Προς το περιεχόμενο

Γενική συζήτηση με θέματα σχετικά με τα αυτοκίνητα


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε αυτο το θεμα θα ηθελα να μπορω να ρωτω απλα πραγματα σχετικα με αυτοκινηση, που ισως ειναι τοσο απλα και χαζα, που να μην αξιζαν καν ενα δικο τους θεμα.

Ομως, μια γρηγορη απαντηση/γνωμη θα την ηθελα.

 

---

 

Ξεκινω ρωτωντας για την σπιτικη βενζινη.

Τι σχεση εχει με το αυτοκινητο;

Εχει τυχει επανειλλημενα να περασω απο δρομους φρεσκο-ασφαλτωστρωμενους, και την συνεχεια την ξερετε...στιγματα παντου στο αμαξωμα....μετα εντριβες με βαμβακι και σπιτικη βενζινη.

Ερωτηση: μπορω να βαλω ενα μπουκαλακι να υπαρχει μονιμα στο πορτ μπαγκαζ; ή ειναι επικινδυνο γιατι ειναι βενζινη, και τα καλοκαιρια εδω εχουμε πολυ ψηλες θερμοκρασιες;

Μου χει τυχει ομως αφου περασω τετοιο δρομο, να φτασω στο χωριο, και να περναω απο σπιτι σε σπιτι ζητωντας μηπως εχει σπιτικη βενζινη....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 551
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω διαβάσεις και διαβάσει απορίες, αλλά να κουβαλάει κάποιος βενζίνη μαζί του μήπως περάσει από κάποια φρεσκοστρωμένη ασφαλτο.

 

Αλήθεια πρώτη φορά το διαβάζω

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω διαβάσεις και διαβάσει απορίες, αλλά να κουβαλάει κάποιος βενζίνη μαζί του μήπως περάσει από κάποια φρεσκοστρωμένη ασφαλτο.

 

Αλήθεια πρώτη φορά το διαβάζω

 

Καλα, αμα σου τυχει, και ψαχνεις απεγνωσμενα τροπο να βγαλεις την κολημενη πισα απο το αμαξωμα, θα με θυμηθεις.

Βρες μετα βενζινη σπιτικη, ειδικα σαν εμενα που μου τυχε πανω στα βουνα....

Εριξα βρισιδι....εριχναν πισα μες το κατακαλοκαιρο, την μονη περιοδο που εχει ο αλλος ευκαιρια να παει στα χωρια,

ολο τον αλλο χρονο ερημια....αλλα αυτοι τοτε βρηκαν να ριξουν πισσα...

μη σου τυχει μονο....και να περιμενεις να ξανακατεβεις στον καμπο, να βρεις σπιτικη βενζινη, οταν πια η πισσα δεν θα φευγει με τιποτε απο το αμαξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν ειδικα καθαριστικα στο εμποριο τα οποια κανουν αυτη την δουλεια.

ψαξε για μαρκες στο google σαν tar remover.

την βενζινη καλυτερα να την εχεις στο σπιτι στο ντουλαπακι κατω απο τον νεροχυτη....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα, αμα σου τυχει, και ψαχνεις απεγνωσμενα τροπο να βγαλεις την κολημενη πισα απο το αμαξωμα, θα με θυμηθεις.

Βρες μετα βενζινη σπιτικη, ειδικα σαν εμενα που μου τυχε πανω στα βουνα....

Εριξα βρισιδι....εριχναν πισα μες το κατακαλοκαιρο, την μονη περιοδο που εχει ο αλλος ευκαιρια να παει στα χωρια,

ολο τον αλλο χρονο ερημια....αλλα αυτοι τοτε βρηκαν να ριξουν πισσα...

μη σου τυχει μονο....και να περιμενεις να ξανακατεβεις στον καμπο, να βρεις σπιτικη βενζινη, οταν πια η πισσα δεν θα φευγει με τιποτε απο το αμαξι...

Νομίζω ότι το χειμώνα λόγω καιρού δεν είναι καλό να ρίχνουν άσφαλτο. Επίσης, τον όρο «σπιτική βενζίνη» δεν τον έχω ξανακούσει! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι το χειμώνα λόγω καιρού δεν είναι καλό να ρίχνουν άσφαλτο. Επίσης, τον όρο «σπιτική βενζίνη» δεν τον έχω ξανακούσει! :)

μάλλον είναι των άλλων, που την βάζουν σε γυάλινα μπουκάλια με στουπί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα, αμα σου τυχει, και ψαχνεις απεγνωσμενα τροπο να βγαλεις την κολημενη πισα απο το αμαξωμα, θα με θυμηθεις.

Βρες μετα βενζινη σπιτικη, ειδικα σαν εμενα που μου τυχε πανω στα βουνα....

Εριξα βρισιδι....εριχναν πισα μες το κατακαλοκαιρο, την μονη περιοδο που εχει ο αλλος ευκαιρια να παει στα χωρια,

ολο τον αλλο χρονο ερημια....αλλα αυτοι τοτε βρηκαν να ριξουν πισσα...

μη σου τυχει μονο....και να περιμενεις να ξανακατεβεις στον καμπο, να βρεις σπιτικη βενζινη, οταν πια η πισσα δεν θα φευγει με τιποτε απο το αμαξι...

Πιο πιθανόν ειναι να παίσεις σε χαλαζι, οπότε βάλε καλου κακου ενα κομπρεσερ και λιγο χρωμα στο πορτμπαγκάζ  να το περάσεις επι τόπου :-D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο πιθανόν ειναι να παίσεις σε χαλαζι, οπότε βάλε καλου κακου ενα κομπρεσερ και λιγο χρωμα στο πορτμπαγκάζ  να το περάσεις επι τόπου :-D

 - Θ - Ε - Ο - Σ -

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νταξει μάγκες μην το συνεχίσομε όμως! Ο φίλος μια πρόταση έκανε.

Τι εννοεις; και εμεις προτάσεις κανουμε και μαλιστα εντος θέματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυξημενη καταναλωση μπορει να θελει καθαρισμο μπεκ?

Εχει 120000χλμ και δεν εχει κανει ποτε..

Καθαρισμος πεταλουδας εγινε.Τσαμπα χρηματα δεν ειναι απο αυτο..

Οι τιμες για καθαρισμο μπεκ που πανε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυξημενη καταναλωση πες μας πρωτα τι αυτοκινητο εχεις.

Μπορει να ειναι κανενας αισθητηρας λ .εαν εχεις ιαπωνικο δεν ειναι απαραιτητο να αναψει το λαμπακι στον κινητηρα εαν εχει προβλημα ο αισθητηρας.

εαν παρολλα αυτα θελεις να δοκιμασεις ετσι για να σου φυγει κιολας η απορια παρε και ριξε μεσα στο γεματο ντεποζιτο αυτο το προιον που και καλα καθαριζει το συστημα ολο.(μην νομιζεις οτι θα κανει και πολλα εαν κανει κιολας τιποτα).

 

γιαυτα που ρωτας η τιμη του καθαρισμου των μπεκ πρεπει να θελει καμια 120 euros.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ιαπωνικο ειναι με αυξημενη καταναλωση 500-700ml/100χλ

Η αντιπροσωπεια που ειδε την καρτα καυσαεριων μου ειπε οτι ειναι λιγο ανεβασμενα γιατι προφανως δεν προλαβε να ζεσταθει ο λ.

Πιστευω αν ηταν ο λ θα μου εκανε καποιες ιστοριες το γκαζι..

παντως σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να εχει τοσο ο καθαρισμος ακομα και με τις καλες εποχες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...