Προς το περιεχόμενο

Έξοδα δικαστηρίου...


Energy1987

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Τα οποία πρέπει να πληρώσει εκεί επιτόπου; Να τα έχει μαζί του δηλαδή;

 

Ναι, πρέπει να τα έχει μαζί του.

 

Από όσο ξέρω, το ύψος των εξόδων του δικαστηρίου μεταβάλλεται ανάλογα με το ύψος της ποινής.

 

Και ναι, τα χρήματα αυτά πληρώνονται επιτόπου, ο αστυνομικός κανονικά πρέπει σε πάει με χειροπέδες ως το ταμείο να πληρώσεις. Αν δεν πληρώσεις, πας φυλακή.

 

Για την παράσταση του δικηγόρου θα πληρώσει και είναι το πόσό που είπε ο paredwse. Τα δικαστικά έξοδα είναι άλλο πράγμα, και απ όσο γνωρίζω, πλέον σου χρεωνονται στο taxis.

 

 

Η παράσταση του δικηγόρου δεν είναι το ποσό που έγραψα παραπάνω - αυτά είναι τα έξοδα του ποινικού δικαστηρίου. Η παράσταση του δικηγόρου είναι κάτι τελείως ξεχωριστό και ελεύθερα διαπραγματεύσιμο μεταξύ πελάτη και δικηγόρου (με κατώτατα ποσά που ορίζονται από το νόμο).

 

Το ύψος των εξόδων του δικαστηρίου ποικίλει από το είδος και τον βαθμό του ποινικού δικαστηρίου (Πταισματοδικείο - Μονομελές ή Τριμελές Πλημμελειοδικείο σε πρώτο βαθμό - Τριμελές Πλημμελειοδικείο σε β' βαθμό - Εφετείο Πλημμελημάτων - Μονομελές-Τριμελές-Πενταμελές Εφετείο Κακουργημάτων - Μικτό Ορκωτό - Μικτό Ορκωτό Εφετείο - Άρειος Πάγος σε Τμήμα - Άρειος Πάγος σε Ολομέλεια). 

Έξοδα επιβάλλονται μόνο εάν ο κατηγορούμενος κριθεί ένοχος και δεν ασκήσει έφεση.

 

Μην συγχέουμε τα έξοδα με την επιβληθείσα ποινή, εάν αυτή μετατρέπεται σε χρηματική ποινή. Η ποινή είναι κάτι διαφορετικό και ποικίλει (από 10 ημέρες φυλάκιση έως 20 χρόνια κάθειρξη). Τα έξοδα, για κάθε δικαστήριο από τα παραπάνω, είναι στάνταρ. Η ποινή φυλάκισης, εφ'όσον μετατρέπεται σε χρηματική, μπορεί να βεβαιωθεί στην εφορία (κοινώς να χρεωθεί ως οφειλή προς το Δημόσιο).

 

Προσοχή επίσης, τα δικαστικά έξοδα που επιβάλλονται από το αστικό δικαστήριο είναι κάτι το τελείως διαφορετικό και δεν έχουν σχέση με τα έξοδα του ποινικού δικαστηρίου - τα δικαστικά έξοδα του αστικού δικαστηρίου επιβάλλονται συνήθως στον διάδικο που ηττήθηκε υπέρ του διαδίκου που νίκησε. Τα έξοδα δικαστηρίου στο ποινικό δικαστήριο πηγαίνουν στο δημόσιο ταμείο.

 

Ουφ, αυτά τα λίγα. :)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώς παράσταση δικηγόρου εννοούσα την προείσπραξη. Δέν νομίζω οτι για τόσο απλή υπόθεση και με την αναδουλειά που υπάρχει θα βρεθεί δικηγόρος να ζητήσει κάτι παραπάνω απο την προείσπραξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ώς παράσταση δικηγόρου εννοούσα την προείσπραξη. Δέν νομίζω οτι για τόσο απλή υπόθεση και με την αναδουλειά που υπάρχει θα βρεθεί δικηγόρος να ζητήσει κάτι παραπάνω απο την προείσπραξη.

 

 

Χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω, λάθος νομίζεις.

Η προείσπραξη είναι ελάχιστα χρήματα και, εάν σκεφτείς τις κρατήσεις και τους φόρους επί της προείσπραξης, δεν μένει τίποτα για τον δικηγόρο. 

 

Για παράδειγμα: η ονομαστική αξία της προείσπραξης στο Μονομελές Πλημμελειοδικείο είναι 117 ευρώ+ΦΠΑ. Από αυτό το ποσό των 117 ευρώ (εξαιρουμένου του 24% ΦΠΑ που δεν τον υπολογίσαμε) αφαιρείς επιπλέον: 26% φόρο κι άλλο ένα 26% προκαταβολή φόρου για το επόμενο έτος καθώς και ένα ποσοστό γύρω στο 34% περίπου για ασφαλιστικές εισφορές. Ήτοι, συνολικές κρατήσεις (εξαιρουμένου του ΦΠΑ) γύρω στο 68%. Δηλαδή από τα 117 ευρώ σου μένουν καθαρά 69 ευρώ. Και δεν βάζω μέσα το αναλογικό ποσό για εισφορά αλληλεγγύης ή τέλος επιτηδεύματος γιατί εκεί θα κλαίμε.

 

Λυπάμαι, για 69 ευρώ δεν πηγαίνω στο δικαστήριο. Περίπου τόσο θα μου κοστίσει να μεταβώ στο δικαστήριο... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι καποιος πρεπει να εχει δικηγορο σε μια δικη αν με δικη του ευθυνη δηλωσει ότι θελει να υπερεσπιστει μονος του τον εαυτο του σε τυχον ποινικο ή όπως αλοιως το λενε .Εκτος και είναι ...δικηγόρος !!!

 

Επισης σε καποιες δικες ο εναγων ή ο κατηγορούμενος δεν επιτρεπεται να αρθρωσει  λεξη .Μονο ο δικηγόρος και οι μαρτυρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Λυπάμαι, για 69 ευρώ δεν πηγαίνω στο δικαστήριο. Περίπου τόσο θα μου κοστίσει να μεταβώ στο δικαστήριο... 

Αν έχεις κάνα Jeep cherokee 4x4 απο τα ακριβά καπελώματα που επιβάλεις μπορεί :P

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι καποιος πρεπει να εχει δικηγορο σε μια δικη αν με δικη του ευθυνη δηλωσει ότι θελει να υπερεσπιστει μονος του τον εαυτο του σε τυχον ποινικο ή όπως αλοιως το λενε .Εκτος και είναι ...δικηγόρος !!!

 

Επισης σε καποιες δικες ο εναγων ή ο κατηγορούμενος δεν επιτρεπεται να αρθρωσει  λεξη .Μονο ο δικηγόρος και οι μαρτυρες.

νομίζω πως μπορείς απλά ο δικηγόρος επιβάλεται γιατι και μορφωμένος (ακόμη και περισσότερο μορφομένος απο τον μέσο δικηγόρο) και έξυπνος και αν είσαι όπως και να ειναι δεν το κατέχεις το πράγμα οπότε σε συμφέρει να πας σε δικηγόρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

νομίζω πως μπορείς απλά ο δικηγόρος επιβάλεται γιατι και μορφωμένος (ακόμη και περισσότερο μορφομένος απο τον μέσο δικηγόρο) και έξυπνος και αν είσαι όπως και να ειναι δεν το κατέχεις το πράγμα οπότε σε συμφέρει να πας σε δικηγόρο

 

 

Δεν ξερω για "βαριες" υποθεσεις που κι εκει νομιζω δεν επιτρεπεται αλλα σε ειρηνοδικειο για παράδειγμα δεν επιτρεπεται.

Ένα τροχαιο να εχεις θελεις οπωσδήποτε δικηγορο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάποιες συγκεκριμένες περιπτώσεις δεν χρειάζεται πληρεξούσιος δικηγόρος.

 

 

Σε ποιες ?? Δεν ξερω εγω τουλάχιστον καποια αλλα ισως εχω και λαθος .Δεν εχω κατι με τους δικηγόρους αλλα όπως στον γιατρο αν θελεις πας αν εισαι αρρωστος να μπορεις και στο δικαστηριο χωρις δικηγορο παντα με δικη σου ευθυνη που δηλωνεις εκει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω για "βαριες" υποθεσεις που κι εκει νομιζω δεν επιτρεπεται αλλα σε ειρηνοδικειο για παράδειγμα δεν επιτρεπεται.

Ένα τροχαιο να εχεις θελεις οπωσδήποτε δικηγορο .

δεν το εχω ψάξει και αν όπως είπα εγώ θα επέλεγα δικηγόρο όπως και να έχει και θεωρώ πως ειναι η μόνη λύση αυτή βρίσκω αντισυνταγματικό και αντιδημοκρατικό να επιβάλλεται δικηγόρος σώνει και καλά χωρίς την επιλογή (έστω και κακή) να υπερασπιστείς μόνος σου τον εαυτό σου...

 

Πάλι κάποια μικροαστική λογική θα κρύβεται απο πίσω όταν πάρθηκαν οι σχετικοί νόμοι που το υποστηρίζουν αυτό (αν ειναι έτσι όπως τα λες) του τύπου που να μπλέκεις τώρα με τον κάθε χωριάτη που θα επιλέξει να υπερασπιστεί τον εαυτό του για να γλυτώσει λεφτά και θα πετάγεται στο δικαστήριο κτλ κτλ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ειρηνοδικείο αν θυμάμαι για μικρουποθέσεις επιτρέπεται.

δεν το εχω ψάξει και αν όπως είπα εγώ θα επέλεγα δικηγόρο όπως και να έχει και θεωρώ πως ειναι η μόνη λύση αυτή βρίσκω αντισυνταγματικό και αντιδημοκρατικό να επιβάλλεται δικηγόρος σώνει και καλά χωρίς την επιλογή (έστω και κακή) να υπερασπιστείς μόνος σου τον εαυτό σου...

 

Πάλι κάποια μικροαστική λογική θα κρύβεται απο πίσω όταν πάρθηκαν οι σχετικοί νόμοι που το υποστηρίζουν αυτό (αν ειναι έτσι όπως τα λες) του τύπου που να μπλέκεις τώρα με τον κάθε χωριάτη που θα επιλέξει να υπερασπιστεί τον εαυτό του για να γλυτώσει λεφτά και θα πετάγεται στο δικαστήριο κτλ κτλ :P

Η νομοθεσία της χώρας μας είναι άκρως περίπλοκη. Οποιοσδήποτε που έχει διαβάσει λίγο από το δίκαιο μας το καταλαβαίνει, καλά κάνουν λοιπόν και βάζουν υποχρεωτική τη παράσταση δικηγόρου γιατί αλλιώς θα επικρατούσε το χάος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο πιο συγκεκριμένος; :)

 

82 ή 83, μωρ' αδερφάκι μου; Με το τσιγκέλι θα σού τα βγάζουμε;

 

82,5! :P

 

Αυτή είναι υπεύθυνη απάντηση!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

82 ή 83, μωρ' αδερφάκι μου; Με το τσιγκέλι θα σού τα βγάζουμε;

 

 

 

Αυτή είναι υπεύθυνη απάντηση!

Είναι ο Μ.Ο., δεν μου ήρθε κάτι άλλο στο μυαλό να υπολογίσω :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω, λάθος νομίζεις.

Η προείσπραξη είναι ελάχιστα χρήματα και, εάν σκεφτείς τις κρατήσεις και τους φόρους επί της προείσπραξης, δεν μένει τίποτα για τον δικηγόρο. 

 

Για παράδειγμα: η ονομαστική αξία της προείσπραξης στο Μονομελές Πλημμελειοδικείο είναι 117 ευρώ+ΦΠΑ. Από αυτό το ποσό των 117 ευρώ (εξαιρουμένου του 24% ΦΠΑ που δεν τον υπολογίσαμε) αφαιρείς επιπλέον: 26% φόρο κι άλλο ένα 26% προκαταβολή φόρου για το επόμενο έτος καθώς και ένα ποσοστό γύρω στο 34% περίπου για ασφαλιστικές εισφορές. Ήτοι, συνολικές κρατήσεις (εξαιρουμένου του ΦΠΑ) γύρω στο 68%. Δηλαδή από τα 117 ευρώ σου μένουν καθαρά 69 ευρώ. Και δεν βάζω μέσα το αναλογικό ποσό για εισφορά αλληλεγγύης ή τέλος επιτηδεύματος γιατί εκεί θα κλαίμε.

 

Λυπάμαι, για 69 ευρώ δεν πηγαίνω στο δικαστήριο. Περίπου τόσο θα μου κοστίσει να μεταβώ στο δικαστήριο... 

 

Ακούστηκε προσβλητικό αυτό που έγραψα προηγουμένως, αλλά δέν το εννοούσα έτσι.

 

Καταρχάς να πώ οτι δέν είμαι δικηγόρος, αλλά έχω δικηγόρους συγγενικά πρόσωπα και φίλους, οπότε τα ξέρω απο πρώτο χέρι.

 

Αυτό που ήθελα να πώ είναι πως με την τωρινη κατασταση όπως έχει διαμορφωθεί και τον ξεφτιλισμό του επαγγέλματος, οι πιό πολλοί συνάδελφοι σου, ειδικά οι νεαρότερης ηλικίας, οχι απλά θα πάνε για την προείσπραξη, αλλά θα είναι και ευχαριστημένοι που μπήκε κάτι στην τσέπη.

 

Συμφωνώ φυσικά οτι τα χρήματα αυτά είναι τιποτένια.

 

Όσο για το φίλο που του φαίνονται πολλά τα 69 ευρώ, έχε υπόψιν οτι μία δικαστική υπόθεση υπο ιδανικές συνθήκες που δέν θα υπάρχουν αποχές, απεργίες κτλ, θα πάρει τουλάχιστον 2 αναβολές λόγω ωραρίου μέχρι να έρθει το νούμερο της και να εκδικαστεί.

 

Ο δικηγόρος παρόλα αυτά θα πρέπει να είναι στημένος στην Ευελπίδων απο τις 9 μέχρι τις 15 κάθε φορά, άσχετα αν δέν γίνει η δίκη.

Δηλαδή για να πάρει αυτά τα 69 ευρώ θα πρέπει να ξοδέψει συνολικά πάνω απο 15 ώρες στο δικαστήριο, χώρια την προετοιμασία, συνατήσεις με τον πελάτη κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αναφερόσουν σε εμένα foubar δεν μου φάνηκε μεγάλο το νούμερο μου φάνηκε μεγάλο για να αποτελεί τα έξοδα μεταφοράς του paredwse απο και προς το δικαστήριο :P γιατι αυτό ισχυρίστηκε :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...