Προς το περιεχόμενο

Γενική συζήτηση με θέματα σχετικά με τα αυτοκίνητα


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να πλύνω τα πατάκια του αυτοκινήτου αλλά επειδή είναι μπεζ και έχουν γίνει μαύρα πρέπει να βάλω και κάποιο σαμπουάν. Αυτή τη στιγμή έχω το sonax για εξωτερικό πλύσιμο, υγρό πιάτων και καθαριστικό γενικής οικιακής χρήσης. Μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιο από αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια απορια 

 

εχουμε ενα παλιο κορσακι στην οικογενεια 2002 μοντελο-τελευταια βλεπω  απο την εξατμιση να τρεχει κατι σαν νερο,ειναι φυσιολογικο αυτο??για ποιο λογο συμβαινει|???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ξεκάθαρα ισχύει.

 

Ειδικά με ημερομηνία δημοσίευσης ΠΡΩΤΗ ΑΠΡΙΛΙΟΥ γιατί να είναι ψέμα; :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκάθαρα ισχύει.

 

Ειδικά με ημερομηνία δημοσίευσης ΠΡΩΤΗ ΑΠΡΙΛΙΟΥ γιατί να είναι ψέμα; :rolleyes:

Χάχα άκου, σήμερα πήγα σε ένα συνεργείο, του λέω ' υπάρχει περίπτωση η Toyota να έκανε ποτέ συνεργασία με το vw group';

Μου απάντησε ναι, το 1992 σε ένα φορτηγακι της vw, φορούσε μου είπε το γερμανικό ιαπωνικό κινητήρα.

 

Ξέρεις κάτι γιαυτό;

Μου φάνηκε απίστευτο και μετά έκανα Google και βρήκα αυτό το άρθρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...

ΑΛΥΣΙΔΕΣ ΧΙΟΝΙΟΥ

 

- Μεχρι ποση ταχυτητα μπορει να παει κανεις, σε ελαφρως στρωμενο δρομο με χιονι; Πχ το πολυ μεχρι δευτερα, ή βαζεις και τριτη ταχυτητα αν οι συνθηκες ειναι καλες;

 

- Οι υφασματινες αλυσιδες ειναι μονο για μια φορα, ή αν δεν χρησιμοποιηθουν πολυ, μπορεις να τις χρησιμοποιησεις περισσοτερες φορες;

 

- Εχω αγορασμενες καλες αλυσιδες εδω και χρονια, αρκετα ακριβες τις ειχα αγορασει τοτε απο το autoplus, και δεν ηταν απλες αλυσιδες, ειχαν και πατεντα με 'καστάνιες' να αυτορυθμιζονται μονες τους κλπ

Αλλα επειδη δεν το κατεχω το αθλημα και κατα καιρους εχω ταλαιπωρηθει,

επειδη ακριβως ειναι περιστασιακη η χρηση,

θελω να αγορασω ως εναλλακτικη επιλογη και κατι πιο προχειρο και ευκολο στην τοποθετηση.

Εχοντας ηδη καλες αλυσιδες, να αγορασω κατι φτηνο, που να μπορει να το βαλει ακομη και μικρο παιδι.

Βλεπω στο ebay διαφορες νεου τυπου αλυσιδες.

Πχ

 

Υπαρχουν αραγε και 'universal'???? Δεν βλεπω μεγεθη, αρα ταιριαζουν σε ολα τα μεγεθη ελαστικων;;;;

 

http://www.ebay.com/itm/2pcs-Car-Snow-Tire-Anti-skid-Chains-Thickened-Beef-Tendon-Wheel-Antiskid-TPU-PMC-/311767458211?hash=item4896c9e1a3:g:yHAAAOSwo4pYVLcP&vxp=mtr

 

http://www.ebay.com/itm/10Pcs-Winter-Anti-skid-Chains-fo-Car-Truck-Snow-Wheel-Tyre-Tire-Thickened-Tendon/282284030852?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D2%26asc%3D38530%26meid%3D74b83a3abd24404aaf1fb1a9df711763%26pid%3D100005%26rk%3D2%26rkt%3D6%26sd%3D311767458211

 

http://www.ebay.com/itm/Winter-Snow-Socks-Snocks-Fabric-Tyre-Chains-13-19-ZGB00007138M-/322374579509?hash=item4b0f05b535:g:RSAAAOSwImRYZmAi

 

Τι θα προτεινατε για φτηνη εναλλακτικη, ευκολοφορετη επιλογη;

-------------------------

 

ΒΕΝΖΙΝΗ

Γνωστος μου που γραφει εδω και χρονια πραγματικα πολλα χιλιομετρα στον δρομο με το IX του,

μου ειπε οτι η μονη πραγματικα διαφορετικη βενζινη που σου βγαζει παραπανω χιλιομετρα, ειναι η vpower της shell, η οποια μου ειπε οτι ειναι και εισαγομενη, ερχεται απο το εξωτερικο.

 

Συγγενης μου που δουλευε στα ΕΛΠΕ επι δεκαετιες, μου ειχε πει οτι 'ολοι απο τα διυληστηρια του Ασπροπυργου παιρνουν, απλα σε καποιες εκδοσεις βενζινης βαζουν βελτιωτικα, αλλα επι της ουσιας μιλαμε οτι ολοι πουλανε το ιδιο καυσιμο'.

 

Ομως ο γνωστος με τη vpower, μου κινησε την περιεργεια να το δω στην πραξη.

Αν και λιγο ακριβοτερη, οταν την δοκιμασα, οντως βγαζει πιο πολλα χιλιομετρα, και το λεω εμπειρικα καθως δεν εχω υπολογιστη ταξιδιου, αλλα εχω χρονια το αμαξι μου και ξερω τι καιει...

Βεβαια, δεν καθισα να κανω υπολογισμους αν απο 'οικονομικης' αποψεως συμφερει, το τι δινεις παραπανω στην τιμη / αναλογικα με αυτα που σου δινει...

Αμυδρα παντως φαινεται οτι ισως ειναι καλη λυση...

Εσεις γνωριζετε κατι πανω σε αυτο το θεμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη βενζίνη τουλάχιστον τι να σου πούμε? Έγραψες πως την έχεις δοκιμάσει ήδη και σου βγάζει πιο πολλά χιλιόμετρα... Η γνώμη μου είναι πως δεν υπάρχει ούτε μια περίπτωση στο εκατομμύριο να συμβεί κάτι τέτοιο, αλλά θα την αγνοήσεις μια και έχεις προσωπική εμπειρία.

 

Απλά σύγκρινε το ποσοστό των αυξημένων χιλιομέτρων που σου έβγαλε, με το αυξημένο ποσοστό τιμής που την βρίσκεις. Αν είναι μεγαλύτερο το ποσοστό των χιλιομέτρων συμφέρει, αν είναι της τιμής δεν συμφέρει. Απλά πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, παιδια, κρατω τις αποψεις σας για τη βενζινη....θα εχω το νου μου να δω αν θα βγει ασφαλες συμπερασμα...

 

 

Για τις αλυσιδες σε αυτα που ρωτησα πιο πανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...