Προς το περιεχόμενο

Το εντυπωσιακό Nubia Z11 έρχεται επιτέλους στην Ευρώπη. Πρώτη επαφή [Video]


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δε ζητάω τίποτα αγορίνα μου, ίσα ίσα αναγνώρισα το λάθος μου. Βέβαια τα 2 άλλα κινητά δεν ήτανε samsung/apple αλλά πάλι "κινεζιές".

 

Το πρόβλημα/κόμπλεξ σου εσένα τώρα πιο είναι;

Γιατί βγάζεις πράγματα από τη φαντασία σου;

 

Πουθενά δεν έγραψα για θύματα, μόνο για κολλημένους με τα λόγκο.

Έκραξα τα fanboys και το ψευτο premium των πολυεθνικών, αλλά πουθενά δεν είπα οτι είναι θύμα όποιος τα αγοράζει.

 

 

τουλάχιστον με 2-3 άλλους είπαμε την εμπειρία μας, ανταλλάξαμε απόψεις, εσύ απλά μπαίνεις και το παίζεις παντογνώστης ταρίφας. Εσύ απλά καρκινιάζεις και παρουσιάζεις αυτά που λέμε όπως σου καπνίσει.

 

Το μόνο που έθιξα για τις πολυεθνικές είναι οτι και αυτές έχουνε μαζικά κατασκευαστικά προβλήματα κάθε 3 και λίγο, οπότε δεν βλέπω που είναι το premium.

 

Τους κολλημένους με τις μάρκες φυσικά και τους έκραξα, το να μπαίνω να διαβάσω για ένα κινητό που με ενδιαφέρει και να βλέπω αυτισμούς του στυλ: "Κινεζιά για 500 ευρώ δεν αξίζει" κτλ είναι απλά άγνοια.

 

Ξανά: δεν έχεις γράψει τίποτα χρήσιμο, μόνο υπεράνω ξερόλας το παίζεις, δεν γουστάρεις αυτά που γράφω (για την ακρίβεια τα παίρνεις προσωπικά και νομίζεις οτι "θυματοποιείσαι", μπορείς να ζητήσεις βοήθεια για αυτό το πρόβλημα σε καλύτερα μέρη απο το insomnia) και απλά μοιράζεις -ξανά- καρκίνο, πίσω στη στάνη λοιπόν.

 

Υ.Γ. ξαναδιάβασε τα πρώτα ποστ με συνφορουμίτες της δικής σου πάστας που τα επιχειρήματα τους ήτανε το όνομα, η εθνικότητα της εταιρείας και η μόστρα. Καμία γνώση δεν βγήκα να μοιράσω και πολύ ευχαρίστως άκουσα τα 2 μοναδικά μέλη που έγραψαν κάτι χρήσιμο. Φυσικά και πλέμπα στην οποία ανήκεις δεν συμμετείχε σε κανένα από αυτά.

Νταξει.

Θα είμαι χρήσιμος οπως εσύ:

Φοβερό κινητό με τρομερό vfm .Θα ηταν το καλύτερο αν δεν υπήρχαν άλλα 2 μέχρι στιγμής κινέζικα μοντέλα.

Δε μπορώ να καταλάβω αυτούς που τα σκανε για μαρκες, ετσι κι αλλιώς όλα στην Κινα φτιάχνονται, για το πουλ μουρ μαλλον.

Απο υποστήριξη δε ξέρω γιατί δεν υπάρχει ιστορικό αλλά κλαην, χειρότερη απ της Apple δε μπορεί να ειναι.

 

Υπαναχωρω,αναγνωρίζω το λάθος μου.

Δεν ειναι για πουλ μουρ τελικά.

 

Ευχαριστώ τους 2 συνφορουμιτες που το εξηγησαν και μαζί με εμενα αναβαθμισαν το θέμα και πρόσφεραν χρήσιμες πληροφορίες για τους υπόλοιπους. Καταθεσαμε τις εμπειρίες μας και όλοι εγιναν σοφοτεροι!

 

Μετα τιμης,

Μη μελος πλεμπας,παστας κτλ

Χρησιμο μελος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 128
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πανέμορφο, bezelless, gorilla glass 3, 4gb ram, qualcomm 820 cpu και ενα σωρό χαρακτηριστικά (που μάλλον κάποιοι δυσκολεύτηκαν να τα διαβάσουν στο αρχικό άρθρο και έμειναν στην τιμή και το brand) δλδ δεν δικαιολογούν τα 500ευρώ;

Στα ίδια κινέζικα εργοστάσια που χρησιμοποιούν και οι apple, samsung, lg, sony κ.ο.κ. κατασκευάζονται και αυτά.

Δλδ επειδή δεν είναι "μάρκα"/brand δεν έχει το δικαίωμα μια ανερχόμενη (θυγατρική δε) εταιρεία να το κοστολογήσει τόσο και να είναι και απόλυτα φυσιολογικό;

μάλλον κάποιο λάθος έχει γίνει με την αρχοντοχωριάτικη νοοτροπία μας στην ελλαδίτσα.

 

υ.γ. Με 600ευρώ τα 6gb (δεν είναι το 1ο, αλλά είναι και τα λοιπά χαρακτηριστικά) απλά αξίζει και το τελευταίο ευρώ (όχι πως το 1ο είναι υπερτιμημένο).

 

Μην μπερδεύεστε: άλλο να μην τα αντέχει η τζέπη κάποιων, άλλο να είναι κολλημένο το μυαλό άλλων πως μόνο σε samsung, apple, sony επιτρέπεται να βγάλουν ναυαρχίδες και άλλο πράγμα η πραγματικότητα :)

 

 

 

 

Ναι και EIS, το γράφει και στο άρθρο.

Προτιμησα το g5 στα 380€ με sd820 4gb ram 2560p οθονη 16+8mp camera(dual camera) 8mp front camera. Επιμενεις ακομα για το vfm;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμησα το g5 στα 380€ με sd820 4gb ram 2560p οθονη 16+8mp camera(dual camera) 8mp front camera. Επιμενεις ακομα για το vfm;;;

 

για το μοντέλο με τα 6gb ήτανε το σχόλιο. Επίσης βλέπω οτι τη μεγαλύτερη οθόνη με το bezeless (αν και με μικρότερη ανάλυση το Nubia), ή τη κάμερα με το μεγαλύτερο διάφραγμα και το EIS (που δεν έχει το LG) δεν τα λογαριάζεις καν. Γούστα.

Νταξει.

Θα είμαι χρήσιμος οπως εσύ:

Φοβερό κινητό με τρομερό vfm .Θα ηταν το καλύτερο αν δεν υπήρχαν άλλα 2 μέχρι στιγμής κινέζικα μοντέλα.

Δε μπορώ να καταλάβω αυτούς που τα σκανε για μαρκες, ετσι κι αλλιώς όλα στην Κινα φτιάχνονται, για το πουλ μουρ μαλλον.

Απο υποστήριξη δε ξέρω γιατί δεν υπάρχει ιστορικό αλλά κλαην, χειρότερη απ της Apple δε μπορεί να ειναι.

 

Υπαναχωρω,αναγνωρίζω το λάθος μου.

Δεν ειναι για πουλ μουρ τελικά.

 

Ευχαριστώ τους 2 συνφορουμιτες που το εξηγησαν και μαζί με εμενα αναβαθμισαν το θέμα και πρόσφεραν χρήσιμες πληροφορίες για τους υπόλοιπους. Καταθεσαμε τις εμπειρίες μας και όλοι εγιναν σοφοτεροι!

 

Μετα τιμης,

Μη μελος πλεμπας,παστας κτλ

Χρησιμο μελος

 

Άνθρωπε μου αφού δεν σε αφορά όπως λες γιατί ασχολείσαι ακόμα; ΔΕΝ τα γράφουμε για εσένα προσωπικά, μεταξύ μας συζήτηση ήταν. ΚΑΝΕΙΣ δεν θέλει να σε κάνει σοφότερο, καλά έκανες και πήρες το κινητό που πήρες, μπορείς να χαλαρώσεις τώρα ;)

Στατιστικά 3-5% οποιαδήποτε συσκευή βγάζει πρόβλημα. Για αυτό υπάρχει και η εγγύηση.

Συγκεκριμένα τώρα για αυτά που αναφέρεις...

1)Bendgate

Clickbate hoax. Όλα τα κινητά λυγίζουν με την ανάλογη πίεση. Αποδεδειγμένα με πειράματα on camera. Search youtube.

2)Display defects

*LG:Edge Bleeding

*SAMMY: Purple Ghosting + Screen Burning

*OnePlus: Yellow Tint

κτλ κτλ

3)Touch Disease

Αυτό τι είναι πάλι; Ρε που τα βρίσκετε και τα λέτε! Όσο και αν έψαξα στο internet όλα τα site γράφουν αφηρημένα πράγματα με μεγάλες δόσεις προοδευτικής υποκειμενικής άποψης (κοινώς το μυρμήγκι έχει γίνει ελέφαντας). Πως ρε παιδί μου έσκασε αυτό πάλι, μερικές μέρες πριν γίνει το unveil του 7...Κάτι συμπτώσεις όμως...Τς τς τς

http://appleinsider.com/articles/16/08/26/sources-iphone-6-series-touch-disease-now-accounting-for-about-11-of-apple-store-repairs

 

Κοίτα για να μην το ξέρεις εσύ πάει να πει ότι δεν ισχύει. Λογικό. not.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το μοντέλο με τα 6gb ήτανε το σχόλιο. Επίσης βλέπω οτι τη μεγαλύτερη οθόνη με το bezeless (αν και με μικρότερη ανάλυση το Nubia), ή τη κάμερα με το μεγαλύτερο διάφραγμα και το EIS (που δεν έχει το LG) δεν τα λογαριάζεις καν. Γούστα.

5.3 με 5.5 ....λολ. Επισης δεν λεγεται eis ,αλλα ois και εχει και το g5. Μπορω να σου ανεβασω screenshot να το δεις ή απλα πας εδω http://m.gsmarena.com/lg_g5-7815.php . Το g5 εχει 1.8 διαφραγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5.3 με 5.5 ....λολ. Επισης δεν λεγεται eis ,αλλα ois και εχει και το g5. Μπορω να σου ανεβασω screenshot να το δεις ή απλα πας εδω http://m.gsmarena.com/lg_g5-7815.php . Το g5 εχει 1.8 διαφραγμα.

Ωχ θέε μου...

 

0.2" είναι όντως μικρή διαφορά που σε bezeless σώμα φαίνεται πολύ καλύτερα βέβαια.

 

το nubia έχει 1/2.8" διάφραγμα.

Κάνεις λάθος λέγεται "eis", και είναι διαφορετικό από το "ois" που έχει όντως το g5.

Απλά το nubia έχει και τα 2. Περισσότερες πληροφορίες εδώ:

 

https://www.quora.com/What-is-the-difference-between-OIS-and-EIS-in-smartphone-camera-and-which-is-preferable

 

Για να μη σε πιάσουνε και εσένα ψυχολογικά σαν τον άλλον από πάνω: Καλά έκανες και το πήρες είναι vfm για εσένα. Απλά το nubia αρέσει περισσότερο σε άλλους ανθρώπους και είναι καλύτερο σε κάποιες απόψεις. Θα μου πεις γιατί κράζω από την αρχή; Για τα σχόλια περί ονόματος, λόγκο και "κινεζιάς", απλά έχει πλάκα.

 

Και όπως και εσύ νόμιζες πως το eis είναι σαρδάμ του ois ενώ είναι εντελώς διαφορετικές υλοποιήσεις, έτσι ήτανε και τα επιχειρήματα για onep3 από ανθρώπους που απλά δεν τους ένοιαζε η εγγύηση. Ευτυχώς βρέθηκαν 2-3 που πραγματικά πόσταραν κάτι χρήσιμο για εναλλακτικές στο συγκεκριμένο nubia.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άλλο το OIS άλλο το EIS

5.3 με 5.5 ....λολ. Επισης δεν λεγεται eis ,αλλα ois και εχει και το g5. Μπορω να σου ανεβασω screenshot να το δεις ή απλα πας εδω http://m.gsmarena.com/lg_g5-7815.php . Το g5 εχει 1.8 διαφραγμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ θέε μου...

 

0.2" είναι όντως μικρή διαφορά που σε bezeless σώμα φαίνεται πολύ καλύτερα βέβαια.

 

το nubia έχει 1/2.8" διάφραγμα.

Κάνεις λάθος λέγεται "eis", και είναι διαφορετικό από το "ois" που έχει όντως το g5.

Απλά το nubia έχει και τα 2.

 

https://www.quora.com/What-is-the-difference-between-OIS-and-EIS-in-smartphone-camera-and-which-is-preferable

 

 

Αυτο ειναι ο αισθητηρας. Διαφραγμα εχει f/2.0

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν πιστεύω ότι θα έχει καλύτερη κάμερα από το g5 (ούτε καν στα ιδια επίπεδα) αλλά από την άλλη όταν αγοράζεις πλέον lg είναι σαν να αγοράζεις λαχείο, θα σου κάτσει δεν θα σου κάτσει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ θέε μου...

0.2" είναι όντως μικρή διαφορά που σε bezeless σώμα φαίνεται πολύ καλύτερα βέβαια.

 

το nubia έχει 1/2.8" διάφραγμα.Κάνεις λάθος λέγεται "eis", και είναι διαφορετικό από το "ois" που έχει όντως το g5.Απλά το nubia έχει και τα 2. Περισσότερες πληροφορίες εδώ:https://www.quora.com/What-is-the-difference-between-OIS-and-EIS-in-smartphone-camera-and-which-is-preferable

 

Για να μη σε πιάσουνε και εσένα ψυχολογικά σαν τον άλλον από πάνω: Καλά έκανες και το πήρες είναι vfm για εσένα. Απλά το nubia αρέσει περισσότερο σε άλλους ανθρώπους και είναι καλύτερο σε κάποιες απόψεις. Θα μου πεις γιατί κράζω από την αρχή; Για τα σχόλια περί ονόματος, λόγκο και "κινεζιάς", απλά έχει πλάκα.

Και όπως και εσύ νόμιζες πως το eis είναι σαρδάμ του ois ενώ είναι εντελώς διαφορετικές υλοποιήσεις, έτσι ήτανε και τα επιχειρήματα για onep3 από ανθρώπους που απλά δεν τους ένοιαζε η εγγύηση. Ευτυχώς βρέθηκαν 2-3 που πραγματικά πόσταραν κάτι χρήσιμο για εναλλακτικές στο συγκεκριμένο nubia.

 

Προφανως και δεν διαβασες το αρθρο του λινκ που εσυ παρεθεσες... Ειδικα εκει που λεει "why ois is better than eis". Και οπως εγραψε ο φιλος απο πανω αλλο το διαφραγμα αλλο ο αισθητηρας. Καποιοι παραπανω σε χαρακτηρησαν "ξερολα". Μηπως θα πρεπει να αρχισεις να αναρωτιεσαι;;;
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν πιστεύω ότι θα έχει καλύτερη κάμερα από το g5 (ούτε καν στα ιδια επίπεδα) αλλά από την άλλη όταν αγοράζεις πλέον lg είναι σαν να αγοράζεις λαχείο, θα σου κάτσει δεν θα σου κάτσει ?

 

Σεβαστό, αλλά έτσι από περιέργεια γιατί το πιστεύεις αυτό για τη κάμερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υπενθιμησω οτι σε specs ειναι παρομιο και το 1+3 στα 400 ευρω με amoled οθονη gorilla glass 4 οποτε η τιμη του ειναι υπερβολικα υψηλη σε σχεση με τον ανταγωνισμο..

 

Ναι αλλά σε εμφάνιση χάνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα είχε ενδιαφέρον να ακούσουμε απόψεις από κάποιον που είχε το Ζ9 Nubia. Κατά τα άλλα, τι σχέση έχει το Oneplus με αυτό το κινητό; Σε θέμα ομορφιάς;;; Μιλάμε για τελείως Bezeless συσκευή με κάποια ειδικά χαρακτηριστικά. Είτε σ'αρεσουν ή όχι, υποκειμενικό είναι αυτό άλλωστε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί όλες οι κινεζικές εταιρίες ασχέτως τι κάμερα σαν hardware θα βάλουν ποτε δεν τα καταφέρνουν στο software  της κάμερας

Σεβαστό, αλλά έτσι από περιέργεια γιατί το πιστεύεις αυτό για τη κάμερα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως και δεν διαβασες το αρθρο του λινκ που εσυ παρεθεσες... Ειδικα εκει που λεει "why ois is better than eis". Και οπως εγραψε ο φιλος απο πανω αλλο το διαφραγμα αλλο ο αισθητηρας. Καποιοι παραπανω σε χαρακτηρησαν "ξερολα". Μηπως θα πρεπει να αρχισεις να αναρωτιεσαι;;;

 

αδερφέ όπως και να το κάνεις εσύ νόμιζες πως είναι το ίδιο. Τώρα με προσβάλλεις επειδή εσύ έκανες λάθος; Πας καλά;

Δεν είναι το ίδιο και το nubia έχει και τα 2, τι δεν καταλαβαίνεις;

 

Το άρθρο στο ανέβασα για να δεις ότι δεν το έβγαλα απο το κεφάλι μου. Εσύ και ακόμα 1 με χαρακτηρίσατε ξερόλα και είστε οι μόνοι που το παίζετε "φωστήρες" με 0 αναφορές αλλού.

 

Ναι άλλο το διάφραγμα και άλλο ο αισθητήρας, μπέρδεψα το 1 νούμερο και το αναγνώρισα (που και πάλι είναι καλύτερα στο nubia), τώρα τι παριστάνεις;

 

Μήπως πρέπει να αναρωτιέσαι για τις ανασφάλειες σου; Έχεις γράψει ένα σωρό άκυρα για να βγάλεις το κινητό σου καλύτερο και στηρίζεσαι σε 1 δικό μου τυπογραφικό για να νιώσεις ότι έκανες την καλύτερη αγορά;

 

Έκανες την καλύτερη, μπράβο. Πάρε και εσύ ενα παράδειγμα πως είναι ενα σοβαρό ποστ που ενημερώνει:

 

 

γιατί όλες οι κινεζικές εταιρίες ασχέτως τι κάμερα σαν hardware θα βάλουν ποτε δεν τα καταφέρνουν στο software  της κάμερας

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...