Προς το περιεχόμενο

PlayStation VR Topic [PS VR]


vste

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 698
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλή επένδυση φίλε μου. αν κ έχω εκνευριστει παρα πολυ απο την Sony που το εχει γραμμένο στα παλια της αρβυλα και δε το προωθεί καθόλου οπως πρέπει, δεν μετανιώνω την επένδυσή μου στην τεχνολογία.

εχω ζήσει στιγμές που θα τις θυμάμαι για παντα και εχω παιξει κοντα 20 παιχνιδια και δει πολυυυυ υλικο. lately σκονιζεται ομως γιατι δεν εχει βγει κατι τις προκοπης.

 

αν θες καμια συμβουλη, let me know ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα δεν είναι να το προωθήσει μόνο η sony, αλλά να υπάρξει και ενδιαφέρον από developers αλλά και αγοραστές 

 

αυτά τα δύο γενικά είναι δύσκολο να συμβουν

 

η sony έδωσε μεν τη πιο φθηνή υλοποίηση vr εκεί έξω, αλλά όπως και να χει κάνει όσο άλλη μια κονσόλα και αυτό μοιραία αποθαρρύνει τους δημιουργούς να επενδύσουν να φτιάξουν παιχνίδια που θα απευθύνονται σε λίγους

 

επίσης γενικά ο κόσμος δε νομίζω ότι έχει ιδιαίτερη κάψα για το vr ώστε να πληρώσει το επιπλέον τίμημα για αυτό

 

βάλε και ότι μπορεί να μην προβαίνει και σε αγορά ώστε να περιμένει να δει τι θα γίνει και έδεσε η σούπα, έχουμε ένα φαύλο κύκλο που δεν οδηγεί πουθενά

 

αν πάντως πρόκειται να έχει μέλλον το vr και να μην έχει τη μοίρα των kinect  και λοιπών θα πρέπει η sony να πετύχει, αν δε πετύχει η sony η τεχνολογία πάει άκλαφτη

 

μία λύση για να πετύχαινε η τεχνολογία θα ήταν με κάποιο τρόπο να περιλαμβάνεται στο στάνταρ εξοπλισμό μιας κονσόλας, αλλά αυτό είναι πολύ ακριβό τουλάχιστον αυτή τη στιγμή και για τον καταναλωτή, αλλά και για τον κατασκευαστή αν αποφάσιζε να απορροφήσει το κόστος ή μέρος αυτού.

 

αλλά διαφορετικά δε το κόβω.. το wii πχ πέτυχε γιατί το default χειριστήριο του ήταν αυτό που ήταν και έβγαιναν παιχνίδια με βάση αυτό

 

στα Ps3 και 360 τα motion controls ήταν afterthought για αυτό και απέτυχαν

 

το ίδιο κινδυνεύει να συμβεί και με το vr.. 

 

μπορεί και να πέφτω έξω, αλλά αν δε μιλάμε για κονσόλα που από την αρχή της να έχει ως βάση (και το) vr έστω και σαν συμπλήρωμα αλλά να περιλαμβάνεται στο βασικό της εξοπλισμό δεν παίζει να ασχοληθούν οι δημιουργοί να φτιάξουν software

 

οκ υπήρξαν και θα υπάρξουν εξαιρέσεις όπως το resident 7, αλλά όπως βλέπουμε δεν είναι ο κανόνας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Παιδια το PS4 στην αρχη, αν εξαιρεσουμε τα remastered games, δεν ειχε σπουδαιοτερα παιχνιδια απο το PSVR. Και σιγουρα δεν ειχε Resident Evil 7 επιπεδου παιχνιδι τοσο νωρις.

H γκρινια ηταν μεγαλη τοτε.

 

Απο την αλλη συμφωνω οτι πρεπει να λαβουμε υποψη μας το κοστος, γιατι με το ps4 παει στα 800ευρω η 900 με το PRO. Οποτε οι PSVR users ειναι λογικο να εχουν μεγαλες απαιτησεις.

 

Μεγαλο προβλημα(ισως το μεγαλυτερο αγκαθι) ειναι η διαθεσιμοτητα των PSVR. Οσα εχουν ερθει εχουν πουληθει κιολας σε ενα ποσοστο 95%+ αλλα αυτα δεν ειναι πολυ πανω απο 1εκ. Οποτε αυτο δεν βοηθαει ωστε να χτιστει γερη εγκατεστημενη βαση. Με αντικτυπο φυσικα στην διαθεση των devs να επενδυσουν σε ΑΑΑ games.

 

Eπισης το γεγονος οτι δεν εχει νοημα να το προωθησουν εκτος των δοκιμων(με trailers ας πουμε) ειναι ενα αγκαθι προς το παρον. Μονο απο εμπειρια και στομα σε στομα μπορει να δουλεψει η προωθηση. Οταν υπαρξει σοβαρη διαθεσιμοτητα θα δουμε λογικα και περισσοτερα events που θα μπορει να δοκιμαστει.

 

Το ειχαν πει οι της sony οτι θα εχει slow start το ολο εγχειρημα, και θα ''δωσει'' αργοτερα. Πραγμα που βιωνουμε προς το παρον. Η Ε3 θα μας δωσει ενα hint νομιζω για το ποσο αργη θα ειναι η αρχη.

 

 

Αξιζει? Για μενα ναι αν το δεις σαν επιπλεον περιφερειακο και οχι σαν ξεχωριστη κονσολα για την ωρα. Μου προσφερει εμπειριες που ειχα να ζησω απο την μεταβαση 2D σε 3D polygon gaming αρχες-μεσα 90.

Για τους υπολοιπους που περιμενουν περισσοτερα απο το psvr σε software, οταν κλεισει 1 με 1.5 χρονο στην αγορα θα ειναι πιο safe επενδυση. Κατι που ισχυει και για ολες τις κονσολες βεβαια.

 

 

 

ΥΓ.Αυτο που ξεχασα σαν προβλημα των VR σημερα, ειναι η nausea. Αναφερεται ως το νουμερο ενα προβλημα απο τους users στα μεγαλα μαγαζια του εξωτερικου(τα καλωδια,το μεγαλο headset ειναι πολυ πιο κατω). Και παρόλο που οντως το συνηθιζεις μετα απο καποια παιχνιδια, πολλοι δεν ειναι διατεθειμενοι να μπουν στην διαδικασια η ειναι περισσοτερο ευαισθητοι και δεν το αντεχουν καθολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, τα παιχνιδια ΟΛΑ θέλουν demo πριν τα παρεις.

δε ξερεις απο που μπορει να σου ερθει και αυτο που ζαλίζει τους παντες εσενα να σου ειναι οκ αλλα κ αντιστρόφως.

 

γενικα, το μηχανημα θελει κ λιγη εκπαιδευση. ματαια λεω σε οποιον φιλο το φορεσει "μη κοιτας σα χαζο σε 100 σημεια μεσα σε 10 δευτερολεπτα". κ χωρις VR στο κεφαλι αν το κανεις αυτο θα ζαλιστεις. θελει να κοιτας τριγυρω ψυχραιμα κ οχι σα παλαβο κ τοτε, εισαι πολυυυυ καλυτερα.

 

υπαρχουν βεβαια κ παραδειγματα κακου κωδικα (βλεπε Driveclub) που δεν ειναι θεμα ατομου αλλα κακου σχεδιασμου.

 

γενικα, οποιος δοκιμαζει VR, του πεφτει το σαγονι κ ξεχναει τους παραλληλισμους με kinect/move. οπως ειπε και το παιδι πιο πανω, ειναι σαν την εναλλαγη απο 2D σε 3D, ειναι πολυ μεγαλο το σοκ κ η εμπειρία.

το θεμα ειναι πως αν δε το δοκιμασεις μερικες ωρες (τα 10λεπτα demo booths δεν κανουν τιποτα), δε καταλαβαίνεις με τιποτα οτι και να σου πουνε οι αλλοι.

 

+οτι ενω στο launch window υπηρχαν κ μερικα βαρβατα ονοματα, τωρα σε ολα τα VR μηχανηματα βλέπουμε μονο indie mini games απο startups κ κανενας μεγαλος dev δε πολυασχολείτε. Θέλει να πέσει χρήμα απο τους κατασκευαστες (Occulus, Sony, HTC) για χοντρα, σοβαρα exclusives, αλλιως η τεχνολογία θα χαθεί κ θα ειναι κριμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε θα ελεγα οτι το εχει παρατημενο απο αποψη τιτλων, λιγα λιγα κατι βγαζει, αλλα σιγουρα απο AAA τιτλους υπαρχει ελλειψη.

 

περιμενω πως και πως να δω Farpoint, Ace Combat 7 και Tekken7

 

το τελευταιο που παιζω ειναι το dirt rally. ειναι ολα τα λεφτα, δε μου κανει αισθηση να το παιξω χωρις vr

 

το μονο προβλημα για μενα ειναι αν δε παιζω συστηματικα ξεσυνηθιζω και μου κανει ενα στομαχι χαλια οταν το ξαναπιασω. μετα απο καμια ωρα ειναι οκ, αλλα σιγουρα για καποιον που το δοκιμαζει για πρωτη φορα ειναι ανασταλτικος παραγοντας στο να το αγορασει, αν μεινει σε αυτη την εμπειρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έλα, καλο το Dirt?

μετα την τραγική απόδοση του Driveclub φοβόμουν να το δοκιμάσω. θα το κανω συντομα!

 

δεν εχω θέμα με συνήθεια πλέον να πω την αλήθεια, ειμαι ενταξει. ειχα να παιξω 2 εβδομαδες κ εβαλα κ επαιξα Bound 3-4 ωρες χωρις σταματημο πολυ ανετα.

γενικα το Bound ειναι ακριβως το ειδος των παιχνιδιων που αξιζει να βγουν στο VR. τα πρώτου προσώπου ειναι λιγα που θα αξιζουν. αντιθετως, τα 3d platforms ειναι οτι πρεπει. 3D Mario, Sonic, Spyro, Crash Bandicoot κλπ, θα ηταν εξαιρετικα σε τετοιο περιβαλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Με τιμονιερα+VR λογικα θα ειναι αλλο επιπεδο το Dirt. Ειναι που ειναι καλο το παιχνιδι...

 

 

αντιθετως, τα 3d platforms ειναι οτι πρεπει. 3D Mario, Sonic, Spyro, Crash Bandicoot κλπ, θα ηταν εξαιρετικα σε τετοιο περιβαλλον.

Μακαρι να βγαλουν ενα platform στην λογικη του Robot Rescue στο playroom VR.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά δεν την πάλεψα με το vr. Είχα να το πιάσω από τον Ιανουάριο. Η ναυτία δεν καλυτέρευσε πολυ, το πιο σημαντικό είναι ότι δεν ευχαριστιομουν να παίζω.

 

Το σκότωσα μαζί με τα motion controllers και κάμερας στα 330 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο που δεν το συνήθισες. Συνήθως τα ''VR legs'' έρχονται μετά από 2 με 3 gameplay ανάλογα και τον άνθρωπο. Οπότε και το Oculus να πάρεις, όπως και ότι άλλο VR υπάρχει στην αγορά αυτή την στιγμή, τα ίδια θα έχεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Πρεπει να συμβαινει παντως, πολυ σπανια αλλα φαινεται να συμβαινει.

Στο neogaf που μπαινουν πολλοι και γραφουν, βλεπεις οτι ενας-δυο στους 50/100 δεν θα την παλεψουν ποτε.

 

Εγω απο την αλλη δεν καταλαβαινω τιποτα πλεον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...