Προς το περιεχόμενο

Ποση ησυχια εχετε στο σπιτι σας;


livefreeordie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Dantε είπε

Καλα για τη καμπανα μπορεις να κανεις.

Επισης ηταν μια εποχη που το ειχαν κανει μοδα και εβαζαν τη λειτουργεια στα μεγαφωνα λες και ειναι ο ιμαμης.

Να μη μιλησω για μια εκκλησια στο σταυρο που Κυριακη πρωι η καμπανα δε χτυπαγε φυσιολογικα αλλα ειχε βαλει σε ρυθμο με αυτοματο μηχανημα και βαραγε κανα 5λεπτο.Μου χε σπασει τοσο τα νευρα που σοβαρα σχεδιαζα να παω μια μερα να κανω δολιοφθορα.Παλι καλα το σταματησανε.Και μιλαμε οτι το σπιτι που βρισκομουν ηταν 1 χλμ μακρια.

Για ριξε γνωση για την καμπανα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 498
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 minutes ago, Amaretos said:

Παιδια δυστυχως αυτο το θεμα δεν ειναι τοσο ευκολο, και οντως καποιες φορες φταινει οι ενοικοι, αλλες φορες φταιει η κατασκευη της πολυκατοικιας. Γιατι το οτι κοπανανε οι καμπανες καθε πρωι στις 7 στις πολεις το βλεπετε φυσιολογικο ας πουμε? Και μιλαμε για διπλα τζαμια αλουμινια και τα σχετικα, αλλα οι παπαδες τις ρυθμιζουν τερμα. Δεν υπαρχει σωτηρια δυστυχως, μια ειναι η λυση, μονοκατοικια και στα χωρια μας οσοι εχουμε και μπορουμε :) Το ονειρο !

Η φαση ειναι οτι εχω σπιτι στο χωριο...και διπλα του ειναι η εκκλησια :') 

Σοβαρα τωρα, αυτο με τα μεγαφωνα της εκκλησιας ξέρει καποιος να μας πει σιγουρα αν ειναι παρανομο ή οχι; Και στο χωριο και στην Αθηνα μεγαφωνα φουλ. 

Επεξ/σία από *nenya*
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Ξαναδιαβασε αυτο που εγραψα, εγψ δεν λεω ο αλλος να φωναζει σαν αουγκανος, προφανως εκει μπορεις να κανεις πραγματα. Το οτι ακους το καζανακι του απο πανω, η το περπατημα στο ξυλινο πατωμα δεν ειναι κατι που μπορεις να κανεις για να το διορθωσεις ειναι θεμα κατασκευης , ουτε για την καμπανα μπορεις να κανεις κατι πχ. Δεν ειναι ολα ασπρο μαυρο 

Ο μπατζανακης μου εκεί που παίζει το παιδί του έβαλε κάτω τα πολύχρωμα αφρολεξ και δεν ακούγεται το ξύλινο πάτωμα. Για τις καμπάνες που λες έγινε σύσταση από την αστυνομία στην περιοχή μου εδώ πολλα χρόνια και η μητρόπολη έδωσε εντολές στους παπάδες να την έχουν πολύ χαμηλά και εντός αστικού ιστού κλειστά τελείως τα εξωτερικά ηχεία. Έχω μείνει σε πολυκατοικία του 60 που έκλανε ο διπλανός και ακουγόταν αλλά όλοι κάναμε ησυχία και ειμασταν όλοι ευτυχής.Οποτε γι'αυτό σου λέω δεν συμφωνώ σε αυτά που λες. Λύσεις υπάρχουν και τα λέω φιλικά μην τα παίρνεις ως νύξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Για ριξε γνωση για την καμπανα

Ενα προχειρο που βρηκα που βγηκε αποφαση για τα αυτοματα συστηματα που χτυπανε καμπανες και αναλογα την ωρα.

Για τα μεγαφωνα δεν αποφασισαν κατι αν και αναφερεται το προβλημα μεσα.

https://www.synigoros.gr/resources/docs/203903.pdf

Ψαχνω και κατι αλλα που εχω βρει και ποσταρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, *nenya* είπε

Η φαση ειναι οτι εχω σπιτι στο χωριο...και διπλα του ειναι η εκκλησια :') 

Σοβαρα τωρα, αυτο με τα μεγαφωνα της εκκλησιας ξέρει καποιος να μας πει σιγουρα αν ειναι παρανομο ή οχι; Και στο χωριο και στην Αθηνα μεγαφωνα φουλ. 

Ότι ισχύει για εσένα ισχύει για όλους τους πολίτες. Εφόσον ακούγονται εν ώρα κοινής ησυχίας γίνεται μήνυση από την αστυνομία για διατάραξη κοινής ησυχίας,αλλά ο νόμος λέει ότι ο παπάς δεν συλλαμβάνεται με την διαδικασία του αυτοφώρου απλά θα τον καλέσει ο εισαγγελέας μετά από κάνα χρόνο να δικαστεί. Εάν γίνεται συνέχεια εκτός ωρών κοινής ησυχίας μέσω του εισαγγελέα κάνεις έγγραφο παραπόνων και αν δεν σταματήσει έχεις δικαίωμα να κάνεις ασφαλιστικά μέτρα.

Με λίγα λόγια η κόινη ησυχία επιβάλεται όλες τις ώρες τις μέρας απλά όταν δεν είναι βάση νόμου η ώρα κοινής ησυχίας πρέπει να κινηθεί ο παθών νομικά.

Τις ώρες κοινής ησυχίας είναι υποχρεωμένος ο αστυνομικός που θα έρθει να κάνει αυτός μήνυση.

8 λεπτά πριν, Dantε είπε

Ενα προχειρο που βρηκα που βγηκε αποφαση για τα αυτοματα συστηματα που χτυπανε καμπανες και αναλογα την ωρα.

Για τα μεγαφωνα δεν αποφασισαν κατι αν και αναφερεται το προβλημα μεσα.

https://www.synigoros.gr/resources/docs/203903.pdf

Ψαχνω και κατι αλλα που εχω βρει και ποσταρω.

Διάβασα το μεγαλύτερο κομμάτι γιατί είναι τεράστιο άρθρο και λέει ότι αναγκάστηκαν να το χαμηλώσουν βέβαια μετά από τεράστιο αγώνα. Και μπράβο στο κουράγιο τους. Δεν βρήκαν άμεσα λύση γιατί η αρμόδια υπηρεσία κατέγραψε ότι χτυπούσε κάθε μία ώρα για 40 δευτερόλεπτα η καμπάνα. Ο φίλος παραπάνω λέει για συνεχόμενη λειτουργία των μεγαφώνων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, vaggooss είπε

 

Διάβασα το μεγαλύτερο κομμάτι γιατί είναι τεράστιο άρθρο και λέει ότι αναγκάστηκαν να το χαμηλώσουν βέβαια μετά από τεράστιο αγώνα. Και μπράβο στο κουράγιο τους. Δεν βρήκαν άμεσα λύση γιατί η αρμόδια υπηρεσία κατέγραψε ότι χτυπούσε κάθε μία ώρα για 40 δευτερόλεπτα η καμπάνα. Ο φίλος παραπάνω λέει για συνεχόμενη λειτουργία των μεγαφώνων.

Γενικα βρηκα και αλλες αποφασεις και δεδομενου οτι αυτη η ιστορια ειναι το 2003,πλεον θα κινειται πιο ευκολα το πραγμα.

Εν ολιγοις απαγορευεται το αυτοματοποιημενο χτυπημα που βαραει ποση ωρα καθως και καθε ωρα σα ρολοι.

Απαγορευεται η εγκατασταση με τα μεγαφωνα να ειναι πανω απο τα 50db,αν και αναφερεται οτι εχουν δοθει οδηγιες απο τις Μητροπολεις να μη χρησιμοποιουνται παρα μονο αν ειναι αρκετος ο κοσμος στην εκκλησια.

Αρα μενει μονο η χειροκινητη χρηση των καμπανων,που οκ,νομιζω εκει δε μπορουν να το παρακανουν εκτος και εαν το κανουν επιτηδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dantε είπε

Γενικα βρηκα και αλλες αποφασεις και δεδομενου οτι αυτη η ιστορια ειναι το 2003,πλεον θα κινειται πιο ευκολα το πραγμα.

Εν ολιγοις απαγορευεται το αυτοματοποιημενο χτυπημα που βαραει ποση ωρα καθως και καθε ωρα σα ρολοι.

Απαγορευεται η εγκατασταση με τα μεγαφωνα να ειναι πανω απο τα 50db,αν και αναφερεται οτι εχουν δοθει οδηγιες απο τις Μητροπολεις να μη χρησιμοποιουνται παρα μονο αν ειναι αρκετος ο κοσμος στην εκκλησια.

Αρα μενει μονο η χειροκινητη χρηση των καμπανων,που οκ,νομιζω εκει δε μπορουν να το παρακανουν εκτος και εαν το κανουν επιτηδες.

Ετσι ακριβώς και αυτό είναι το σωστό.

Δεν έχει κανείς δικαίωμα να ενοχλεί κανέναν. Και εγώ είχα κατεβάσει ντεσιμπελομετρο στο κινητό μου και οι φωνές και τα χτυπήματα των από κάτω φθάνανε στα 90 dB στο δωμάτιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως δε διαφωνω με το συμφορουμιτη πανω που λεει οτι τα κανουμε γαργαρα και ετσι συνεχιζουν τα γαιδουρια ανενοχλητα.

Προσωπικα ειχα μηχανη με εξατμισεις.Οχι μπουρια αλλα εναν θορυβο τον κανουν.Ε οταν περιμενα τη κοπελα δε την εσβηνα.Πανω απο 1-2 λεπτα δε θα ηταν η αναμονη και ομολογω πως δε μου περασε πως για τοσο λιγο θα ενοχλουσε,παρολα αυτα ενοχλουσα και βγηκε ο γειτονας και μου ειπε οτι εχει μικρο παιδι και το ξυπναω.Του ειπα συγνωμη και απο τοτε παντα την εκλεινα και εφευγα και τσουλητος μετα και το εβαζα παρακατω μπροστα.

Προσωπικα θεωρω πολυ σημαντικη την ψυχικη υγεια λογω ηχορυπανσης.

1 λεπτό πριν, vaggooss είπε

Ετσι ακριβώς και αυτό είναι το σωστό.

Δεν έχει κανείς δικαίωμα να ενοχλεί κανέναν. Και εγώ είχα κατεβάσει ντεσιμπελομετρο στο κινητό μου και οι φωνές και τα χτυπήματα των από κάτω φθάνανε στα 90 dB στο δωμάτιο.

Δε θα μετραγε καλα γιατι 90db σημαινει οτι δουλευανε βιομηχανικο κομπρεσερ :P

Αλλα οπως και να εχει σε καταλαβαινω.Παλι καλα ,περα απο κατι εξαιρεσεις στο χωριο,οπου εχω βρεθει στην Αθηνα εχω σχετικη ησυχια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την καμπανα που αναφερω, δεν μιλαω ουτε για μεγαφωνα να παιζουν , ενταξεθ αυτο γινεται καποιες ωρες 1-2 μερες το πασχα πχ, οκ αυτο δεν ειναι προβλημα σιγα. Μιλαω οτι χτυπαει καθε μερα στις 7 το πρωι , 365 μερες τον χρονο για καμια 20ρια sec. Δλδ με το ζορι να ξυπνησεις 7 το πρωι ειτε δουλευεις νυχτα, ειτε ειναι σκ ειτε ειτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Για την καμπανα που αναφερω, δεν μιλαω ουτε για μεγαφωνα να παιζουν , ενταξεθ αυτο γινεται καποιες ωρες 1-2 μερες το πασχα πχ, οκ αυτο δεν ειναι προβλημα σιγα. Μιλαω οτι χτυπαει καθε μερα στις 7 το πρωι , 365 μερες τον χρονο για καμια 20ρια sec. Δλδ με το ζορι να ξυπνησεις 7 το πρωι ειτε δουλευεις νυχτα, ειτε ειναι σκ ειτε ειτε.

Τι να πούνε και οι Αρτινοί που η καμπάνα τους χτυπάει κάθε ώρα... π.χ. στις 7 το πρωί χτυπάει 7 φορές, στις 12 χτυπάει 12 φορές κτλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Για την καμπανα που αναφερω, δεν μιλαω ουτε για μεγαφωνα να παιζουν , ενταξεθ αυτο γινεται καποιες ωρες 1-2 μερες το πασχα πχ, οκ αυτο δεν ειναι προβλημα σιγα. Μιλαω οτι χτυπαει καθε μερα στις 7 το πρωι , 365 μερες τον χρονο για καμια 20ρια sec. Δλδ με το ζορι να ξυπνησεις 7 το πρωι ειτε δουλευεις νυχτα, ειτε ειναι σκ ειτε ειτε.

Μα σου εβαλα το λινκ που λεει οτι ειναι παρανομο οι καμπανες να παιζουν απο τα αυτοματα μηχανηματα και να χτυπαει τοσο.

5 λεπτά πριν, nikos032 είπε

Τι να πούνε και οι Αρτινοί που η καμπάνα τους χτυπάει κάθε ώρα... π.χ. στις 7 το πρωί χτυπάει 7 φορές, στις 12 χτυπάει 12 φορές κτλπ.

Παρανομο να χρησιμοποιειται και για την ωρα.

 

Ξεκαθαρα πραγματα παιδια,διεκδικειστε το δικιο σας!Επικοινωνια για αρχη με το παπα,μετα με τη μητροπολη και αν δε παρουν χαμπαρι,ξεκινηστε τηλεφωνα στην αστυνομια.Βρηκα αρθρο με παπα που εφαγε φυλακη με αναστολη,επειδη βαραγε καμπανα αβερτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/7/2021 στις 5:56 ΜΜ, Basilhs23___ είπε

Τώρα θα καλέσω τον δήμο από Δευτέρα να δούμε αν μπορούν να το μαζέψουν από την υπηρεσία καθαριότητας διότι και εμποδίζει την κυκλοφορία στο μισό πεζοδρόμιο αλλά εύκολα μπορεί κάποιος κλέφτης να πατήσει πάνω από εκεί και να μπουκάρει από το παράθυρο του ισογείου η τον πρώτο όροφο. 

Λίγο "άσχετο" σαν παρέμβαση αλλά έπειδή ταιριάζει το σενάριο...κάποιος "ανθρωπος - ιδιοκτήτης" (δεν έχει και πολύ σχέση με το ανθρώπινο είδος) έχει πετάξει στον πίσω τοίχο της πολυκατοικίας κάποια πράγματα που είχε στο υπόγειο του γιατί πλημμύρισε...αυτό τώρα 2+ χρόνια...και είναι 1 πελώριος σωρός που κάνει την πολυκατοικία σαν σκουπιδαριό..μπορώ να καλέσω τον Δήμο και να τα πάρει ? ...πρέπει να τον ειδοποιήσω(που δεν θα μου μιλήσει δεν υπαρχει περίπτωση) ή μπορώ να φωνάξω την υπηρεσία και απλώς να τα πάρει

Επεξ/σία από masteripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, vaggooss είπε

Η αστυνομία είναι υποχρεωμένη να επιληφθεί και στης ανώνυμες καταγγελίες, εννοείται όμως πως όταν έχεις πρόβλημα θα κάνεις επώνυμα δεν βλέπω κάποιο λόγο να κάνεις ανώνυμη καταγγελία από την στιγμή που σε έχουν τρελάνει. Τι σημαινει θα γίνεις στόχος δεν το καταλαβαίνω πραγματικά?? Δλδ κάποιος σου κάνει την ζωή πατίνι και θα σκεφτώ αν μάθει ότι έκανα καταγγελία??

Πολύ ηττοπαθεια παιδιά γι'αυτό τα παθαίνετε όλα αυτά να ξέρετε.

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα φίλε μου, όσο πιο πολύ στόχος γίνεσαι τόσο χειρότερα είναι τα πράγματα. 

Υπάρχουν πάρα πολλοί τρελοί εκεί έξω, και δε θες με τίποτα να μπεις στο μάτι του κυκλώνα, δε βλέπεις τί συμβαίνει κάθε μέρα? Δηλαδή θεωρείς εσύ ασφαλές μία κοπέλα πχ 25-30 που μένει μόνη της, να ανοίξει λογαριασμούς με τον από πάνω, ο οποίος ΕΞ'ΑΡΧΗΣ δε σέβεται τίποτα? 

Γιατί εγώ στην προηγούμενη πολυκατοικία που έμενα και είχα κάνει 4-5 φορές παρατήρηση στον από πάνω, είχα δει μετά και σκουπίδια πεταμένα έξω απ'την πόρτα μου, χυμένο γάλα στην πόρτα να βρωμάει ξινίλα, μέχρι και το αμάξι μου με ροχάλες. 

Για την πόρτα, έβαλα κάμερα και δεν ξανα-έγινε ποτέ τίποτα. Στο αμάξι όμως συνεχώς είχα θέματα, μέχρι και τσιγάρο "κάποιος" μου έσβησε στην κουκούλα και την τρύπησε, κουτάκια μπύρας παρατημένα στο καπό, και 2 φορές πετάξανε αυγά στο παρμπριζ. Έχω φωτογραφία από αυτά. Δεν έχω αποδείξεις ότι είναι ο από πάνω, αλλά σίγουρα δεν τα έκανε ο ΦΟΥΦΟΥΤΟΣ, στην πυλωτή της πολυκατοικίας.. 

Δεν είναι θέμα ηττοπάθειας, είναι θέμα ότι όταν ο άλλος είναι ΤΡΕΛΟΣ και δε ΣΕΒΕΤΑΙ, 9 φορές στις 10 πιο πολλά προβλήματα θα αποκτήσεις αν μπλεχτείς παρά θα σου λυθούν. 

Αυτά τα λέω από προσωπικές εμπειρίες. Από όταν μετακόμισα, έχω άλλα ζητήματα στην πολυκατοικία, αλλά σε γενικές γραμμές προσπαθώ όσο γίνεται να τα λύνω μόνος μου πχ με ωττασπίδες αν μιλάμε για θόρυβο, να κλείνω τζάμια όταν ο δίπλα ψήνει στο μπαλκόνι ψάρια σα Master Chef και μπαίνει όλη η τσίκνα μέσα κλπ κλπ.

 

Και επειδή έχω ζήσει 4 χρόνια Αγγλία, και εκεί υπάρχουν θέματα, ΑΛΛΑ εκεί η αλήθεια είναι ότι αν κάνεις ΕΥΓΕΝΙΚΑ μια παρατήρηση, είναι στην ιδιοσυγκρασία του λαού να σέβονται το ότι δε θες να σε ενοχλούν. Εκεί να φανταστείς σε σπίτι για 3 μήνες δεν είχαμε κουρέψει την πίσω αυλή, και μας παρακάλεσε ο δίπλα να το κάνουμε για την αισθητική. Όπως επίσης τα σκουπίδια τα βγάζουν έξω ΜΟΝΟ το βράδυ πριν έρθει το σκουπιδιάρικο, όχι όπως εμείς εδώ οι τριτοκοσμικοί που γίνονται στήβες και κάνουν πάρτυ οι γάτες. ΠΡΟΦΑΝΩΣ λοιπόν το κάναμε, και δεν περιμέναμε να έρθει καμία αστυνομία να μας το πει. 

Γενικά, άλλη φάση έξω. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, polaki είπε

Γιατί εγώ στην προηγούμενη πολυκατοικία που έμενα και είχα κάνει 4-5 φορές παρατήρηση στον από πάνω, είχα δει μετά και σκουπίδια πεταμένα έξω απ'την πόρτα μου, χυμένο γάλα στην πόρτα να βρωμάει ξινίλα, μέχρι και το αμάξι μου με ροχάλες. 

Για την πόρτα, έβαλα κάμερα και δεν ξανα-έγινε ποτέ τίποτα. Στο αμάξι όμως συνεχώς είχα θέματα, μέχρι και τσιγάρο "κάποιος" μου έσβησε στην κουκούλα και την τρύπησε, κουτάκια μπύρας παρατημένα στο καπό, και 2 φορές πετάξανε αυγά στο παρμπριζ. Έχω φωτογραφία από αυτά. Δεν έχω αποδείξεις ότι είναι ο από πάνω, αλλά σίγουρα δεν τα έκανε ο ΦΟΥΦΟΥΤΟΣ, στην πυλωτή της πολυκατοικίας..

Σύριγγα ινσουλίνης, κόλλα στιγμής, η κλειδαριά του διαμερίσματός του. Κάνε την πρόσθεση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Amaretos είπε

Για την καμπανα που αναφερω, δεν μιλαω ουτε για μεγαφωνα να παιζουν , ενταξεθ αυτο γινεται καποιες ωρες 1-2 μερες το πασχα πχ, οκ αυτο δεν ειναι προβλημα σιγα. Μιλαω οτι χτυπαει καθε μερα στις 7 το πρωι , 365 μερες τον χρονο για καμια 20ρια sec. Δλδ με το ζορι να ξυπνησεις 7 το πρωι ειτε δουλευεις νυχτα, ειτε ειναι σκ ειτε ειτε.

Να πεις τον παπά να το κλείσει και αν δεν το κάνει ασφαλιστικά μέτρα. 7 το πρωί είναι ώρα κοινής ησυχίας.

1 ώρα πριν, polaki είπε

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα φίλε μου, όσο πιο πολύ στόχος γίνεσαι τόσο χειρότερα είναι τα πράγματα. 

Υπάρχουν πάρα πολλοί τρελοί εκεί έξω, και δε θες με τίποτα να μπεις στο μάτι του κυκλώνα, δε βλέπεις τί συμβαίνει κάθε μέρα? Δηλαδή θεωρείς εσύ ασφαλές μία κοπέλα πχ 25-30 που μένει μόνη της, να ανοίξει λογαριασμούς με τον από πάνω, ο οποίος ΕΞ'ΑΡΧΗΣ δε σέβεται τίποτα? 

Γιατί εγώ στην προηγούμενη πολυκατοικία που έμενα και είχα κάνει 4-5 φορές παρατήρηση στον από πάνω, είχα δει μετά και σκουπίδια πεταμένα έξω απ'την πόρτα μου, χυμένο γάλα στην πόρτα να βρωμάει ξινίλα, μέχρι και το αμάξι μου με ροχάλες. 

Για την πόρτα, έβαλα κάμερα και δεν ξανα-έγινε ποτέ τίποτα. Στο αμάξι όμως συνεχώς είχα θέματα, μέχρι και τσιγάρο "κάποιος" μου έσβησε στην κουκούλα και την τρύπησε, κουτάκια μπύρας παρατημένα στο καπό, και 2 φορές πετάξανε αυγά στο παρμπριζ. Έχω φωτογραφία από αυτά. Δεν έχω αποδείξεις ότι είναι ο από πάνω, αλλά σίγουρα δεν τα έκανε ο ΦΟΥΦΟΥΤΟΣ, στην πυλωτή της πολυκατοικίας.. 

Δεν είναι θέμα ηττοπάθειας, είναι θέμα ότι όταν ο άλλος είναι ΤΡΕΛΟΣ και δε ΣΕΒΕΤΑΙ, 9 φορές στις 10 πιο πολλά προβλήματα θα αποκτήσεις αν μπλεχτείς παρά θα σου λυθούν. 

Αυτά τα λέω από προσωπικές εμπειρίες. Από όταν μετακόμισα, έχω άλλα ζητήματα στην πολυκατοικία, αλλά σε γενικές γραμμές προσπαθώ όσο γίνεται να τα λύνω μόνος μου πχ με ωττασπίδες αν μιλάμε για θόρυβο, να κλείνω τζάμια όταν ο δίπλα ψήνει στο μπαλκόνι ψάρια σα Master Chef και μπαίνει όλη η τσίκνα μέσα κλπ κλπ.

 

Και επειδή έχω ζήσει 4 χρόνια Αγγλία, και εκεί υπάρχουν θέματα, ΑΛΛΑ εκεί η αλήθεια είναι ότι αν κάνεις ΕΥΓΕΝΙΚΑ μια παρατήρηση, είναι στην ιδιοσυγκρασία του λαού να σέβονται το ότι δε θες να σε ενοχλούν. Εκεί να φανταστείς σε σπίτι για 3 μήνες δεν είχαμε κουρέψει την πίσω αυλή, και μας παρακάλεσε ο δίπλα να το κάνουμε για την αισθητική. Όπως επίσης τα σκουπίδια τα βγάζουν έξω ΜΟΝΟ το βράδυ πριν έρθει το σκουπιδιάρικο, όχι όπως εμείς εδώ οι τριτοκοσμικοί που γίνονται στήβες και κάνουν πάρτυ οι γάτες. ΠΡΟΦΑΝΩΣ λοιπόν το κάναμε, και δεν περιμέναμε να έρθει καμία αστυνομία να μας το πει. 

Γενικά, άλλη φάση έξω. 

Να φοβάσαι μόνο τον ψυχοπαθή.

Δλδ με χαρτί γιατρού, όλοι οι άλλοι είναι χεστες και στο υπογράφω. Έτσι ήταν και ο δικός μου γυμναστήριο κλπ αλλά όταν κατάλαβε ότι δεν κάνω πίσω είναι σαν να μην υπάρχουν πλέον.

4 ώρες πριν, Dantε είπε

Παντως δε διαφωνω με το συμφορουμιτη πανω που λεει οτι τα κανουμε γαργαρα και ετσι συνεχιζουν τα γαιδουρια ανενοχλητα.

Προσωπικα ειχα μηχανη με εξατμισεις.Οχι μπουρια αλλα εναν θορυβο τον κανουν.Ε οταν περιμενα τη κοπελα δε την εσβηνα.Πανω απο 1-2 λεπτα δε θα ηταν η αναμονη και ομολογω πως δε μου περασε πως για τοσο λιγο θα ενοχλουσε,παρολα αυτα ενοχλουσα και βγηκε ο γειτονας και μου ειπε οτι εχει μικρο παιδι και το ξυπναω.Του ειπα συγνωμη και απο τοτε παντα την εκλεινα και εφευγα και τσουλητος μετα και το εβαζα παρακατω μπροστα.

Προσωπικα θεωρω πολυ σημαντικη την ψυχικη υγεια λογω ηχορυπανσης.

Δε θα μετραγε καλα γιατι 90db σημαινει οτι δουλευανε βιομηχανικο κομπρεσερ :P

Αλλα οπως και να εχει σε καταλαβαινω.Παλι καλα ,περα απο κατι εξαιρεσεις στο χωριο,οπου εχω βρεθει στην Αθηνα εχω σχετικη ησυχια.

Τριζανε οι τοίχοι κυριολεκτικά από τα χτυπήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...