Προς το περιεχόμενο

Παιχνίδια Virtual Reality για PC [PC VR]


vste

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ερώτηση αν ξέρετε... αγόρασα το pinball fx2 απο το oculus store και είναι καταπληκτικό , και θέλω τώρα να αγοράσω και το dlc pack με τα universal τραπέζια, αλλά τωρα  πηγαίνοντας   μέσα απο τον λογαριασμό μου στο steam μου δείχνει ότι δεν το έχω αγοράσει. Αυτό τι σημαίνει ; Ότι αν θέλω αργότερα να το συνδέσω με τον υπολογιστή και να το παίξω με καλύτερα γραφικά δεν θα μπορώ και θα πρέπει να το ξανά αγοράσω;;;

Επεξ/σία από ababapanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Άλλο μαγαζί το oculus store και άλλο το steam. Είναι σαν αν λέμε αγόρασα το x παιχνίδι για το xbox και δεν μου το δείχνει δωρεάν στο Playstation store. Τώρα το απο που θα αγοράζεις είναι μεγάλη κουβέντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ζητησω refund της αγορας απο το oculus store ,  και μετα παω και το αγορασω μεσα απο το steam θα μπορω να το κατεβασω και να το παιζω στο Quest? η θα πρεπει να ειμαι μονιμα συνδεμενος με το oculus Link για να παιζει? αυτο δεν εχω καταλαβει... και οντως δεν ξερω απο που συμφερει να αγοραζουμε καλυτερα απο το oculus η απο το steam?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, πάμε να τα εξηγήσω:

Για quest αγοράζουμε αποκλειστικά από το Oculus quest store μέσω του Browser του υπολογιστή μας, της εφαρμογής oculus του κινητού οταν την έχουμε βάλει σε Mode quest ή της ιδιας της μάσκας από το store που έχει ενσωματωμένο. Υπάρχει και το sidequest που έχεις κάποια δωρεάν tech demos και παιχνίδια και 2-3 επι πληρωμή παιχνίδια.

Για PCVR υπάρχουν 2 μαγαζιά, το Oculus rift store και το steam. Επίσης υπάρχουν 2 SDKs , το oculus SDK και το steamVR SDK. Θεωρητικά οι pcvr Μάσκες Oculus παίζουν καλύτερα με το Oculus SDK αλλά εγώ θα έλεγα πως παίζει το ίδιο.

Ότι αγοράζουμε από το Oculus store παίζει μόνο σε μάσκες oculus (μπορεί να παίξει και σε άλλες αλλά με Hacks). 

Ότι αγοράζουμε από το steam παίζει σε όλες τις μάσκες, συμπεριλαμβανομένων των μασκών της oculus. Απλά ως εδώ τα πράγματα. 

Υπάρχουν όμως και οι υποπεριπτώσεις:

1) Κάποια (αρκετά) παιχνίδια που αγοράζουμε από το oculus quest store μας δίνουν δωρεάν και την έκδοση για pcvr, από το oculus rift store. Τέτοιο παράδειγμα είναι το pistol whip πχ. Το ίδιο και αγοράζοντας από το rift store μας δίνουν την έκδοση Quest. Αυτή η  λειτουργία λέγεται crossbuy.

2) Κάποια άλλα που αγοράζουμε από το quest ή rift store δεν μας δίνουν την άλλη έκδοση, πχ το beat saber, δηλαδή δεν υποστηρίζουν crossbuy. 

Άρα οι λόγοι για να αγοράσει κανείς από το oculus store είναι: α) υποχρεωτικά αν θέλει native quest παιχνίδια και β) αν θέλει πληρώνοντας μια φορά να πάρει το παιχνίδι και για quest για on the go gaming Και για υπολογιστή για καλύτερα γραφικά. 

Συνεχίζω με τις υποπεριπτώσεις:

3) Τα παιχνίδια στο steam έχουν συνήθως (αλλά όχι πάντα) καλύτερη τιμή. Αν υπολογίσουμε και το crossbuy όμως αυτό αλλάζει. 

4) Τα παιχνίδια στο oculus rift store υποστηρίζουν μόνο το oculus SDK, τα παιχνίδια στο steam υποστηρίζουν και τα 2, μόνο steamVR ή σπανιότερα μόνο oculus SDK. ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ: Το onward στο steam σε ρωτάει όταν το ξεκινάς αν θέλεις να παίξει σε oculus ή steamVR mode. To boneworks στο steam τρέχει μόνο με steamVR ενώ αν το αγοράσει κανείς από το oculus rift store τρέχει με oculus SDK. To skyrim VR δεν υπάρχει καν στο Oculus rift store και στο steam που υπάρχει τρέχει μόνο με steamVR. Το dirt rally 1 που υπάρχει στο steam παίζει μόνο με oculus SDK και δεν παίζει καθόλου σε άλλες μάσκες. 

Άρα λοιπόν για την ερώτησή σου για το Pinball, ο μόνος τρόπος για να παίζει native στο quest είναι να το αγοράσεις από το oculus quest store όπως έχεις κάνει. Αν το κάνεις refund Και το αγοράσεις από το steam θα παίζει μόνο σε Pcvr headsets (και το quest με το καλώδιο λινκ είναι ένα τέτοιο εκείνη την στιγμή). 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πολυ κατατοπιστικη η απαντηση σου. σε ευχαριστούμε για τον χρονο σου.

Αρα τελικως κακως ζητησα refund μιας και με ενδιαφερει αυτο το παιχνιδι να το παιζω αυτονομα και απο το quest  χωρις να χρειαζεται απαραιτητα το καλώδιο  και απο οτι φαινεται δεν δινει crossbuy, αρα θα το ξανα αγορασω. το μονο που δεν θα μαθω ποτε ειναι αν μεσα απο το steam στο συγκεκριμενο θα ειχα καλυτερα γραφικα

 

Επεξ/σία από ababapanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ababapanos είπε

πολυ κατατοπιστικη η απαντηση σου. σε ευχαριστούμε για τον χρονο σου.

Αρα τελικως κακως ζητησα refund μιας και με ενδιαφερει αυτο το παιχνιδι να το παιζω αυτονομα και απο το quest  χωρις να χρειαζεται απαραιτητα το καλώδιο  και απο οτι φαινεται δεν δινει crossbuy, αρα θα το ξανα αγορασω. το μονο που δεν θα μαθω ποτε ειναι αν μεσα απο το steam στο συγκεκριμενο θα ειχα καλυτερα γραφικα

Από ότι βλέπω το pinbal fx 2 υποστηρίζει crossbuy. Δηλαδή το αγοράζεις στο rift store ή στο quest store και στο βγάζει δωρεάν στο άλλο. Έτσι μπορείς να το έχεις και για αυτόνομο quest και για pcvr. Το Steam δεν εμπλέκεται πουθενά, είναι ξεχωριστό μαγαζί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, kgian είπε

Από ότι βλέπω το pinbal fx 2 υποστηρίζει crossbuy. Δηλαδή το αγοράζεις στο rift store ή στο quest store και στο βγάζει δωρεάν στο άλλο. Έτσι μπορείς να το έχεις και για αυτόνομο quest και για pcvr. Το Steam δεν εμπλέκεται πουθενά, είναι ξεχωριστό μαγαζί. 

Α οκ ! Αρα οτι αγοραζουμε απο το steam  σε VR αφορά αποκλείστηκα στο PC VR και δεν δινει crossbuy ακομα και αν το παιχνιδι το υποστηριζει οπως πχ αυτο το συγκεκριμενο!

Επεξ/σία από ababapanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ababapanos είπε

Α οκ ! Αρα οτι αγοραζουμε απο το steam  σε VR αφορά αποκλείστηκα στο PC VR και δεν δινει crossbuy ακομα και αν το παιχνιδι το υποστηριζει οπως πχ αυτο το συγκεκριμενο!

Ακριβώς! 

Και για να σε μπερδέψω λίγο, κάποιοι developers αν το ζητήσεις ευγενικά μπορεί να σου δώσουν κωδικό για το oculus store για παιχνίδι αγορασμένο στο steam. Αυτό γινόταν πιο παλιά κυρίως αλλά ακόμα και τώρα υπο περιπτώσεις.

Πρόσφατα κέρδισα σε διαγωνισμό το angry birds VR στο steam. Μίλησα με τον developer, του είπα πως δεν έχω πλέον pcvr headset και ζήτησα αν μπορεί να μου στείλει κωδικό για quest store.  Κανονικά δεν γίνεται αλλά το έκανε και έτσι το έχω στο steam, στο quest store και στο rift store (crossbuy). 

Το eleven table tennis υπήρχε μόνο σε steam. Όταν κυκλοφόρησε και στο Oculus store με Oculus SDK ο developer έδωσε με αυτοματοποιημένη διαδικασία σε όλους όσους το είχαν κλειδιά για το rift store και αργότερα το πήραμε δωρεάν για το quest (crossbuy). 

To to the top το έχω στο steam. Υπάρχει και στο rift store αλλά στο quest δεν του επέτρεψαν να μπει και το έβαλε επι πληρωμή στο sidequest. Έστειλα μήνυμα αν δικαιούμαι να το έχω στο quest και μου έστειλε δωρεάν κωδικό για το sidequest. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μόλις τέλειωσα το lone echoes. Φοβερή εμπειρία scifi setting. Must play νομίζω σαν πρώτο game για όποιον έχει αγοράσει vr.

Βλέπω ότι θα βγει και το 2 αν και όλο delay τρώει 

για όποιον δεν έχει παίξει το πρώτο ας μην δει το trailer γιατί έχει spoiler

 

Επεξ/σία από chek2fire
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν απο λιγο καιρο ειχα βαλει ενα VR beat em up το Path of the Warrior του οποιου η αισθητική παρέπεμπε στην εποχη των 16 bit beat em ups τύπου Streets of Rage.

Πριν απο λιγες μερες επιασα στα χερια μου ακομα ενα ρετρο VR διαμαντακι. Το Pixel Ripped 1989. Το παιχνίδι εξελίσεται στο μακρινο 1989 οταν ο κακος ενος Video Game (Goblyn) κλεβει την πετρα της δυναμης που του επιτρέπει να εισβαλει σε αλλες διαστασεις. Αποφασιζει λοιπον να εισβαλει στην δικια μας διασταση.

Ο ήρωας που αντιμετωπίζει τον κακό στο video game με τη βοήθεια του μάγου απευθύνεται σε εσένα τον κορυφαίο παίκτη videogames στον πλανήτη με σκοπό να τον βοηθήσεις μέσω μιας φορητής κονσόλας να σταματήσει τον κακό. Αναλαμβάνεις λοιπόν το χειρισμό του ήρωα (Dot) ενώ βρίσκεσαι στο σχολείο στη μέση ενός μαθήματος. Πρέπει να είσαι προσεκτικός να μη σε καταλάβει η δασκάλα καθώς χρησιμοποιείς την κονσόλα για να χειριστείς τον ηρωα και να αντιμετωπίσεις τον κακό.

Το παιχνίδι αυτό φτιάχτηκε από μία προγραμματίστρια η οποία και έχει μεγάλη αγάπη για τη συγκεκριμένη εποχή και φαίνεται. Η αισθητική των γραφικών (2d σχεδιασμου Gameboy & 3d του πραγματικού κόσμου) είναι εξαιρετική και αποδίδει με ακρίβεια το κλίμα της εποχής.

Εκεί που πραγματικά μένεις με ανοιχτό το στόμα είναι όταν το video game εισβάλλει στην πραγματικότητα. Τα γραφικά gameboy μετατρέπονται σε τρισδιάστατα και η μάχη συνεχίζεται πάνω σε θρανία ή στο γραφείο του διευθυντή. H τελική μάχη είναι απλά απίστευτη. Μόνο σε VR θα μπορούσε να γίνει έτσι.

Μέχρι να το τελειώσω πάντως μου έβγαλε την πίστη. Η δυσκολία είναι παλιομοδίτικη. πάλι καλά που υπάρχει και το editing στα βίντεο γιατί για μιάμιση ώρα ιστορίας είχα 7,5 ώρες βίντεο οπότε καταλαβαίνετε πόσες φορές με ξεκαναν. 

Πριν από λίγες μέρες βγήκε και η συνέχεια του το Pixel Ripped 1995 το οποίο έχει τους ίδιους ήρωες και εξελίσσεται στο τέλος της 16 bit εποχής. Και αυτό φαίνεται εξαιρετικό και μάλλον θα είναι το επόμενο που θα ασχοληθώ.

Και ναι έπαιζα Gameboy μέσα στην τάξη και μάλιστα είχα φαει και αποβολή για αυτό. Χαλάλι του αφού τελείωσα το Super Mario Bros 2: 6 Golden Coins.. :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα παραγγελια το valve index με χρονο παραδωσης εως 8 εβδομαδες, αλλα δεν εχω ιδεα τι θα παιξει με τα μεταφορικα και το τελικο κοστος της παραγγελιας. Αυτη την στιγμη η παραγγελια εγινε στα 1079 ευρω. δεν εχω πληρώσει ακομα, η πληρωμή γραφει θα γινει λιγο πριν την αποστολη. Ξερετε ποσο θα ειναι τα μεταφορικα και αν στελνεται απο Αμερικη? θα υπαρχει εξτρα χρεωση τελωνειο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, screaming_trees είπε

Θα στο στειλουν από ευρωπη μην ανησυχεις :)

Τωρα αν αξιζει το χιλιαρικο είναι άλλο θεμα :)

ειναι  σιγουρο αυτο για την ευρωπη? 

παντως αν το παρακατω βιντεο ειναι αληθινο τοτε αξιζει και με το παραπανω 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έρχεται από Ευρώπη και δεν πληρώνεις κάτι άλλο. Το ξέρω από έναν φίλο μου που το πήρε και το έστειλε πίσω γιατί δεν του άρεσε. Βρήκε ότι οι φακοί είχαν πολύ glare και το FOV δεν είχε καμία τεράστια διαφορά. Για 1080€ θα ήθελε κάτι πολύ καλύτερο. 

Έχω κάνει και εγώ μια προπαραγγελία με 8 εβδομάδες αλλά θα την ακυρώσω. Εδώ και μερικές εβδομάδες παίζω αποκλειστικά με το quest pcvr και βρίσκω τα γραφικά φανταστικά. Το μαύρο είναι εντελώς σκοτάδι και σε πολλά παιχνίδια προτιμώ να παίζω ασύρματα. 

Επεξ/σία από kgian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, kgian είπε

Έρχεται από Ευρώπη και δεν πληρώνεις κάτι άλλο. Το ξέρω από έναν φίλο μου που το πήρε και το έστειλε πίσω γιατί δεν του άρεσε. Βρήκε ότι οι φακοί είχαν πολύ glare και το FOV δεν είχε καμία τεράστια διαφορά. Για 1080€ θα ήθελε κάτι πολύ καλύτερο. 

Έχω κάνει και εγώ μια προπαραγγελία με 8 εβδομάδες αλλά θα την ακυρώσω. Εδώ και μερικές εβδομάδες παίζω αποκλειστικά με το quest pcvr και βρίσκω τα γραφικά φανταστικά. Το μαύρο είναι εντελώς σκοτάδι και σε πολλά παιχνίδια προτιμώ να παίζω ασύρματα. 

με βάζεις σε σκέψεις ισως να το ακυρώσω και εγω... θα περιμενω πρωτα να δοκιμασω το quest με το LINK αφου ακόμα περιμένω να ερθει το καλώδιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...