μισή ραμ μισή χωρητικότητα και μισή τιμή. Τί να το κάνω να έχει πυρήνες και ραμ αφού δεν πάει το εργαλείο.

 

Επίσης επειδή θα πάω σήμερα να πάρω το 6s plus (για αυτό ξύπνησα και χάραμα με κλειστά σχολεία) φορτίζει και πολύ γρήγορα έχω ακούσει αυτό έ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ανοίγει τέτοιο θέμα μόνο vs καταλήγει πάντα ως συνήθως. Ας πω και εγω την μλκια μου λοιπόν..

 

Λογικό και επόμενο να είναι πιο γρήγορο το iPhone.

 

Μικρότερη ανάλυση, κατά πολύ (μα πολύ όμως) ελαφρύτερο το λογισμικό του, καλύτερα optimized εφαρμογές ειδικά για τα iPhone.

 

Και πάλι καταλήγουμε στο τι ζητάει ο καθένας από την συσκευή του.

Αν κάποιος θέλει τα απλά, λιτά γρήγορα "άνοιξε -κλείσε" των εφαρμογών χωρίς περιπτώσεις crash, περίεργης αργοπορίας απόκρισης της εκάστοτε εφαρμογής κτλ, παει σε μηλαρακι.

Αν θέλεις ένα πιο free λογισμικό με άπειρες επιλογές και cutosmization μέχρι θανάτου, εκεί πας στην android λύση και τις εταιρίες που το χρησιμοποιουν.

 

Εγω προσωπικά, αν μπορούσα να έχω και τις δυο συσκευές (λίγο δύσκολο μιας που στοιχίζουν μια μικρή περιουσία εκαστως) θα τις είχα για να καλύψω όλες τις περιπτωσεις.

 

Θέλω πχ μια γρήγορη συσκευή που δεν θα με προδωσει ποτέ στις καθημερινες εψαρμογές που χρησιμοποιώ; Εκεί θα είχα το iPhone.

 

Θέλω όμως να περάσω μια ταινία, να τις περάσω subs κτλ; Εκεί χρειάζομαι μια androind συσκευή, χωρίς limitations (και) σε αυτό το κομμάτι.

 

Αλλά για να μην την πάμε αλλού την συζήτηση, τούμπανες και οι δυο συσκευές, τι ψάχνουμε να βρούμε. Απευθύνονται και σε διαφορετικου τύπου καταναλωτές όμως, μην το ξεχνάμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο κάτω κάτω παίρνεις iPhone 6s plus 16άρι για πιο φθηνό και του βάζεις μια Micro sd και τότε σε ταξίδια βάζεις σειρές και ταινίες όπως κάνω εγώ στα ταξίδια μου και δεν μασάς πουθενά. Έχω και ανταπτοράκι από Micro usb σε θηλυκό usb και κούμπωμα Φλασάκι κατευθείαν πάνω στο κινητό. Αυτό τώρα τί θα θέλει σε θηλυκό usb; Πώς το λένε το βύσμα του;

Πάντως δεν μπορεί να έχουν άδικο τόσοι που παίρνουν iPhone. Άλλωστε πρέπει να έχει τουλάχιστον το 90% η Apple της αγοράς. Η Samsung κάνει ότι θέλει αλλά οι φανς της δεν την κράζουν. Καλά κάνει και δεν τους ακούει. Η εταιρίες ξέρουν καλύτερα αλλιώς θα είμασταν εμείς κατασκευαστές τηλεφώνων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να συγκρινουμε Specs..Για βρες μου ένα lagdroid me 256 ram και μονοπυρηνο να τρεχει καλύτερα..!!!ΚΑι αν θυμηθώ το τελευταιο 808 απλα κλειναν σπιτια...Ας είναι καλά ο βλάκας ο ELop Που έκανε την Samsung μάγκα..!!!

και όλοι ξέρπυμε πως και ξεκίνησε η Samsung με το πρωτο galaxy >..!!Καλα για την Apple απλα δεν υπαρχει λογως να αναφερθεί η κλεψια

Αρα το "δεν κολλαγε" τωρα εγινε "να τρεχει καλυτερα". Καλα αστο ρε φιλε, δεν πειραζει

Θα είχε πολύ πλάκα να τρέξουμε Android στο 5800 XpressMusic, με τον μονοπύρηνο των 434 MHz και τα 128 MB RAM. Δε λέω κάνα πιο αδύναμο. Για να δούμε αν θα bootάρει βασικά, όχι τίποτε άλλο.

 

Διότι ο συγκεκριμένος που quotαρες, πέρα απ' τις υπόλοιπες εξυπνάδες, χαρακτηρίζει και το Android "ελαφρύ". :mellow:

E ναι, γιατι το HTC wildfire για παραδειγμα δεν bootare...

 

Oσο για τα υπολοιπα, ειλικρινα τωρα, εχει σημασια σε ποση ram τρεχει? Με το κιλο την αγοραζεις? 

Έχεις σοβαρά κενά. Την κατηγορία των σύγχρονων smartphones τη δημιούργησε το iPhone, όχι το Android. Δε βγήκαν τα Galaxy και σάρωσαν, βγήκε το iPhone και σάρωσε, αλλάζοντας το παιχνίδι οριστικά, αλλάζοντας και τις ανάγκες του κόσμου οριστικά. Πολύ αργότερα ήρθε το android και τα htc, samsung, lg και τελευταία τα κάθε λογής φθηνοκινέζικα του κιλού, που ανέβηκαν τα μερίδια κατακόρυφα. Καταλήγουμε πάλι στο ότι ο κόσμος ζητάει κινητά των 150 ευρώ για Facebook και Instagram. Τι να κάνουμε τώρα; Δεν μπορούν όλοι να έχουν iPhone. Ευτυχώς υπάρχει και το android για τις μάζες.

 

Μην πάρεις πολλά, γιατί θα κάνεις ζημιά στα νεφρά.

Μαλλον εσυ εχεις σοβαρα κενα. Kατι omnia i900 και hd2 και λοιπες συσκευες απο samsung και htc φανταζομαι ακουστα τις εχεις. Δεν τρεχανε android. Tρεχανε wm. Αλλα δεν πουλουσαν, και τα κοψανε. Τα android απτην αλλη πουλησαν. Στην ακριβη κατηγορια, γιαυτο και τα συνεχισαν. Απλα τα πραματα

 

Οσο για το "δεν μπορουν ολοι να εχουν iPhone", στην κατηγορια απο 300€ και πανω που βρισκεις iPhone παλι τα android σαρωνουν. Κατα κρατος. Not even a contest. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γνωρίζατε ότι ο ανθρώπινος αντίχειρας φτάνει μέχρι 3,5 ίντσες;

 

 

Αύγουστος 2016, μάλιστα!

Η apple έχει σταματήσει να την παίζει αυτή την διαφήμιση εδώ και χρόνια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χρόνια περάσαν αλλά ο αντίχειρας μου ακόμα ίδιος έμεινε (άραγε συνδέεται κάπως το μέγεθος του αντίχειρα με τη νοημοσύνη; άραγε αυτό που λένε για τη μεγάλη μύτη και το μέγεθος του.... Ισχύει;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χρόνια περάσαν αλλά ο αντίχειρας μου ακόμα ίδιος έμεινε (άραγε συνδέεται κάπως το μέγεθος του αντίχειρα με τη νοημοσύνη; άραγε αυτό που λένε για τη μεγάλη μύτη και το μέγεθος του.... Ισχύει ;)

 

Ο αντίχειρας είναι ο ίδιος και με τον ίδιο αντίχειρα μπορείς να κάνεις πολύ περισσότερα, απλά το ότι υπάρχουν σήμερα άνθρωποι που συνεχίζουν να πιπιλίζουν το σλόγκαν μίας αρχαίας διαφήμισης δείχνει πόσο δύναμη έχει η διαφήμιση πάνω τους και τίποτα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παιδιά κατέληξα να πάρω iPhone 6s plus. Το έψαξα πολύ και κατέληξα ότι τα Note είναι μόνο για να εντυπωσιάζουν ανούσια. Αν θες να πηγαίνεις για καφέ για να το δείχνεις μπορεί να είναι καλό.

Καταρχάς απορώ αν είστε όλοι μπασμεμπολίστες και φτάνουν τα χέρια σας να το κρατάτε.

Το γνωρίζατε ότι ο ανθρώπινος αντίχειρας φτάνει μέχρι 3,5 ίντσες;

Και έλεος με όσους γκρινιάζουν για τα λεφτά. Κάποιοι έχουμε τί να κάνουμε με τους φτωχομπινέδες που παίρνουν lagdroid.

Επίσης εγώ είχα συγκρίνει ένα iPhone 6s plus με ένα LG spirit δίπλα δίπλα και αν το κάνετε όλοι θα καταλάβετε πόσο κολλάνε τα Android. Καμία σχέση, πολύ γρήγορα τα iPhone.

Ότι και να λέτε και να κλαίτε εγώ θα πάρω iPhone 6s plus, το οποίο έχει και την καλύτερη οθόνη, κάποιοι το ξεχνάτε αλλά οι retina οθόνες είναι φτιαγμένες ώστε να έχουν τόσο πολλά pixels παραπάνω από ότι βλέπει το ανθρώπινο μάτι.

 

Μισουλίντ όλοι σας

Δεν ξερω για τους υπολοιπους αλλα εμενα με επεισες.Ειχες επιχειρηματα σοβαρα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου λοιπον κανουμε συγκριση με το S7 edge (που εχω κι εγω), θα απαντησω: Το οτι θεωρεις πως η οθονες, δεν ειναι η μερα με τη νυχτα, δινει μια αναξιοπιστια στους σχολιασμους σου. Επισης δεν ανεφερες οτι το μοντελο με 128GB εκανε και 200 ευρω παραπανω. Στην καμερα, δε μπορει να μην ειδες διαφορα, ειδικα το βραδυ. Ολα τα sites και τα ματια, λενε οτι απλα δεν υπαρχει συγκριση σε εστιαση, φωτεινοτητα και καθαροτητα. Για τη μπαταρια, δεν αναφερθηκα στο S7, αν και θα διαφωνησω οτι το iphone ειναι καλυτερο εκει. Ισως επεσα σε πολυ καλο κομματι και σταματαω μετα 18 ωρες με απιστευτα συχνη χρηση και μου εχει μεινει 15-20%. Για τα αξεσουαρ, αυτοματως με το OTG, ειναι περισσοτερα. Συνδεεις ακομα και πληκτρολογιο και ποντικι και εμφανιζεται βελακι στην οθονη του κινητου. Το wi-fi d. λυνει χερια οταν θελεις να στειλεις σε αλλο android τηλεφωνο, οπως ενα video 2 λεπτων που πια πιανει 400MB. Χωρια το οτι το iphone δεν μπορει να το κανει αυτο. Το 90% που εχουν iphone το κανουν jailbreak για να κατεβαζουν τσαμπα εφαρμογες...μη γελιομαστε τωρα. Συγχαρητηρια που (φανταζομαι) ανηκεις στο 10%, γιατι κι εγω αγοραζω τις εφαρμογες μου. Το ανεφερα ως + για καποιους απλα. Τελος, για τα παιχνιδια, ολοι λενε οτι το iphone ειναι καλυτερο, αλλα μια συσκευη android που δε μπορουσε μεχρι πριν να τρεξει ενα βαρυ παιχνιδι, τωρα πια μπορει, γιατι ριχνεις τα settings και μπορεις να παιζεις παιχνιδια σε συσκευες των 200 ευρω. Αυτα απο μενα :)

ισως δεν εγινα κατανοητός.

Λοιπον να ξαναπω πιο ξεκαθαρα 2 πραγματα.

 

Απο οθόνη ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ το S7 sdge είναι πολυ ανώτερο.

ΑΛΛΑ οταν δεν τα έχεις διπλα δίπλα η οθόνη του 6s plus έιναι απόλυτα ικανοποιητική. Επίσης όμως  η διαφορά στην ανάλυση σε καμία περίπτωση δεν είναι αισθητη στο ματι, και σίγουρα είναι overkill. και ακόμα η καμπυλότητα της οθόνης το ΜΟΝΟ θετικό αποτέλεσμα που έχει είναι αισθητικό καθώς εργονομικά ειναι τουλάχιστον άβολη!

 

θα συμφωνήσω απόλυτα για την τιμή. και εννοείται οτι αν το budget σε περιορίζει στο να πας στην 16gb εκδοση του ιphone απλα δεν το κάνεις. αν έχεις 600e να ξοδέψεις πας με κλειστά μάτια στο edge! η σύγκριση που κάνω δεν αφορά το οικονομικό κομματι.

 

Η κάμερα του iphone είναι άκρως ικανοποιητική. ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΑΦΩΣ το edge έχει καλύτερη ειδικά τη νύχτα που η διαφορά είναι τεράστια. Αλλα ποτέ δεν απογοητεύτηκα απο το iphone σαυτόν τον τομέα για να πώ οτι το αλλάζω γιαυτο!

 

Στην μπαταρία δεν το συζητάω! κανε μόνος σου τη σύγκριση οταν μπορέσεις! το ΜΟΝΟ κινητό που κοντράρει το 6s plus έιναι το HUAWEI NOTE 8! τοσο απλα!

 

Το ΟΤG και το ποντίκι πχ δεν είναι κατι που έχω σκεφτεί ποτε οτι θα χρειστει σε κινητό. τωρα αν θέλω πληκτρολόγιο υπαρχουν άπειρα ΒLUETOOTH για το iphone αλλα και πάλι δεν είναι κατι ιδια'ιτερα χρήσιμο σε κινητό. Σε tablet συμφωνώ οτι το ποντίκι και πληκτρολόγογιο έιναι μεγάλο συν.

 

Για το WIFI D συνεχίζω να μην έχω άποψη αλλα και πάλι μεταξυ iphone Υπάρχει airplay.

 

Για το jailbreak να πω οτι ο κύριος λόγος που το κάνει κάποιος δεν είναι η πειρατεία. αλλα το να μπορεί να προσθέσει στο λειτουργικό κάποια πράγματα που όιντως λείπουν οπως πχ τα ringtones ή η δόνηση οταν πληκτρολογείς ή ακόμα και κάποιες προσθήκες στο ui,

 

Συνοπτικά να πω οτι το edge είναι εξαιρετική συσκευή.Αλλα κάποια πράγματα δεν είναι τοσο βολικά οσο στο iphone. 

 

Aπο εκεί και πέρα, οταν κάποιος εχει πραγματικές αναγκες οπως το OTG KAI TO WIFI D ή η καλύτερη κάμερα που κυκλοφορεί (που το iphone δεν τα ικανοποιεί ολοκληρωτικά) τοτς σαφως το edge είναι μονόδρομος.

 

Ειδάλως αν δεν έχεις πρόβλημα να πληρώσεις κάποιο premium επιπλέον τότε θεωρώ οτι το iphone έιναι η καλύτερη all around συσκευή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλήγουμε πάλι στο ότι ο κόσμος ζητάει κινητά των 150 ευρώ για Facebook και Instagram. Τι να κάνουμε τώρα; Δεν μπορούν όλοι να έχουν iPhone. Ευτυχώς υπάρχει και το android για τις μάζες

Πουλήθηκαν περισσότερα S7 απ' ότι 6s, μπορούσαν να έχουν iPhone, απλά δεν ήθελαν.

Με 150 ευρώ παίρνεις και Windows Phone για Facebook και instagram

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως δεν εγινα κατανοητός.

Λοιπον να ξαναπω πιο ξεκαθαρα 2 πραγματα.

 

Απο οθόνη ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ το S7 sdge είναι πολυ ανώτερο.

ΑΛΛΑ οταν δεν τα έχεις διπλα δίπλα η οθόνη του 6s plus έιναι απόλυτα ικανοποιητική. Επίσης όμως  η διαφορά στην ανάλυση σε καμία περίπτωση δεν είναι αισθητη στο ματι, και σίγουρα είναι overkill. και ακόμα η καμπυλότητα της οθόνης το ΜΟΝΟ θετικό αποτέλεσμα που έχει είναι αισθητικό καθώς εργονομικά ειναι τουλάχιστον άβολη!

 

θα συμφωνήσω απόλυτα για την τιμή. και εννοείται οτι αν το budget σε περιορίζει στο να πας στην 16gb εκδοση του ιphone απλα δεν το κάνεις. αν έχεις 600e να ξοδέψεις πας με κλειστά μάτια στο edge! η σύγκριση που κάνω δεν αφορά το οικονομικό κομματι.

 

Η κάμερα του iphone είναι άκρως ικανοποιητική. ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΑΦΩΣ το edge έχει καλύτερη ειδικά τη νύχτα που η διαφορά είναι τεράστια. Αλλα ποτέ δεν απογοητεύτηκα απο το iphone σαυτόν τον τομέα για να πώ οτι το αλλάζω γιαυτο!

 

Στην μπαταρία δεν το συζητάω! κανε μόνος σου τη σύγκριση οταν μπορέσεις! το ΜΟΝΟ κινητό που κοντράρει το 6s plus έιναι το HUAWEI NOTE 8! τοσο απλα!

 

Το ΟΤG και το ποντίκι πχ δεν είναι κατι που έχω σκεφτεί ποτε οτι θα χρειστει σε κινητό. τωρα αν θέλω πληκτρολόγιο υπαρχουν άπειρα ΒLUETOOTH για το iphone αλλα και πάλι δεν είναι κατι ιδια'ιτερα χρήσιμο σε κινητό. Σε tablet συμφωνώ οτι το ποντίκι και πληκτρολόγογιο έιναι μεγάλο συν.

 

Για το WIFI D συνεχίζω να μην έχω άποψη αλλα και πάλι μεταξυ iphone Υπάρχει airplay.

 

Για το jailbreak να πω οτι ο κύριος λόγος που το κάνει κάποιος δεν είναι η πειρατεία. αλλα το να μπορεί να προσθέσει στο λειτουργικό κάποια πράγματα που όιντως λείπουν οπως πχ τα ringtones ή η δόνηση οταν πληκτρολογείς ή ακόμα και κάποιες προσθήκες στο ui,

 

Συνοπτικά να πω οτι το edge είναι εξαιρετική συσκευή.Αλλα κάποια πράγματα δεν είναι τοσο βολικά οσο στο iphone. 

 

Aπο εκεί και πέρα, οταν κάποιος εχει πραγματικές αναγκες οπως το OTG KAI TO WIFI D ή η καλύτερη κάμερα που κυκλοφορεί (που το iphone δεν τα ικανοποιεί ολοκληρωτικά) τοτς σαφως το edge είναι μονόδρομος.

 

Ειδάλως αν δεν έχεις πρόβλημα να πληρώσεις κάποιο premium επιπλέον τότε θεωρώ οτι το iphone έιναι η καλύτερη all around συσκευή.

Λέτε συνεχώς για Ringtones, στο 2006 ζείτε; Και αν όντως θες δικά σου Ringtones κατέβασε μία εφαρμογή Ringtones και βάλε Ringtones στο iPhone ή και μέσω του PC. Το άλλο που αναφέρεσαι είναι το AirDrop και όχι το Airplay αποστολή αρχείων με συνδυασμό Bluetooth-WLAN. Από εμπειρία και μόνο την προηγούμενη βδομάδα είχα στα χέρια μου ένα 7 Edge, εκτός το ότι ήταν άβολο μέχρι αηδίας με την κυρτή οθόνη, το κινητό δεν ήταν σε θέση να έχει σωστό σήμα και για να ενημερώσει μερικές εφαρμογές σε 50Mbit σύνδεση του πήρε 35 λεπτά για άγνωστους λόγους και έπρεπε να ανοιγοκλείνω το PlayStore. Ως αποτέλεσμα το κινητό μετά τα 10 λεπτά είχε γίνει τοστιέρα από την υπερθέρμανση και σε All Day Test μπροστά στο SE και στο 6S Plus δεν κατάφερε να βγάλει την μέρα από την υπερθέρμανση που είχε για να βρει καλό σήμα και έχεις μερικούς εδώ να το ονομάζουν επαγγελματικός μονόδρομος. Τι άλλο θα δούμε εδω μέσα. Ειδικά άμα είσαι επαγγελματίας πας σε iPhone μόνο και μόνο για το οικοσύστημα και την ποιότητα των εφαρμογών που παίζει τεράστιο ρόλο, αν δε είσαι και προγραμματιστής εφαρμογών τότε είναι μονόδρομος το iOS και για το παραπάνω σχόλιο, για τις ενημερώσεις μίας συσκευής επειδή είστε μαθημένοι να αγοράζετε συσκευές με Outdated λειτουργικά Android. Οι ενημερώσεις βάζουν σε μία συσκευή τα τελευταία SDK και το κυριότερο είναι ενημερώσεις ασφαλείας πράγμα σημαντικό όταν κυκλοφορείς με μία συσκευή που είναι 24/7 συνδεδεμένη στο ίντερνετ και έχει τα Mail σου, τις επαφές σου τους τραπεζικούς σου λογαριασμούς και άλλα πολύτιμα δεδομένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...