Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με δουλεια


alexdjx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 169
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εντάξει ας κανει τον μεγαλοψυχο τοτε και ας τον αφήσει στα πούπουλα. Τι να κάνουμε τωρα ο πολεμος είναι πολεμος. Πάς να μου κάνεις τη ζωη δυσκολη φέρεσαι ύπουλα. Πρεπει να σε σταματήσω με κάποιο τροπο. Εσυ αυτό που κανεις δεν είναι προστυχο? να προσπαθεις δηλαδή να με διώξεις από τη δουλεια επειδή δεν θες να συνεννοηθείς και να εισαι δικαιος? θα δωσεις και κανα μηνιάτικο 37 χρονων ανθρωπος με οικογενεια τον ξεφτυλιζεις αμα τον διώξεις στο έτσι. Ούτως ή αλλως θα έφευγε σιγα τι χάρη του έκανε? που τον ξεζουμιξε?

 

και θες και μια προβλεψη ... θέλει να τον τζάσει επειδή βρηκε μικροτερο άτομο που θελει πολύ μια δουλειά να τον έχει 4 ωρο με 250 ευρώ ή 6ωρο με 300. Κάτσε να δεις πλάκα. Υπάρχει λογος που θέλει να διώξει τον TS.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι απαραίτητο να έχει ήδη βρει, φτάνει μόνο που του έκανε κουβέντα ο TS και ζήτησε (απ' ότι κατάλαβα) να γίνουν αλλαγές.

 

Ξέρει ότι θα βρει εν ριπή οφθαλμού άτομο, στο οποίο όπως λες παίζει να δίνει και λιγότερα.

 

Βέβαια και ο επόμενος, αναρωτιέμαι πόσο θα κάτσει, όπως και ο μεθεπόμενος κ.ο.κ.. Και σε αυτή την περίπτωση, δε μπορώ να καταλάβω τι σκατά έχουν στο κεφάλι τους μερικοί εργοδότες που προτιμούν να μπαίνουν σε αυτή τη διαδικασία και να έχουν στη δούλεψή τους δυσαρεστημένα άτομα τα οποία τα αλλάζoyn σαν τα πουκάμισα, απ' το να έχουν κάποιον «μόνιμο» και όσο περισσότερο ευχαριστημένο γίνεται, στα πλαίσια των συνθηκών που επικρατούν.

Είτε φοβούνται ότι αν τους δώσουν αυτό που ζητάει ο υπάλληλος, ο τελευταίος θα αρχίσει να ζητά συνεχώς, είτε απλά δε γουστάρουν να δίνουν κάτι περισσότερο από αυτό που είναι υποχρεωμένοι να δώσουν, ακόμα κι αν αναγνωρίζουν ότι το αξίζει ο υπάλληλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα συμφωνησαμε σε απολυση τελη οκτωβριου τουλαχιστον να.μπω ταμειο ανεργιας χωρις αποζημιωση...Οτι και να.του πα αγυριστο κεφαλι. Ε μου λεει αυτες οι δουλειες δεν ειναι και για παντα....Προτιμα να χανει υπαλληλους παρα να συννενοηθει λιγο τι να πω ελπιζω να.επραξα τκ σωστο δεν.ειχα κατι αλλο που μπορουσα να κανω

Υπομονή φίλε μου... Δυστυχώς στην Ελλάδα προτιμά κάποιος να ξεζουμίσει τον εργαζόμενό του και να πάρει άλλον μετά απο Χ μήνες, παρά να έχει έναν ευχαριστημένο υπάλληλο... Βλέπεις στις Σκανδιναβικές χώρες κλπ είναι βλάκες όλοι τους που θέλουν ικανοποιημένους εργαζόμενους και οι δικοί μας είναι οι έξυπνοι...

 

Τεσπα, υπομονή μέχρι να βρεις κάτι άλλο φίλε μου. Απλά οι 8 στους 10 έτσι είναι. Προσωπικά ξέρω 2-3 άτομα το πολύ στον κύκλο μου που δεν δουλεύουν 9ωρα και κάτω απο πίεση, που είναι μπαλαντέρ και βγάζουν δουλειά για 2 και 3 άτομα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O υπάλληλος που έχει κάτσει στο γραφειο πάνω από κάποιους μηνες είναι πλεον θησαυρος γιατι ουσιαστικά έχει μαθει την δουλεια οποτε

 

- Ξέρει τι να κάνει γρηγορα και αποτελεσματικα

- Δεν σε απασχολει στο τηλεφωνο αρκετά (αρα σου μενει χρονος να υλοποιήσεις αυτά που πρεπει εσυ)

- Τον έχει μάθει και ο κοσμος είναι πιο άνετα.

 

Με τοσους πελάτες το μηνα κανονικα θα έπρεπε να εξετάζεται το ενδεχομενο της αύξησης στον μισθο τουλάχιστον στον μήνα των κερδών.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O υπάλληλος που έχει κάτσει στο γραφειο πάνω από κάποιους μηνες είναι πλεον θησαυρος γιατι ουσιαστικά έχει μαθει την δουλεια οποτε

 

- Ξέρει τι να κάνει γρηγορα και αποτελεσματικα

- Δεν σε απασχολει στο τηλεφωνο αρκετά (αρα σου μενει χρονος να υλοποιήσεις αυτά που πρεπει εσυ)

- Τον έχει μάθει και ο κοσμος είναι πιο άνετα.

 

Με τοσους πελάτες το μηνα κανονικα θα έπρεπε να εξετάζεται το ενδεχομενο της αύξησης στον μισθο τουλάχιστον στον μήνα των κερδών.

Πραγματικά υπάρχουν τόσα θετικά του να έχεις εναν υπάλληλο πολύ καιρό και αρκετά χαρούμενο. Απορώ τι σκέφτονται... Δλδ για 100-200 ευρώ τον μήνα προτιμούν κάθε 6μηνο να εκπαιδεύουν άλλους; Μιλάμε για γυφτιά και απαξίωση στην εργασιακή αξιοπρέπεια. Σαν να αγοράζουν μουλάρι είναι και όχι σαν να συνεργάζονται με έναν άνθρωπο. Προσωπικά την έχω βαρεθεί απίστευτα αυτήν την συμπεριφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μπορώ να σκεφτώ ως ελαφρυντικό γι' αυτή τη νοοτροπία, είναι ότι ο νεοπροσληφθείς, τουλάχιστον τον πρώτο καιρό, παρουσιάζει ένα πρόσωπο που χαρακτηρίζεται περισσότερο από διάθεση για δουλειά και λιγότερο για γκρίνια.

 

Μετά το σκίσιμο βέβαια, ο ίδιος άνθρωπος κρεμάει μούτρα, και κάπου εκεί είναι που αρχίζει η αντίστροφη μέτρηση για την απόλυση.

 

Και πάλι απ' την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπομονή φίλε μου... Δυστυχώς στην Ελλάδα προτιμά κάποιος να ξεζουμίσει τον εργαζόμενό του και να πάρει άλλον μετά απο Χ μήνες, παρά να έχει έναν ευχαριστημένο υπάλληλο... Βλέπεις στις Σκανδιναβικές χώρες κλπ είναι βλάκες όλοι τους που θέλουν ικανοποιημένους εργαζόμενους και οι δικοί μας είναι οι έξυπνοι...

 

Τα ίδια μου έλεγε και συγγενής μου που πρόσφατα παραιτήθηκε από την δουλειά του, έπαιρνε καλό μισθό για τα σημερινά δεδομένα αλλά με 13 ώρες και κάποιες φορές 15ώρες δουλειάς γραφείου και πολύ άγχος, το άγχος και η καθιστική ζωή του γραφείου του προκάλεσε αύξηση του ζαχάρου από οτι του είπε ενδοκρινολόγος και του ανέφερε οτι παίζει σε καμιά 10ετία αν συνεχίσει με τέτοιους δείκτες να πάθει κάποιο καρδιαγγειακό πρόβλημα, είχε καλή διατροφή οχι κρέατα και φαγητά απ' έξω. Μου λέει δεν θα πεθάνουμε κιόλας. Ήταν τυχερός αφού βρήκε αλλού δουλειά πριν παραιτηθεί, έχει λίγο χαμηλότερο μισθό με λιγότερες ώρες και πίεση.

Ο πρώην εργοδότης του έβγαζε καμιά 300-400k εισόδημα και δεν ήθελε να τους αυξήσει τους μισθούς για να τους κρατήσει τουλάχιστον που ήξεραν να κάνουν την δουλειά και είχανε εμπειρία εκεί. Στο τέλος του είπε κιόλας οτι με αυτά που παίρνεις μπορώ να βρώ άτομα με 3-4 φορές χαμηλότερο κόστος. Κολοεργοδότες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς η έλλειψη χρημάτων μας κάνει να ανεχόμαστε τέτοιους μαλάκες. Αν έχει κάποιος καβάτζα απο πίσω, θα του έριχνε κάθε τόσο κανά δυο φωνήεντα μπας και νιώσει. Τώρα όμως είναι απο πάνω και τον έχει το φίλο σα δούλο και νομίζει ότι έχει και δίκιο.

 

Δυστυχώς ο φίλος είναι μαλακόφιλότιμος και κάθεται και τα τρώει. Αρκετά αφεντικά φίλε μου, που είναι σωστά, ψάχνουν και θέλουν να πληρώσουν κάποιον σαν και σένα και να τον εκτιμούν και όλας και να τον ευχαριστούν που τους βοηθάει. Αυτό να το θυμάσαι.

 

Ψάξε αλλού δουλειά και κάποιος θα βρεθεί να σε εκτιμήσει σαν άνθρωπο και γάμησε τον τον μπάσταρδο. Πρώτα βρες δουλειά φυσικά και μετά φύγε.

 

(θα ρώταγα τι ψηφίζει για στατιστικούς λόγους, αλλά μετά θα γίνει σφαγή, οπότε και το αφήνω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Απ' όσο ξέρω δεν υπάρχει συγκεκριμένος μισθός, τα κανονίζεις με τον εργοδότη.

 

Συνήθως επειδή είναι θέση κάποιας ευθύνης δίνουν κάτι παραπάνω από τα 490€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα αν κάνεις μια αναζήτηση στο Internet λέει ότι ο βασικός είναι στα 780€

 

Αλλά όπως είπε ο phanispal δεν υπάρχει συγκεκριμένος βασικός.

 

Όσο γουστάρει θα σου δίνει (φυσικά δεν μπορείς να του βάλεις και χέρι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σου πω την αλήθεια και εγώ αυτό πιστεύω.

 

780€ για αποθηκάριο δεν νομίζω να παίζουν σήμερα.

 

Επίσης είδα πολλές μικρές δουλειές να τις έχουν βάλει με υψηλό μισθό που δεν παίζει όντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω επειδη το ψαξα τωρα και ειδα 780+ μου γεννηθηκε η απορια. Εγω σαν αποθηκαριο μου δινουν 480€ κατι. Για εξαημερη εργασια. Η συμβαση λεει ότι δουλευω απο τις 7:00 μεχρι της 15:00 κατι που δεν γινεται στην πραξη. Παω 7:00-14:00 και 18:00-21:00+ για 480€.

 

Με παρεξενευσε γιατι οταν μιλησα με τον εργοδότη με ρωτησε ποσα επαιρνα στην προηγουμενη δουλεια και του απαντησα 450€ και τοτε μου απαντησε εδω θα παιρνεις πολυ μεγαλυτερο μισθο. Οντως 30€ διαφορα το μηνα για 72€ δουλεια την εβδομαδα το λες και καραευκαιρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...