Προς το περιεχόμενο

PlayStation VR Topic [PS VR]


vste

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το βαζω εδω, ειναι απο το pc section.

 

Για πες μας ποιος εχει γραψει κατι τετοιο και φερε αν θες και το συγκεκριμενο ποστ που καποιος εγραψε οτι ζαλιζεται με τα 60fps η προτιμα τα 30 οταν υπαρχει δυνατοητα για 60. Τα ψεμματα δεν οδηγουν πουθενα.

Επειδη ειμαι απο αυτους που ασχολουνται περισσοτερο με το PSVR, ΑΝ εννοεις εμενα δεν ειναι ωραιο αυτο που κανεις. Ειδικα οταν σπανια μπαινω σε εκεινο το section. Αν εχεις κατι προσωπικο μαζι μου pm η γραφτο εδω. Ειναι πιο τιμιο.

Δεν θυμαμαι να εχω γραψει κατι πισω απο την πλατη σου για σενα, ποσο μαλλον να βγαλω εμπαθεια και να γραψω ψεμματα για σενα.

 

75084533.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 698
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

75084533.jpg

 

sfakianoydh-liodhmoy_apo_thn_polh_erxoma

Χθες βράδυ άρχισα να κατεβάζω οτι υπάρχει free στο section του VR στο PS store. Γνώμη μου, θα έπρεπε να εχει πιο πολλά games και κάποια να τα εδιναν free έστω για τους PS plus members. Δεν λέω να δώσουν το Resident Evil δωρεάν προφανώς, αλλά να υπάρχει ένα είδους discount λόγω του VR+ps plus για τους AAΑ τίτλους.

 

Θα ήθελα πιο πολύ content, κάτι το οποίο θεωρώ ότι δεν θα ήταν και πολύ δύσκολο γιατί πολλά games που βλέπαμε ανα καιρους στο Oculus, είναι μεν μέτρια επί το πλείστον αλλά εχουν μεγάλο αριθμό. Θα έπρεπε να είχαν φροντίσει να τα έχουν και αυτά. Να φαίνεται πιο γεμάτο τουλάχιστον το section του. Είναι και θεμα image.

 

Γενικά δεν βλέπω κίνηση εκεί, απο τον Δεκέμβριο το παρακολουθώ, και αυτό με προβληματίζει.

Εχει το playroom VR και Jackal Assault ως free και ειχε δωσει το hypervoid VR στο plus.

Eπισης το Kitchen σαν teaser(αν και unpolished σε συγκριση με το τελικο RE) ειναι οτι πρεπει για οταν βαζεις αλλους να το δοκιμαζουν.

Για τις τιμες εισαι λιγο ατυχος γιατι για καποιο καιρο αρκετα VR παιχνιδια επεσαν στα 2/3 της τιμης ή στη μιση τιμη στο store.

 

Σιγα σιγα αυτα τα παιχνιδια που λες μεταφερονται. Το προβλημα ειναι οτι δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο δυστυχως. Τα καλυτερα παιχνιδια ειναι αυτα που εχει πεσει καποιο χρημα απο πισω και πλησιαζουν την εννοια ΑΑΑ ή ειναι ΑΑΑ(υπαρχουν βεβαια και indie διαμαντακια).

Εκτος απο το Resident Evil και λιγα ακομα ειναι ομως μικρες εμπειριες κατα βαση.

 

Παιξε το headmaster(το προτεινω σε ολους). :P

Αρκετα υποτιμημενο.

 

Θα παει αργα το ολο θεμα παντως οποτε θα πρεπει να οπλιστουμε με υπομονη. Yπαρχουν λιγα κομματια γενικα παγκοσμιως.

Ιδιαιτερη εντυπωση παντως μου κανει η ζητηση στην Ιαπωνια.

 

To Resident Evil θa προτεινα να το παιξεις σιγα σιγα μεχρι να χτισεις ''VR Legs''. Εκτος αν εισαι απο τους τυχερους που δεν καταλαβαινουν τπτ.

Επισης ειδικα αν εχεις το απλο ps4 μπορεις να προετοιμαστεις για αρκετη θολουρα και aliazing(κυριως στα third party games), ομως το immersion ειναι ο πρωταγωνιστης, οποτε φανταζομαι οτι θα περασει σε δευτερη μοιρα το low Res.

Oταν φτασουμε 4Κ θα ειμαστε αρκετα καλα σε VR.

 

Καλοπαιχνιδο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω λιώσει οπως καταλαβαινεις. Θα δω τα games που μου πρότεινες.

 

Το resident το άρχισα. Οκ.. Δεν υπάρχει η ατμόσφαιρα και γενικά η VR εμπειρία που σου προσφέρει. Οκ, aliasing υπάρχει, θα μπορούσε να είναι πιο καθαρό, αλλά κάτι κερδίζεις κάτι χάνεις καθώς το VR απλά δουλεύει τέλεια. Έκατσα και έψαχνα τις σωστές αποστασεις, πως να κάθομαι για να μην έχει θέμα να με βρει η κάμερα καθώς την έχω λίγο πιο ψηλά από όσο θα έπρεπε πάνω στην TV.

 

Αnw, θέλω να δώσω την γνώμη μου -mini review, όταν θα έχω πιο πολλές ώρες με το headset.

 

Για την ώρα απλά απολαμβάνω resident, και το playroom VR, άπειρο fun, παίζω με την γυναίκα και περνάμε σουπερ.

 

 

ΥΓ. Δεν καταλαβαίνω τίποτα man, πέρα από κάτι απότομα που μπορεί να αντιδράσει όπως είναι φυσιολογικό το σώμα μου, το πηγαίνω ανετα και το θαυμάζω κιόλας. Στο Kitchen είχα πάθει αρχικά την πλάκα μου με το βάθος του χώρου που σου δίνει το VR, αλλά στο full game πραγματικά είναι ο ορισμός της κλειστοφοβίας.(δεν με χαλάει, την βρίσκω μην σου πω xD) Motion sickness δεν έπαθα (ακόμα) απλώς κάθε μια ωρίτσα κάνω ένα break μην χαθώ εντελώς εκεί μέσα xD.

 

VR=Λόγος να μην βγω από το σπίτι καμιά εβδομάδα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρομαι που σου αρεσει. :)

 

Το kitchen την πρωτη φορα που το εβαλα παταγα pause για να επανελθω στην πραγματικοτητα. Μονος μου, πολυ αργα, ε ενταξει δεν την παλεψα πολυ. Ακομα και με τον τυπο που ερχεται κοντα σου τρομαξα. :P

 

Στο playroom πολυ γελιο το mοnster με την αλλοιωση φωνης. Το platformer επισης εξαιρετικο.

 

Ειναι καλο που δεν εχεις ιδιαιτερο θεμα ζαλαδας, γιατι αν εχεις τωρα ελαχιστο εως καθολου, σε λιγο καιρο δεν θα καταλαβαινεις τπτ. Εγω ξεκινησα με μετριο discomfort σε μερικα games και τωρα δεν νιωθω. Eφοσον αντεχεις, μπορεις να ανοιξεις κι αλλο το FOV απο τα options του RE.

 

Το Batman VR επισης αξιζει ως εμπειρια τα 20e, αλλα το content του οχι.

Eχεις το καλυτερο παιχνιδι του VR αυτη τη στιγμη βεβαια (το RE7). Εχει aliazing σιγουρα(οχι οσο το kitchen) , ειδικα αν το παιζεις στο απλο ps4. Στο PRO καθαριζει αρκετα. 

Οπως και να χει ,εκει ''μεσα'' μονο αυτο δεν σκεφτεσαι.

 

Εδω ειμαστε να τα λεμε. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρομαι που σου αρεσει. :)

 

Το kitchen την πρωτη φορα που το εβαλα παταγα pause για να επανελθω στην πραγματικοτητα. Μονος μου, πολυ αργα, ε ενταξει δεν την παλεψα πολυ. Ακομα και με τον τυπο που ερχεται κοντα σου τρομαξα. :P

 

Στο playroom πολυ γελιο το mοnster με την αλλοιωση φωνης. Το platformer επισης εξαιρετικο.

 

Ειναι καλο που δεν εχεις ιδιαιτερο θεμα ζαλαδας, γιατι αν εχεις τωρα ελαχιστο εως καθολου, σε λιγο καιρο δεν θα καταλαβαινεις τπτ. Εγω ξεκινησα με μετριο discomfort σε μερικα games και τωρα δεν νιωθω. Eφοσον αντεχεις, μπορεις να ανοιξεις κι αλλο το FOV απο τα options του RE.

 

Το Batman VR επισης αξιζει ως εμπειρια τα 20e, αλλα το content του οχι.

Eχεις το καλυτερο παιχνιδι του VR αυτη τη στιγμη βεβαια (το RE7). Εχει aliazing σιγουρα(οχι οσο το kitchen) , ειδικα αν το παιζεις στο απλο ps4. Στο PRO καθαριζει αρκετα.

Οπως και να χει ,εκει ''μεσα'' μονο αυτο δεν σκεφτεσαι.

 

Εδω ειμαστε να τα λεμε. :)

Οι διαφορές του pro και του απλού δεν είναι μεγάλες πάντως λίγο που το τσέκαρα από διάφορα reviews από γνωστά site που το αναλύουν. Είναι πιο καθαρό στο pro αλλά δεν είναι τόσο αισθητή η διαφορά την ώρα του gameplay. Ίσως μετά ανοίξει αυτή η διαφορά. Είναι και θέμα των developer αυτό imo.

 

Αυτό με το fov στο res λίγο με χαλάει, γιατί βλέπω τα χέρια του χαρακτήρα περίεργα, εξαφανίζεται το μισό χέρι και μου χαλάει λίγο το "real" όλης της φάσης μέσα στο game. Λένε ότι στο 7 είναι ότι πρέπει, δεν μου αρέσει και τόσο εκεί.

 

Το Αrkham VR θα το χτυπησω, δεν μου γλιτώνει.

 

Και πάλι όμως θα ήθελα περισσοτερο content. Δηλαδή αν το πλακώσω μια εβδομάδα πχ, θα τελειώσω ότι υπάρχει στο section του VR.

 

Το headmaster λέει πολύ, είχες δίκιο.

 

Και μια ερώτηση τώρα. Άρχισα να βλέπω κάποια κλιπακια πχ του Mr Robot, και η ποιότητα ήταν απαράδεκτη. Τι παίζει με αυτό;

 

Μήπως φταίει η ταχύτητα της σύνδεσης μου και δεν μπορεί να δώσει παραπάνω ανάλυση; Γιατί αν κατάλαβα αυτό streamαρει από κάπου τα βίντεο.

 

ΥΓ. Αυτοί που έλεγαν ότι το PSVR προσαρμόζεται και για αυτούς με γυαλιά, ε ρε φίλε δεν ισχύει. Πείτε με κεφάλα, φοράω και γυαλιά Κλαρκ Κεντ, απλά δεν πετυχαίνει όλο αυτό. Δοκίμασα να τα φέρω πιο κοντά, πιο μακριά, τίποτα. Πρέπει να φοράω φακούς επαφής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι διαφορές του pro και του απλού δεν είναι μεγάλες πάντως λίγο που το τσέκαρα από διάφορα reviews από γνωστά site που το αναλύουν. Είναι πιο καθαρό στο pro αλλά δεν είναι τόσο αισθητή η διαφορά την ώρα του gameplay. Ίσως μετά ανοίξει αυτή η διαφορά. Είναι και θέμα των developer αυτό imo.

 

Αυτό με το fov στο res λίγο με χαλάει, γιατί βλέπω τα χέρια του χαρακτήρα περίεργα, εξαφανίζεται το μισό χέρι και μου χαλάει λίγο το "real" όλης της φάσης μέσα στο game. Λένε ότι στο 7 είναι ότι πρέπει, δεν μου αρέσει και τόσο εκεί.

 

Το Αrkham VR θα το χτυπησω, δεν μου γλιτώνει.

 

Και πάλι όμως θα ήθελα περισσοτερο content. Δηλαδή αν το πλακώσω μια εβδομάδα πχ, θα τελειώσω ότι υπάρχει στο section του VR.

 

Το headmaster λέει πολύ, είχες δίκιο.

 

Και μια ερώτηση τώρα. Άρχισα να βλέπω κάποια κλιπακια πχ του Mr Robot, και η ποιότητα ήταν απαράδεκτη. Τι παίζει με αυτό;

 

Μήπως φταίει η ταχύτητα της σύνδεσης μου και δεν μπορεί να δώσει παραπάνω ανάλυση; Γιατί αν κατάλαβα αυτό streamαρει από κάπου τα βίντεο.

 

ΥΓ. Αυτοί που έλεγαν ότι το PSVR προσαρμόζεται και για αυτούς με γυαλιά, ε ρε φίλε δεν ισχύει. Πείτε με κεφάλα, φοράω και γυαλιά Κλαρκ Κεντ, απλά δεν πετυχαίνει όλο αυτό. Δοκίμασα να τα φέρω πιο κοντά, πιο μακριά, τίποτα. Πρέπει να φοράω φακούς επαφής.

 

Για το PRO ναι συμφωνω. Και για μενα δεν εχει μεγαλη διαφορα(το εχω δοκιμασει), αλλα για καποιους ειναι πολυ μεγαλη λογο του οτι καθαριζει σημαντικα απο jaggies. Η εμπειρια προσωπικα μου φαινεται η ιδια και για αυτο δεν καιγομαι να παω για PRO.

 

Ναι ειναι λιγο περιεργο αυτο με τα χερια στο RE7. Εγω μιλαγα για το option που ανοιγει κι αλλο το FOV. Εχουν πιο περιορισμενο το ευρος στο default για να περιοριζει το motion sickness. Εσυ δεν εχεις προβλημα οποτε μπορεις να το ''ανοιξεις''.

 

Για το content συμφωνω απο την αποψη οτι οι περισσοτεροι κατοχοι θελουν να δοκιμασουν πολλα πραγματα. Δεν θεωρω οτι ειναι λιγο το content σε συγκριση με του PS4 οταν αυτο βγηκε στην αγορα, αλλα ειναι λιγο για της αναγκες που συνηθως εχει καποιος με το PSVR.

 

To headmaster ειναι δυσκολο σε καποια φαση αλλα πολυ διασκεδαστικο.

 

Τα video ειναι τραγικα σε ποιοτητα δυστυχως. Δεν εχω καταλαβει γιατι, αλλα τα περισσοτερο δεν εχουν 3d και υποστηριζουν απλα 360 χωρο σε τραγικη αναλυση. Εχουμε δρομο εδω. 

Μπορεις να μπεις και μεσω Youtube πλεον αλλα γενικα δεν αξιζει ιδιαιτερα.

 

Για τα γυαλια το psvr ειναι οκ σε συγκριση με τα αλλα headsets, αλλα σιγουρα δεν ειναι ιδανικο. Και εγω με φακους παιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από δύο μήνες αποχή από Gaming, είπα να παίξω το resident evil.

 

Γενικά το concept με τον χειρισμός, το βρήκα υπέροχο. Το κακό είναι ότι με έπιασε ναυτία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από δύο μήνες αποχή από Gaming, είπα να παίξω το resident evil.

 

Γενικά το concept με τον χειρισμός, το βρήκα υπέροχο. Το κακό είναι ότι με έπιασε ναυτία.

 

Αν τώρα ξεκινάς σε VR σιγά σιγά θα συνηθίσεις, στο τέλος δεν θα καταλαβαίνεις τίποτα από ναυτίες ζαλάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες έφερα φίλους σπίτι κτλ να το δουν και αυτοί, 4/5 ναυτία. Έτσι ειναι στην αρχή για τους περισσότερους.

 

Εγώ είμαι από τους τυχερούς φαίνεται, δεν μου προκάλεσε τιποτα, και το λιώνω εδώ και 2 μέρες.

 

Το μονό που κάνω γιατί με κουράζει λίγο στα μάτια, όπως είναι λογικό, κάθε μια ωρα κάνω ένα 10λεπτο διάλειμμα, να επανέλθω και στην πραγματικότητα γιατί χάνεσαι εκεί μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να δω μια ταινία στο psvr Headset και πως?

Μπορώ πχ να συνδέσω ένα στικακι με μια ταινία μέσα και να τη δω στο psvr?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

κυκλοφορησε επιτελους το add on για το dirt και ειναι ολα τα λεφτα :-D  βεβαια παραμενει παλουκι σαν παιχνιδι

 

btw εχει δει κανεις αυτο?

https://www.youtube.com/watch?v=aoBf7P57Yp8

 

ολοι οσοι εχουν παρει το συγκεκριμενο η το πιο φθηνο της philips γραφουν οτι εχουν δει σημαντικη βελτιωση στην εικονα λογω επεξεργασιας απο το τσιπακι στο καλωδιο του 1080p σηματος που παει στο headset..τι να πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...