Προς το περιεχόμενο

Μπαταριες (βρυσες) για νεο σπιτι - συμβουλες


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 13/3/2018 στις 4:16 ΜΜ, papoys1 είπε

 

Στις 13/3/2018 στις 8:24 ΜΜ, fonzi είπε

Και για Carron Phoenix κάποια άποψη;

Και για Teka ARK; Κάπως έτσι θέλουμε να είναι: https://www.skroutz.gr/s/7933633/Teka-ARK-938-B-495-ΧΡ.html

Αν ψάχνεις για carron κοίτα και αυτή. https://www.garashome.gr/kouzina/mpataries-koyzinas/mpataria-kouzinas-carron-tech-12181-chrome-detail

Την έχω από το 2008 και είναι άψογη. Στην ουσία είναι της la torre.

Στις 13/3/2018 στις 12:54 ΜΜ, louben είπε

ΚΑι κατι τελευταιο για το φιλο που ειπε οτι οι ottone meloda εχουν εγγυηση εφ ορου ζωης. Σε καταστημα που ρωτησα μου ειπαν οτι εχουν εγγυηση  5 χρονια (τη στιγμη που οι Teorema εχουν 10 και οι Hansgrohe οπως ανεφερα εφ ορου ζωης. Τωρα τι πραγματικα ισχυει αγνοω.

Όσον αφορά τις εγγυήσεις, τα πράγματα είναι λίγο ρευστά. Στις περισσότερες περιπτώσεις που έρχεται τεχνικός από αντιπροσωπεία, σε ρωτάει: 

Έχετε βάλει μειωτη πίεσης?

Φίλτρο στην παροχή του νερού?

Τριοδη Βάνα ανάμειξης στον ηλιακό?

Όχι? Λυπούμαστε αλλά δε σας καλύπτει η εγγύηση. Οπότε μην λαμβάνετε και πολύ υποψην τις εγγυήσεις τους. Μια καλή μπαταρία θα βγάλει πάνω από 10 χρονια απροβληματιστα.  

Στις 13/3/2018 στις 4:16 ΜΜ, papoys1 είπε

Είναι από το νιπτήρα του μπάνιου στο εξοχικό.Έχει πολλά άλατα το νερό συνεχώς φίλτρα αλλάζω γιατί βουλώνουν.Προσπάθησα με κάβουρα με κλειδί δεν αμολάει.

Δοκίμασε να ρίξεις viacal ή ξύδι. Άστο λίγη ώρα και μετά κρατώντας λίγο κόντρα την μπαταρία, δοκίμασε να της δώσεις  προς στο σφίξιμο, να πάρει λίγο και μετά τις δίνεις προς το λύσιμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 120
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δυο λογια και απο εμενα.

Τον τελευταιο χρονο εχω ανακαινισει δυο κατοικιες της οικογενειας αντικαθιστωντας ολες τις μπαταριες (μπανιου κουζινας).

Επελεξα Grohe και HAns grohe.

Οι πρωτες ειναι πιο ευρειας κυκλοφοριας με μεγαλυτερη γκαμα μοντελων απο τις δευτερες και πιο φτηνες.

Μου εκανε εντυπωση καταρχας το βαρος (το οποιο δεν ξερω τι σχεση μπορει να εχει με την ποιοτητα αλλα μαλλον εχει) . Οι HAns grohe ζυγιζουν πολυ πιο πολυ σε σχεση με τις Grohe. Επισης ,  τουλαχιστον αυτες που παρελαβα εγω ειναι made in germany ενω οι Grohe  made in Portugal (αν αυτο παιζει καποιο ρολο).

Τελος κατι αξιοσημειωτο. Το ενα απο τα δυο σπιτι ειχε ηδη καποιες HAnsgrohe 20ετιας. Χρειαστηκε να τους αλλαξω το μηχνισμο αφου εσταζαν. Επικοινωνησα με την αντιπροσωπεια και μου ειπαν οτι μπορουν να μου στειλουν τους μηχανισμους δωρεαν εφοσον στειλω πισω τους παλιους , πραγμα που εκανα. Δεν ξερω αν ακολουθουν την ιδια τακτικη και με τα νεα τους μοντελα στα ματια μου παντως ηταν μια πολυ θετικη διαφημηση.

Οι μηχανισμοι των απλων Grohe παντως ειναι εξαιρετικα ακριβοι (τουλαχιστον για τα μοντελα που  κοιταξα). Οποτες δεν ξερω κατα ποσο αξιζει να παει καποιος σε αυτες ή σε αλλο  μοντελο με φτηνα αναλωσιμα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, louben είπε

Δυο λογια και απο εμενα.

Τον τελευταιο χρονο εχω ανακαινισει δυο κατοικιες της οικογενειας αντικαθιστωντας ολες τις μπαταριες (μπανιου κουζινας).

Επελεξα Grohe και HAns grohe.

Οι πρωτες ειναι πιο ευρειας κυκλοφοριας με μεγαλυτερη γκαμα μοντελων απο τις δευτερες και πιο φτηνες.

Μου εκανε εντυπωση καταρχας το βαρος (το οποιο δεν ξερω τι σχεση μπορει να εχει με την ποιοτητα αλλα μαλλον εχει) . Οι HAns grohe ζυγιζουν πολυ πιο πολυ σε σχεση με τις Grohe. Επισης ,  τουλαχιστον αυτες που παρελαβα εγω ειναι made in germany ενω οι Grohe  made in Portugal (αν αυτο παιζει καποιο ρολο).

Τελος κατι αξιοσημειωτο. Το ενα απο τα δυο σπιτι ειχε ηδη καποιες HAnsgrohe 20ετιας. Χρειαστηκε να τους αλλαξω το μηχνισμο αφου εσταζαν. Επικοινωνησα με την αντιπροσωπεια και μου ειπαν οτι μπορουν να μου στειλουν τους μηχανισμους δωρεαν εφοσον στειλω πισω τους παλιους , πραγμα που εκανα. Δεν ξερω αν ακολουθουν την ιδια τακτικη και με τα νεα τους μοντελα στα ματια μου παντως ηταν μια πολυ θετικη διαφημηση.

Οι μηχανισμοι των απλων Grohe παντως ειναι εξαιρετικα ακριβοι (τουλαχιστον για τα μοντελα που  κοιταξα). Οποτες δεν ξερω κατα ποσο αξιζει να παει καποιος σε αυτες ή σε αλλο  μοντελο με φτηνα αναλωσιμα .

FAN FACT.
Oι Grohe ήταν αδέρφια με ένα κοινό εργοστάσιο και κάποια στιγμή τα «έσπασαν» και χώρισαν.
Έκτοτε υπάρχουν οι 2 εταιρείες με κοινό αντικείμενο αλλά και τις διαφορές που παρατήρησες και ανέφερες.

Και οι 2 φίρμες παράγουν από τις ποιό καλές μπαταρίες που κυκλοφορούν στο εμπόριο αλλά είναι αρκετά ακριβές. :)

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως είναι πολύ ακριβές αλλά είναι ο ορισμός του ότι πληρώσεις παίρνεις.

 

Έχω βάλει πάρα πολλές από τις συγκεκριμένες και ποτέ μα ποτέ δεν έχει πάθει κάτι καμία,και με βαριά χρήση (μερικοί είχαν μικρά παιδιά κτλπ που δεν προσέχουν στο άνοιξε κλείσε) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
23 minutes ago, stelios18120 said:

(μερικοί είχαν μικρά παιδιά κτλπ που δεν προσέχουν στο άνοιξε κλείσε) 

Κλείσιμο με karate chop ή κλωτσίδια ξέρω γω? 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Κλείσιμο με karate chop ή κλωτσίδια ξέρω γω? 😛

😂😂

 

Με φαπα η μπουνια κλείνουν την βρύση τα περισσότερα παιδάκια,  και γ αυτό με φωνάζουν οι γονείς ανά 2-3 χρόνια (μπορεί και πιο σύντομα,ειδικά βρύσες μπάνιου) για αλλαγή βρύσης 😋😋

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, nipoa said:

προτεινετε μου μια βρυση ανω των 1000 ευρω να μου κρατησει τουλαχιστον 50 χρονια

Θα χρησιμοποιείται? 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, nipoa είπε

προτεινετε μου μια βρυση ανω των 1000 ευρω να μου κρατησει τουλαχιστον 50 χρονια

Πάρε 500 των 2€ να έχεις να αλλάζεις 😁😁

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ..

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΒΡΥΣΗ ΚΟΥΖΙΝΑΣ ! ΑΓΟΡΑΣΑ ΝΕΡΟΧΥΤΗ ΚΟΥΖΙΝΑΣ ΜΕ ΩΦΕΛΙΜΟ ΧΩΡΟ 0,70  * 0,50 EK...ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΒΡΥΣΗ ΝΑ ΠΑΡΩ ...ΜΕ ΝΤΟΥΣ(ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΕΣ ΓΙΑ ΣΥΧΝΗ ΧΡΗΣΗ) ΄Ή ΑΠΛΕΣ ΨΗΛΕΣ ΒΡΥΣΕΣ!!

ΠΩΣ ΣΑΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ Η https://www.bath4u.gr/el/productdisplay/μπαταρια-κουζινασ-carron-fluo-18580 Ή https://www.bath4u.gr/el/productdisplay/μπαταρια-κουζινασ-grohe-bauedge-31367, Ή https://www.bath4u.gr/el/productdisplay/μπαταρια-κουζινασ-artis-cristallo-3960-ψηλη-τετραγωνη

 

ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

Επεξ/σία από Effi1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην μην γραφεις με κεφαλαια

 

δευτερον καμια απο αυτες που εβαλες μην αγορασεις επειδη αυτες με ντους (οπως λες) χαλανε πιο συχνα επειδη κοβεται το σπιραλ απο το τραβα και μετα κοστιζει η επισκευη τους.

 

πηγαινε σε κανενα leroy merlin και παρε μια ψηλη βρυση μεχρι 50 ευρω και θα εισαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα πρόσφατα την Teka ARK 938 B.495.ΧΡ που είναι ίδια με την κάρον που έβαλες. Πολύ καλή ποιότητα και το ντούζ βοηθάει να καθαρίζεις τον νηπτήρα . Τώρα αν χαλάσει σε 10 χρόνια βλέπουμε, υγεία να έχουμε και ολα γινονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και κοιτάζω και εγώ για μπαταρία κουζίνας , είπα να πάρω και μία γνώμη από τους φίλους του forum . Μετά από μία γρήγορη αναζήτηση κατέληξα στην Fiore Altura Mia Χρωμέ 29CR4610 .

Διαθέτω ως 60 ευρώ . Αυτό που θέλω είναι να είναι χρωμέ να έχει φθηνά ανταλλακτικά και να είναι σχετικά ψηλή.

https://www.skroutz.gr/s/10838859/Fiore-Altura-Mia-Χρωμέ-29CR4610.html

Επεξ/σία από calico
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...