Προς το περιεχόμενο

Γενική συζήτηση με θέματα σχετικά με τα αυτοκίνητα


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ιαπωνικο ειναι με αυξημενη καταναλωση 500-700ml/100χλ

Η αντιπροσωπεια που ειδε την καρτα καυσαεριων μου ειπε οτι ειναι λιγο ανεβασμενα γιατι προφανως δεν προλαβε να ζεσταθει ο λ.

Πιστευω αν ηταν ο λ θα μου εκανε καποιες ιστοριες το γκαζι..

παντως σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να εχει τοσο ο καθαρισμος ακομα και με τις καλες εποχες!

μάρκα και μοντέλο αν επιτρέπεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 551
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχω αγορασει ενα σετακι απο μικρα μπουκαλακια, με χρωμα στην αποχρωση του χρωματος του αυτοκινητου, με συνοδευτικο βερνικι.

Ειναι αυτα για την επιδιορθωση μικρογρατσουνιων.

 

Μπορω να το αφησω μονιμα σε μια θηκη μες το πορτ μπαγκαζ;

Ή μηπως θα αλλοιωθει απο τις υψηλες θερμοκρασιες του καλοκαιριου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα είχαμε πράγματα για "άμα χρειαστεί" στο πορτμπαγκάζ μετά δεν θα έκλεινε. Προσωπικά δεν μου έχει τύχει ποτέ κάτι τέτοιο. Καλύτερα γέμισε το αμάξι με είδη πρώτης ανάγκης (από χανζαπλάστ μέχρι και ράμματα, +σωσίβια +μπουζί) παρά με καλούδια περιποίησης του αυτοκινήτου. 

 

Και στην τελική καλύτερα να πέσει πήγα και να τρίβω και βερνικώνω παρά να με πάνε μέσα που κουβαλάω βενζίνη σε μπουκάλια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To σετακι αυτο κρατα το καλυτερα στο σπιτι μεσα, για να το διατηρησης σε καλη κατασταση περισσοτερο καιρο απο οτι αν το ειχες στο αυτοκινητο. Ενα σετακι που ειχα στο αυτοκινητο μετα απο κανα 2-3 χρονια ειχε πυχτωσει παρα πολυ ειχε γινει σαν μελασα και εριχνα λιγο διαλυτικο για να αραιωσει . Το νεο σετακι το εχω 1,5 χρονο και ειναι ακομη λεπτορευστο σαν καινουργιο.

 

@evoracing αυτα τα κιτ ειναι 2μπουκαλακια των 10-15ml, σιγα μην σε βαλουν και ισοβια για ναρκωτικα ή να θεωρησουν οτι τα προοριζεις για τρομοκρατικη επιθεση, και ελεγχο να κανουν ουτε καν θα τα προσεξουν και βεβαια δεν ειναι παρανομο οπως το θέτεις. Επισης λογω ποσοτητας δεν υπαρχει και κανενας κινδυνος αναφλεξης ή οτιδηποτε αλλο επικινδυνο. Για τα ραμματα που λες να εχει, εγχειρηση θα κανει?  και για τα σωσιβια, σε εξωλεμβιο θα το μεταστρεψει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To σετακι αυτο κρατα το καλυτερα στο σπιτι μεσα, για να το διατηρησης σε καλη κατασταση περισσοτερο καιρο απο οτι αν το ειχες στο αυτοκινητο. Ενα σετακι που ειχα στο αυτοκινητο μετα απο κανα 2-3 χρονια ειχε πυχτωσει παρα πολυ ειχε γινει σαν μελασα και εριχνα λιγο διαλυτικο για να αραιωσει . Το νεο σετακι το εχω 1,5 χρονο και ειναι ακομη λεπτορευστο σαν καινουργιο.

 

@evoracing αυτα τα κιτ ειναι 2μπουκαλακια των 10-15ml, σιγα μην σε βαλουν και ισοβια για ναρκωτικα ή να θεωρησουν οτι τα προοριζεις για τρομοκρατικη επιθεση, και ελεγχο να κανουν ουτε καν θα τα προσεξουν και βεβαια δεν ειναι παρανομο οπως το θέτεις. Επισης λογω ποσοτητας δεν υπαρχει και κανενας κινδυνος αναφλεξης ή οτιδηποτε αλλο επικινδυνο. Για τα ραμματα που λες να εχει, εγχειρηση θα κανει?  και για τα σωσιβια, σε εξωλεμβιο θα το μεταστρεψει??

 

Ετσι τελικα αποφασισα κι εγω, θα το αφησω το σετακι με το χρωμα/βερνικι στο σπιτι.

Γιατι η γρατσουνια....μπορει να περιμενει.

 

Η πισσα ομως οχι!

Μπορω να βαλω ενα μπουκαλακι με 60ml βενζινη, μονιμα στο αμαξι ολο το χρονο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καύσιμα απαγορεύεται να κουβαλας βέβαια για μια τέτοια μικρό ποσότητα ίσως να μην υπάρχει θέμα δεν ξέρω να πω. Αλλά τι σε χαλάει να το έχεις και στο σπίτι . έχε το με τα απορρυπαντικά στο μπανιο.θα πρότεινα σε γυάλινο μπουκάλι πχ απο ενα άρωμα για την αποφυγη διαροης, τα πλαστικα μπουκάλακια είναι συνήθως λεπτα οποτε κίνδυνος διάβρωσης και διαρροής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν ειδικα καθαριστικα στο εμποριο τα οποια κανουν αυτη την δουλεια.

ψαξε για μαρκες στο google σαν tar remover.

την βενζινη καλυτερα να την εχεις στο σπιτι στο ντουλαπακι κατω απο τον νεροχυτη....

 

Απο τη συζητηση παντα κατι καλο βγαινει!

 

Επειδη λοιπον με πεισατε να μην βαλω μπουκαλακι σπιτικης βενζινης στο αμαξι,

αλλα θελω να εχω ενα σκευασμα αν πεσω ξανα σε τιποτε φρεσκοασφαλτοστρωμενους δρομους, μπορειτε να μου προτεινετε για αφαιρεση πισσας σε αμαξι, τι θα ηταν καλυτερο να αγορασω για να εχω προχειρο παντα μες το αυτοκινητο για την κακιά στιγμη;

Βλεπω υπαρχουν σφουγγαρια, ξυστρες, υγρα, κρεμες κλπ

Ριξτε μια ματια εδω και πειτε μου σας παρακαλω

http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&LH_BIN=1&_nkw=tar+remover&_sop=15

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη συζητηση παντα κατι καλο βγαινει!

 

Επειδη λοιπον με πεισατε να μην βαλω μπουκαλακι σπιτικης βενζινης στο αμαξι,

αλλα θελω να εχω ενα σκευασμα αν πεσω ξανα σε τιποτε φρεσκοασφαλτοστρωμενους δρομους, μπορειτε να μου προτεινετε για αφαιρεση πισσας σε αμαξι, τι θα ηταν καλυτερο να αγορασω για να εχω προχειρο παντα μες το αυτοκινητο για την κακιά στιγμη;

Βλεπω υπαρχουν σφουγγαρια, ξυστρες, υγρα, κρεμες κλπ

Ριξτε μια ματια εδω και πειτε μου σας παρακαλω

http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&LH_BIN=1&_nkw=tar+remover&_sop=15

Η σπιτική Βενζίνη φίλε τι είναι;;;

Το αναφέρεις συχνά. Την φτιάχνεις εσύ; τί φάση;;

Τώρα για πίσσα. δεν μου χει τύχει (ω τί τύχη!), αλλά πιστεύω πως μια ξύστρα θα ναι αποτελεσματική.

Ακόμα και μια σκληρή βούρτσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον θα το εχει κολλησει απο κανεναν παλιο-γερο που παλια στα σπιτια ειχαν και λιγη βενζινη ή πετρελαιο και το χρησιμοποιουσαν για καθαρισμο συσκολων λεκεδων και φυσικα η βενζινη ειναι μία δεν υπαρχει οικιακη-βιομηχανικη ή οτι αλλο. Η ξυστρα λιγο επικινδυνη για τις μεταλικες επιφανειες του αυτοκινητου, καθως δεν υπαρχουν τελειως επιπεδες επιφάνειες, θελει μεγαλη προσοχη  γιατι αν  μην σου ξεφυγει λιγο θα αποκτισεις επισης και μια ωραια και βαθια χαρακια, εκτος και αν εννοειται καποια με μη μεταλλικη ακρη αλλα απο καποιο σκληρο πλαστικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον θα το εχει κολλησει απο κανεναν παλιο-γερο που παλια στα σπιτια ειχαν και λιγη βενζινη ή πετρελαιο και το χρησιμοποιουσαν για καθαρισμο συσκολων λεκεδων και φυσικα η βενζινη ειναι μία δεν υπαρχει οικιακη-βιομηχανικη ή οτι αλλο. Η ξυστρα λιγο επικινδυνη για τις μεταλικες επιφανειες του αυτοκινητου, καθως δεν υπαρχουν τελειως επιπεδες επιφάνειες, θελει μεγαλη προσοχη  γιατι αν  μην σου ξεφυγει λιγο θα αποκτισεις επισης και μια ωραια και βαθια χαρακια, εκτος και αν εννοειται καποια με μη μεταλλικη ακρη αλλα απο καποιο σκληρο πλαστικό.

 

 

 

Η σπιτική Βενζίνη φίλε τι είναι;;;

Το αναφέρεις συχνά. Την φτιάχνεις εσύ; τί φάση;;

Τώρα για πίσσα. δεν μου χει τύχει (ω τί τύχη!), αλλά πιστεύω πως μια ξύστρα θα ναι αποτελεσματική.

Ακόμα και μια σκληρή βούρτσα.

 

 

 

Γυναικες εδω δεν συχναζουν , στα αυτοκινητα, αλλιως θα το ειχαν εξηγησει, υπαρχει στα περισσοτερα νοικοκυρια, για δυσκολους λεκεδες.

Εγω αν και αντρας, τυχαινει να το ξερω, το εμαθα για τα καλα οταν κολησα πισσες πανω στα βουνα, και τα ειδα ολα.

 

Οριστε λοιπον τι ονομαζω σπιτικη/οικιακη βενζινη, πειτε το οπως θελετε, δεν ειναι για να φουλαρετε το αμαξι σας, αλλα για καθαρισμο δυσκολων λεκεδων στο σπιτι

 

http://www.cleanshop.gr/benzinh-kauarh-450ml-017605125

 

-----

 

Και αφου τη λυσαμε την απορια, παμε παρακατω.

 

Θα μου προτεινει κανεις, τι απο ολα οσα βλεπω στο ebay(λινκ εδωσα πιο πανω), να παρω για να το εχω μονιμα μες το αμαξι, για αν ξαναπεσω σε πισσες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γυναικες εδω δεν συχναζουν , στα αυτοκινητα, αλλιως θα το ειχαν εξηγησει, υπαρχει στα περισσοτερα νοικοκυρια, για δυσκολους λεκεδες.

Εγω αν και αντρας, τυχαινει να το ξερω, το εμαθα για τα καλα οταν κολησα πισσες πανω στα βουνα, και τα ειδα ολα.

 

Οριστε λοιπον τι ονομαζω σπιτικη/οικιακη βενζινη, πειτε το οπως θελετε, δεν ειναι για να φουλαρετε το αμαξι σας, αλλα για καθαρισμο δυσκολων λεκεδων στο σπιτι

 

http://www.cleanshop.gr/benzinh-kauarh-450ml-017605125

 

-----

 

Και αφου τη λυσαμε την απορια, παμε παρακατω.

 

Θα μου προτεινει κανεις, τι απο ολα οσα βλεπω στο ebay(λινκ εδωσα πιο πανω), να παρω για να το εχω μονιμα μες το αμαξι, για αν ξαναπεσω σε πισσες;

χαχαχα τι σπιτική βρε σατανά;;;

τι σπιτική; και το καθαρό οινόπνευμα σπιτικό το λες;;;

και Ξαναλέω, καλύτερα να έχεις μια σκληρή βούρτσα, να μου τρίβεις την που.... εεεε σόρρυ, τα λάστιχα σε περίπτωση που κολλήσει πίσσα ή χαλίκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε δεν ειναι οινοπνευμα, 'βενζινη' λεει το μπουκαλι....

 

Προτιμω οχι βουρτσα, αν ειναι να φυγει και το χρωμα μαζι με την πισσα, να λειπει το βυσσινο...

Καλυτερα καποια πιο ηπια λυση.

Πειτε καμια προταση απο ebay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε δεν ειναι οινοπνευμα, 'βενζινη' λεει το μπουκαλι....

 

Προτιμω οχι βουρτσα, αν ειναι να φυγει και το χρωμα μαζι με την πισσα, να λειπει το βυσσινο...

Καλυτερα καποια πιο ηπια λυση.

Πειτε καμια προταση απο ebay.

Να φύγει πίσσα από που; από τα λάστιχα, ζάντες ή από το αμάξωμα;;

Ε δεν ειναι οινοπνευμα, 'βενζινη' λεει το μπουκαλι....

 

Προτιμω οχι βουρτσα, αν ειναι να φυγει και το χρωμα μαζι με την πισσα, να λειπει το βυσσινο...

Καλυτερα καποια πιο ηπια λυση.

Πειτε καμια προταση απο ebay.

αααα οκ τώρα (ξανά-)διάβασα το αρχικό σου ποστ.. αμάξωμα λοιπόν.

Ε δεν ειναι οινοπνευμα, 'βενζινη' λεει το μπουκαλι....

 

Προτιμω οχι βουρτσα, αν ειναι να φυγει και το χρωμα μαζι με την πισσα, να λειπει το βυσσινο...

Καλυτερα καποια πιο ηπια λυση.

Πειτε καμια προταση απο ebay.

Λοιπόν θα σου πρότεινα, άμα ξανά τύχει, ξεπλένεις το αμάξι με νερό, αν γίνεται ζεστό, το μουλιάζεις με σαπουνάδα, και το περνάς με πανάκι, μικρο ινών καλύτερα ή δερμάτινο,με κυκλικές κινήσεις.

Καλό είναι να κερώνεις το καθαρό αμάξι, δηλαδή μετά από κάθε πλύση, ώστε να είναι δυσκολότερο να λερωθεί και να ξεπλένεται μετά πιο εύκολα!

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθαρή βενζίνη την ξέρω εγώ (όπως γράφει και το μπουκάλι δηλαδή). Τέλος πάντων, λεπτομέρειες :)

"'όλα  κι όλα", αμφισβητήσεις δεν χωράνεεεεεεε!!!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...