Προς το περιεχόμενο

Τζίβες και Ψείρες! :(


GoVeg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να φύγουν οι ψείρες από αυτά που ξέρω είναι το θες και το κουρεμάτακι σου καθώς ακόμα και με το φάρμακο δύσκολα φέυγουν δεν είναι ότι λούστηκαι ξέκασα μια φορά αλλά θέλει 2-3 φορές.Αυτά όλα σε κανονικό μαλλί τώρα μέσα στη τζίβα μπορεί να έχεις και όσοι θα είχαμε όλοι μαζί εδώ μέσα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 211
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για να φύγουν οι ψείρες από αυτά που ξέρω είναι το θες και το κουρεμάτακι σου καθώς ακόμα και με το φάρμακο δύσκολα φέυγουν δεν είναι ότι λούστηκαι ξέκασα μια φορά αλλά θέλει 2-3 φορές.Αυτά όλα σε κανονικό μαλλί τώρα μέσα στη τζίβα μπορεί να έχεις και όσοι θα είχαμε όλοι μαζί εδώ μέσα

 

Σε ευχαριστώ πολύ, έβαλα φάρμακο χθές και και τώρα έχω βάλει ξύδι... διάβασα κάπου και για οινόπνευμα, θα το δοκιμάσω κ αυτό.

 

Απλά παντού λένε για 'κανονικό' μαλλί και δεν έχω βρει κάτι που να λέει κάποι@ ότι έχει κάνει πχ για τζίβες.

Το πρόβλημα είναι μην έχουν κάνει αυγά μέσα στις τζίβες :S:S:S

 

 

Το @ που βάζεις τι είναι;

 

Εγώ θυμάμαι μικρός έβαζα και ξύδι.

 

 

Κ εγώ ξύδι έβαζα μικρή.

 

Συνοπτικά, το @ προέρχεται από την queer θεωρία. Οι υποστηρικτές της δεν αναγνωρίζουμε τα φύλα και γι' αυτό αντί για τις καταλήξεις που δηλώνουν φύλο χρησιμοποιούμε το @ (στ αγγλικά οι υποστηρικτές του queer κινήματος χρησιμοποιούν γράμματα, όχι σύμβολα, πχ. αντί για he/she γράφεται zie, αλλά στην ελλάδα δεν υπάρχει ακόμα κάτι τέτοιο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Extereme λύση. Δεν συνιστάται για κανένα απόλυτος λόγο!!!

 

Όταν ειμασταν μικροί και κολλαγαμα καμμιά φορά ψείρες στο χωριό, ή γιαγιά μας μας έβαζε στον νιπτήρα και μας ψεκάζει με το teza για τις κατσαρίδες. Και να μην έφτανε αυτό, αφού μας ψεκάζει, μετά μας τύλιγε τα μαλλια με πετσετα για να απορροφηθεί όσο γίνεται. Δεν λεω, οι ψείρες ψοφαγαν όλες, και είχες καθαρά μαλλιά μετά από δύο ψεκασματα, αλλά δεν ξέρω τι παρενέργειες ειχαμε, μετά από αυτή την διαδικασία...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Extereme λύση. Δεν συνιστάται για κανένα απόλυτος λόγο!!!

 

Όταν ειμασταν μικροί και κολλαγαμα καμμιά φορά ψείρες στο χωριό, ή γιαγιά μας μας έβαζε στον νιπτήρα και μας ψεκάζει με το teza για τις κατσαρίδες. Και να μην έφτανε αυτό, αφού μας ψεκάζει, μετά μας τύλιγε τα μαλλια με πετσετα για να απορροφηθεί όσο γίνεται. Δεν λεω, οι ψείρες ψοφαγαν όλες, και είχες καθαρά μαλλιά μετά από δύο ψεκασματα, αλλά δεν ξέρω τι παρενέργειες ειχαμε, μετά από αυτή την διαδικασία...

σοβαρα τωρα;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Κ εγώ ξύδι έβαζα μικρή.

 

Συνοπτικά, το @ προέρχεται από την queer θεωρία. Οι υποστηρικτές της δεν αναγνωρίζουμε τα φύλα και γι' αυτό αντί για τις καταλήξεις που δηλώνουν φύλο χρησιμοποιούμε το @ (στ αγγλικά οι υποστηρικτές του queer κινήματος χρησιμοποιούν γράμματα, όχι σύμβολα, πχ. αντί για he/she γράφεται zie, αλλά στην ελλάδα δεν υπάρχει ακόμα κάτι τέτοιο)

έπρεπε να πεις κι εγώ ξύδι έβαζα μικρ@, δεν αναγνωρίζω αν είσαι γυναίκα ή άντρας 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ, έβαλα φάρμακο χθές και και τώρα έχω βάλει ξύδι... διάβασα κάπου και για οινόπνευμα, θα το δοκιμάσω κ αυτό.

 

Απλά παντού λένε για 'κανονικό' μαλλί και δεν έχω βρει κάτι που να λέει κάποι@ ότι έχει κάνει πχ για τζίβες.

Το πρόβλημα είναι μην έχουν κάνει αυγά μέσα στις τζίβες :S:S:S

 

 

 

 

Κ εγώ ξύδι έβαζα μικρή.

 

Συνοπτικά, το @ προέρχεται από την queer θεωρία. Οι υποστηρικτές της δεν αναγνωρίζουμε τα φύλα και γι' αυτό αντί για τις καταλήξεις που δηλώνουν φύλο χρησιμοποιούμε το @ (στ αγγλικά οι υποστηρικτές του queer κινήματος χρησιμοποιούν γράμματα, όχι σύμβολα, πχ. αντί για he/she γράφεται zie, αλλά στην ελλάδα δεν υπάρχει ακόμα κάτι τέτοιο)

Άμα έχουν κάνει αυγά μέσα τότε η λύση είναι μια κόψιμο το μαλάκι και ξανά φάρμακο.Όσο και να πονάει καθώς και εγώ είχα μακρύ μαλλί η σωστή λύση είναι κόψιμο και ξανά με το φαρμακο μόνο έτσι θα υπάρχει σωστό αποτέλεσμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

 

Έχω τζίβες 5μιση χρόνια και ο χειρότερός μου φόβος ήταν να κολλήσω ψείρες, πράγμα που συνέβη εν τέλει και το ανακάλυψα χθες.

 

Υπάρχει κάποιο άτομο που να έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα και να μπορεί να μου προτείνει κάτι??? Γιατί πήρα ένα φάρμακο αλλά δε νομίζω πως κάνει δουλειά μέσα στις τζίβες.

 

Βοήθεια pleaaaazzzzze, δε θέλω να τις κόψω :(

υπαρχει φαρμακο, το βρησκες σε ψαγμενα μαγαζια ομως, λεγεται κουρεμα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έπρεπε να πεις κι εγώ ξύδι έβαζα μικρ@, δεν αναγνωρίζω αν είσαι γυναίκα ή άντρας 

δίκιο έχεις :) κεκτημένη ταχύτητα και δύναμη της συνήθειας μεγαλωμέν@ σ αυτή την κοινωνία

 

 

Άμα έχουν κάνει αυγά μέσα τότε η λύση είναι μια κόψιμο το μαλάκι και ξανά φάρμακο.Όσο και να πονάει καθώς και εγώ είχα μακρύ μαλλί η σωστή λύση είναι κόψιμο και ξανά με το φαρμακο μόνο έτσι θα υπάρχει σωστό αποτέλεσμα

 

ισχύει :( θα δοκιμάσω ότι υπάρχει αυτή τη βδομάδα και αν συνεχιστεί, θα χρειαστεί να τις κόψω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

I sexually identify as an attack helicopter φάση ε; Noice.

 

Πάντως με μακρύ μαλλί και ψείρες, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να γίνεις Pitbull όπως προτάθηκε παραπάνω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε 3 εβδομάδες με φάρμακα και σαμπουάν. Αν δεν φύγουν μπορείς να κόψεις τις τζιβες και σε μερικούς μηνες να τις ραψεις.

Σε μία εβδομάδα δεν φεύγουν ούτε από κανονικά μαλλιά οι ψειρες λόγω αβγών.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε 3 εβδομάδες με φάρμακα και σαμπουάν. Αν δεν φύγουν μπορείς να κόψεις τις τζιβες και σε μερικούς μηνες να τις ραψεις.

Σε μία εβδομάδα δεν φεύγουν ούτε από κανονικά μαλλιά οι ψειρες λόγω αβγών.

 

να τις ράψω? αν όμως δεν έχουν φύγει οι ψείρες από τις τζίβες δε μπορεί αυτές να ζουν μέσα, να κάνουν αυγά κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν θα επιβιώσουν για μήνες μιας και δεν θα έχουν αίμα να πιουν. Αν τις κόψεις θα είναι και ευκολότερο να τις καθαρίσεις καλα. Μπορείς να τις μουλιασεις με φάρμακο και να τις κλεισεις σε πλαστική σακούλα για μέρες. Μετά πάλι έχεις όλο το χρόνο να τις ξεπλύνεις ώστε να μην βρωμανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...