Προς το περιεχόμενο

Μπαταριες (βρυσες) για νεο σπιτι - συμβουλες


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοιταξα σε κανα 2-3 μαγαζια για μπαταριες νιπτηρα (wc), για ντους και για την κουζινα. Αλλος μου προτεινει Ideal, ο αλλος Grohe ο αλλος λεει δεν ειναι καλες ουτε η μια ουτε η αλλη, η δε Grohe κατασκευαζονται Ινδονησια και οχι Γερμανια.

Πραγματικα δεν ξερω τι να πιστεψω. Δεν ψαχνω κατι ακριβο αλλα οχι και κατι με 50€, εαν εχει ψαχτει καποιος προσφατα με αγορα θα ηθελα την γνωμη του.

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 120
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ξέρω μάρκες κλπ ή αν οι εγκαταστάσεις υποστηρίζουν κάτι τέτοιο. Αλλά τελευταία με έχει βολέψει πολύ μια βρύση ντους που ρυθμίζεις τη θερμοκρασία από ένα διακόπτη (πχ 38) και από άλλο ανοίγεις το νερό. Οπότε η ρύθμιση μένει μόνιμα και όυτε καψαλίζεσαι ούτε τουρτουρίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ideal ειναι πολύ χοντροκομμενες και ασχημες για τα γουστα μου. Απο Grohe εχω μεινει πολυ ευχαριστημενη και θα ξαναεπαιρνα ανετα αν χρειαζοταν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κουζινα επειδη το ειχα ψαξει λιγο περυσι το καλοκαιρι γιατι ηθελε η μανα μου η οποια ειχε απο παλια μια της Carron βρηκα μια ιδια σχεδον και την ξαναπηρα.Της ειχε κρατησει καμια 20ετια περιπου.

Αυτην εδω ειναι https://www.skroutz.gr/c/1841/mpataries_kouzinas.html?keyphrase=%CE%9C%CE%A0%CE%91%CE%A4%CE%91%CE%A1%CE%99%CE%91+%CE%9A%CE%9F%CE%A5%CE%96%CE%99%CE%9D%CE%91%CE%A3+CARRON+SPLIT+5112 την οποια ειχα παρει σε χρωμα μπεζ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ την ίδια έβαλε και η μάνα μου πρόσφατα στη κουζίνα της που έκανε μια μικρή ανακαίνιση (δλδ γκρεμισε μεσοτοιχια με το σαλόνι).

 

Για κουζίνα πάντως θα πρότεινα ψηλή να ναι και ότι να ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι grohe είναι απ' τις πιο καλές μάρκες.

Έχουν βρύσες - μπαταρίες - καταρράκτες μέχρι και πάνω από 1000 ευρώ.

Αν θες να πας σε φτηνά να ζητήσεις να είναι χρωμιωμένος ορείχαλκος και να έχουν ανταλλακτικά οπωσδήποτε αλλιώς μόλις πάθουν κάτι θα τις πετάξεις..


πάρε ότι σου αρέσει γενικά σε έκθεση , (με τα παραπάνω χαρακτηριστικά), ανεξαρτήτως μάρκας και να είναι μείκτες, όχι ξεχωριστά ζεστό κρύο..

Για κουζίνα βολεύει με σπιράλ και ψηλό μαρκούτσι ..

Από το Internet ψώνισε μόνο αν μπορείς να το δεις live και να το πιάσεις, και να είσαι σίγουρος ότι θα βρεις ανταλλακτικό αν το χρειαστείς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για grohe ισχύει οτι λεει ο απο πάνω (έχω τοποθετησει παρά πολλές σε ανθρώπους που είχαν μια σχετικα οικονομικη ανεση και υπάρχουν βρύσες μπάνιου και κουζίνας της grohe με αξια 1000€ και βαλε)

πολυ καλη ποιοτητα κτλπ αλλα εχε υποψιν το κοστος των ανταλλακτικων.. αν ποτε σ χαλασει (δεν στο ευχομαι) η αξια των ανταλλακτικων της ειναι πανακριβη.

 

πχ τα σωληνακια ζεστου-κρυου τα σπιραλ δηλαδη εχουν 37€ το ενα!!! Και δεν μπαίνουν ιμιτασιον η οτιδήποτε άλλο μόνο τα δικά της!!

αν πάρεις βρυση κουζινας με προεκταση στο τηλεφωνακι (αυτό που το τραβας να πλυνεις κατσαρόλες κ.α με ευκολια αν χαλασει εχει 90€)

 

δηλαδή τα ανταλλακτικα της εχουν 400% πανω από τις απλες βρυσες αλλα είναι κορυφαιες σε ποιοτητα και είναι νουμερο 1 πολλααα χρονια τωρα.

 

Οσο για τις ideal καλές είναι αλλα λίγο κακογουστες κατά την γνώμη μου.σαν βρύσες βέβαια είναι καλή ποιότητα. Όχι σαν τις grohe αλλα είναι οκ

 

Ότι κ να παρεις να δεις να υπάρχουν ανταλλακτικά και να σε βολεύουν εσένα και γενικα μην αγοράζετε "φθηνές" βρύσες. Μια καλυ βρυση θα κρατήσει 15-20 χρονια. Μια μουφα των 20€ θα σπάσει σε 1-2 χρονια γιατί δεν έχει ποιότητα

 

Ότι απορία έχεις ρωτησε με αν θέλεις να σε βοηθησω ts

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ. Οι γνωμες / συμβουλες σας με βοηθησαν πολυ.

 

Μου αρεσε για το ντους μια θερμοστατικη μπαταρια: http://www.grohe.com/gr/10641/bathroom/grohtherm-1000/

 

Ειναι νεα τεχνολογια; Την ανοιγεις και βγαζει απευθειας ζεστο νερο; Δεν βλεπω δηλ να εχει τον κλασσικο βραχιονα που παει μεταξυ κρυου/ζεστου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξα σε κανα 2-3 μαγαζια για μπαταριες νιπτηρα (wc), για ντους και για την κουζινα. Αλλος μου προτεινει Ideal, ο αλλος Grohe ο αλλος λεει δεν ειναι καλες ουτε η μια ουτε η αλλη, η δε Grohe κατασκευαζονται Ινδονησια και οχι Γερμανια.

Πραγματικα δεν ξερω τι να πιστεψω. Δεν ψαχνω κατι ακριβο αλλα οχι και κατι με 50€, εαν εχει ψαχτει καποιος προσφατα με αγορα θα ηθελα την γνωμη του.

Ευχαριστω.

Εγώ πάντως για την κουζίνα θα έπαιρνα κάτι τέτοιο

 

p_kitchen-tap-WICK_1619859i.jpg

 

 

Δεν ειναι τόσο διαδεδομένες αυτές οι βρύσες  στην Ελλάδα περισσότερο ειναι στην Αμερική 

(δεν ειναι μια μάρκα και απο πάνω σου δείχνω απλά ενα μοντέλο ενδεικτικά το συγκεκριμένο δεν ξέρω καν ποιος το κατασκευάζει απλά για να καταλάβεις τι εννοώ απο την κατασκευή)

 

Αλλά πραγματικά αν χρησιμοποιήσεις τέτοια βρύση δεν γυρνάς ποτέ πίσω σε "κλασική" ειναι σαν να ήσουν στον μεσαίωνα... αξίζει με το παραπάνω έχει τεράστια εργονομία. 

 

 

Βασικά να και άλλες φωτό που βρήκα απο google

 

7612142264009_Kitchen_Sink?crop=0,585,38HT9220.jpg

 

balmoral-kitchen-tap.jpgPull-Out-Spray-Kitchen-Taps.jpg

 

american-standard-4175-300-075-colony-somhEn8y-FxlWhRCO87MfSV8g.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιλεγω τις φθηνοτερες των 20-25,και μετα απο 10ετια,απο ολες τις βρυσες σε 3 σπιτια,χαλασε η μοναδικη ideal που αγορασα!!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Carron Phoenix

Hansgrohe

Μιλάμε για Κορυφαία ποιότητα και δεν τις λες και πολύ ακριβές... Έχω περάσει βρύσες με 25 ευρώ και βρύσες με 5.500 (και υπάρχουν ακριβότερες αλλά δεν είχα την τιμή) και δεν λέω πολλές φορές οι φτηνές έχουν βγει παλικάρια έχουν αντέξει 10+ χρόνια αλλά μετά από τα πρώτα 3-4 χάνουν το χρώμα τους (κυρίως στο μπράτσο του ζεστού νερού στις βρύσες μπάνιου) και διάφορα άλλα...

Με τις hansgrohe (grohe) και τις carron Phoenix πάλι τέτοια προβλήματα δεν θα έχεις ποτέ...

Έχω την εντύπωση χωρίς να είμαι σίγουρος πάντως ότι οι grohe κατασκευαζονται Γερμανία και Ουγγαρία (δηλαδή τον μηχανισμό τον φτιάχνουν Γερμανία και κάποια μέταλλα τα φτιάχνουν στην Ουγγαρία) αλλά δεν μπορώ να καταλάβω που κολλάει το που φτιάχνονται σε σχέση με την ποιότητα τους... Αφού όπως και να έχει το quality control γίνεται Γερμανία...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...