Προς το περιεχόμενο

Παιχνίδια Virtual Reality για PC [PC VR]


vste

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, ababapanos είπε

εκανα παραγγελια το valve index με χρονο παραδωσης εως 8 εβδομαδες, αλλα δεν εχω ιδεα τι θα παιξει με τα μεταφορικα και το τελικο κοστος της παραγγελιας. Αυτη την στιγμη η παραγγελια εγινε στα 1079 ευρω. δεν εχω πληρώσει ακομα, η πληρωμή γραφει θα γινει λιγο πριν την αποστολη. Ξερετε ποσο θα ειναι τα μεταφορικα και αν στελνεται απο Αμερικη? θα υπαρχει εξτρα χρεωση τελωνειο?

η valve από τι ξέρω τα στέλνει από ευρώπη δλδ λογικά δεν θα σε χρεώσει τ ο τελωνείο. Πάντως αν το δεις σε video σε ποιότητα κατασκευής και γενικά στησίματος νομίζω είναι ένα σκαλί παραπάνω από τα υπόλοιπα vr. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, screaming_trees είπε

Το θεμα για μενα δεν είναι αν εχει καλυτερη εικονα από το rift, αλλα αν αυτό που προσφερει αξιζει τα διπλα και παραπανω χρηματα. 

Αυτό ακριβώς. 
Είναι πολλά τα χρήματα και η διαφορά αντιστρόφως ανάλογη.
Όσο αφορά το video πιο πάνω, το thubnail μη σας ξεγελάει σε μεγέθυνση όντως μπορεί να ειναι έτσι αλλα στην πραξη απ την αποσταση που κοιτάει το μάτι ΔΕΝ φαινεται ετσι το rift S. Πρεπει να εστιάσεις πολυ με το μάτι, πραγμα που ΠΟΤΕ δε θα κάνεις ingame..
Φυσικά το index ειναι ενα κλικ καλύτερο, αλλα οπως προείπα οχι τοσο ωστε να δικαιολογει 2φορές+ την τιμή του.
Η ποιότητα κατασκευής στα oculus ειναι πολύ καλή όπως και το design. τα χειριστήρια (ειδικά του rift) ειναι tank... 

Επεξ/σία από pentraks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα χειριστήρια του rift S και quest δεν είναι τανκ και μπορεί να σπάσουν σε αντίθεση με τα χειριστήρια του παλιού ριφτ. Αλλά και τα χειριστήρια του index έχουν πολλά προβλήματα κατασκευαστικά με drift και αντοχής στο joystick, καθώς και εργονομίας με το trackpad που είναι μές στην μεση ανάμεσα στο joystick και τα κουμπιά. 

Η εικόνα S και index είναι αντίστοιχη από θέμα πανελ, είναι ίδιας πυκνότητας και ίδιας τεχνολογίας. Το rift έχει σαφώς καλύτερους φακούς που μειώνουν το glare και αυξάνουν το sweet spot. To index έχει λίγο (πολύ λίγο) μεγαλύτερο FOV, Κυρίως σε κάθετο. Το Index έχει σαφώς καλύτερο ήχο. Τα χειριστήρια θα έλεγα πως είναι ισάξια, σίγουρα τα touch δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα στην καθημερινή πράξη εκτός από τον αρχικό εντυπωσιασμό. Άρα έχουμε 600€ για ένα ζευγάρι καλά ενσωματωμένα ακουστικά (που δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν αλλού) και λίιιγο μεγαλύτερο FOV χωρίς μεγάλη διαφορά. Χμμμμ, δεν θα πάρω. 

Επεξ/σία από kgian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για του rift είπα ότι ειναι tank ;)

Για το S που έχω τώρα, παρόλο που έχω ακούσει κι εγώ διάφορα, τα δικά μου έχουν φάει κουτουλιές σε ντουλάπα και άντεξαν. Πάντως όντως έχουν αίσθηση ότι είναι πιο fragile συν ότι εξέχουν ανάποδα από τα προηγούμενα  του rift (λόγω Tracking) και ειναι περισσότερο εκτεθειμένα.

Επεξ/σία από pentraks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, ababapanos είπε

εκανα παραγγελια το valve index με χρονο παραδωσης εως 8 εβδομαδες, αλλα δεν εχω ιδεα τι θα παιξει με τα μεταφορικα και το τελικο κοστος της παραγγελιας. Αυτη την στιγμη η παραγγελια εγινε στα 1079 ευρω. δεν εχω πληρώσει ακομα, η πληρωμή γραφει θα γινει λιγο πριν την αποστολη. Ξερετε ποσο θα ειναι τα μεταφορικα και αν στελνεται απο Αμερικη? θα υπαρχει εξτρα χρεωση τελωνειο?

Δεν εχει μεταφορικα ερχεται κατευθειαν απο τις αποθηκες της steam απο Ευρωπη , σε εμενα το ειχαν στειλει με dhl courier το ειχα παραλαβει σε 5μερες μετα απο το confirmation mail 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, kyriakidis είπε

Δεν εχει μεταφορικα ερχεται κατευθειαν απο τις αποθηκες της steam απο Ευρωπη , σε εμενα το ειχαν στειλει με dhl courier το ειχα παραλαβει σε 5μερες μετα απο το confirmation mail 

Μαλλον θα ακυρωσω. Διαβαζω οτι οι περισσοτεροι γραφουν πως δεν αξιζει για καποιον που εχει ιδη το S.Οι διαφορες δηλαδη δεν ειναι τοσο μεγαλες για να δικαιολογουν 1000 ευρω αγορα.  Εγω βεβαια εχω το Quest με Link ,  αλλα νομιζω ειναι σχεδον το ιδιο  απόδοση + ολα τα πλεονεκτηματα του Quest

Επεξ/σία από ababapanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oσοι εχετε Quest , δεν ξερω αν το εχετε δοκιμάσει αλλα ανακαλυψα τροπο που μεσω του virtual Desktop μπορουμε ασυρματα να παιξουμε παιχνιδια SteamVR , Κατα την γνωμη μου ειναι καταπληκτικο. το δοκιμασα με ενα δυο παιχνιδια και επαθα πλακα,  δεν ξερω βεβαια τι διαφορα θα δω οταν συνδεθω με καλωδιο μεσω Oculus Link. Αλλα η αισθηση χωρις καλωδια ειναι μοναδικη

Εδω ειναι για οποιον ενδιαφερεται να το δοκιμάσει.

https://www.reddit.com/r/OculusQuest/comments/efy6ai/howto_virtual_desktop_steamvr_on_quest/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ababapanos είπε

Oσοι εχετε Quest , δεν ξερω αν το εχετε δοκιμάσει αλλα ανακαλυψα τροπο που μεσω του virtual Desktop μπορουμε ασυρματα να παιξουμε παιχνιδια SteamVR , Κατα την γνωμη μου ειναι καταπληκτικο. το δοκιμασα με ενα δυο παιχνιδια και επαθα πλακα,  δεν ξερω βεβαια τι διαφορα θα δω οταν συνδεθω με καλωδιο μεσω Oculus Link. Αλλα η αισθηση χωρις καλωδια ειναι μοναδικη

Εδω ειναι για οποιον ενδιαφερεται να το δοκιμάσει.

https://www.reddit.com/r/OculusQuest/comments/efy6ai/howto_virtual_desktop_steamvr_on_quest/

Φυσικά, γνωστό το virtual desktop και εξαιρετικό. Παίζει φανταστικά. Το καλώδιο βέβαια έχει καλύτερα γραφικά γιατί πιάνει μεγαλύτερο Bitrate και είναι και πιο smooth αλλά και με το VD πολλά παιχνίδια τα παίζεις πολύ καλά. Το Alyx το τελείωσα μια φορά με το καλώδιο και μετά στο καπάκι ξανά ασύρματα και το ευχαριστήθηκα τέλεια και τις 2 φορές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kgian είπε

Φυσικά, γνωστό το virtual desktop και εξαιρετικό. Παίζει φανταστικά. Το καλώδιο βέβαια έχει καλύτερα γραφικά γιατί πιάνει μεγαλύτερο Bitrate και είναι και πιο smooth αλλά και με το VD πολλά παιχνίδια τα παίζεις πολύ καλά. Το Alyx το τελείωσα μια φορά με το καλώδιο και μετά στο καπάκι ξανά ασύρματα και το ευχαριστήθηκα τέλεια και τις 2 φορές. 

Ειδες διάφορα στα γραφικά με καλώδιο και χωρις? 

επισης ηθελα να ρωτησω αν το supersampling ειναι συμβατο με το oculus Quest , η ειναι μονο για το S ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, έχει διαφορά στα γραφικά γιατί το καλώδιο έχει bitrate 150Mbps ενώ το virtual desktop φτάνει μέχρι 100Mbps. Για να αυξήσεις τα γραφικά του λινκ κατέβασε το oculus tray tool. Έχει ειδικό tab για λινκ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είμαι λίγο άσχετος με το θέμα. Αλλά ετοιμάζομαι να πάρω ένα vr headset. Μεταξύ του Oculus Rift S και Quest πoιό θα προτείνατε? Κυρίως από άποψη ποιότητα εικόνας/ framerate/fov. Επίσης θα πρέπει να αγοράσω και ακουστικά ξεχωριστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, >-Nosakos<- είπε

Παιδιά είμαι λίγο άσχετος με το θέμα. Αλλά ετοιμάζομαι να πάρω ένα vr headset. Μεταξύ του Oculus Rift S και Quest πoιό θα προτείνατε? Κυρίως από άποψη ποιότητα εικόνας/ framerate/fov. Επίσης θα πρέπει να αγοράσω και ακουστικά ξεχωριστά?

Έχεις υπολογιστή που να σηκώνει vr; Τι έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...