Προς το περιεχόμενο

Hellas direct Ασφαλειες αυτοκινητου


micha24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

38 λεπτά πριν, Liverpool89 είπε

Ασφαλιστη εκανε συμβολαιο στον αδερφο μου, απλα με αερα, δεν ηταν ποτε ασφαλισμενο το αμαξι.

Δυστυχως αρκετοι συναδελφοι μου στον παρελθον εκαναν αυτο που περιγράφεις και τους εβλεπα να ερχονται σε συναντησεις με X5 και εγω με kawasaki kazer. Πλαστα συμβολαια, αέρα συμβολαια κλπ.
Σημερα ειναι εξαιρετικα πιο δυσκολο. Μεσω του www.hic.gr μπορεις να δεις αν εισαι ασφαλισμενος και που εισαι ασφαλισμενος, και επισης ΟΛΕΣ οι εταιριες εχουν κωδικους πληρωμης για πληρωμη των ασφαλιστρων κατευθειαν σε αυτές. Να το προτιμάς. Κάνεις την ζωή την δικη σου αλλά και του τίμιου ασφαλιστή πιο εύκολη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους, πριν λίγες ώρες στούκαραν τη σύζυγό μου παραβιάζοντας stop. Τα γράφω εδώ, διότι το αυτοκίνητό της ειναι στην HD, αυτό που παραβίασε το stop ειναι στην Υδρόγειο. Υλικές ζημιές ευτυχώς μόνο, ο άλλος οδηγός συνεννοήσιμος (... αλλά η φροντίδα ατυχήματός του τον συμβούλεψε να πει "δεν γνωρίζω ποιος ειναι ο υπαίτιος")

Έγιναν όλα θεωρητικά σωστά, ήρθαν οι 2 φροντίδες, ήρθε η αστυνομία, έγιναν οι καταγραφές, πάρθηκαν οι φωτογραφίες, ευτυχώς με το άλλο όχημα στη θέση του ατυχήματος, έχοντας βάλει μούρη στην κάθετο, με το stop 1 μέτρο πίσω του. Της συζύγου εκλεινε το δρόμο, οπότε το πάρκαρε αμέσως δεξιότερα.

Σε 2 μέρες που θα ανοίξει ο φάκελος, όπως μας είπε η φροντίδα, αν η HD πει ότι η άλλη ασφαλιστική δεν αποδέχεται, ή δέχεται συνυπαιτιότητα ή αυτό που διαβάζω τελευταία "οι ζημιές των οχημάτων δεν ταιριάζουν", κινητοποιώ τη νομική προστασία (είναι ενεργή η κάλυψη),  αποκαθιστώ το όχημα και αναμένω το δικαστήριο; Σημείωση, το λογαριασμό θα τον στείλω στη σύζυγο, ολα κι όλα 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις συγκεκριμένες εταιρίες που αναφέρεις δε νομίζω να αντιμετωπίσεις πρόβλημα...
Κάποιες άλλες το έχουν σύστημα και βασανίζουν πελάτες, συνεργεία, ασφαλιστές κλπ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, soterman said:

Μακάρι, ελπίζω να πάνε όλα όπως πρέπει. Θα ενημερώσω ούτως ή άλλως για την πορεία...

Εμένα η HD μου είχε βάλει τα χρήματα με το που είδε την θετική δήλωση του άλλου πάντως.. ήταν πολύ γρήγοροι σε αυτό. Αλλά έφυγα από HD γιατί ηταν ακριβή πολύ. Σε άλλο τρακάρισμα που είχα που είχε δικαστήρια (ποινικό / αστικό) αλλά ήμουν σε Interamerican, το έφτιαξα εγώ το όχημα και τα λεφτά τα πήρα 4 χρόνια μετά που γίνανε τα δικαστήρια. Γενικά έτσι πάει από την εμπειρία μου μέχρι τώρα στις στούκες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και με το που με ειδοποίησαν απο την HD ότι ο τάδε ειναι ο εμπειρογνώμονας που ανέλαβε την υπόθεση, όλα τα φανοποιία και τα συνεργεία μου λένε "είσαι τυχερός, ειναι μεγάλο φρύδι". Δεν έχει επικοινωνήσει ακόμα μαζί μου, αλλά έχω μια ερώτηση... Μπορώ να αγοράσω εγώ κάποια από τα ανταλλακτικά που θα χρειαστούν για την επισκευή; Προφανώς με απόδειξη και έπειτα από (ελπίζω) δική του συγκατάθεση.

Ερώτηση 2, αν δεν συμφωνήσω μαζί του για το παραπάνω ή για το γενικό ύψος της επισκευής, ή ό,τιδήποτε άλλο, μπορώ να ζητήσω άλλον πραγματογνώμονα; Ή επισκευάζω και πάω την HD δικαστικώς;

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!

Επεξ/σία από soterman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ακριβώς ίδια περίπτωση, πήρα την έγκριση από ασφαλιστική, πήγα φανοποιείο τα ανέλαβε όλα (έφερε νέες πόρτες) και πλήρωσα 500€ γιατί ζήτησα ολική βαφή, που δεν κάλυπτε η ασφαλιστική. Αλλιώς θα μπορούσε να μην πληρώσω και τίποτα.
Χρειάστηκε όμως 3-4 μέρες να γίνει ραντεβού με το φανοποιό να έρθει και ο πραγματογνώμονας εκεί και να εγκριθεί η ζημιά.
Βέβαια να πω ότι δεν έμαθα ποτέ το ακριβές ύψος της ζημιάς που ενέκρινε η ασφαλιστική, το μόνο που μου είπε ο φανοποιός ήταν "αν θες ολική είναι +500", που μπορεί και να με έχει φάει δηλ. να έβγαλε καλό μεροκαματάκι και από εμένα και από την ασφαλιστική, απλά το είδα σαν ευκαιρία γιατί ολική βαφή με 500€ μόνο δεν έπαιζε να έκανα...

Επεξ/σία από mechpanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, soterman said:

Και με το που με ειδοποίησαν απο την HD ότι ο τάδε ειναι ο εμπειρογνώμονας που ανέλαβε την υπόθεση, όλα τα φανοποιία και τα συνεργεία μου λένε "είσαι τυχερός, ειναι μεγάλο φρύδι". Δεν έχει επικοινωνήσει ακόμα μαζί μου, αλλά έχω μια ερώτηση... Μπορώ να αγοράσω εγώ κάποια από τα ανταλλακτικά που θα χρειαστούν για την επισκευή; Προφανώς με απόδειξη και έπειτα από (ελπίζω) δική του συγκατάθεση.

Ερώτηση 2, αν δεν συμφωνήσω μαζί του για το παραπάνω ή για το γενικό ύψος της επισκευής, ή ό,τιδήποτε άλλο, μπορώ να ζητήσω άλλον πραγματογνώμονα; Ή επισκευάζω και πάω την HD δικαστικώς;

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!

Τι σημαίνει "μεγάλο φρύδι", και γιατί είσαι τυχερός? Ότι και να σημαίνει πάντως, μην περιμένεις ότι θα ευνοήσει εσένα και θα ρίξει την ασφαλιστική που τον προσέλαβε/πληρώνει.

1. Τα ανταλλακτικά ούτως ή άλλως εσύ τα αγοράζεις, δεν στα φέρνει ο πραγματογνώμονας, εσύ τα βρίσκεις/αγοράζεις (ή έστω ο φανοποιός σου), κόβονται τιμολόγια για ανταλλακτικά και για εργασία στο δικό σου όνομα, και μετά τα δίνεις στην ασφαλιστική για να αποζημιωθείς.

2. Όχι βέβαια, δεν μπορείς να ζητήσεις άλλον πραγματογνώμονα, αν θέλεις βάζεις εσύ κάποιον να κάνει πραγματογνωμοσύνη για σένα (τον οποίο θα τον πληρώσεις από την τσέπη σου), και μετά πας την Υδρόγειο δικαστικώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπε κανείς να ευνοήσει εμένα και να ρίξει τους υπόλοιπους. Ειρωνικά μου το ανέφεραν, ίσως δεν έγινε κατανοητό στο γραπτό λόγο. Το ίδιο αμάξι που είχα πριν θέλω, όχι λιγότερο, that's all.

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, soterman said:

Δεν είπε κανείς να ευνοήσει εμένα και να ρίξει τους υπόλοιπους. Ειρωνικά μου το ανέφεραν, ίσως δεν έγινε κατανοητό στο γραπτό λόγο. Το ίδιο αμάξι που είχα πριν θέλω, όχι λιγότερο, that's all.

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Sorry, έτσι όπως το διάβασα νόμιζα πως έλεγαν κυριολεκτικά το "τυχερός είσαι".

Πάντως στη θέση σου δεν θα ανησυχούσα, η έκθεση που βγάζουν οι πραγματογνώμονες είναι κοντά στην πραγματικότητα, και στις μικρές ζημιές - οι σοβαρές εταιρείες τουλάχιστον - πληρώνουν όλο το ποσό χωρίς πολλά πολλά.

Να σαι καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα ήρθε ειδοποίηση ότι η άλλη ασφάλεια έκανε θετική δήλωση. Τώρα αρχίζει το τρέξιμο για τα ανταλλακτικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξεκινησε παλι αυτη η περιοδος που σε ενα μηνα πρεπει να ανανεωσω την ετησια του αυτοκινητου .
Η ειδοποιηση ανανεωσης που μου ηρθε ειναι 8€ παραπανω απο την περσυνη τιμη ,  δεχτηκε ομως το PRAKTIKER και εκανε -5% και ερχετε στην ιδια κριβως τιμη με περυσι .
Στα sites συγκρισης , η ΗD εχει την πιο φτηνη τιμη αλλα πιο ακριβα απο την ανανεωση που μου εστειλε .
Οι αλλες ξεφευγουν αρκετα .....
Αντε να δω τι θα κανω 

 

 

Επεξ/σία από villasg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν εισαι ευχαριστημένος μεχρι στιγμης, δεν αξιζει τον κοπο να αλλαξεις για 8 Ευρώ το χρόνο σε ετήσιο συμβόλαιο (αν κατάλαβα καλά)

Το φτηνό κρέας συνήθως το τρώνε οι σκύλοι και δεν αξιζει να ρισκάρετε την περιουσία σας για φραγκοδίφραγκα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, prometheas είπε

Το φτηνό κρέας συνήθως το τρώνε οι σκύλοι και δεν αξιζει να ρισκάρετε την περιουσία σας για φραγκοδίφραγκα 

Kαι το ακριβό τα λαμόγια βλέπε Ασπις Πρόνοια κάποτε....:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπαρχουν αρκετές σοβαρές ασφαλιστικές  που εχουν επιβιώσει δεκαετίες και γενικά κανουν σωστά την δουλειά τους. Δεν ειναι ομως οι φτηνότερες (κατά κανόνα)

Λαμόγια υπήρχαν, υπαρχουν και θα υπάρχουν. Αυτός δεν ειναι λόγος να τα μηδενίζουμε ολα.  Προσοχή χρειάζεται , ψαξιμο, ερευνα (οχι από το Facebook)  ...ε και λίγη τύχη

 

Για την Ασπις Πρόνοια ας προσεχαν οσοι πίστεψαν οτι θα γινουν πλούσιοι από συνταξιοδοτικά προγράμματα . Οπως και αυτοι που το 1996-1999 θεωρούσαν οτι το χρηματιστήριο μπορεί να πηγαινει μόνο προς τα πάνω... Με τα αποτελέσματα που θυμούνται οι παλαιότεροι..

Βλέπεις στην Ελλάδα το σύστημα θελει να παράγει πρόβατα και παπαγάλους γιαυτό δεν υπαρχει ουτε ενα σοβαρό μάθημα για personal finance management ή επενδύσεις  ούτε καν στην τριτοβάθμια εκπαιδευση. Με αποτέλεσμα ακόμα και φοιτητές να μην ξερουν τον τυπο του ανατοκισμού ή τι ειναι compound interest ή πως δουλεύουν (τα βασικά) οι κεφαλαιαγορές αλλα να θελουν να επενδύσουν... 

Τελος παντων, ότι νομιζει ο καθένας...

 

Επεξ/σία από prometheas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...