Προς το περιεχόμενο

Γενική συζήτηση με θέματα σχετικά με τα αυτοκίνητα


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για ταχύτητα με αλυσίδες,30 ,το πολυ 40,με οτι ταχύτητα θελεις.δεν έχω δοκιμασει κάτι άλλο πέραν των αλυσίδων,αλλά έχει πολλα εναλακτικα.καποτε κυκλοφορούσε ενα σαν χταπόδι με καρφακια,που έπιανε απο το πλάι την ρόδα,και βιδωνε πανω στα μπουλόνια της ρόδας.ηταν άφθαρτο,ευκολο και γρήγορο στην τοποθέτηση,αλλά ακριβό.παιζει και μια ελληνική πατέντα εύκολη και γρήγορη,κοντά στα 30 ευρώ,αλλά θέλει αραιά μπράτσα στην ζάντα.

η βενζίνη β πάουερ εγγυημένα,καθαρίζει τα παντα στο μοτέρ,και αξίζει τα λ7 της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 551
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

με τις αλυσιδες εαν πηγαινεις με 30 χιλιομετρα και κανεις αρκετα χιλιομετρα ετοιμασου να παρεις το μπροστινο συστημα στο χερι.οσο και ναναι ταλαιπωρουν πολυ το αυτοκινητο.

με 20 και πολυ ειναι.εξαρταται βεβαια και παχος του χιονιου που κινησε.

(δεν μιλαω να τις βαλεις και να τις βγαλεις μια φορα.εκει δεν θα παθει κατι το αυτοκινητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

ΒΕΝΖΙΝΗ

Γνωστος μου που γραφει εδω και χρονια πραγματικα πολλα χιλιομετρα στον δρομο με το IX του,

μου ειπε οτι η μονη πραγματικα διαφορετικη βενζινη που σου βγαζει παραπανω χιλιομετρα, ειναι η vpower της shell, η οποια μου ειπε οτι ειναι και εισαγομενη, ερχεται απο το εξωτερικο.

 

Συγγενης μου που δουλευε στα ΕΛΠΕ επι δεκαετιες, μου ειχε πει οτι 'ολοι απο τα διυληστηρια του Ασπροπυργου παιρνουν, απλα σε καποιες εκδοσεις βενζινης βαζουν βελτιωτικα, αλλα επι της ουσιας μιλαμε οτι ολοι πουλανε το ιδιο καυσιμο'.

 

Ομως ο γνωστος με τη vpower, μου κινησε την περιεργεια να το δω στην πραξη.

Αν και λιγο ακριβοτερη, οταν την δοκιμασα, οντως βγαζει πιο πολλα χιλιομετρα, και το λεω εμπειρικα καθως δεν εχω υπολογιστη ταξιδιου, αλλα εχω χρονια το αμαξι μου και ξερω τι καιει...

Βεβαια, δεν καθισα να κανω υπολογισμους αν απο 'οικονομικης' αποψεως συμφερει, το τι δινεις παραπανω στην τιμη / αναλογικα με αυτα που σου δινει...

Αμυδρα παντως φαινεται οτι ισως ειναι καλη λυση...

Εσεις γνωριζετε κατι πανω σε αυτο το θεμα;

 

 

Αν κάποια shell έρχεται από το εξωτερικό, είναι η vpower racing.

 

VPOWER

Σημερα μιλουσα με ενα παιδι στην shell.

Του λεω 'γνωστος μου μου ειπε οτι ολες οι εταιριες στην Ελλαδα παιρνουν απο Ασπροπυργο', και μου απαντησε "Ετσι ειναι, αλλα ο καθενας/καθε εταιρια εχει το δικο της 'καζανι', δηλαδη την φτιαχνει-βελτιωνει μονη της. Πχ αυτος που στην πουλα πολυ φτηνοτερα, ισως παιρνει β'διαλογης βενζινη, ή και υποπροϊοντα'.

Στην ερωτηση μου οτι εχω ακουσει οτι καποια v-power ερχεται απο εξωτερικο,

προς τιμην του (δεν ειναι ολοι παντα ειλικρινεις...) μου απαντησε οτι πλεον καμια βενζινη δεν ερχεται απο εξωτερικο....

Επισης μου ειπε οτι αυτος προσωπικα, ειδε στην πραξη τρομερη διαφορα σε μηχανη με την vpower, σε σχεση με το αυτοκινητο του...

 

Εγω βλεπω οτι με vpower βγαζω περισσοτερα χιλιομετρα, και το βλεπω εμπειρικα στο κοντερ, καθως δεν εχω υπολογιστη ταξιδιου.

Δεν νομιζω δε, να εχω ψευδαισθηση οτι το αμαξι εχει και ελαφρως καλυτερη ροπη.

Δεν εχω καθισει παντως να υπολογισω επακριβως απο πλευρας κοστους αν συμφερει.

Αν και καθε Τριτη, την εχει σχεδον ιδια τιμη με την απλη βενζινη(1 λεπτο ακριβοτερα νομιζω), οποτε εκει συμφερει.

Παντως, εγω καταληγω οτι μαλλον μιλαμε για ποιοτικοτερο καυσιμο εν σχεση με την απλη βενζινη.

 

Οποιος εχει να προσθεσει κατι πανω σε αυτα, ας πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

VPOWER

Σημερα μιλουσα με ενα παιδι στην shell.

Του λεω 'γνωστος μου μου ειπε οτι ολες οι εταιριες στην Ελλαδα παιρνουν απο Ασπροπυργο', και μου απαντησε "Ετσι ειναι, αλλα ο καθενας/καθε εταιρια εχει το δικο της 'καζανι', δηλαδη την φτιαχνει-βελτιωνει μονη της. Πχ αυτος που στην πουλα πολυ φτηνοτερα, ισως παιρνει β'διαλογης βενζινη, ή και υποπροϊοντα'.

Στην ερωτηση μου οτι εχω ακουσει οτι καποια v-power ερχεται απο εξωτερικο,

προς τιμην του (δεν ειναι ολοι παντα ειλικρινεις...) μου απαντησε οτι πλεον καμια βενζινη δεν ερχεται απο εξωτερικο....

Επισης μου ειπε οτι αυτος προσωπικα, ειδε στην πραξη τρομερη διαφορα σε μηχανη με την vpower, σε σχεση με το αυτοκινητο του...

 

Εγω βλεπω οτι με vpower βγαζω περισσοτερα χιλιομετρα, και το βλεπω εμπειρικα στο κοντερ, καθως δεν εχω υπολογιστη ταξιδιου.

Δεν νομιζω δε, να εχω ψευδαισθηση οτι το αμαξι εχει και ελαφρως καλυτερη ροπη.

Δεν εχω καθισει παντως να υπολογισω επακριβως απο πλευρας κοστους αν συμφερει.

Αν και καθε Τριτη, την εχει σχεδον ιδια τιμη με την απλη βενζινη(1 λεπτο ακριβοτερα νομιζω), οποτε εκει συμφερει.

Παντως, εγω καταληγω οτι μαλλον μιλαμε για ποιοτικοτερο καυσιμο εν σχεση με την απλη βενζινη.

 

Οποιος εχει να προσθεσει κατι πανω σε αυτα, ας πει.

Έχω βάλει πολλές φορές.

ΔΕΝ είδα κάποια διαφορά ποτέ.

Και δε μιλάω "εμπειρικά από το κοντέρ", αλλά κρατάω log σε κάθε ανεφοδιασμό (ο οποίος είναι πάντα γέμισμα σε φουλ).

Ούτε τραβάει περισσότερο το αυτοκίνητο. Ούτε περισσότερη ροπή βγάζει (έχω OBD που μετράει με νουμεράκια πίεση turbo, προπορεία ανάφλεξης και ροπή).

 

Ίιιιιισως απλά λειτουργεί λίιιιγο πιο ομαλά το μοτέρ λόγω των καθαριστικών. Και αυτό αν βάλεις 2-3 φορές συνεχόμενα, όχι με την πρώτη που έχεις και "κανονική" βενζίνη μέσα.

 

Τέλος πάντων, επειδή ήταν για χρόνια οι φθηνότεροι της περιοχής μου, προσπαθούσα να βάζω Τρίτες, έτσι για να λέω ότι βάζω καλύτερο καύσιμο.

Όμως άλλαξαν νοοτροπία, οπότε κι εγώ άλλαξα βενζινάδικο. Με ένα που και πιο φτηνό είναι, και πιο κοντά στο σπίτι μου είναι, και POS στην αντλία δίπλα έχει και δεν τρέχεις μέσα να περιμένεις ουρές και να κυνηγάς τον βενζινά να του δώσεις "το χαρτάκι".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Wikipedia πάντως λέει για την Shell V-Power ότι είναι 97-RON στη χώρα μας. Συνεπώς σε ορισμένα μοτέρ θα πρέπει να αποδίδει καλύτερα από την απλή (95-RON).

 

Interesting fact: στα 8 χρόνια που οδηγώ, δεν έχω βάλει ούτε μία φορά από Shell, και σε κανένα αυτοκίνητο Χωρίς κάποιο λόγο, απλά δεν έτυχε. Από οτιδήποτε άλλο έχω βάλει. :P Ίσως να δοκιμάσω κάποια στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Μπορεί κανείς να μου εξηγήσει πως δουλεύει το antilag? 

 

Καις μια ποσότητα καυσίμου στην εξάτμιση για να έχεις καυσαέρια να γυρνάνε το turbo όταν έχεις αφήσει το γκάζι, για να έχεις πίεση στην εισαγωγή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mέσα στις γιορτές κατάφερα 6.6λτ/100 αλλά ήμουν κινητό εμπόδιο.

Μέχρι και στην παραλιακή πήγαινα με 40χαω, μόνο ένας παππούς πήγαινε πιο αργά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mέσα στις γιορτές κατάφερα 6.6λτ/100 αλλά ήμουν κινητό εμπόδιο.

Μέχρι και στην παραλιακή πήγαινα με 40χαω, μόνο ένας παππούς πήγαινε πιο αργά.

Εντάξει όχι κι έτσι! :P

 

Εγνατία ήμουν εγώ και πήγαινα γύρω στα 110-120.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Ο κλιματισμός μου δεν βγάζει αρκετό κρύο. Λογικά θα θέλει φρέον; Πάω σε εξειδικευμένο συνεργείο ή εκεί που κάνω και τα σέρβις; Για τι ποσό περίπου μιλάμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σηματάκι πισω στο πορτ μπαγκαζ, που λεει το μοντελο του αυτοκινητου μου, εχει ξεκολησει ενα γραμμα....

Χωρις φυσικα να λεω οτι ειναι τιποτε σπουδαιο ή καμια ....προτεραιοτητα, ρωτησα αφου πηγα για αλλες εργασιες στο επισημο service, ποσο κοστιζει....

30 ευρω μου λεει!!! (για ολη τη λεξη φυσικα)

Αφου εμεινα μ@@@@ας, του λεω αφησε το...

 

Υπαρχει κανενας φτηνος + σωστός τροπος να γινονταν ομορφα και κομψα αυτη η επιδιορθωση;

Πχ παραγγελια ebay (λεω τωρα....δεν το βρηκα ομως οπως το εψαξα) αλλα και παλι 'κολημα' πως;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...