Προς το περιεχόμενο

Ποση ησυχια εχετε στο σπιτι σας;


livefreeordie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 1/3/2021 στις 2:13 ΜΜ, afr0d1t1 είπε

Να μοιραστώ και εγώ την υπέροχη ιστορία μου

Στο προηγούμενο σπίτι που έμενα (ισόγειο, στην πίσω πλευρά της πολυκατοικίας) ήταν όλα μια χαρά μέχρι που ενοικιάστηκε το διαμέρισμα του 1ου ορόφου. Κάθε μεσημέρι είχα να περπατάνε τόσο δυνατά σε ώρες κοινής ησυχίας που ήταν λες και φοράγανε μπότες. Εγώ όταν είχε καλό καιρό συνήθιζα να καθόμουν έξω αφού είχα τραπέζι με καρέκλες και μαντέψτε τι γινόταν: Να οι κουβάδες με τα νερά να πέφτουν πάνω μου (νερά από προηγούμενο σφουγγάρισμα), τα ρούχα δεν στα έστιβε και εσταζάν στο κεφάλι μου. Κάθε βράδυ είχα την τηλεόραση πολύ δυνατά σε σημείο που δεν μπορούσα να κοιμηθώ, φωνές τα βράδια, ενοχλούσα που εφέρνα τους φίλους μου κανα απόγευμα και καθόμασταν έξω και να οι κουβάδες με τα νερά ή σκουπίδια πάνω στο κεφάλι μου. Μετα ήρθε η νεα μοδα για να μην λερώνει την πολυκατοικια με τα σκουπίδια πεταγε την σακούλα στην "αυλή" μου και τα έπαιρνε. Το κερασάκι στην τούρτα ήταν που έβαλα δορυφορική και τους πείραζε αισθητικά και φοβόντουσαν για ραδιενέργεια και μια ημέρα βρήκα ξηλωμένη το δορυφορικό πιάτο. Δυστυχώς και ευτυχώς το συμβόλαιο έληξε ο ιδιοκτήτης το ήθελε για ιδιοκατοίκηση και μετακόμισα σε μονοκατοικία και βρήκα την ησυχία μου!

Κάτι παροπλισμένο είχα στο προηγούμενο μου σπίτι, τους μηλησα 4 5 φορές,  το μόνο που άκουγα ναι οκ και τι να κάνω,  μέχρι που μια μέρα είδαν το '' σιδερικο''  έτσι για ένα μισή χρόνια που έμεινα ακόμη εκεί όλα ήταν μέλι γάλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 498
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, vaggooss είπε

Nα φοβάσαι μόνο τον ψυχοπαθή.

Δλδ με χαρτί γιατρού, όλοι οι άλλοι είναι χεστες και στο υπογράφω. Έτσι ήταν και ο δικός μου γυμναστήριο κλπ αλλά όταν κατάλαβε ότι δεν κάνω πίσω είναι σαν να μην υπάρχουν πλέον.

Ξαναγράφω λοιπόν... αφήνοντας στην άκρη την κοπέλα ΧΧ-ΥΥ χρονών, και βάζοντας το δικό μου παράδειγμα στην εξίσωση, έστω ότι δεν φοβάμαι. 

Το ρίσκο του να βρω το αμάξι μου χαραγμένο απ'τον Casper το φαντασματάκι, επειδή δεν θα μπορέσω να αποδείξω ότι αυτός το έκανε, ποιός θα μου το εξαργυρώσει? 

Μιλάω για πραγματικά δεδομένα. Γιατί η κουκούλα του αυτοκινήτου δεν φτιάχτηκε ποτέ επί της ουσίας, μόνο ένα μπάλωμα μπήκε για να μην μπάζει νερά. Έχασα 500-600 ευρώ εύκολα όταν προσπαθήσω να το πουλήσω ναι ή όχι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vaggooss είπε

Να πεις τον παπά να το κλείσει και αν δεν το κάνει ασφαλιστικά μέτρα. 7 το πρωί είναι ώρα κοινής ησυχίας.

Οι ώρες είναι ΕΩΣ τις 7 για καλοκαίρι, και ΕΩΣ τις 7:30 το χειμώνα. Και πάλι όμως, παίζουμε με τα λεπτά. 

Στο δια ταύτα, ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να βγει άκρη με τις καμπάνες. Και για όσους έχουν όρεξη για διάβασμα, δείτε αντίστοιχη περίπτωση που πήγε δικαστικά. http://gefragoulis.blogspot.com/2019/05/blog-post_4.html

Για όσους ΔΕΝ έχουν όρεξη διαβάσματος, παραθέτω την τελευταία παράγραφο: 

"Εφόσον λοιπόν ο ήχος που παράγεται από τις κωδωνοκρουσίες των καθών η αίτηση δεν είναι ικανός να προκαλέσει αντικειμενικά βλάβη της υγείας ή διαταραχή της ψυχικής καταστάσεως των αιτούντων, ως προς τους οποίους και μόνον ερευνάται το ζήτημα αυτό, δεν συντελέσθηκε προσβολή της προσωπικότητας τους, βάση την οποία έχει η αίτηση. Γι` αυτό πρέπει να απορριφθεί ως ουσιαστικά αβάσιμη."

Άντε βγάλε άκρη λοιπόν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Ποιος νόμος λέει κάτι τέτοιο? 

Η νομοθεσία της χώρας μας.

Αν υφίσταται λειτουργία λέει εφόσον δεν είναι κακούργημα να αναμένουν να τελειώσει η λειτουργία και μετά να επιληφθούν. Οδηγείτε στο τμήμα αλλά δεν πάει στο αυτοφορω για πλημμελήματα τέτοιας φύσεως.

6 λεπτά πριν, polaki είπε

Ξαναγράφω λοιπόν... αφήνοντας στην άκρη την κοπέλα ΧΧ-ΥΥ χρονών, και βάζοντας το δικό μου παράδειγμα στην εξίσωση, έστω ότι δεν φοβάμαι. 

Το ρίσκο του να βρω το αμάξι μου χαραγμένο απ'τον Casper το φαντασματάκι, επειδή δεν θα μπορέσω να αποδείξω ότι αυτός το έκανε, ποιός θα μου το εξαργυρώσει? 

Μιλάω για πραγματικά δεδομένα. Γιατί η κουκούλα του αυτοκινήτου δεν φτιάχτηκε ποτέ επί της ουσίας, μόνο ένα μπάλωμα μπήκε για να μην μπάζει νερά. Έχασα 500-600 ευρώ εύκολα όταν προσπαθήσω να το πουλήσω ναι ή όχι? 

Εάν εσύ δεν έχεις πρόβλημα και αντέχεις την καθημερινή ταλαιπωρία από την φασαρία στο σπίτι σου μην ασχολείσαι δεκτό.

Εγώ επειδή έχασα τον ύπνο μου για αρκετά χρόνια ναι ας μου κάναν και Ζημια πάλι το ίδιο θα έκανα. Και αν χρειαζόταν θα έχανα και αρκετές μέρες να φυλάω τσιλιας στο αμάξι μου. Ούτος η άλλος δεν κοιμόμουν που δεν κοιμόμουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, masteripper είπε

Λίγο "άσχετο" σαν παρέμβαση αλλά έπειδή ταιριάζει το σενάριο...κάποιος "ανθρωπος - ιδιοκτήτης" (δεν έχει και πολύ σχέση με το ανθρώπινο είδος) έχει πετάξει στον πίσω τοίχο της πολυκατοικίας κάποια πράγματα που είχε στο υπόγειο του γιατί πλημμύρισε...αυτό τώρα 2+ χρόνια...και είναι 1 πελώριος σωρός που κάνει την πολυκατοικία σαν σκουπιδαριό..μπορώ να καλέσω τον Δήμο και να τα πάρει ? ...πρέπει να τον ειδοποιήσω(που δεν θα μου μιλήσει δεν υπαρχει περίπτωση) ή μπορώ να φωνάξω την υπηρεσία και απλώς να τα πάρει

Δημόσια υπηρεσία δεν μπορεί να κάνει τίποτα εντός ιδιωτικού χώρου, μόνο με εντολή εισαγγελέα. Να απευθυνθείς στον διαχειριστή της πολυκατοικίας και να του στείλετε μια επιστολή στον ιδιοκτήτη να τα απομακρύνει εντός συγκεκριμένου διαστήματος αλλιώς θα αναλάβετε εσείς την απομάκρυνση τους από τον κοινόχρηστο χώρο. Αν ο διαχειριστής δεν δεχτεί να ασχοληθεί και να βάλει το φίδι από την τρύπα τότε ρώτα δικηγόρο τι μπορείς να κάνεις στα πλαίσια της νομιμότητας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Δημόσια υπηρεσία δεν μπορεί να κάνει τίποτα εντός ιδιωτικού χώρου, μόνο με εντολή εισαγγελέα. Να απευθυνθείς στον διαχειριστή της πολυκατοικίας και να του στείλετε μια επιστολή στον ιδιοκτήτη να τα απομακρύνει εντός συγκεκριμένου διαστήματος αλλιώς θα αναλάβετε εσείς την απομάκρυνση τους από τον κοινόχρηστο χώρο. Αν ο διαχειριστής δεν δεχτεί να ασχοληθεί και να βάλει το φίδι από την τρύπα τότε ρώτα δικηγόρο τι μπορείς να κάνεις στα πλαίσια της νομιμότητας. 

Ότι είναι στον κοινόχρηστο χώρο τις πολυκατοικίας ανήκει σε όλους.

Άρα σε συμφωνία με τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες βγάλτε μια απόφαση ότι θέλετε να τα πετάξετε. Ο δήμος εννοείται δεν τα παίρνει από ιδιωτικό χώρο άρα θα πρέπει να τα βγάλετε έξω.

Για να καταλάβεις τι εννοώ αν έχει ένα δέντρο η δίπλα πολυκατοικία και το μισό δέντρο είναι εντός του χώρου σου δεν είσαι υποχρεωμένος να τον ρωτήσεις αν θες να το κλαδέψει η να πάρεις τον καρπό, πχ αν είναι ροδιά. Τα δικαιουσε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, polaki είπε

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα φίλε μου, όσο πιο πολύ στόχος γίνεσαι τόσο χειρότερα είναι τα πράγματα. 

Υπάρχουν πάρα πολλοί τρελοί εκεί έξω, και δε θες με τίποτα να μπεις στο μάτι του κυκλώνα, δε βλέπεις τί συμβαίνει κάθε μέρα? Δηλαδή θεωρείς εσύ ασφαλές μία κοπέλα πχ 25-30 που μένει μόνη της, να ανοίξει λογαριασμούς με τον από πάνω, ο οποίος ΕΞ'ΑΡΧΗΣ δε σέβεται τίποτα? 

Γιατί εγώ στην προηγούμενη πολυκατοικία που έμενα και είχα κάνει 4-5 φορές παρατήρηση στον από πάνω, είχα δει μετά και σκουπίδια πεταμένα έξω απ'την πόρτα μου, χυμένο γάλα στην πόρτα να βρωμάει ξινίλα, μέχρι και το αμάξι μου με ροχάλες. 

Για την πόρτα, έβαλα κάμερα και δεν ξανα-έγινε ποτέ τίποτα. Στο αμάξι όμως συνεχώς είχα θέματα, μέχρι και τσιγάρο "κάποιος" μου έσβησε στην κουκούλα και την τρύπησε, κουτάκια μπύρας παρατημένα στο καπό, και 2 φορές πετάξανε αυγά στο παρμπριζ. Έχω φωτογραφία από αυτά. Δεν έχω αποδείξεις ότι είναι ο από πάνω, αλλά σίγουρα δεν τα έκανε ο ΦΟΥΦΟΥΤΟΣ, στην πυλωτή της πολυκατοικίας.. 

Δεν είναι θέμα ηττοπάθειας, είναι θέμα ότι όταν ο άλλος είναι ΤΡΕΛΟΣ και δε ΣΕΒΕΤΑΙ, 9 φορές στις 10 πιο πολλά προβλήματα θα αποκτήσεις αν μπλεχτείς παρά θα σου λυθούν. 

Αυτά τα λέω από προσωπικές εμπειρίες. Από όταν μετακόμισα, έχω άλλα ζητήματα στην πολυκατοικία, αλλά σε γενικές γραμμές προσπαθώ όσο γίνεται να τα λύνω μόνος μου πχ με ωττασπίδες αν μιλάμε για θόρυβο, να κλείνω τζάμια όταν ο δίπλα ψήνει στο μπαλκόνι ψάρια σα Master Chef και μπαίνει όλη η τσίκνα μέσα κλπ κλπ.

 

Και επειδή έχω ζήσει 4 χρόνια Αγγλία, και εκεί υπάρχουν θέματα, ΑΛΛΑ εκεί η αλήθεια είναι ότι αν κάνεις ΕΥΓΕΝΙΚΑ μια παρατήρηση, είναι στην ιδιοσυγκρασία του λαού να σέβονται το ότι δε θες να σε ενοχλούν. Εκεί να φανταστείς σε σπίτι για 3 μήνες δεν είχαμε κουρέψει την πίσω αυλή, και μας παρακάλεσε ο δίπλα να το κάνουμε για την αισθητική. Όπως επίσης τα σκουπίδια τα βγάζουν έξω ΜΟΝΟ το βράδυ πριν έρθει το σκουπιδιάρικο, όχι όπως εμείς εδώ οι τριτοκοσμικοί που γίνονται στήβες και κάνουν πάρτυ οι γάτες. ΠΡΟΦΑΝΩΣ λοιπόν το κάναμε, και δεν περιμέναμε να έρθει καμία αστυνομία να μας το πει. 

Γενικά, άλλη φάση έξω. 

Συμπάσχω απόλυτα μαζί σου, πρόσεχε όμως, εδώ το πρόβλημα είναι ότι ο καθένας, δεν καταλαβαίνει ότι ενοχλεί, έτσι θεωρεί τον άλλον προβληματικό που του κάνει παρατήρηση. Αυτά που έγραψες που σου έκανε ο άλλος και ήταν αυτός 100%, σκεφτόμουν να τα προτείνω σε γνωστή μας να τα κάνει εναντίον των διπλανων διαμερισματων της, και ακόμα χειρότερα, η συγκεκριμένη έπασχε από ασθμα και ενώ το ήξεραν οι δίπλα ενοικοι της ψεκαζαν την πόρτα με αρώματα για να έχει πρόβλημα κάθε φορά που έβγαινε έξω, εβηχε και δεν μπορούσε να αναπνεύσει, αυτα της τα έκαναν για αντίποινα επειδή τους έκανε παρατηρήσεις και τους είχε φέρει την αστυνομία για αλλα θέματα. Τώρα μετά από όλα αυτά πας να του σπάσεις τα μούτρα του άλλου η όχι; Τελικά δεν της είπα τίποτα γιατί δεν θέλω να την πάρω στον λαιμο μου.

Αυτό που πρότεινε ο Lucifer με την κλειδαριά είναι επίσης κάτι που το έχω σκεφτεί να το κάνω. Απλά όταν ο άλλος είναι ουγκανος με ουγκανιες θα απαντήσεις. 

Για το αμάξι σου, υπάρχει κάμερα εσωτερική να μπει και να βάλεις μια προειδοποίηση στο τζάμι ότι καταγράφεται. Στην μεν εξώπορτα μια μικρη κάμερα με καλωδιακι από κάτω από την χαραμαδα είτε από το ματάκι για να καταγραφει από έξω κρυφά αν πιάσει το πρόσωπο του ψευτομαγκα και βάλε απέξω μια ειδοποίηση ότι ο χώρος καταγράφεται. 

5 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Ότι είναι στον κοινόχρηστο χώρο τις πολυκατοικίας ανήκει σε όλους.

Άρα σε συμφωνία με τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες βγάλτε μια απόφαση ότι θέλετε να τα πετάξετε. Ο δήμος εννοείται δεν τα παίρνει από ιδιωτικό χώρο άρα θα πρέπει να τα βγάλετε έξω.

Για να καταλάβεις τι εννοώ αν έχει ένα δέντρο η δίπλα πολυκατοικία και το μισό δέντρο είναι εντός του χώρου σου δεν είσαι υποχρεωμένος να τον ρωτήσεις αν θες να το κλαδέψει η να πάρεις τον καρπό, πχ αν είναι ροδιά. Τα δικαιουσε.

Ναι, προφανώς από ότι κατάλαβα από αυτά που λέει ο φίλος, οι υπόλοιποι ενοικοι δεν θέλουν να ασχοληθούν με το θέμα. Οπότε, μάλλον μόνος του θα κάτσει να βγάλει το φίδι από την τρύπα. Εννοείται ότι με απόφαση ΓΣ τα βγάζετε όλα και τα παίρνει ειδικό συνεργείο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, vaggooss είπε

Εάν εσύ δεν έχεις πρόβλημα και αντέχεις την καθημερινή ταλαιπωρία από την φασαρία στο σπίτι σου μην ασχολείσαι δεκτό.

Εγώ επειδή έχασα τον ύπνο μου για αρκετά χρόνια ναι ας μου κάναν και Ζημια πάλι το ίδιο θα έκανα. Και αν χρειαζόταν θα έχανα και αρκετές μέρες να φυλάω τσιλιας στο αμάξι μου. Ούτος η άλλος δεν κοιμόμουν που δεν κοιμόμουν.

Δεν έχεις άδικο στο ότι πρέπει να αντιδράμε σε ότι μας ενοχλεί, απλά το ζητούμενο είναι να βρεθεί μία ισορροπία στο τί είναι κάποιος διατεθειμένος να ρισκάρει για να το πετύχει. 

Το πρόβλημα εν ολίγοις εγώ δεν το "'έλυσα", απλά μετακόμισα για άλλους λόγους και εδώ που είμαι πλέον είναι κάπως καλύτερα. Αλλά δεν είναι λύση, τουλάχιστον εδώ δε ρισκάρω το αμάξι μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευτυχώς εγώ στο κέντρο της αθήνας (παγκράτι) στην πολυκατοικία (20 διαμερισμάτων του 1960) που μένω (5ος) τα πράγματα είναι ήσυχα σέβεται ο ένας τον άλλον το ίδιο ισχύει και στην γειτονιά έτσι δεν αντιμετωπίζουμε κανένα θέμα αν τυχόν εισέλθει κάποιος περίεργος είναι ζήτημα ωρών να μαζεύει τα μπογαλάκια του και να φεύγει όπως ήρθε η ησυχία και η κοινωνική ειρήνη που επικρατεί στην γειτονιά μας δεν σπάει για κανέναν λόγο.

υπόψιν και τα γλέντια (πάρτι) γίνονται σε γενέθλια/γιορτές/γάμους/βαφτίσια.

και ψήνουμε στην βεράντα μας ή στο μπαλκόνι μας 

και μουσική ακούμε

και μπάλα παρακολουθούμε

αλλά σε όλα προηγείται ο σεβασμός στον άλλον (γείτονα μας) 

έκανα πάρα πολύ καλή επιλογή αγοράς σπιτιού...

Υ.Σ. επειδή τώρα ασχολούμαι με το δικό μου σπίτι θέλω τις συμβουλές σας γύρω από κάτι θέματα?

θέλω να βάλω κάμερα στο ματάκι της πόρτας που να καταγράφει 180-360 βέβαια αντί για κάμερα ασφαλείας έξω από την πόρτα σκέφτομαι και κουδούνι με κάμερα.

αλλιώς κάμερα ασφαλείας έξω από την πόρτα εισόδου του διαμερίσματος και εξωτερική κάμερα ασφαλείας στην βεράντα.

και εσωτερικές κάμερες ασφαλείας

 

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, ikorolis είπε

Ευτυχώς εγώ στο κέντρο της αθήνας (παγκράτι) στην πολυκατοικία (20 διαμερισμάτων του 1960) που μένω (5ος) τα πράγματα είναι ήσυχα σέβεται ο ένας τον άλλον το ίδιο ισχύει και στην γειτονιά έτσι δεν αντιμετωπίζουμε κανένα θέμα αν τυχόν εισέλθει κάποιος περίεργος είναι ζήτημα ωρών να μαζεύει τα μπογαλάκια του και να φεύγει όπως ήρθε η ησυχία και η κοινωνική ειρήνη που επικρατεί στην γειτονιά μας δεν σπάει για κανέναν λόγο.

υπόψιν και τα γλέντια (πάρτι) γίνονται σε γενέθλια/γιορτές/γάμους/βαφτίσια.

και ψήνουμε στην βεράντα μας ή στο μπαλκόνι μας 

και μουσική ακούμε

και μπάλα παρακολουθούμε

αλλά σε όλα προηγείται ο σεβασμός στον άλλον (γείτονα μας) 

έκανα πάρα πολύ καλή επιλογή αγοράς σπιτιού...

Είσαι πολύ τυχερός φίλε μου. Αλί σας εμάς! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ikorolis είπε

Ευτυχώς εγώ στο κέντρο της αθήνας (παγκράτι) στην πολυκατοικία (20 διαμερισμάτων του 1960) που μένω (5ος) τα πράγματα είναι ήσυχα σέβεται ο ένας τον άλλον το ίδιο ισχύει και στην γειτονιά έτσι δεν αντιμετωπίζουμε κανένα θέμα αν τυχόν εισέλθει κάποιος περίεργος είναι ζήτημα ωρών να μαζεύει τα μπογαλάκια του και να φεύγει όπως ήρθε η ησυχία και η κοινωνική ειρήνη που επικρατεί στην γειτονιά μας δεν σπάει για κανέναν λόγο.

υπόψιν και τα γλέντια (πάρτι) γίνονται σε γενέθλια/γιορτές/γάμους/βαφτίσια.

και ψήνουμε στην βεράντα μας ή στο μπαλκόνι μας 

και μουσική ακούμε

και μπάλα παρακολουθούμε

αλλά σε όλα προηγείται ο σεβασμός στον άλλον (γείτονα μας) 

έκανα πάρα πολύ καλή επιλογή αγοράς σπιτιού...

Υ.Σ. επειδή τώρα ασχολούμαι με το δικό μου σπίτι θέλω τις συμβουλές σας γύρω από κάτι θέματα?

θέλω να βάλω κάμερα στο ματάκι της πόρτας που να καταγράφει 180-360 βέβαια αντί για κάμερα ασφαλείας έξω από την πόρτα σκέφτομαι και κουδούνι με κάμερα.

αλλιώς κάμερα ασφαλείας έξω από την πόρτα εισόδου του διαμερίσματος και εξωτερική κάμερα ασφαλείας στην βεράντα.

και εσωτερικές κάμερες ασφαλείας

 

Βαλε οποια κάμερα σε βολεύει η αντέχεις οικονομικά. Φρόντισε να βάλεις επιγραφή στην πόρτα πως ο χώρος καταγράφεται. Η κάμερα να αποθηκεύει μόνο εικόνα και όχι ήχο. Για τυχόν άδειες από ΑΠΔ ρώτα δικηγόρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, polaki είπε

Δεν έχεις άδικο στο ότι πρέπει να αντιδράμε σε ότι μας ενοχλεί, απλά το ζητούμενο είναι να βρεθεί μία ισορροπία στο τί είναι κάποιος διατεθειμένος να ρισκάρει για να το πετύχει. 

Το πρόβλημα εν ολίγοις εγώ δεν το "'έλυσα", απλά μετακόμισα για άλλους λόγους και εδώ που είμαι πλέον είναι κάπως καλύτερα. Αλλά δεν είναι λύση, τουλάχιστον εδώ δε ρισκάρω το αμάξι μου. 

Γιατί αν μετακομίσεις λόγω προβληματικού γείτονα δεν θα χαλςσεις ένα χιλιάρικο?

3 ώρες πριν, ikorolis είπε

Ευτυχώς εγώ στο κέντρο της αθήνας (παγκράτι) στην πολυκατοικία (20 διαμερισμάτων του 1960) που μένω (5ος) τα πράγματα είναι ήσυχα σέβεται ο ένας τον άλλον το ίδιο ισχύει και στην γειτονιά έτσι δεν αντιμετωπίζουμε κανένα θέμα αν τυχόν εισέλθει κάποιος περίεργος είναι ζήτημα ωρών να μαζεύει τα μπογαλάκια του και να φεύγει όπως ήρθε η ησυχία και η κοινωνική ειρήνη που επικρατεί στην γειτονιά μας δεν σπάει για κανέναν λόγο.

υπόψιν και τα γλέντια (πάρτι) γίνονται σε γενέθλια/γιορτές/γάμους/βαφτίσια.

και ψήνουμε στην βεράντα μας ή στο μπαλκόνι μας 

και μουσική ακούμε

και μπάλα παρακολουθούμε

αλλά σε όλα προηγείται ο σεβασμός στον άλλον (γείτονα μας) 

έκανα πάρα πολύ καλή επιλογή αγοράς σπιτιού...

Υ.Σ. επειδή τώρα ασχολούμαι με το δικό μου σπίτι θέλω τις συμβουλές σας γύρω από κάτι θέματα?

θέλω να βάλω κάμερα στο ματάκι της πόρτας που να καταγράφει 180-360 βέβαια αντί για κάμερα ασφαλείας έξω από την πόρτα σκέφτομαι και κουδούνι με κάμερα.

αλλιώς κάμερα ασφαλείας έξω από την πόρτα εισόδου του διαμερίσματος και εξωτερική κάμερα ασφαλείας στην βεράντα.

και εσωτερικές κάμερες ασφαλείας

 

Οι κάμερες δεν επιτρέπεται να τραβάνε σε δημόσια θέα. Δεν το θυμάμαι σίγουρα αλλά νομίζω ότι δεν μπορείς να βάλεις έξω από την πόρτα σου εφόσον είναι κονοχτρηστος χώρος,διότι τα σκαλιά μπορεί να τα χρησιμοποιήσει και άλλος άρα δεν έχεις δικαίωμα να τον βιντεσοσκοπεις. Στην βεράντα βαλε άφοβα αλλά να τραβάει προς την μεριά του σπιτιού σού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...