Προς το περιεχόμενο

Εγγραφή σε μητρώο και πρόστιμα φωτιά για ιδιοκτήτες Drone στην Ελλάδα από 1/1/2017


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΩΡΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΚΑΤΑΓΡΑΨΕΙ ΟΣΟ ΘΕΛΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΣΟ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΜΕ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ!!!! όταν 

 

βασικα οχι...

 

σε δημοσιο χωρο δεν εχεις το δικαιωμα να καταγραφεις οποιον και οποτε και οπου θελεις... 

πραγματικα τωρα, απο αυτο που ειπες, εσυ βγαζεις νοημα?

 

 

 ακομα και σε δημοσιο χωρο πρεπει να γνωριζεις οτι καταγραφεσαι...  αλλιως ειναι παρανομο...  

και γι'αυτο τον λογο εχει την υποχρεωση η τροχαια να βαλει πινακιδες οτι υπαρχουν καμερες στους δρομους..

 

δεν μπορεις να καταγραφεις ανηλικα, και δεν μπορεις να καταγραφεις καποιον που δεν θελει να καταγραφει..

 

οποτε φιλε... βγαλε ενα σχεδιο πτησης drone, πληρωσε και ασφαλεια σε περιπτωση που κανεις καποια ζημια, παρε και την αδεια να πετας drone πανω απο το σπιτι μου... και μετα βλεπουμε..

 

 

 

 

Μήπως λοιπόν (ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΛΟΓΙΚΗ) να ασφαλίσεις από αύριο εσένα και το παιδί σου 

 

και αυτος και το παιδι του ειναι ασφαλισμενοι...  οπως ολοι με τα ολα τα ανηλικα παιδια τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 226
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

και αυτος και το παιδι του ειναι ασφαλισμενοι...  οπως ολοι με τα ολα τα ανηλικα παιδια τους

για υλικές ζημίες σε τρίτους;; Κοίτα να δεις τι μαθαίνει κανείς........... Πόσο πάνε τα ασφάλιστρα ? Αν έχεις προκαλέσει ξανά ατύχημα ανεβαίνουν? Ελεος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επαρχία ζω και η δουλειά που θα το θέλω θα είναι ολίγων λεπτών πτήσεις για να βγάζω φωτογραφίες απο κατοικημένες περιοχές χωριά κωμοπόλεις κτλ.

 

Άντε πάλι με πτήσεις επάνω από ανθρώπους....

Είπαμε πάνω από πλήθος όχι, επάνω από κεφάλια ανθρώπων όχι.

 

Στον δικό σου πες τα αυτά όχι σε μένα, κραχτητε μεταξύ σας  !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μόλις ξαναδιάβασα το άρθρο 3.

 

Όσοι κάναμε πλάκα για χαρταετο....θα μας κοπεί το γέλιο.

 

1424462233441352241.jpg

 

Ο χαρταετός θεωρείται με βάση το Αρθρο 3:  

 

ΜΗ ΕΠΑΝΔΡΩΜΕΝΟ ΑΕΡΟΣΚΑΦΟΣ και ανήκει στην κατηγορία  CAT A0 και ίσως και Α1 ανάλογα με το βάρος.

 

Βάση του νόμου, αν το σχοινί του χαρταετού υπερβαίνει τα 50 μέτρα ΕΙΣΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΈΝΟΣ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΙΣ στην ΥΠΑ τον χαρταετό σου!!! Για μεγαλύτερη απόσταση πτήσης μέ όριο 500 μέτρα (αφού δεν διαθέτει σύστημα EVLOS για παραπάνω) ΠΡΕΠΕΙ να ορίσει και σχέδιο πτήσης!!!!

 

Επίσης επειδή δεν διαθέτει σύστημα γεωπερίφραξης το ανώτερο όριο κάθετης πτήσης του δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 50 μετρα!!!!

 

Τέλος δεν θα πρέπει να υπάρχει άλλος άνθρωπος από κάτω!

 

ΝΑ ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΜΑΣ!!

 

Υ.Γ.

 

Εξαιρούνται (και δεν κάνω πλάκα είναι γραμμένο στο Άρθρο 3) τα μπαλόνια προσδεμένα ή μη....

balloon-250942_1280-316x211.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για υλικές ζημίες σε τρίτους;; 

 

θα ασφαλισεις ανθρωπο για υλικες ζημιες προς τριτους? μηπως να τον περασουμε και iso? Haccp?

Κτεο?

 

η να δωσουμε ανθρωπινα διακιωματα σε drone...   ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον δικό σου πες τα αυτά όχι σε μένα, κραχτητε μεταξύ σας  !

 

Άλλο κατοικημένες περιοχές (σπίτια κλπ) άλλο επάνω από κεφάλια ανθρώπων μην τα μπερδεύεις ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο κατοικημένες περιοχές (σπίτια κλπ) άλλο επάνω από κεφάλια ανθρώπων μην τα μπερδεύεις ;)

Ναι γιατί όπως όλοι ξέρουμε κεφάλια ανθρώπων δεν συναντάμε στις κατοικημένες περιοχές παρά μόνο στις ακατοίκητες !!

Μάλιστα ..  άντε καληνύχτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γιατί όπως όλοι ξέρουμε κεφάλια ανθρώπων δεν συναντάμε στις κατοικημένες περιοχές παρά μόνο στις ακατοίκητες !!

Μάλιστα ..  άντε καληνύχτα

Το νόμο σου διαβάζω.... κραξε αυτον .. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καιρός ήταν. Είχε καταντήσει αηδία σε κάθε είδους εκδήλωση να απαιτείται ξεχωριστή προειδοποίηση και οδηγία για απαγόρευση drone, επειδή οι κάτοχοί τους ήταν υπερβολικά γκάου για να το καταλάβουν από μόνοι τους. Ελλάδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε μην ψαρωνεται εμεις θα το πεταμε και ας ερθουν να μας πιασουν. ( θα παει πουφ και αυτος ο νομος γιατι πολυ απλα τιποτα δεν λειτουργει στην ελλαδα.

τοσα και τοσα δεν εφαρμοζονται τοσοι νομοι βγηκαν και ολα πανε πουφ ....πετατε τα drones σας και μην μασατε. ασ λυσουν πρωτα ανεργια ασ λυσουν χιλια δυο προβληματα κ μετα να ερθουν να τους χαρισω το drone μου. να τους το χαρισω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν το πετούσες πάνω από το κεφάλι του παιδιού μου και γινόταν κάνα ατύχημα,

 ούτε στον αδη δεν θα μπορούσες να κρυφτείς για να σωθείς ..

---

 

 

Δε μου λες ρε Τερμινατορα αν οδηγούσα ποδήλατο και το πατούσα το παιδί σου ΕΝΟΕΙΤΑΙ χωρίς να το θέλω θα έκανες το ίδιο? θα έπερνες το νόμο στα χέρια σου? να ξέρω γιατί μετά και ο δικός μου ο πατέρας θα έπαιρνε την καραμπίνα και θα κυνηγούσε εσένα... και πάει λέγοντας... μην λες βλακείες σε παρακαλώ προσπαθούμε να κρατήσουμε ένα επίπεδο και όλοι μας είμαστε νοήμον άτομα για να γράφουμε εδω μέσα θέλω να πιστεύω. ΠΡΕΠΕΙ να ξεχωρίσουμε το ατύχημα με το εσκεμμένο. δεν υπάρχει στον κόσμο ΚΑΝΕΝΑ μα ΚΑΝΕΝΑ δημιούργημα που δε μπορεί να προκαλέσει κακό υπό συνθήκες. Ποδήλατο, όπλο, αυτοκίνητο, αεροπλάνο, κτλ κτλ τκλ... ΔΕΝ μπορείς να απαγορέψεις να πετάς πάνω από κατοικημένες περιοχές γιατί είναι εργαλεία δουλειάς και για αυτό το σκοπό αγοράστηκαν και κατασκευάστηκαν. και να πω και ένα τελευταίο? εγώ θα το πετάω σου λέω εγώ τώρα στα 2 χιλιόμετρο μακριά... απο μια ταράτσα πάνω... και πέσει στο κεφάλι του παιδιού σου που λες... ΕΛΑ να βρεις ποιος το έριξε πάνω του... καταλαβαίνεις πόσο λάθος οπτική γωνία έχεις?

όλα τα μηχανήματα μπορεί να πάθουν μια βλάβη. όπως και το αμάξι που καβαλάς μπορεί να σπάσουν τα φρένα να σκάσει το λάστιχο και να σκοτώσεις κόσμο. θα απαγορέψουμε να κυκλοφορούν? όλη η νομοθεσία είναι τρύπια και πολύ πρόχειρη. Η τεχνολογία πετάει ανά 5ετία και ο κάθε νομοθέτης δε μπορεί να την προλάβει... και να στο θέσω διαφορετικά... το DJI mavic έχει υποστήριξη για κινητό... αλλά δεν είναι αναγκαστικό... όταν θα έρθει ο υπάλληλος της εκάστοτε υπηρεσίας θα ξέρει και θα ενημερώνεται κάθε βδομάδα ποια drone υπόστηρίζουν και ποια όχι την Virtual πτηση ας το πούμε έτσι? Εγώ σου λέω να παρακαλάς να μην πάθει το παιδί σου και οποιουδήποτε το παιδί κάτι γτ η πιθανότητες να το χτυπήσει αυτοκίνητο είναι απείρως πιο πολλές από το να πετάξει drone από πάνω και να χαλάσει και να πέσει ακριβώς στο κεφάλι του...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν το πετούσες πάνω από το κεφάλι του παιδιού μου και γινόταν κάνα ατύχημα,

 ούτε στον αδη δεν θα μπορούσες να κρυφτείς για να σωθείς ..

---

Ετσι για την ιστορία θα σας πω κάτι, πρόσφατα έπεσε στο κεφάλι ενός πελάτη -απο μαλακία που έκανε- κάτι σαν και αυτό 

23670.jpg

Ζυγίζει μισό κιλό και του έπεσε από ένα μετρό με αποτέλεσμα να ανοίξει το κεφάλι του και να πάει σφαίρα στο  νοσοκομείο για ράμματα! Μπορείτε να φανταστείτε  όλοι εσείς που θέλετε να κάνετε τις δουλιτσες σας πάνω από κεφάλια ανθρώπων τι θα γίνει αν πέσουν αυτά τα 2/3 κιλά σε κάποιο κεφάλι απο τα 50 μέτρα..

Σεβασμός στους νόμους λοιπόν και υπευθυνότητα..

Πριν μια βδομάδα πέθανε ο φωτογράφος του γάμου του αδερφού μου γιατι γλίστρησε με την μηχανή και συγκρούστηκε με IX 

 

ας απαγορεύσουμε τις μηχανές στις πόλεις. 

 

 

Καρφώθηκε στα γόνατα του ανιψιού μου δοντάκι απο συρραπτικό έτσι όπως μπουσουλούσε έκλαιγε για ώρα δεν ξέραμε γιατι... θα μπορούσε να πάθει τέτανο ή λίγο πιο βαθιά να έμπαινε θα μπορούσε να ταξιδέψει μέσα στις φλέβες του και να πάει στην καρδια και να πεθάνει... πρέπει να βγει ειδικός κανονισμός στα συρραπτικά και να τα απαγορεύσουμε απο τις πόλεις γιατι εκει ειναι τα περισσότερα παιδιά και άρα μεγαλύτερος ο κίνδυνος.  

 

Μια κοπέλα που ήξερα έκοψε το χέρι της με το μαχαίρι όταν έκοβε βασιλικό λίγο έλειψε να χάσει το δάχτυλο της μπορεί επίσης ο κάθε δολοφόνος και τρομοκράτης να πάρει ένα και να κόψει κάνα λαρύγγι ειδικά αν το κουζινομάχαιρο ειναι επαγγελματικό!!

 

 ας  βάλουμε ειδικό κανονισμό στα κουζινομάχαιρα.

stupid-meme1.jpeg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...