Προς το περιεχόμενο

Μπαταριες (βρυσες) για νεο σπιτι - συμβουλες


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω βρει grohe αλλα και hansgrohe. Ποια η διαφορα; Για θερμοστατικη μπαταρια στο ντους εχεις να μου συμβουλεψεις κατι; Την προτεινεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • Απαντ. 120
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σαν εμπορουπαλληλος σας συμβουλεύω ότι στα μαγαζιά θα σας πουλήσουν αυτά που θέλουν και τους αφήνουν το περισσότερο κέρδος. Μακρυά από practiker και leroy... Και οι πιο ακριβές τους είναι μάπα.

Βρύσες μόνο ιταλικές. Οι γερμανικές grohe ναι μεν καλές αλλά πανάκριβα ανταλλακτικά. Μια μάρκα σαν υδραυλικός που προτείνω είναι fiore... Εκατό Χρόνια εταιρεία. Ανταλλακτικά παντού και οικονομικά και καλά. Γενικά οι Ιταλοί το έχουν στις μπαταριες. Και η ottone meloda είναι καλή. Βγάζει βρύσες πριν ανακαλύψει ο άνθρωπος το νερό με εφ'ορου ζωής εγγύηση. Αλλά και αυτές ακριβούτσικες. Για νιπτηρα πάνω από 50αρικο. Για κουζίνα μια ψηλή καλή από 80 και πάνω και αν έχει ντουζάκι από 150 και πάνω. Για μπάνιο αποφύγετε θερμοστατικες γιατί κολλάνε και οι καλύτερες από τα άλατα και θα πρέπει να είστε με ένα αντιαλατικο στο χέρι. Για το μπάνιο από κάνα 60αρι και πάνω. Προσέχετε το υλικό το οποίο λέγεται ζαμα και είναι ένα είδος πλαστικού που αν το χτυπήσεις ακούγεται σαν μέταλλο. Πο@στ@δες Κινέζοι..!!! Γενικά μια καλή μπαταρία ορειχαλκινη την καταλαβαίνεις από το βάρος. Τελευταία συμβουλή προτιμήστε χρωμε και όχι χρωματιστές γιατί βρίσκονται δύσκολα ανταλλακτικά και άλλες φορές δεν βρίσκονται καθόλου.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μένει να επιβεβαιώσει και ο άλλος υδραυλικός του forum τώρα, ο stelios :)

Συμφωνω με τον συναδελφο

 

Fiore ειναι τοπ σαν εταιρια με ποιοτικες βρυσες και γενικα ειναι αυτο που λεμε vfm :)

 

Εχω βαλει απειρες και κανενας πελατης ποτε δεν ειχε παραπονο.

Σαν εμπορουπαλληλος σας συμβουλεύω ότι στα μαγαζιά θα σας πουλήσουν αυτά που θέλουν και τους αφήνουν το περισσότερο κέρδος. Μακρυά από practiker και leroy... Και οι πιο ακριβές τους είναι μάπα.

Βρύσες μόνο ιταλικές. Οι γερμανικές grohe ναι μεν καλές αλλά πανάκριβα ανταλλακτικά. Μια μάρκα σαν υδραυλικός που προτείνω είναι fiore... Εκατό Χρόνια εταιρεία. Ανταλλακτικά παντού και οικονομικά και καλά. Γενικά οι Ιταλοί το έχουν στις μπαταριες. Και η ottone meloda είναι καλή. Βγάζει βρύσες πριν ανακαλύψει ο άνθρωπος το νερό με εφ'ορου ζωής εγγύηση. Αλλά και αυτές ακριβούτσικες. Για νιπτηρα πάνω από 50αρικο. Για κουζίνα μια ψηλή καλή από 80 και πάνω και αν έχει ντουζάκι από 150 και πάνω. Για μπάνιο αποφύγετε θερμοστατικες γιατί κολλάνε και οι καλύτερες από τα άλατα και θα πρέπει να είστε με ένα αντιαλατικο στο χέρι. Για το μπάνιο από κάνα 60αρι και πάνω. Προσέχετε το υλικό το οποίο λέγεται ζαμα και είναι ένα είδος πλαστικού που αν το χτυπήσεις ακούγεται σαν μέταλλο. Πο@στ@δες Κινέζοι..!!! Γενικά μια καλή μπαταρία ορειχαλκινη την καταλαβαίνεις από το βάρος. Τελευταία συμβουλή προτιμήστε χρωμε και όχι χρωματιστές γιατί βρίσκονται δύσκολα ανταλλακτικά και άλλες φορές δεν βρίσκονται καθόλου.

Συναδελφε συμφωνω 100% με αυτα π εγραψες

 

Σαν να τα εγραψα ακριβως εγω τα ειπες. :)

 

 

+ να προσθεσουμε οτι μακρια απο κινεζικες βρυσες γιατι ειναι απο μαπα μεταλλα κ δεν κανουν για να πινουμε νερο (εκτος τα αλλα θεματα που βγαζουν)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο φαίνεται ότι είστε όλοι σας άσχετοι με το θέμα. Όλα αυτά που συζητάτε είναι λεπτομέρειες. Το αν είναι Γερμανική ή Ιταλική, αν είναι ορείχαλκος ή όχι, αν είναι χρωμέ ή χρωματιστή έχουν ελάχιστη σημασία.

 

Το σημαντικότερο σε μια μπαταρία είναι να αρέσει στη γυναίκα. Για όποιον δεν το πιστεύει, ας τολμήσει να πάει στο σπίτι μια Grohe ή μια Fiore (ή οτιδήποτε άλλο) που δεν θα αρέσει στη γυναίκα και θα την ακούσει για τα επόμενα 30 χρόνια για την "γκουμούτσα που κουβάλησε στο σπίτι".

 

Για αυτό κύριοι, όταν είναι να αγοράσουμε τέτοια πράγματα, πριν ρωτήσουμε τον κάθε ειδικό, ρωτάμε πρώτα τη γυναίκα. "Σου αρέσει αυτό αγάπη μου?"  :lol:  :lol:  :lol:

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και στα λερου εχει μπολικο υλικο.εβαλα μια μπαταρια μπανιου τωv 25 και μια νιπτηρα των δεκα ευρω,τιςφθηνοτερες δλδ,και δουλευουν μια δεκαετια χωρις αποχρωματισμους κλπ.μια ideal των 90 στην κουζινα,τα επαιξε στην εφταετια και ζητουσαν για επισκευη η ανταλακτικο,50αρικο και αναμονη εβδομαδας.πηρα μια απο τα λιντλ τυπου ντουσιερας με δεκαπεντε ευρω ,και τερμα.......

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο φαίνεται ότι είστε όλοι σας άσχετοι με το θέμα. Όλα αυτά που συζητάτε είναι λεπτομέρειες. Το αν είναι Γερμανική ή Ιταλική, αν είναι ορείχαλκος ή όχι, αν είναι χρωμέ ή χρωματιστή έχουν ελάχιστη σημασία.

 

Το σημαντικότερο σε μια μπαταρία είναι να αρέσει στη γυναίκα. Για όποιον δεν το πιστεύει, ας τολμήσει να πάει στο σπίτι μια Grohe ή μια Fiore (ή οτιδήποτε άλλο) που δεν θα αρέσει στη γυναίκα και θα την ακούσει για τα επόμενα 30 χρόνια για την "γκουμούτσα που κουβάλησε στο σπίτι".

 

Για αυτό κύριοι, όταν είναι να αγοράσουμε τέτοια πράγματα, πριν ρωτήσουμε τον κάθε ειδικό, ρωτάμε πρώτα τη γυναίκα. "Σου αρέσει αυτό αγάπη μου?" :lol: :lol: :lol:

Σωστοοοςς

 

Εχω παει μια απο τις καλυτερες βρυσες στην συντροφο μου (και μελλοντικη γυναικα μου,μικρη ειμαστε ακομα :) )και μ λεει τι ειναι αυτη η μουφα που εφερες; δεν μ αρεσει ειναι χοντροκομμενη και διαφορα αλλα.

 

Της βαζεις μια των 10€ απο παζαρι τωρα ναι η οχι;

 

:P :p

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια τα τελευταια 2 χρονια εχω ανακαινισει 4 διαμερισματα (της ευρυτερης οικογενειας....) οποτε αναγκαστικα την εψαξα και στις μπαταριες.

Ποιοτικως για φθηνες θα ελεγα και εγω fiore απο πιο ακριβες (σχεδον διπλασια τιμη) Hansgrohe (kai oxi σκετο Grohe εχω και απο αυτην).

Απλα οι πρωτες υστερουν κατ εμε σε θεμα σχεδιου 

 

Προσωπικα θα προτεινα κai τις teorema. ιταλικες me 10 χρονια εγγυηση , πολυ ωραιο design και με τιμη αναμεσα στις 2 προαναφερθεισες ι( εχω Μπαταρια νιπτηρα Teorema  καταπληκτικη με μηχανισμο εξοικονομησης νερου και φοβερο design). 

 

Οι hansgrohe ειναι εκπληκτικες και με ευφορου ζωης εγγυηση, Νομιζα οτι μου ελεγαν φιδια αλλα σε δυο παλιες που χαλασε ο μηχανισμος επικοινωνησα με την αντιπροσωπεια και μου εστειλαν δωρεαν τα ανταλλακτικα (απλα επρεπε να στειλω πισω τα παλια -οπως και εκανα). Επισης ζυγιζουν αρκετα (με ο,τι  αυτο σημαινει).

Οι σκετες grohe κατ εμε δεν αξιζουν, τις θεωρω φασον πλεον και 2 που εχω θαμπωσαν συντομα. Επισης μου ειπαν και κατι που μαλλον ειναι μουσι οτι η συγκεκριμενη εταιρεια δεν καλυπτει εγγυηση  αν διαπιστωσουν χρηση υγρων κατα των αλατων συγκεκριμενης εταιρειας. Οταν ρωτησα πως θα το διαπιστωσουν μου ειπαν οτι εχουν τον τροπο, Δεν εδωσα βαση και μαλλον δεν ισχυει.

Επεξ/σία από louben
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Παλιό το θέμα αλλά πάντα επίκαιρο...

Έχω στην κουζίνα εδώ και ~20 χρόνια μια Grohe zedra. Αυτή με το "τηλέφωνο" (με το αποσπώμενο ντουζ).

Εχει χαλάσει το αποσπώμενο ντουζ και το ανταλλακτικό κοστίζει ακριβά (από 70 ευρώ και πάνω). Αξίζει να το αλλάξω ή να δώσω καλύτερα πχ 150 ευρώ και να πάρω μια καινούρια κάπως καλή βρύση. Δεν μας καίει να έχει αποσπώμενο ντουζ διότι χαλάνε τα σπιραλ και είναι πανάκριβα.

Υπάρχει λόγος να κρατήσω τη zedra; Κάποιοι μιλάνε για βρύση τόσο καλή που πλέον δεν παράγεται παρόμοια αλλά δεν ξέρω αν αυτό αληθεύει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετο αλλα εχετε υποψιν οτι οι Grohe στο Γερμανικο ΑΜΑΖΟΝ εχουν πολυ καλες τιμες σε σχεση με ελλαδα. Αγορασα μια Μπαταρια Κουζινας κατα πολυ φθηνοτερα σε σχεση με εδω (τελικη τιμη με μεταφορικα).

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/3/2018 στις 11:11 ΠΜ, fonzi είπε

Παλιό το θέμα αλλά πάντα επίκαιρο...

Έχω στην κουζίνα εδώ και ~20 χρόνια μια Grohe zedra. Αυτή με το "τηλέφωνο" (με το αποσπώμενο ντουζ).

Εχει χαλάσει το αποσπώμενο ντουζ και το ανταλλακτικό κοστίζει ακριβά (από 70 ευρώ και πάνω). Αξίζει να το αλλάξω ή να δώσω καλύτερα πχ 150 ευρώ και να πάρω μια καινούρια κάπως καλή βρύση. Δεν μας καίει να έχει αποσπώμενο ντουζ διότι χαλάνε τα σπιραλ και είναι πανάκριβα.

Υπάρχει λόγος να κρατήσω τη zedra; Κάποιοι μιλάνε για βρύση τόσο καλή που πλέον δεν παράγεται παρόμοια αλλά δεν ξέρω αν αυτό αληθεύει!

Η συγκεκριμένη βρύση μας έχει απασχολήσει στο παρελθόν από πελάτες μου 3-4 φορές.

Χαλάει το σπιράλ το αποσπώμενο που το τραβάς και μετά πρέπει να δώσεις γύρω στα 80€ για το ανταλλακτικό (καθως η συγκεκριμένη μάρκα θεωρείται αν και όχι αδικα η "ferrari" σε βρύσες κτλπ)

 

Εγώ στην θέση σου θα έλεγα ότι έχεις δύο επιλογές.

 

Η παίρνεις μια καινούργια βρύση πχ fiore ιταλική σχετικά καλή με 60-70€ 

 

Η παίρνεις μια καινούργια grohe και δίνει τα ανάλογα ποσα (αν έχεις)

 

Επισκευή δεν θα έκανα καθώς εκτός ότι είναι ακριβό το ανταλλακτικό,θα πληρώσεις και μάστορα να στο βάλει,και πάλι όμως θα έχεις μια βρύση μεταχειρισμένη όσο να ναι,με τα χρονάκια της.

Η επιλογή δική σου. :)

 

(Υπάρχει και η επιλογή αγοράς της από το γερμανικό αμαζον όπως λέει ένα μέλος πιο πάνω με αρκετά πιο φθηνή τιμή.αλλα αν πάθει κάτι....προβλέπω πολύ ταλαιπωρια)

 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η βρύση εξαρτάται από το σπίτι που διαθέτεις καθώς και τα έπιπλα  πλακάκια νιπτήρες κ.λ.π.

Όσο πιο καλό και πιο ακριβό είναι το ντιζάιν στους χώρους που θα χρησιμοποιηθούν (κουζίνα μπάνιο) τόσο σε πιο ακριβές βρύσες θα πας.Εάν το διαμέρισμα είναι ένα κηθημερινό σπίτι όπως έχουμε οι περισσότεροι νομίζω πως γύρω στα 50-70 ευρώ θα βρείς βρύσες διάφορες μάρκες που πρότειναν οι ανωτέρω.Εγώ θα πω δύο πράγματα να προσέξεις,

1)Να είναι λειτουργικές π.χ. ψηλή στο νεροχύτη κουζίνας να μπορείς άνετα π.χ. να βάλεις κατσαρόλα από κάτω και να την πλύνεις και εύκολα ανοίγματα στου μπάνιου ώστε να μην σου γλιστράνε αν έχεις   σαπουνάδες στα χέρια και πας να τις ανοίξεις.

2)Να παίρνουν απλά συνηθισμένα ανταλακτικά και όχι κάποια στάνταρτ όπως είπε και ειδικός Στέλιος ώστε σε περίπτωση βλάβης να μπορείς να τα αλλάξεις φτηνά και εύκολα.

Edit.

Και κάτι δικό μου για το Στέλιο ή άλλο ειδικό .Έχω μία που στάζει το κρύο.Προσπάθησα να βγάλω το μηχανισμό να τον αλλάξω με καινούργιο αλλά δεν ξεσφίγγει με τίποτε,μάλλον από τα πολλά χρόνια και πιθανώς τα άλατα που έχει μαζέψει.Υπάρχει κάποιος τρόπος να αμολήσει και να ξεβιδώσει;;;;.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Η βρύση εξαρτάται από το σπίτι που διαθέτεις καθώς και τα έπιπλα  πλακάκια νιπτήρες κ.λ.π.

Όσο πιο καλό και πιο ακριβό είναι το ντιζάιν στους χώρους που θα χρησιμοποιηθούν (κουζίνα μπάνιο) τόσο σε πιο ακριβές βρύσες θα πας.Εάν το διαμέρισμα είναι ένα κηθημερινό σπίτι όπως έχουμε οι περισσότεροι νομίζω πως γύρω στα 50-70 ευρώ θα βρείς βρύσες διάφορες μάρκες που πρότειναν οι ανωτέρω.Εγώ θα πω δύο πράγματα να προσέξεις,

1)Να είναι λειτουργικές π.χ. ψηλή στο νεροχύτη κουζίνας να μπορείς άνετα π.χ. να βάλεις κατσαρόλα από κάτω και να την πλύνεις και εύκολα ανοίγματα στου μπάνιου ώστε να μην σου γλιστράνε αν έχεις   σαπουνάδες στα χέρια και πας να τις ανοίξεις.

2)Να παίρνουν απλά συνηθισμένα ανταλακτικά και όχι κάποια στάνταρτ όπως είπε και ειδικός Στέλιος ώστε σε περίπτωση βλάβης να μπορείς να τα αλλάξεις φτηνά και εύκολα.

Edit.

Και κάτι δικό μου για το Στέλιο ή άλλο ειδικό .Έχω μία που στάζει το κρύο.Προσπάθησα να βγάλω το μηχανισμό να τον αλλάξω με καινούργιο αλλά δεν ξεσφίγγει με τίποτε,μάλλον από τα πολλά χρόνια και πιθανώς τα άλατα που έχει μαζέψει.Υπάρχει κάποιος τρόπος να αμολήσει και να ξεβιδώσει;;;;.

Αν έχει πιάσει άλατα τόσο πολύ σε σημείο που δεν ξεβιδωνει, μην προσπαθείς με ζόρια να την βγάλεις γιατί το πιο πιθανό είναι να σπασει και να σ μείνει στα χέρια.

 

Τώρα πρόχειρα δεν Μ έρχετε καμία ιδέα πέρα από το να ρίξεις λιγο wd-40 με το ακροφύσιο του μέσα,και σιγά σιγά να προσπαθήσεις πάλι μπας και πάρει στροφή. Αν δεις ότι δεν κάνει τίποτα ακόμα τότε σκέψου για καινούργια βρύση :P

 

Αν την ζορισεις πολύ πιθανόν να σπάσεις είτε τον μηχανισμό,είτε την βρύση,είτε κανένα δάκτυλο εφόσον δεν είσαι της δουλειάς και παλεύεις με τσιμπιδες η κάβουρες :P

 

Τι βρύση είναι; Νεροχύτη; Μπάνιου;

Επεξ/σία από stelios18120
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...