Προς το περιεχόμενο

Γενική συζήτηση με θέματα σχετικά με τα αυτοκίνητα


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 551
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο κλιματισμός μου δεν βγάζει αρκετό κρύο. Λογικά θα θέλει φρέον; Πάω σε εξειδικευμένο συνεργείο ή εκεί που κάνω και τα σέρβις; Για τι ποσό περίπου μιλάμε

αν θελει συμπληρωμα φρεον μονο,απο 20 εως 40 .αν χαλασε κανα ανεμηστηρι και ανεβαζει πιεσεις στο τμημα υψηλης,πρεπει να βρεθει η ζημια,για να μην παρεις παραμασχαλα το κομπρεσορι.δεν νομιζω πανω απο 40αρι,ο ελεγχος και η επισκευη,αν ειναι κανα ρελε ή κομενο καλωδιο ή φουσκα.αυτα χωρις αποδειξη.αν θελεις και τον νταβα,βαλε ενα 40% πανω(23% φπα και 29% φορος=52% ,αλλα λογικα θα κατεβασει και λιγο το κερδος ,οποτε το +40% ειναι λογικο).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κλιματισμός μου δεν βγάζει αρκετό κρύο. Λογικά θα θέλει φρέον; Πάω σε εξειδικευμένο συνεργείο ή εκεί που κάνω και τα σέρβις; Για τι ποσό περίπου μιλάμε;

 

Για το σύμπτωμα αυτό, συνήθως, φταίει η μειωμένη ποσότητα φρέον.

Σε συνεργείο που ασχολείται με κλιματισμό αυτοκινήτων να το πας, χρειάζεται ειδικός εξοπλισμός, συνήθως ηλεκτρολόγοι τα φτιάχνουν.

Ανάλογα, από 25-30€ το λιγότερο αν όντως απλά θέλει συμπλήρωμα φρέον.

Στο σηματάκι πισω στο πορτ μπαγκαζ, που λεει το μοντελο του αυτοκινητου μου, εχει ξεκολησει ενα γραμμα....

Χωρις φυσικα να λεω οτι ειναι τιποτε σπουδαιο ή καμια ....προτεραιοτητα, ρωτησα αφου πηγα για αλλες εργασιες στο επισημο service, ποσο κοστιζει....

30 ευρω μου λεει!!! (για ολη τη λεξη φυσικα)

Αφου εμεινα μ@@@@ας, του λεω αφησε το...

 

Υπαρχει κανενας φτηνος + σωστός τροπος να γινονταν ομορφα και κομψα αυτη η επιδιορθωση;

Πχ παραγγελια ebay (λεω τωρα....δεν το βρηκα ομως οπως το εψαξα) αλλα και παλι 'κολημα' πως;;;

 

Εμένα πάλι δεν μου φαίνεται τόσο τραγικό ποσό το 30άρι, σχετικά με άλλες περιπτώσεις πάντα, έχω ακούσει και πολύ μεγαλύτερα, 100+

 

Το "κόλλημα" είναι εύκολο, συνήθως αυτά τα πουλάνε έτοιμα για τοποθέτηση, αλλιώς χρησιμοποιείς αυτοκόλλητο διπλής όψεως. Και στα μεταχειρισμένα μπορείς να ψάξεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι δεν μου φαίνεται τόσο τραγικό ποσό το 30άρι, σχετικά με άλλες περιπτώσεις πάντα, έχω ακούσει και πολύ μεγαλύτερα, 100+

 

Το "κόλλημα" είναι εύκολο, συνήθως αυτά τα πουλάνε έτοιμα για τοποθέτηση, αλλιώς χρησιμοποιείς αυτοκόλλητο διπλής όψεως. Και στα μεταχειρισμένα μπορείς να ψάξεις.

 

Μπορεις να μου πεις, πως να το αναζητησω στα αγγλικα στο ebay?

Πχ με το sticker, δεν φερνει αυτο που θελω...

 

Βεβαια καλα θα ηταν να ειναι αναγλυφο.

 

Οπως ειπα, εχει φυγει μονο ενα γραμμα.

Μαλλον δυσκολο να βρεις γραμμα, και να ειναι μαλιστα της ιδιας γραμματοσειρας με τα υπολοιπα....

 

Οποτε ποια φτηνη λυση μενει;

Να ξηλωσω και τα υπολοιπα γραμματα, και να κολησω ενα καινουριο δικο μου αυτοκολητο, οσο γινεται καλυτερο, αγορασμενο απο ebay?

Αλλα δεν θα ειναι αναγλυφο....

Αλλα απο το να ειναι η μιση λεξη, μαλλον καλυτερο.

 

Πως να κανω αναζητηση ομως;

Ψαχνω με vectra logo, με vectra sticker κλπ, αλλα δεν το εντοπιζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ευχαριστω!

Ετσι οπως ειπες, βρηκα!

Και φυσικα, ας ειναι καλα το ebay, μιση τιμη απο οτι ελεγαν στην αντιπροσωπεια....

 

Αληθεια, δεν ηξερα οτι ειναι αυτοκολητο, νομιζα οτι ειναι καπως 'καρφωμενο' εσωτερικα....αντεχουν 'αυτοκολητα' τετοιου τυπου επι δεκαετιες;

 

Τι ειναι προτιμοτερο να γινει, ρωτω επειδη δεν ξερω: αφου παραγγειλω και ερθει το badge, να ξεκολησω και τα υπολοιπα γραμματα (vectr_) και να κολησω το καινουριο;

Πως τα ξεκολας;

Θελει κατι ιδιαιτερο η 'διαδικασία', ή απλα βγαζεις (πως?) το παλιο, και βαζεις το καινουριο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω!

Ετσι οπως ειπες, βρηκα!

Και φυσικα, ας ειναι καλα το ebay, μιση τιμη απο οτι ελεγαν στην αντιπροσωπεια....

 

Αληθεια, δεν ηξερα οτι ειναι αυτοκολητο, νομιζα οτι ειναι καπως 'καρφωμενο' εσωτερικα....αντεχουν 'αυτοκολητα' τετοιου τυπου επι δεκαετιες;

 

Τι ειναι προτιμοτερο να γινει, ρωτω επειδη δεν ξερω: αφου παραγγειλω και ερθει το badge, να ξεκολησω και τα υπολοιπα γραμματα (vectr_) και να κολησω το καινουριο;

Πως τα ξεκολας;

Θελει κατι ιδιαιτερο η 'διαδικασία', ή απλα βγαζεις (πως?) το παλιο, και βαζεις το καινουριο;

 

Όλα τα σηματάκια είναι κολλημένα με ταινία διπλής όψης

 

Μόνο ο Σαρακάκης έβαζε τα άθλια σήματα του με τρύπες και πριτσίνια μέχρι σχετικά πρόσφατα στα Honda και Mitsubishi. Το δεξια σηματάκι γράφει "Χόντα όλο προσόντα"

 

post-296988-0-53113400-1494106550_thumb.jpg

 

post-296988-0-95414700-1494106617_thumb.jpg

 

Πώς έβγαλα τα γράμματα απο το δικό μου αυτοκίνητο με μηδέν σημάδια:

 

Πρώτα το θέρμανα για λίγο με ένα πιστολάκι μαλιών. Όχι πιστόλι θερμού αέρα, αυτό βγάζει πολύ καυτό αέρα και μπορεί να κάνει ζημιά.

 

Στη συνέχεια πήρα ένα ίσιο μεγάλο κατσαβίδι και κάλυψα τη μύτη του με μονωτική ταινία για να μή γδάρει το χρώμα. Το έβαλα κάτω απο κάθε γράμμα και με λίγο μπρός πίσω ξεκόλλησε.

 

Τέλος με λίγο οινόπνευμα καθαρίζεις τα υπολείματα της κόλλας απο το αμάξωμα και είσαι έτοιμος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο ο Σαρακάκης έβαζε τα άθλια σήματα του με τρύπες και πριτσίνια μέχρι σχετικά πρόσφατα στα Honda και Mitsubishi.

 

Πριτσίνια ναι, μόνο ο Σαρακάκης έβαζε, αλλά τρύπες στη λαμαρίνα για να "καρφώνεται" το σήμα έχουν πολλά εργοστασιακά αυτοκίνητα:

 

82mm-74mm-Blue-White-Original-OEM-Type-f

thanks fubar.

Ελπιζω να ειναι ευκολη η αφαιρεση, και στην δικη μου περιπτωση. Θα το δοκιμασω οπως ειπες εσυ.

Και έτσι μπορείς:

 

attachment.php?attachmentid=265881&d=129

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks joshua.

Ελπιζω να μην υπαρχει δυσκολια στο ξεκολημα, αφου ξεκολησε ενα γραμμα, λογικα θα ειναι ευκολο να βγει πια, αλλα θελει την προσοχη του, να μην γινει κανενα γδαρσιμο λογω του κατσαβιδιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα θα βοηθάει και το ζέσταμα με πιστολάκι, και η χρήση οδοντικού νήματος που το βάζουμε ανάμεσα στα δόντια για να καθαρίζουμε τα δόντια, από τις τροφές που μένουν κολλημένες στα δόντια και μακροχρόνια προκαλούν πρόβλημα στα δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Εχω την εξης απορια: ειναι οντως ενιαιο αυτοκοληττο; ΄Η απλα ειναι ενα σετ ξεχωριστων γραμματων;

Παρατηρουσα σημερα οσο πιο προσεκτικα μπορουσα το .... εναπομειναν σημα στο αμαξι, και δεν μπορεσα ακριβως να καταλαβω αν τα γραμματα υποτιθεται οτι ηταν ολα μαζι στο ιδιο αυτοκολλητο, ή απλα τοποθετημενα/κολημενα ενα-ενα...

Αν ειναι ενα-ενα, που δεν θα το ηθελα, θα πρεπει να γινει καλη ευθυγραμμιση...

Ελπιζω να ειναι ενα ενιαιο στικερ, αλλα για πειτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σετ με ξεχωριστά γράμματα, τα οποία είναι ευθυγραμμισμένα πάνω σε ένα χαρτί/νάιλον, το οποίο βγαίνει αφού κολλήσεις τα γράμματα πάνω στη λαμαρίνα. Όλο μαζί μπαίνει πανεύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...