Προς το περιεχόμενο

iOS 10 στις 13 Σεπτεμβρίου


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Data button θα πρέπει να εμφανίζεται μόνο αν έχεις ήδη μπει στη συσκευή με passcode ή Touch ID. Αλλιώς θα πρέπει να αφαιρεθεί η δυνατότητα να ανοίγεις Control Center από Lock Screen προκειμένου να μην μπορεί ο κλέφτης να κλείσει τα mobile data χωρίς passcode ή Touch ID και να σε αποκλείσει απ' το Find My iPhone.

Μα, μπορεί να κάνει το ίδιο βάζοντας σε flight mode τη συσκευή (χωρίς να έχει δώσει passcode ή touchid), άρα γιατί να μην υπάρχει η επιλογή για τα data ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 141
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Το iPad mini 2 όχι το 1


iPad Pro 12,9"
iPad Pro 9,7"
iPad Air 2
iPad Air
iPad 4. Generation
iPad mini 4
iPad mini 3
iPad mini 2

α οκ. Απλα το αρθρο γραφει οτι θα ειναι συμβατο με ολα τα ipad mini γιαυτο μπερδευτηκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μενει να δουμε αν θα καταστρεψει το iphone 5 οπως εκανε πριν απο αυτο το Ios 9 στο iphone 4s και το ios7 στο Iphone 4.

40 χρονια μοντελο ειναι και πολυ κρατησαν οι αναβαθμισεις ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νεο iOS φαίνεται αδιάφορο αυτή τη φορά, χωρίς σημαντικές βελτιώσεις. Αν συνεχίζει έτσι θα χάσει για τα καλά την μπάλα απέναντι από τα Android. Κάποτε περίμενες ανυπόμονος για αναβάθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κανει εντυπωση που θα ειναι συμβατο το πρωτο ipad mini με το ios 10 δεδομενου οτι εχει ακριβως το ιδιο hardware με το ipad 2.

 

Το οποιο ipad 2 ειναι συσκευη του 11' και ηδη σερνεται με την 9.3.5 πανω , τυχαινει να το εχω στην κατοχη μου.

Δεν είναι συμβατό. Είναι λάθος το κείμενο στο συγκεκριμένο σημείο. iPad mini 2 και πάνω.

 

Το iOS 10 παίζει πάρα πολύ καλά, ακόμα και στο 5άρι.

 

Λίγο shutter έχει σε κάποια σημεία, όπως πχ στα widgets όταν κάνεις scroll γρήγορα, μέχρι να φορτώσει τα data, ή στα εφέ των μηνυμάτων. Ίσως με την GM να φτιάξουν κ αυτά ή σε 10.1. Ίσως πάλι να το αφήσουν εσκεμμένα έτσι.

 

Σε θέμα απόκρισης είναι μπορώ να πώ άψογο τουλάχιστον μέχρι και την τελειαυταία beta, πράγμα που μου έκανε εντύπωση και δεν περίμενα.

 

Στo 5s τα ίδια με ελάχιστα shuttering, ενώ στο 6 δεν το πολυδούλεψα για να'χω πλήρη άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νεο iOS φαίνεται αδιάφορο αυτή τη φορά, χωρίς σημαντικές βελτιώσεις. Αν συνεχίζει έτσι θα χάσει για τα καλά την μπάλα απέναντι από τα Android. Κάποτε περιμένεις ανυπόμονος για αναβάθμιση.

Καποτε αποτελουσε καινοτομια και η full hd οθονη ......

 

Τα πραγματα εχουν φτασει το σχεδον το πικ τους και για αυτο τα τελευταια 2  χρονια ουσιαστικα βλεπουμε τα ιδια και τα ιδια απλα με ισχυροτερους επεξεργαστες . 

 

Και σοβαρα τωρα πιο android μπροστα στο ios ????

Kατοχος και των τριων λειτουργικων , πριν απο εναν χρονο πηγα για πρωτη φορα σε android και γυρησα στο παλιο μου iphone 6 μεσα σε 2 μηνες ...Ναι ειναι θεμα γουστου αλλα η σταθεροτητα και η ταχυτητα του δεν θα εμφανιστει ποτε στα android 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νεο iOS φαίνεται αδιάφορο αυτή τη φορά, χωρίς σημαντικές βελτιώσεις. Αν συνεχίζει έτσι θα χάσει για τα καλά την μπάλα απέναντι από τα Android. Κάποτε περιμένεις ανυπόμονος για αναβάθμιση.

Αστειεύεσαι να υποθέσω, ειδικά αν είσαι προγραμματιστής θα δεις το τι βουνό κρύβετε από πίσω. Μερικοί βλέπετε μόνο την επιφάνεια γιαυτό και σας εντυπωσιάζει συνεχώς το Android με τα Gimmicks αλλά στην πράξη και την εμπειρία χρήσης χάνει από το iOS.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστειεύεσαι να υποθέσω, ειδικά αν είσαι προγραμματιστής θα δεις το τι βουνό κρύβετε από πίσω. Μερικοί βλέπετε μόνο την επιφάνεια γιαυτό και σας εντυπωσιάζει συνεχώς το Android με τα Gimmicks αλλά στην πράξη και την εμπειρία χρήσης χάνει από το iOS.

 

Δεν αστειευόμαι καθόλου. 5 χρόνια χρησιμοποίησα iOS. Είναι γρήγορο και σταθερό αλλά πλέον έγινε πολύ βαρετό αυτό σύστημα. Με jailbreak μπορείς να κάνεις πολλά, αλλά δυστυχώς τα τελευταία χρόνια τα jailbreak έρχονται με το σταγονόμετρο. Αυτός είναι και ο λόγος που πλέον δεν κοιτάζω προς iOS, το βαρεθηκα πια, ας είναι λιγο πιο smooth από το Android. Και κακός λέτε ότι τα Android είναι για πέταμα. Το Android 6 μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις, είναι πολύ γρήγορο αν δεν είναι φορτωμένο με διάφορα bloatware, μπορώ άνετα να πω ότι αγγίζει την σταθερότητα του iOS. Στο κάτω κάτω αν δεν ξέρεις να χρησιμοποιείς καλά ένα OS και το γεμιζεις με ότι σου έρχεται στο μυαλό, και το iOS θα γίνει αργό και με κολλήματα, δοκιμασμένο αυτό σε ένα iPad. Άρα το ποσό καλά δουλεύει ένα OS εξαρτάται παρά πολύ και πώς το διαχειριζει ο χρήστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αστειευόμαι καθόλου. 5 χρόνια χρησιμοποίησα iOS. Είναι γρήγορο και σταθερό αλλά πλέον έγινε πολύ βαρετό αυτό σύστημα. Με jailbreak μπορείς να κάνεις πολλά, αλλά δυστυχώς τα τελευταία χρόνια τα jailbreak έρχονται με το σταγονόμετρο. Αυτός είναι και ο λόγος που πλέον δεν κοιτάζω προς iOS, το βαρεθηκα πια, ας είναι λιγο πιο smooth από το Android. Και κακός λέτε ότι τα Android είναι για πέταμα. Το Android 6 μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις, είναι πολύ γρήγορο αν δεν είναι φορτωμένο με διάφορα bloatware, μπορώ άνετα να πω ότι αγγίζει την σταθερότητα του iOS. Στο κάτω κάτω αν δεν ξέρεις να χρησιμοποιείς καλά ένα OS και το γεμιζεις με ότι σου έρχεται στο μυαλό, και το iOS θα γίνει αργό και με κολλήματα, δοκιμασμένο αυτό σε ένα iPad. Άρα το ποσό καλά δουλεύει ένα OS εξαρτάται παρά πολύ και πώς το διαχειριζει ο χρήστης.

Τι εννοείς όταν λες γεμίζεις; Γιατί εγώ χρησιμοποιώ άπειρες εφαρμογές στο iPhone + το έχω για συσκευή Development και δεν έχω το παραμικρό θέμα. Δεν υπάρχει στο iOS ο όρος γεμίζω, εκτός αν εννοείς την χωρητικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς όταν λες γεμίζεις; Γιατί εγώ χρησιμοποιώ άπειρες εφαρμογές στο iPhone + το έχω για συσκευή Development και δεν έχω το παραμικρό θέμα. Δεν υπάρχει στο iOS ο όρος γεμίζω, εκτός αν εννοείς την χωρητικότητα.

 

Όταν κανείς ας πούμε πολλες OTA (over the air) αναβαθμίσεις, δεν καθαρίσεις τα junk files κτλ. Αρχίζει σιγά σιγά το κολλήματα, παύει να έχει την αρχική smooth αίσθηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρήκα ενδιαφέροντα 3 πράγματα:

 

- το home kit: ίσως ένα "πρόγραμμα" κατασκευαστών, συμβατών με ios, ώστε να μπορούμε να ελέγχουμε έξυπνες συσκευές από το σπίτι μας

- apple pay on the web: οκ, στην ελλάδα δεν είναι δημοφιλές, αλλά είναι εντυπωσιακό να πληρώνεις με το κινητό σου απευθείας σε ένα site ΧΩΡΙΣ να γραφτείς συνδρομητής, να πας στη σελίδα της τράπεζας, να βάλεις στοιχεία, να πάρεις email επιβεβαίωσης, κτλ. κτλ. Εξαιρετική υλοποίηση

- τους χάρτες: εξαιρετική ιδέα σε ένα χάρτη να μπορεις να βλέπεις τόσες πρόσθετες πληροφορίες, όσο και να κάνεις ενέργειες (π.χ. να κλείσεις τραπέζι) ή να πάρεις ταξί να πας (uber, κλπ.). 

 

ότι στην ελλάδα δεν ασχολούμαστε με αυτού του είδους τις δυνατότητες, προσωπικά με στενοχωρεί. γενικά, είναι ελάχιστες οι χρήσιμες (για μένα) εφαρμογές που έχουν ολοκλήρωση με τα λειτουργικά των κινητών συσκευών. Ας πάρουμε ιδέες από αυτά. 

 

Τέλος, αξίζει να παρατηρήσει κανείς πώς σκέφτεται η apple: βάζει περισσότερους παίκτες στο οικοσύστημά της. δημιουργεί περισσότερα revenue streams για όλους μέσω των συνεργασιών, ενώ δένει τον κάτοχο της συσκευής όλο και περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κανείς ας πούμε πολλες OTA (over the air) αναβαθμίσεις, δεν καθαρίσεις τα junk files κτλ. Αρχίζει σιγά σιγά το κολλήματα, παύει να έχει την αρχική smooth αίσθηση.

Έχεις μπερδευτεί με το Android μου φαίνεται... οι εφαρμογές δεν αφήνουν Junk Files μετά την διαγραφή τους, επίσης ποτέ δεν είχαν τα iPhone πρόβλημα με ενημερώσεις OTA αφού ανέκαθεν όλες οι ενημερώσεις OTA ήταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις μπερδευτεί με το Android μου φαίνεται... οι εφαρμογές δεν αφήνουν Junk Files μετά την διαγραφή τους, επίσης ποτέ δεν είχαν τα iPhone πρόβλημα με ενημερώσεις OTA αφού ανέκαθεν όλες οι ενημερώσεις OTA ήταν.

Υπήρχαν θέματα με τις μεγάλες αναβαθμίσεις όταν γίνονταν ota. Στο 9αρι είχε θέμα το γυροσκόπιο σε μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα, μπορεί να κάνει το ίδιο βάζοντας σε flight mode τη συσκευή (χωρίς να έχει δώσει passcode ή touchid), άρα γιατί να μην υπάρχει η επιλογή για τα data ?

Συμφωνώ, δεν θα έπρεπε. Η ιδανική υλοποίηση θα ήταν να βάλει το Airplane Mode και το Data On-Off μόνο στο "εντός User" Control Center και όχι όταν το ανοίγεις από locked Screen. Όχι τόσο λειτουργικό αλλά πιο ασφαλές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...