Προς το περιεχόμενο

Μπαταριες (βρυσες) για νεο σπιτι - συμβουλες


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 120
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, zio10 είπε

Οι πολύ φτηνές βρύσες τι πρόβλημα μπορεί να έχουν; Μου φαίνεται πολύ απλή συσκευή για να δώσει πολλά λεφτά κάποιος αλλά δεν ξέρω.

Ανάλογα τι εννοεί ο καθένας μας φθηνό και τι ακριβό.

 

Μια νορμάλ βρύση πχ 50-60-70€ είναι οκ από ποιότητα κατασκευής και αντοχή στο χρόνο κτλπ (ναι θα Μ πεις και μια με 10€ μου αντεξε,αλλά οκ βάζουμε τον μέσο όρο :) )

 

Μια πολύ φθηνη πχ κάτι 10-15-20€ εκτός ότι είναι κινεζικές και σάπιας κατασκευής και με λίγη παραπάνω χρήση χαλάνε πανευκολα,είναι και από ανακυκλώσιμα υλικά και όταν πχ μπουν σε πάγκο κουζίνας για να πίνεις νερο,μετά από λίγο καιρό το νερό μυρίζει. Σε αρκετά άτομα που αγόρασαν αυτές τις βρύσες από leroy merlin και praktiker,βρύσες μέχρι 15-20€ με έβαλαν και τους τις άλλαξα γτ έλεγαν βρωμάει το νερό + οπτικά είχαν μαδισει και χαλάσει εντελώς και ηταν μια αηδία μόνο που τις έβλεπες.

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, zio10 είπε

Οι πολύ φτηνές βρύσες τι πρόβλημα μπορεί να έχουν; Μου φαίνεται πολύ απλή συσκευή για να δώσει πολλά λεφτά κάποιος αλλά δεν ξέρω.

Από το ποιό απλό, να αρχίσουν να «μαδάνε/ξεφλουδίζουν» μετά από κάποια χρόνια μέχρι το να χαλάσει ο μηχανισμός τους.
Με το «χαλάσει» δεν εννοούμε απαραίτητα να σπάσει καθώς ακόμα και το να λειτουργεί αλλά να πρέπει να ασκήσεις πίεση για να ανοίξει και να πετάει το νερό απότομα είναι θέμα.

FAN FACT.

Οι Grohe κατασκευάζονταν στην Γερμανία και θεωρούνται από τις πολύ καλές / ακριβές στον χώρο.
Κάποια στιγμή τα αδέρφια που είχαν το εργοστάσιο όμως τσακώθηκαν και τα έσπασαν.

Αποτέλεσμα είναι να ακολουθήσει ο καθένας το δρόμο του οπότε τώρα έχουμε 2 διαφορετικούς κατασκευαστές στον χώρο των μπαταριών.
Τις κανονικές Grohe και τις HansGrohe.

Ποιά είναι καλύτερη δεν ξέρω να πώ. : )

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, dpolal είπε

Από το ποιό απλό, να αρχίσουν να «μαδάνε/ξεφλουδίζουν» μετά από κάποια χρόνια μέχρι το να χαλάσει ο μηχανισμός τους.
Με το «χαλάσει» δεν εννοούμε απαραίτητα να σπάσει καθώς ακόμα και το να λειτουργεί αλλά να πρέπει να ασκήσεις πίεση για να ανοίξει και να πετάει το νερό απότομα είναι θέμα.

FAN FACT.

Οι Grohe κατασκευάζονταν στην Γερμανία και θεωρούνται από τις πολύ καλές / ακριβές στον χώρο.
Κάποια στιγμή τα αδέρφια που είχαν το εργοστάσιο όμως τσακώθηκαν και τα έσπασαν.

Αποτέλεσμα είναι να ακολουθήσει ο καθένας το δρόμο του οπότε τώρα έχουμε 2 διαφορετικούς κατασκευαστές στον χώρο των μπαταριών.
Τις κανονικές Grohe και τις HansGrohe.

Ποιά είναι καλύτερη δεν ξέρω να πώ. : )

Εχω και τις δυο και Grohe kai Hans grohe.

Αυτο που εκανε εντυπωση ειναι οτι στις δευτερες (που τις εχω γυρω στα 20 χρονια) παρουσιαστηκε καποια στιγμη διαρροη.

Επικοινωνησα με την επισημη αντιπροσωπεια και μου ειπαν οτι οι εν λογω εχουν εγγυηση εφ ορου ζωης. Τους εστειλα τους μηχανισμους ( με δικα μου εξοδα βεβαια) και μου εστειλαν τους καινουργιους δωρεαν. Αυτα πριν κανενα χρονο.

Παντως οι Hansgrohe poυ εχω ζυγιζουν παρα πολυ (αν αυτο σημαινει κατι) πολυ περισσοτερο απο τις απλες Grohe.

Αστικος μυθος λεει οτι οι Hansgrohe κατασκευαζονται ακομη στη Γερμανια ενω οι απλες GRohe και σε αλλα εργοστασια (κυριως οι φθηνες) οπως τουρκια Ινδονησια κτλ. Αποψη δεν εχω επι τουτου ας μα ςδιαφωτισουν οι ειδικοι.

Σε βρυσες με απλους μηχανισμους παντως (πχ μπαταρια κουζινας χωρις σπιραλ η μπαταρια λουτρου) περα απο το μηχανισμο τι αλλο μπορει να χαλασει (σε βρυση "επωνυμη" οπως πχ Grohe, Hansgrohe κτλ);

Οσο αναφορα το ΑΜΑΖΟΝ πιστεψτε με εχει καλυτερο after sales απο οποιονδηποτε επαγγελματια στην ελλαδα. Πιστευω πιο ευκολα θα βγαλω ακρη με αυτους (αν και γερμανοι :) :) :) ) παρα με οποιονδηποτε Ελληνα.

ΚΑι κατι τελευταιο για το φιλο που ειπε οτι οι ottone meloda εχουν εγγυηση εφ ορου ζωης. Σε καταστημα που ρωτησα μου ειπαν οτι εχουν εγγυηση  5 χρονια (τη στιγμη που οι Teorema εχουν 10 και οι Hansgrohe οπως ανεφερα εφ ορου ζωης. Τωρα τι πραγματικα ισχυει αγνοω.

Επεξ/σία από louben
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stelios18120 είπε

 

Τι βρύση είναι; Νεροχύτη; Μπάνιου;

Είναι από το νιπτήρα του μπάνιου στο εξοχικό.Έχει πολλά άλατα το νερό συνεχώς φίλτρα αλλάζω γιατί βουλώνουν.Προσπάθησα με κάβουρα με κλειδί δεν αμολάει.

Μάλλον θα πάω για κάποια καινούργια μόλις βρω κάποια σε καλή τιμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, papoys1 είπε

Είναι από το νιπτήρα του μπάνιου στο εξοχικό.Έχει πολλά άλατα το νερό συνεχώς φίλτρα αλλάζω γιατί βουλώνουν.Προσπάθησα με κάβουρα με κλειδί δεν αμολάει.

Μάλλον θα πάω για κάποια καινούργια μόλις βρω κάποια σε καλή τιμή.

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις 

 

Τσιμπά μια καινούρια μολις βρεις καμία καλή τιμή.

 

Στην νεκρά θάλασσα είναι το εξοχικό; Με τόσα αλατα :P :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχαμε νερό κάναμε μία γεώτρηση κοντά στη θάλασσα .Βρήκαμε αρκετό νερό το οποίο αντλείται πολλά μέτρα κάτω από την επιφάνεια της θάλασσας οπότε φαντάζεσε.

Να σκεφτείς ότι ούτε καν στο μαγείρεμα το χρησιμοποιούμε.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και για Carron Phoenix κάποια άποψη;

Και για Teka ARK; Κάπως έτσι θέλουμε να είναι: https://www.skroutz.gr/s/7933633/Teka-ARK-938-B-495-ΧΡ.html

Επεξ/σία από fonzi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

είναι κανείς που έχει θερμοστατική στο μπάνιο;

διάβασα πιο πάνω ότι έχουν πρόβλημα με άλατα και θα πρέπει να αλλάζεται συχνά το αναταλακτικό,

 πόσα χρόνια μπροεί δηλαδή να βγάλει;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μακριά από θερμοστατικες

 

Είναι αρκετά ακριβές και τα ανταλλακτικά τους επισεις ακριβά.

 

Κανείς δεν μπορεί να σου πει πόσα χρόνια θα βγάλει,μπορεί 5 χρόνια μπορεί 25 κανείς δεν ξέρει.

 

Πάρε μια νορμάλ μπαταρια καλής ποιότητας και είσαι οκ.

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Τι μάρκας θερμοστατικες μπαταρίες έχεις Νίκο; Πόσα χρόνια τις έχεις και κάθε πότε τις καθαριζεις;

2 χρόνια μια φορά καθάρισα μια, την κατάλαβα γιατί οταν γυρίζω το θερμοστατικό και δεν υπακούει σωστά στην ρύθμιση, τότε την καθαρισα (δηλαδή δεν την αφησα να στουμπώσει) δεν ειναι επώνυμες και είναι όλες αγορασμένες απο ebay Αγγλίας

Οι εδώ τιμές ήταν αστροφυσικες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ παιδιά,

 

το έψαξα και λίγο παραπάνω στο ίντερνετ, φαίνεται ότι οι θερμοστατικές μπαταρίες, θέλουν που και που άνοιγμα του μηχανισμού και καθάρισμα- αφαλάτωση,

τώρα αν αυτό είναι κάθε χρόνο ή μια φορά στα 3 χρόνια ή παραπάνω δεν ξέρω,

θα το σκεφτώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα εχω προβλημα με την βρυση του μπανιου(η ποσοτητα που βγαινει απο το ζεστο ειναι κανονικη ειτε στην βρυση ειτε στο ντους)στο κρυο βγαινει μικρη ποσοτητα κρυου νερου ειδικα στο ντους ειναι κατι σοβαρο δηλαδη φτιαχνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...