Προς το περιεχόμενο

Τζίβες και Ψείρες! :(


GoVeg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι, δεν θα επιβιώσουν για μήνες μιας και δεν θα έχουν αίμα να πιουν. Αν τις κόψεις θα είναι και ευκολότερο να τις καθαρίσεις καλα. Μπορείς να τις μουλιασεις με φάρμακο και να τις κλεισεις σε πλαστική σακούλα για μέρες. Μετά πάλι έχεις όλο το χρόνο να τις ξεπλύνεις ώστε να μην βρωμανε.

 

Ποι@ κάθεται βέβαια μετά να ράψει τόσες τζίβες :/ :/ :/

Αλλά σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την ιδέα, αλήθεια! Δεν το είχα σκεφτεί, νόμιζα ότι επιβιώνουν κι έτσι μέσα στο μαλλί.

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 211
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μα το πρόβλημα δεν είναι μόνο οι ψείρες, αλλά κυρίως τα αυγά τους, οι κόνιδες. Αν δεν απαλάγεις από τις κόνιδες, δεν πρόκειται να απαλαγείς από τις ψείρες. Και δυστυχώς, για να φύγουν πρέπει να χτενίζεις τα μαλλιά σου με ειδικό χτενάκι, δεν νομίζω πως μπορείς να τα χτενίσεις με τις τζίβες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χτενακι δεν βγάζει τα αβγά. Περιμένεις απλά να εκκολαφθούν και σκοτώνεις τα ψειρακια πριν προλάβουν να γεννήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χτενακι δεν βγάζει τα αβγά. Περιμένεις απλά να εκκολαφθούν και σκοτώνεις τα ψειρακια πριν προλάβουν να γεννήσουν.

 

Σοβαρά; Υποτίθεται ότι αυτο κάνει. Δεν είχα ποτέ, αλλά κοιτάζω συχνά πυκνά τι γίνεται με το θέμα ψείρα, διότι έρχομαι καθημερινά σε επαφή με παιδιά.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έτσι κι αλλιώς δε μπορώ να χρησιμοποιήσω χτενάκι.

 

Αλλά, διάβασα στο ιντερνετ ότι γεννάνε κάθε 7 με 10 μέρες. Άρα, λογικά, αν κάθε μέρα λούζομαι πχ με ξύδι ώστε να πεθάνουν όλες οι ψείρες που γεννάνε οι κόνιδες τότε δε θα μπορούσα να απαλλαγώ από όλα αυτά σε βάθος πχ τριών εβδομάδων? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έτσι κι αλλιώς δε μπορώ να χρησιμοποιήσω χτενάκι.

 

Αλλά, διάβασα στο ιντερνετ ότι γεννάνε κάθε 7 με 10 μέρες. Άρα, λογικά, αν κάθε μέρα λούζομαι πχ με ξύδι ώστε να πεθάνουν όλες οι ψείρες που γεννάνε οι κόνιδες τότε δε θα μπορούσα να απαλλαγώ από όλα αυτά σε βάθος πχ τριών εβδομάδων? 

 

Συγνώμη θα μείνεις 3 εβδομάδες με ψείρες στο κεφάλι; Θα είχα τρελαθεί. Και γιατι δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις χτενάκι; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κόβεις τις τζίβες τις χώνεις στο ξίδι κάνα δυο μέρες και μετά τις ξαναβαζεις με εξτενσιον !

Ευκολακι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη, παρανόηση, 7-10 αυγά γεννάνε ημερησίως έλεγε :S:S:S 

Νομίζω ότι την έχω βάψει.

 

 

Συγνώμη θα μείνεις 3 εβδομάδες με ψείρες στο κεφάλι; Θα είχα τρελαθεί. Και γιατι δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις χτενάκι; 

Έχω τζίβες και θέλω να αποφύγω να τις κόψω (δες τα αρχικά post)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη, παρανόηση, 7-10 αυγά γεννάνε ημερησίως έλεγε :S:S:S 

Νομίζω ότι την έχω βάψει.

 

 

Έχω τζίβες και θέλω να αποφύγω να τις κόψω (δες τα αρχικά post)

 

Διάβασα τα αρχικά ποστ, αυτό που μάλλον δεν έγινε κατανοητό είναι, πως δυστυχώς δεν μπορείς να απαλλαγείς από τις ψείρες διατηρώντας τις τζίβες. Καλή επιτυχία πάντως, με ή χωρίς τζιβες :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...