Προς το περιεχόμενο

Μπαταριες (βρυσες) για νεο σπιτι - συμβουλες


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια μικρή παρατήρηση όσον αφορά την ιστορία.

Η πρώτη εταιρεία ήταν η HansGrohe που είχε το όνομα του δημιουργού της Hans Grohe.

Αργοτέρα ο ένα γιος του Hans εξαγόρασε την εταιρεία Berkenhoff & Paschedag την οποία μετονόμασε σε Grohe.

Έκτοτε υπάρχουν HansGrohe και Grohe

Επεξ/σία από kostasinjeyan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 120
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 3/5/2019 στις 11:39 ΠΜ, calico είπε

Μιας και κοιτάζω και εγώ για μπαταρία κουζίνας , είπα να πάρω και μία γνώμη από τους φίλους του forum . Μετά από μία γρήγορη αναζήτηση κατέληξα στην Fiore Altura Mia Χρωμέ 29CR4610 .

Διαθέτω ως 60 ευρώ . Αυτό που θέλω είναι να είναι χρωμέ να έχει φθηνά ανταλλακτικά και να είναι σχετικά ψηλή.

https://www.skroutz.gr/s/10838859/Fiore-Altura-Mia-Χρωμέ-29CR4610.html

Ρώτα την γυναίκα σου πρώτα φίλε και μετά σου λένε την άποψη σου τα τσακάλια του φόρουμ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βολεύει την γυναίκα σου στο πλύσιμο και χωράνε κατσαρόλες κτλπ από κάτω τότε προχωρά σε αγορά.

Σαν μάρκα είναι 100% vfm η fiore και αρκετά αξιόπιστη για τα χρήματα της, έχω βάλει απειρες,και παντού βρισκεις ανταλλακτικά αν θέλεις κάτι μετά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/5/2019 στις 10:18 ΜΜ, stelios18120 είπε

Αν βολεύει την γυναίκα σου στο πλύσιμο και χωράνε κατσαρόλες κτλπ από κάτω τότε προχωρά σε αγορά.

Σαν μάρκα είναι 100% vfm η fiore και αρκετά αξιόπιστη για τα χρήματα της, έχω βάλει απειρες,και παντού βρισκεις ανταλλακτικά αν θέλεις κάτι μετά.

Τι ήθελα και την ρώταγα; Τώρα της αρέσει η Franke Pola Standard . Αξίζει τα 20+ ευρώ ;

https://www.skroutz.gr/s/16024367/Franke-Pola-Standard-Χρωμέ-1000001035.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, calico είπε

Τι ήθελα και την ρώταγα; Τώρα της αρέσει η Franke Pola Standard . Αξίζει τα 20+ ευρώ ;

https://www.skroutz.gr/s/16024367/Franke-Pola-Standard-Χρωμέ-1000001035.html

Σε τέτοιες δουλειές δεν ρωτάμε γυναίκες ;)

Η δικιά μου μια φορά την ρώτησα και πήγε και μου διάλεξε μια grohe 350€ επειδή της άρεσε 😋😋 (εννοείται δεν την αγόρασα,της πήρα μια fiore 65€) 

 

Τώρα γ αυτό που με ρωτάς,δεν αλλάζει κάτι,και η franke καλή μάρκα είναι,και σαν βρύση ίδια με την fiore απλά πιο μούρη (γ αυτό και τα +€€)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/2/2019 στις 1:22 ΜΜ, ThReSh είπε

Κλείσιμο με karate chop ή κλωτσίδια ξέρω γω? 😛

 

Στις 28/2/2019 στις 12:58 ΜΜ, stelios18120 είπε

Όντως είναι πολύ ακριβές αλλά είναι ο ορισμός του ότι πληρώσεις παίρνεις.

Έχω βάλει πάρα πολλές από τις συγκεκριμένες και ποτέ μα ποτέ δεν έχει πάθει κάτι καμία,και με βαριά χρήση (μερικοί είχαν μικρά παιδιά κτλπ που δεν προσέχουν στο άνοιξε κλείσε) 

Εγω παλι δεν εμεινα καθολου ευχαριστημενος.Και με 3 γνωστους που ετυχε και το συζητησαμε τα ιδια προβληματα αντιμετωπισανε.

Η βρυση μπανιου μπερδευει το ζεστο κρυο .Αντικατασταση μηχανισμου κοντα στο 60€.Αντικατασταση σπιραλ (με την μονωση)35€.Ειπα να τα σκασω,το προηγουμενο εβγαλε 6-7 χρονια,δυστηχως ομως δεν εφτασε ουτε τα μισα.Στην κουζινα εχανε απο το μηχανισμο στο χερουλι.Η επισκευη σε αυτες ειναι ασυμφορη.Αν ειναι να αγορασω μια βρυση 300€ και καθε 3 χρονια να δινω αλλα 150,ενταξει εφορου ζωης θα κρατησει.

Για την ιστορια οι απο πανω μου εχουν ακομα τις βρυσες που εβαλε ο κατασκευαστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, vasilllis είπε

Εγω παλι δεν εμεινα καθολου ευχαριστημενος.Και με 3 γνωστους που ετυχε και το συζητησαμε τα ιδια προβληματα αντιμετωπισανε.

Η βρυση μπανιου μπερδευει το ζεστο κρυο .Αντικατασταση μηχανισμου κοντα στο 60€.Αντικατασταση σπιραλ (με την μονωση)35€.Ειπα να τα σκασω,το προηγουμενο εβγαλε 6-7 χρονια,δυστηχως ομως δεν εφτασε ουτε τα μισα.Στην κουζινα εχανε απο το μηχανισμο στο χερουλι.Η επισκευη σε αυτες ειναι ασυμφορη.Αν ειναι να αγορασω μια βρυση 300€ και καθε 3 χρονια να δινω αλλα 150,ενταξει εφορου ζωης θα κρατησει.

Για την ιστορια οι απο πανω μου εχουν ακομα τις βρυσες που εβαλε ο κατασκευαστης.

Εννοεις για τις franke που είπε το παιδί πιο πάνω ; Η το παράδειγμα που είπα εγώ με την grohe?

 

(Μάλλον grohe εννοείς επειδή είδα πανάκριβα ανταλλακτικά και είναι η μόνη που έχει τόσο ακριβά ανταλλακτικά,και το κακό είναι ότι δεν παίρνει aftermarket αλλά μόνο γνήσια δικά της )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Εννοεις για τις franke που είπε το παιδί πιο πάνω ; Η το παράδειγμα που είπα εγώ με την grohe?

(Μάλλον grohe εννοείς επειδή είδα πανάκριβα ανταλλακτικά και είναι η μόνη που έχει τόσο ακριβά ανταλλακτικά,και το κακό είναι ότι δεν παίρνει aftermarket αλλά μόνο γνήσια δικά της )

Για τις grohe τα αναφερω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εγω παντως λεω να παω σε hans απο γερμανια γιατι εδω εχουν διπλασια τιμη. Ποιοτηκα φαινονται μια χαρα. Βεβαια εχει και τις axor αλλα ειναι πιο ακριβες λογω design νομιζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει βρύση νιπτήρα με μείκτη αλλά δίποδη; Δεν ψήνομαι να αλλάξω τον παλιό ''δίτρυπο'' νιπτήρα, αλλά με ενοχλεί πολύ που πρέπει να φέρομαι στους λεβιέδες λες και απογειώνω αεροπλάνο για να καταφέρω να πλυθώ το χειμώνα ή να λουστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά!! Μια ερώτηση έχω φίλτρο νερού τις Camelot κ αυτές τις μέρες αλλάζω όλη την κουζίνα. Αγόρασα γρανιτένιο Carron  νεροχύτη κ έχω κολλήσει  στην μπαταριά. Έχει ένα ανταπτορακι νερού που μπαίνει στην κλασική οπή βρύσης. Η συγκεκριμένη https://www.myhome247.gr/carron-28813-java/ γνωρίζει κανείς αν θα είναι συμβατή με το αναπτοράκι? Δεν γνωρίζω πόσες βόλτες δέχεται η μπαταριά για να σφίξει μιας κ δεν την έχω βρει πουθενά για να την δοκιμάσω. Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά. Επίσης είναι κ αυτή που την βλέπω ποιο συμβατή. https://www.billis.gr/product/1343032/koyzina-mpataries-koyzinas-pagkoy-xoris-ntoys-teorema-gossip-mpataria-koyzinas-xrome-/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μπάνιο που έχω την μπαταρία της βρύσης το ζεστό κρύο δεν ρυθμίζεται μόνο από την περιστροφή αλλά και από το αν ανοιγω πιο πολύ την ένταση η λιγότερο . Και μιλάμε ετσι από κρυο σε αρκετά ζεστό . Να υποθέσω αυτό δεν είναι φυσιολογικό σωστά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, gbras είπε

Στο μπάνιο που έχω την μπαταρία της βρύσης το ζεστό κρύο δεν ρυθμίζεται μόνο από την περιστροφή αλλά και από το αν ανοιγω πιο πολύ την ένταση η λιγότερο . Και μιλάμε ετσι από κρυο σε αρκετά ζεστό . Να υποθέσω αυτό δεν είναι φυσιολογικό σωστά ;

Και εμενα ετσι ειναι νομιζω μια fiore εδω που μενω ή τεκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/5/2019 στις 11:35 ΠΜ, qwertyuiop2 είπε

Υπάρχει βρύση νιπτήρα με μείκτη αλλά δίποδη; Δεν ψήνομαι να αλλάξω τον παλιό ''δίτρυπο'' νιπτήρα, αλλά με ενοχλεί πολύ που πρέπει να φέρομαι στους λεβιέδες λες και απογειώνω αεροπλάνο για να καταφέρω να πλυθώ το χειμώνα ή να λουστώ.

Κατ 'αρχην πρέπει να λυθεί η μπαταρία για να δεις πόσο μεγάλη είναι η τρύπα, και αν μπορεί να ανοίξει περισσότερο εάν χρειαστεί (αυτό θα στο  πει ο υδραυλικός σου) .Υστερα παίρνεις μια μπαταρία με μεικτη , με ψηλό ρουξουνι , ακόμα και κουζίνας, (αφού λουζεσαι στο νιπτήρα) τη  βάζεις στη μία τρύπα απ'τις δυο, και υπάρχουν τάπες χρωμε όπου καλύπτεις την άλλη τρύπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...