Προς το περιεχόμενο

Να δωσω δωρο Χριστουγεννων?


4saken

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω ξερω απο τον λογιστη οτι αν ερθουν για ελεγχο τα ζητανε κι αυτα υπογεγραμμενα, απαραιτητο μπορει να μην ειναι αλλα καλα ειναι να υπαρχουν. Αλλιως ψαξε να βρεις τον προισταμενο του προισταμενου και γινε μπαλακι αναμεσα σε, συνηθως, ευθυνοφοβους δ. υπαλληλους.

ο νόμος είναι ξεκάθαρος (και δε θυμάμαι ποιος ακριβώς είναι για να σου λινκάρω αλλά με το google τον βρίσκεις αν θες, αλλά είναι ξεκάθαρος. επί κυβέρνησης σαμαρά του '14 είναι πάντως)

 

το έχω ξεκαθαρίσει με επιθεώρηση εργασίας αυτό, ικα και δικηγόρους λόγω υπόθεσης που παρακολουθώ και θα σου πω και σε λίγο καιρό και τι έγινε στο δικαστήριο αν θυμηθώ να ξαναγράψω στο thread (τι είπαν δηλαδή και οι δικαστές επί του θέματος) 

 

μάλιστα επιθεωρητής εργασίας έχει δηλώσει ότι αυτός ο νόμος τους δένει τα χέρια και δε μπορούν  να κάνουν τη δουλειά τους, γιατί αν τα λεφτά δίνονται εκτός τραπεζικού συστήματος δε μπορεί να αποδείξει ο άλλος πρακτικά ότι δε τα πήρε και πρέπει να τρέχει δικαστήρια με μάρτυρες κτλ.. 

από την άλλη βέβαια και ο εργοδότης έτσι είναι εκτεθειμένος, αφού μπορεί να τον τρέχει ο οποιοσδήποτε για αυτό κι εγώ συμβουλεύω τους πελάτες να ζητάνε τζίφρες και σε περίπτωση που φύγει κάποιος που μπορεί να κάνει και θέμα φτιάχνω και μια υπεύθυνη δήλωση που να λέει με λίγα λόγια ότι έχουν ξοφληθεί και δεν έχουν άλλες απαιτήσεις 

 

το μόνο βέβαιο πάντως είναι ότι κανένας έλεγχος δεν έχει δικαίωμα να σου ζητήσει υπογεγραμμένη απόδειξη.-

 

καλά σου λέει ο λογιστής σου να τις ζητάς πάντως, αλλά αυτό είναι για αν έχεις άλλα τρεξίματα, όχι για τον έλεγχο 

 

αν όμως είσαι λαμόγιο και πληρώνεις ό,τι σου κατέβει χέρι, μπορείς να το παίξεις έτσι (να έχεις αποδείξεις χωρίς υπογραφές) και να ελπίζεις ότι ο υπάλληλος δε θα έχει το κουράγιο να σε τρέξει δικαστικά ή να σε καταγγείλει

όπου και να σε καταγγείλει θα σου κλάσουν, αν και υπάρχει περίπτωση να το στείλουν εισαγγελέα (από επιθεώρηση εργασίας, αν στη συνάντηση κρίνει ο επιθεωρητής ότι κάτι τρέχει και πετάει το μπαλάκι στα δικαστήρια, αλλιώς είναι πιθανό και αυτός να μην μπορεί να κάνει και κάτι.. ) για το ποινικό μερός (και από κει και πέρα τι θα κρίνει το δικαστήριο), Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΟΜΩΣ θα σου κλάσει μια μάντρα για τις υπογραφές, δεν είναι δουλειά του αν έχουν υπογραφεί οι αποδείξεις ή όχι 

 

αυτό που κάνει σε  αυτές τις περιπτώσεις είναι να ρωτάει επί τόπου τους υπαλλήλους που θα βρει εκείνη την ώρα αν πληρώνονται ή όχι και μόνο σε περίπτωση που γίνεται μέσω τραπέζης ζητάνε εξτρέ τραπεζών σαν αποδεικτικά

αλλιώς ζητάνε απλά τις αποδείξεις ανυπόγραφες και τέλος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτή τη λογική ας καταργησουμε το δώρο χριστουγεννων μιας και όλοι οι εργοδότες μας κάνουν χάρη που μας κολλάνε ενσημα.

Άντε ξεκίνα το εσύ και όσοι πιστοί ας ακολουθήσουν.Φυσικα δεν θα κατεβάσουμε νόμο η παρανομία έχει αλλη χάρη.

 

Δεν είναι λογική  αρκαντάς. Ρώτησε ο από πάνω και του απάντησα όσο πιο απλά μπορούσα

για το τι συμβαίνει γύρω μας. Άφησα και τελίτσες στο τέλος για να το καταπιεί ο καθένας όπως

γουστάρει. Εσύ το πήρες αλλιώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον η αλήθεια βρίσκεται κάπου στην μέση.Νομικά πρέπει να δώσεις μέρος του δώρου.Ηθικά όμως όχι διότι ο φίλος σου δεν δούλεψε όλες τις ώρες,αυτό είναι το σημαντικό «κομμάτι».Το δεύτερο αξιοσημείωτο είναι οτι η αμοιβή 7€/ώρα είναι πολλά όταν η πλειοψηφία παίρνει 2,5-3€ σε χάλια δουλειές και κάποιοι χωρίς ένσημα.Κάποιοι με πτυχία κιόλας/.Ούτε προ «κρίσης» δεν πλήρωναν 7€/ώρα.

 

Αν ο φίλος σου έχει εργασιακή εμπειρία θα γνωρίζει οτι θα μπορούσες να συμφωνήσεις με τα μισά χρήματα.Η χωρίς ένσημα και αν του άρεσε καλώς.Θα μπορούσες να, βρείς τον οποιονδήποτε.

 

ΥΓ1:Αν σε έχει βοηθήσει κάπου τότε καλώς.

 

ΥΓ2:Αν από την αρχή συμφωνούσατε και για το δώρο θα ήταν καλύτερα.

 

ΥΓ3:Προσωπικά δεν νομίζω να σου ζητούσα δώρο και θα σε ευχαριστούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι κοιτάς να πατήσεις πάνω σε δικαιώματα εργασιακά για να βγάλεις από τη μύγα ξυγκι.

Και δεν το νομίζω έτσι είναι.

Παρανομεις δημοσίως δίχως να σε νοιάζει.

7€/ωρα και δούλευε το 1/3 από τις ώρες.

Από την μύγα ξυγκι. Yeah right.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ωρες το μηνα.

7 ευρω η ωρα.

Τον πληρωνα με τη μερα.

Το δηλωνα καπου στα 400 το μηνα.

 

Μονο σε εμενα φαίνονται αοριστιες αυτα;

 

Επισης δε μαθαμε ποτέ τι σκατα δουλειά εκανε ο άλλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ωρες το μηνα.

7 ευρω η ωρα.

Τον πληρωνα με τη μερα.

Το δηλωνα καπου στα 400 το μηνα.

 

Μονο σε εμενα φαίνονται αοριστιες αυτα;

 

Επισης δε μαθαμε ποτέ τι σκατα δουλειά εκανε ο άλλος.

Που ακριβως ειναι οι αοριστιες?Σε τουριστικη επιχειρηση ηταν.Δεν εκανε κατι ιδιαιτερο, το κανε ομως καλα και ειχα το κεφαλι μου ησυχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7€/ωρα και δούλευε το 1/3 από τις ώρες.

Από την μύγα ξυγκι. Yeah right.

ασε ρε γατακι που θα μας πεις οτι δουλευε το 1/3. Αν γινοταν αυτο θα ειχε παιξει απολυση.

7ευρω την ωρα ειναι καλα αν κανεις λατζα. Αν εισαι developer , λογιστουλης η ναρκαλιευτης ειναι πολυ λιγα.

Αφου ο ts αποφευγει να πει το αληθινο επαγγελμα του ¨φιλου¨ του δεν μπορουμε να ξερουμε.

Επισης οτι και να εγινε ακομα και καμια ωρα να μην ερχοταν προς εργασια αφου ο εργοδοτης του αποφασισε να τον κρατησει τοτε ειναι υποχρεωμενος να δωσει οσα πρεπει να του δωσει.

Αυτη τη στιγμη δηλωσα την υποθεση στην ΕΕ. Υμαρτων βγαινει ο καθε παραναμος και ζηταει ψυχολογικη συμπαρασταση για την παρανομια του σε δημοσιο βημα και ολας.

Που ακριβως ειναι οι αοριστιες?Σε τουριστικη επιχειρηση ηταν.Δεν εκανε κατι ιδιαιτερο, το κανε ομως καλα και ειχα το κεφαλι μου ησυχο.

Εφτιαχνε καφε; Καθαριζε τα πατωματα; Τι εκανε τοσο καλα που αποφασισες να δινεις 7ευρω την ωρα; Εγω σου λεω και λιγα του εδινες. Γιατι για να το εκανε καλα μιλαμε ειτε σου καθαριζε μαυρο χρημα ειτε σου εβαζε τεραστια ποσα στο ταμειο σου.

ΑσΜε την ολη κουβεντα εδω θυμηθηκα ενα περιστατικο που εχει συμβει σε φιλο μου το οποιο ειναι ο ορισμος της αχαριστιας και ειναι για γελια και για κλαματα ταυτοχρονα...

Ο φιλος εχει ενα μαγαζι, πριν μερικα χρονια μπηκε σε καποιο προγραμμα (μαλλον του οαεδ αλλα δεν ειμαι και σιγουρος), και εκανε προσληψη στην αρραβωνιαστικια του που ετσι κι αλλιως δουλευε στο μαγαζι. Ειχε δικαιωμα να κανει σε ακομα ενα ατομο προσληψη και του λεει η μανα του να προσλαβει την κορη μιας φιλης της . Ετσι κι εγινε λοιπον, προσλαμβανει την τυπισσα με την συμφωνια οτι θα πληρωνει μονη της το ικα και καθε μηνα που θα μπαινουν τα χρηματα απο το προγραμμα θα της τα δινει στα χερια συν καποια χρηματα απο τους μισθους (χαζοφιλοτιμος) αν μπορει (αυτη το εδεσε σκοινι κορδονι βεβαια), σημειωτεον: η τυπισσα δεν δουλευε στο μαγαζι του φιλου, ουτε πατησε ποτε, ουτε και την χρειαζοταν ο φιλος μου, η συμφωνια ηταν να παρει απλα καποια ενσημα δωρεαν γιατι θα πηγαιναν χαμενα. Η κοπελα αυτη ειναι καθηγητρια και εκανε ιδιαιτερα οποτε ειχε και απο εκει εισοδημα.

Ολα καλα στην αρχη, οταν ηρθε ο πρωτος μηνας και η πληρωμη του Ικα του λεει η τυπισσα ''κοιταξε δεν εχω τωρα, πληρωσε τα εσυ και θα τα βρουμε'', δυσκολευοταν το παιδι οικονομικα αλλα τι να κανει, πληρωνε το Ικα καθως τα χρηματα απο το προγραμμα εμπαιναν καθε 3μηνο και αν (υποτιθετε οτι θα εμπαιναν καθε μηνα), περπατησε ετσι η κατασταση για αρκετο καιρο με τον φιλο να πληρωνει το Ικα της κοπελας καθως αυτη ''ποτε δεν ειχε''.

Οταν σε καποια φαση θελησε να την σταματησει για να προσλαβει καποιον αλλον καθως τελικα χρειαστηκε και δευτερο ατομο (σημειωνω οτι αυτη δεν δουλεψε εκει και ουτε ηταν προθυμη να δουλεψει), την πηρε τηλεφωνο να παει να υπογραψει οικειοθελη αποχωρηση για να μην μπλεξουν με αποζημειωσεις και τετοια (η κυρια αυτη ειχε και αδερφο με δουλεια ο οποιος θα μπορουσε να της κανει προσληψη για μια δυο μερες και μετα απολυση ετσι ωστε να παρει και τ. ανεργειας) και συμφωνουν να συναντηθουν για να συζητησουν. Παει η ''κυρια'' στο ραντεβου και του λεει ορθα κοφτα '' μου χρωστας 1500 ευρω ( το ποσο το εβγαλε οσο ηθελε απο μονη της) και αν δεν μου τα πληρωσεις παω τωρα να σου κανω καταγγελια''. Οπως καταλαβαινετε ο φιλος την εστειλε στο διαολο και μετα επεσαν οι γονεις απο πανω της για να κοψει της μ%λ*κιες. Οσο ηταν σε αυτην την συγκεχυμενη κατασταση ο φιλος πηγε μερικες μερες διακοπες και του εστειλε μυνημα λεγοντας ΄΄με τα δικα μου τα χρηματα πηγες διακοπες'' !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Το γελοιο ειναι οτι μετα επαιρνε τη μανα του φιλου τηλ. κλαιγοντας και ελεγε ''εγω δεν ειμαι τετοια''. Το ακομα πιο γελοιο ειναι οτι μετα απο λιγο καιρο παντρευτηκε και τον καλεσε και στο γαμο, φυσικα ο φιλος δεν πατησε...

Τα συμπερασματα δικα σας...το

Το συμπερασμα ειναι πως και ο φιλος σου και η κοπελια κανανε παρανομια και πρεπει να τους βαλουν μεσα.

Χωρα μπανανιας!!!!

Και σας φταει ο χοντρος που ειπε πως μαζι τα φαγαμε!

Και λιγα μας κανουν ρε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...