Προς το περιεχόμενο

Μπαταριες (βρυσες) για νεο σπιτι - συμβουλες


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 28/6/2019 στις 12:28 ΠΜ, litsa57 είπε

Καλησπέρα παιδιά!! Μια ερώτηση έχω φίλτρο νερού τις Camelot κ αυτές τις μέρες αλλάζω όλη την κουζίνα. Αγόρασα γρανιτένιο Carron  νεροχύτη κ έχω κολλήσει  στην μπαταριά. Έχει ένα ανταπτορακι νερού που μπαίνει στην κλασική οπή βρύσης. Η συγκεκριμένη https://www.myhome247.gr/carron-28813-java/ γνωρίζει κανείς αν θα είναι συμβατή με το αναπτοράκι? Δεν γνωρίζω πόσες βόλτες δέχεται η μπαταριά για να σφίξει μιας κ δεν την έχω βρει πουθενά για να την δοκιμάσω. Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά. Επίσης είναι κ αυτή που την βλέπω ποιο συμβατή. https://www.billis.gr/product/1343032/koyzina-mpataries-koyzinas-pagkoy-xoris-ntoys-teorema-gossip-mpataria-koyzinas-xrome-/

Λύσε το ανταπτορακι και πήγαινε στο μαγαζί που έχεις βρει την μπαταρία και δες εάν κάνει. Συνήθως μπαίνει, (υπάρχουν πολλοι ανταπτορες, αρσενικοι-θηλυκοι  κ.α ) απ'ότι βλέπω μου φαίνεται οκ. Πάντως πήγαινε στο μαγαζί να το σιγουρεψεις, μην έχεις αλλαγές και πήγαινε-ελα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 120
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tελικα έκλεισα αυτή για σιγουριά. Την Carron Java 28881 σε χρώμιο. Είχα πάρει μαζί μου κ το ανταπτορακι κ έκανε στην συγκεκριμένη. Πήγα κ στον Βaklatsidi στην εθνική κ απαγορευόταν να ανοίξουν τα στόμια για δοκιμή. Επρεπε να μαντέψω δλδ για κάτι  που δεν ξέρω αν κάνει, τεσπα ευτυχώς στην συγκεκριμένη που έκανα παραγγελιά το στόμιο δεν ήταν σφιγμένο τόσο καλά. http://baklatsidis.gr/index.php/shop/item/49134.html

Επεξ/σία από litsa57
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα  παιδιά. Έχω μια βρύση  κουζίνας Paini jolly ιταλική αγορασμένη από leroy.Έχει ξεφτύσει το ρουξούνι της και δακρύζει από την κάτω πλευρά.Σκέφτομαι να ψάξω για ρουξούνι για να αποφύγω την αγορά νέας βρύσης.Νομίζω ότι τα ρουξούνια της fiore ταιριάζουν. Δοκίμασα να το βγάλω αλλά δεν μπόρεσα και φοβάμα μηπως την χαλάσω τελείως.Καμιά ιδέα για το πως βγαίνει?

IMG_20190731_151902_522.JPG

Επεξ/σία από krmhlds
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, krmhlds είπε

Καλησπέρα  παιδιά. Έχω μια βρύση  κουζίνας Paini jolly ιταλική αγορασμένη από leroy.Έχει ξεφτύσει το ρουξούνι της και δακρύζει από την κάτω πλευρά.Σκέφτομαι να ψάξω για ρουξούνι για να αποφύγω την αγορά νέας βρύσης.Νομίζω ότι τα ρουξούνια της fiore ταιριάζουν. Δοκίμασα να το βγάλω αλλά δεν μπόρεσα και φοβάμα μηπως την χαλάσω τελείως.Καμιά ιδέα για το πως βγαίνει?

IMG_20190731_151902_522.JPG

Βγάλε μία φωτογραφία πιο κοντά στη βάση , γιατί δε διακρίνω τον κορμό της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να λύσεις το μεγάλο ρακόρ που ενώνει τη βρύση με το ρουξουνι, συνήθως λύνουν αριστερόστροφα, βέβαια αυτή μου φαίνεται λίγο περίεργη. Όπως και να έχει, κρατάς τη μπαταρία σταθερή, και λύνεις με ένα γαλλικό το ρακόρ, δοκίμασε προς τα αριστερά. Και πας με το δείγμα, αλλιώς μπορεί να μην ταιριάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, troi.g είπε

Πρέπει να λύσεις το μεγάλο ρακόρ που ενώνει τη βρύση με το ρουξουνι, συνήθως λύνουν αριστερόστροφα, βέβαια αυτή μου φαίνεται λίγο περίεργη. Όπως και να έχει, κρατάς τη μπαταρία σταθερή, και λύνεις με ένα γαλλικό το ρακόρ, δοκίμασε προς τα αριστερά. Και πας με το δείγμα, αλλιώς μπορεί να μην ταιριάζει.

Σ"ευχαριστώ  πολύ. Ξεβίδωσα το ρακορ αλλά  τραβάω το ρουξούνι και δεν βγαίνει με τίποτα.Να έβαζα μήπως λίγο λιπαντικό

Επεξ/σία από krmhlds
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/8/2019 στις 1:47 ΠΜ, krmhlds είπε

Σ"ευχαριστώ  πολύ. Ξεβίδωσα το ρακορ αλλά  τραβάω το ρουξούνι και δεν βγαίνει με τίποτα.Να έβαζα μήπως λίγο λιπαντικό

Κρατάς καλή κόντρα την μπαταρία, και τραβάς προς τα επάνω το ρουξουνι, κουνώντας το ελαφρά δεξιά-αριστερα. Μόνο να είσαι σίγουρος, ότι το ρακόρ είναι εντελώς λυμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, troi.g είπε

Κρατάς καλή κόντρα την μπαταρία, και τραβάς προς τα επάνω το ρουξουνι, κουνώντας το ελαφρά δεξιά-αριστερα. Μόνο να είσαι σίγουρος, ότι το ρακόρ είναι εντελώς λυμένο.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.ΘΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/5/2019 στις 10:20 ΜΜ, calico είπε

Τι ήθελα και την ρώταγα; Τώρα της αρέσει η Franke Pola Standard . Αξίζει τα 20+ ευρώ ;

https://www.skroutz.gr/s/16024367/Franke-Pola-Standard-Χρωμέ-1000001035.html

Καλή και η Franke Pola Standard στα 65Euro. Τι αγόρασες τελικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Παιδιά, επειδή ανακαινίζω ένα σπίτι και έχω ψαχτεί πολύ τώρα τελευταία, έχω πετύχει ένα σαιτ που εξηγεί τα πάντα για ειδη υγιεινής και μπαταρίες. Δεν πουλάνε, μόνο πληροφορία δίνουν. Ρώτησα και τον υδραυλικό μου και μου είπε ότι τα λένε πολύ σωστά... Εδώ γράφουν για μπαταρίες κουζίνας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες καλημερα,ειχα ζητησει απο τη σπιτονοικοκυρα μου να αλλαξουμε μπαταριες στο σπιτι,αλλα επειδη ηταν λιγο καβουροτσεπιδου της ειπα οτι θα τις αλλαξω εγω.

Μου εφερε μια μπαταρια η οποια ηταν καποιο εκατοστο μικροτερη απο το νιπτηρα,στις βιδες,με αποτελεσμα να ραγισει οταν την εβαλα ( και την ζορισα λιγο ) .

Την αλλαξαμε με εγγυηση,αλλα δεν εχω δοκιμασει να την εγκαταστησω,καθως παιζει απλα να μην κανει η συγκεκριμενη.

Δυστυχως μεχρι να την αλλαξει περασαν οι μερες,εγω ειχα ξενερωσει και εμεινα με την παλια.

Ξερουμε αν υπαρχει κατι σαν ανταπτορας,για να μπει μικροτερη σε διαστασεις μπαταρια,στο νιπτηρα μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Στη μπαταρία της μπανιέρας, που όταν πάω να σηκώσω το διακοπτακι για ξαναγυρίσει το νερό στο ντους,από τη βρύση κάτι δεν γίνεται σωστά και τρέχει μοιρασμένο το νερό και από τη βρύση και από το ντους.Η βρύση είναι grohe,βέβαια είναι από το 2007.Φτιαχνεται αυτό το θέμα η θέλω καινούργια μπαταρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...