Προς το περιεχόμενο

Hellas direct Ασφαλειες αυτοκινητου


micha24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Doubt είπε

Το ΙΧ έχεις δικαίωμα να το κυκλοφορείς και να το παρκάρεις όπου θέλεις ανά την Ελλάδα. Επίσης έχεις δικαίωμα να μετακομίσεις, να πας διακοπές, να σε φιλοξενήσουν κλπ κλπ

Μερικές φορές ξεπερνάς τα όρια του ασφαλιστή και θυμίζεις κάτι μεταξύ Κοντομηνά και Μινέττα.

Οπου θελεις το κυκλοφορεις, οπου θελεις πας διακοπες. Μονιμη κατοικια ομως εχεις σε ενα μερος και μονο.

13 ώρες πριν, Doubt είπε

να μετακομίσεις

Αν μετακομισεις, αμεση υποχρεωση να δηλωσεις την μονιμη κατοικια σου. Χαρακτηριστικο των Στρατιωτικών που αποστέλουν το φύλλο πορείας της μετάθεσης.

Πελατης απο Καλαμάτα -αν θυμάμαι καλά-, του φιλου μου του Αρη. Αποκτησε καρκινο. Αυτο σημαινε οτι τον περισσοτερο καιρο πια εμενε στην Αθηνα στην κόρη του γιατι νοσηλευόταν -εμπαινε και εβγαινε- σε ιδιωτικο νοσοκομειο στην Αθήνα. Οι νοσηλειες πληρωνόντουσαν απο το ασφαλιστηριο υγειας του στην ιδια ασφαλιστικη εταιρια με την ασφαλιστικη που ασφαλιζει το αμάξι.
Το αυτοκινητο κλάπηκε στην Αθήνα. Αμεσα υπήρχε άρνηση αποζημίωσης. Το θέμα πήγε δικαστικά και κέρδισε την υπόθεση η ασφαλιστική εταιρία.
και μιλαω για τα 10-20.000 της αξιας του οχηματος. Σκέψου τι γίνεται στα 500-1.000.000 που φτανει ευκολα ενας θάνατος και μια αναπηρία.
Ακομα και εγω ειχα ελπιδα οτι το δικαστηριο θα δικασει αποζημιωση αναλογική ώς προς την αναλόγια ασφαλίστρων Αθήνας - Καλαμάτας. 
Πληρώνεις τα μισα ασφάλιστρα στην Καλαμάτα αντί στην Αθήνα? Θα πάρεις την μισή αποζημίωση.
Δεν έγινε αυτό όμως! Και πρωτόδικα και εφετείο.

13 ώρες πριν, Doubt είπε

Μερικές φορές ξεπερνάς τα όρια του ασφαλιστή και θυμίζεις κάτι μεταξύ Κοντομηνά και Μινέττα

Εντελώς ειλικρινα δεν με ενδιαφερει ούτε στο ελαχιστο τι θυμίζω στον καθε αναγνωστη ενός Forum, χωρις φυσικά να θέλω να σε προσβάλω προσωπικά. Έχω χρέος να λέω πάντα την αλήθεια, και έστω και ΕΝΑΣ να σωθεί, θα ειναι μια τεραστια επιτυχια! Θα έχω βάλει το δικο μου λιθαράκι στον θεσμό της ιδιωτικής ασφάλισης που παραπαίει καθημερινά.
Ξέρεις πόσες παπάτζες ξέρω να πώ για να χαιδέψω αυτια??? ουυυυυυ!

Επεξ/σία από andreaspA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δηλαδή η ασφαλιστική σε αποζημιώνει μόνο αν κλαπεί το αυτοκίνητο στον τόπο κατοικίας σου. Αν κλαπεί οπουδήποτε αλλού, κλάφ'τα. Μάλιστα, το μάθαμε κι αυτό. (εκτός φυσικά έχεις έναν υπερκαταπληκτικό ασφαλιστή και δε κάνεις αυτές τις τρισκατάρατες direct ασφάλειες όπου τότε κοιμάσαι ήσυχος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, andreaspA είπε

Οπου θελεις το κυκλοφορεις, οπου θελεις πας διακοπες. Μονιμη κατοικια ομως εχεις σε ενα μερος και μονο.

Αν μετακομισεις, αμεση υποχρεωση να δηλωσεις την μονιμη κατοικια σου. Χαρακτηριστικο των Στρατιωτικών που αποστέλουν το φύλλο πορείας της μετάθεσης.

Πελατης απο Καλαμάτα -αν θυμάμαι καλά-, του φιλου μου του Αρη. Αποκτησε καρκινο. Αυτο σημαινε οτι τον περισσοτερο καιρο πια εμενε στην Αθηνα στην κόρη του γιατι νοσηλευόταν -εμπαινε και εβγαινε- σε ιδιωτικο νοσοκομειο στην Αθήνα. Οι νοσηλειες πληρωνόντουσαν απο το ασφαλιστηριο υγειας του στην ιδια ασφαλιστικη εταιρια με την ασφαλιστικη που ασφαλιζει το αμάξι.
Το αυτοκινητο κλάπηκε στην Αθήνα. Αμεσα υπήρχε άρνηση αποζημίωσης. Το θέμα πήγε δικαστικά και κέρδισε την υπόθεση η ασφαλιστική εταιρία.
και μιλαω για τα 10-20.000 της αξιας του οχηματος. Σκέψου τι γίνεται στα 500-1.000.000 που φτανει ευκολα ενας θάνατος και μια αναπηρία.
Ακομα και εγω ειχα ελπιδα οτι το δικαστηριο θα δικασει αποζημιωση αναλογική ώς προς την αναλόγια ασφαλίστρων Αθήνας - Καλαμάτας. 
Πληρώνεις τα μισα ασφάλιστρα στην Καλαμάτα αντί στην Αθήνα? Θα πάρεις την μισή αποζημίωση.
Δεν έγινε αυτό όμως! Και πρωτόδικα και εφετείο.

Εντελώς ειλικρινα δεν με ενδιαφερει ούτε στο ελαχιστο τι θυμίζω στον καθε αναγνωστη ενός Forum, χωρις φυσικά να θέλω να σε προσβάλω προσωπικά. Έχω χρέος να λέω πάντα την αλήθεια, και έστω και ΕΝΑΣ να σωθεί, θα ειναι μια τεραστια επιτυχια! Θα έχω βάλει το δικο μου λιθαράκι στον θεσμό της ιδιωτικής ασφάλισης που παραπαίει καθημερινά.
Ξέρεις πόσες παπάτζες ξέρω να πώ για να χαιδέψω αυτια??? ουυυυυυ!

Αντί να καταφεύγεις σε κορώνες, bold, κεφαλαία, θαυμαστικά και δεν ξέρω τι..κάνε μια παράθεση το άρθρο της σύμβασης, το νόμο που βασίζεται κλπ

Αν έχεις την απόφαση με την αιτιολόγηση της, ανέβασε την απόφαση. Είπαμε, άλλο φόρουμ, άλλο καφενείο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Δηλαδή η ασφαλιστική σε αποζημιώνει μόνο αν κλαπεί το αυτοκίνητο στον τόπο κατοικίας σου. Αν κλαπεί οπουδήποτε αλλού, κλάφ'τα. Μάλιστα, το μάθαμε κι αυτό. (εκτός φυσικά έχεις έναν υπερκαταπληκτικό ασφαλιστή και δε κάνεις αυτές τις τρισκατάρατες direct ασφάλειες όπου τότε κοιμάσαι ήσυχος)

Αν εχεις δηλωσει ψευδως την μονιμη κατοικια σου, ναι! δεν σε αποζημιωνει. Αν βρισκεσαι διακοπες, επισκεψη, οπουδηποτε φυσικα και σε αποζημιωνει. 

18 λεπτά πριν, Doubt είπε

Αντί να καταφεύγεις σε κορώνες, bold, κεφαλαία, θαυμαστικά και δεν ξέρω τι..κάνε μια παράθεση το άρθρο της σύμβασης, το νόμο που βασίζεται κλπ

Διαβασε αυτο και ισως να καταλαβεις.

https://www.lawspot.gr/nomikes-plirofories/nomothesia/n-2496-1997/arthro-3-nomos-2496-1997-perigrafi-toy-kindynoy

1. Κατά τη σύναψη της σύμβασης ο λήπτης της ασφάλισης υποχρεούται να δηλώσει στον ασφαλιστή κάθε στοιχείο ή περιστατικό που γνωρίζει, το οποίο είναι αντικειμενικά ουσιώδες για την εκτίμηση του κινδύνου, καθώς επίσης να απαντήσει σε κάθε σχετική ερώτηση του ασφαλιστή

5. Σε περίπτωση παράβασης από αμέλεια της υποχρέωσης που προβλέπεται στην παρ. 1 του άρθρου αυτού, ο ασφαλιστής έχει τα δικαιώματα της παρ. 3 του άρθρου αυτού και επιπλέον, αν η ασφαλιστική περίπτωση επέλθει πριν τροποποιηθεί σύμφωνα με την παρ. 3 του άρθρου αυτού, η ασφαλιστική σύμβαση η πριν η καταγγελία αρχίσει να παράγει αποτελέσματα, το ασφάλισμα μειώνεται κατά το λόγο του ασφαλίστρου που έχει καθορισθεί προς το ασφάλιστρο που θα είχε καθορισθεί, αν δεν υπήρχε η παράβαση.

6. Σε περίπτωση παράβασης από δόλο της υποχρέωσης που προβλέπεται στην παρ. 1 του άρθρου αυτού, ο ασφαλιστής έχει δικαίωμα να καταγγείλει τη σύμβαση μέσα σε προθεσμία ενός (1) μηνός από τότε που έλαβε γνώση της παράβασης. Αν η ασφαλιστική περίπτωση επέλθει εντός της παραπάνω προθεσμίας, ο ασφαλιστής απαλλάσσεται της υποχρέωσης του προς καταβολή του ασφαλίσματος, Ο λήπτης της ασφάλισης υποχρεούται σε αποκατάσταση κάθε ζημίας του ασφαλιστή.

Για αυτο και μου εκανε εντυπωση το οτι δεν αποζημιωθηκε συμφωνα με την αναλογια ασφαλιστρου επαρχιας και ασφαλιστρου Αθηνας. Το πως αποδειχθηκε δολος δεν το ξερω.

Σε κάλυψα ή πάλι είμαι εγκάθετος ασφαλιστής που θέλω να σου κλέψω τα λεφτά?

 

18 λεπτά πριν, Doubt είπε

Είπαμε, άλλο φόρουμ, άλλο καφενείο.

Ακριβως το ιδιο πραγμα ειναι. Στο καφενειο να κρινεις ποιος λεει τι! τον ασφαλιστη θα τον ακουσεις για ασφαλιστικά, τον ηλεκτρολόγο για ηλεκτρολογικά, και τον καρπουζά για καρπούζια.

Επεξ/σία από andreaspA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά  από την στιγμή  πού  "κλέβεις "   ,πληρώνοντας φτηνότερα ασφάλιστρα  έχοντας δηλώσει  μόνιμη  κατοικία σε επαρχία  ,ενω μένεις  Αθήνα   πιστεύεται  ότι η ασφαλιστική  δεν θα ξεψαχνισει  τα πάντα  ,  σε περίπτωση  κλοπής;;  η σε οποιοδήποτε  άλλη περίπτωση  που θα χρειαστεί  να τα σκασει χοντρά;;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, andreaspA είπε

Για αυτο και μου εκανε εντυπωση το οτι δεν αποζημιωθηκε συμφωνα με την αναλογια ασφαλιστρου επαρχιας και ασφαλιστρου Αθηνας. Το πως αποδειχθηκε δολος δεν το ξερω.

Και τώρα πρέπει να συμπάσχουμε με την κακομοίρα την ασφαλιστική που δεν αποζημίωσε τον καρκινοπαθή που μέσα στην δυστυχία του, του έκλεψαν και το ΙΧ;

Δεν ξέρω αν υπάρχει ανώτερος βαθμός, ευρωπαϊκό δικαστήριο ή οτιδήποτε άλλο, η απόφαση όμως σε βγάζει από τα ρούχα σου. Θα μου πεις, πρώτη φορά είναι; και θα μου κλείσεις το Μάτι.

Άστα να παν' στο διάολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Doubt είπε

Και τώρα πρέπει να συμπάσχουμε με την κακομοίρα την ασφαλιστική που δεν αποζημίωσε τον καρκινοπαθή που μέσα στην δυστυχία του, του έκλεψαν και το ΙΧ

Συμπασχεις δεν συμπασχεις δεν εχει σημασια. Σημασια εχει τι λέει η νομοθεσια. Στο συγκεκριμενο θέμα ειναι ξεκάθαρη.
Οποιος θέλει να κοιμαται ήσυχος λοιπόν, προνοοει. Οι υπολοιποι περιμενουν συμπαθειες, και ελεημοσύνες. 

Εσυ οταν θα γινεις Δ/Ντης ζημιων, να βαζεις υπογραφες και να αποζημιωνεις εκει που δεν πρεπει συμφωνα με την νομοθεσία, γιατι εχεις συμπάθειες ή οποιοδηποτε αλλο συναισθημα ή συμφέρον. Να μας πεις τι τσιγαρα καπνιζεις μόνο...
Αυτα επι του θέματος. Ελπιζω να σου έλυσα την απορία.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή οι ασφαλιστικές δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα, να τον ακούτε τον γερο-Ανδρέα. Γιατί αν νομίζετε εσείς ότι είσαστε πονηροί, άλλο τόσο είναι αυτές. Και μπορεί όταν κάνετε την ασφάλεια να νιώθετε ότι τις ρίχνετε, όταν όμως (αχρείαστη να'ναι) θα έρθει η ώρα της αποζημίωσης, να είσαστε σίγουροι ότι θα κατεβάσουν στην ζημιά πραγματογνώμονες που πρώτον είναι πιο πονηροί από εσάς, δεύτερον τις πονηριές τις δικές σας τις βλέπουν κάθε μέρα, δεν θα είστε ούτε οι πρώτοι ούτε οι τελευταίοι έξυπνοι που θα βρεθούν στο διάβα τους.

Οπότε 3 πράματα σε ότι έχει να κάνει με δαύτους:

1. Καλό ασφαλιστικό σύμβουλο. Να ξέρει να σε φυλάξει από κακοτοπιές και να νοιάζεται, μην τον νοιάζει μόνο να πάρει το συμβόλαιο.

2. Αν κάτσει (μεγάλη) ζημιά, βρείτε σύμβουλο διαχείρισης ζημιάς. Μην πάτε να τα βάλετε μόνοι σας με το θεριό. Θα σας φάνε λάχανο.

3. Όπως κάνεις την ασφάλεια προληπτικά, ν κάνεις προληπτικά ότι πρέπει για να μην έρθει ο κίνδυνος και γενικά να είσαι κομπλέ ώστε να μην είσαι εκτός από τον κίνδυνο, εκτεθειμένος και απέναντι στην ασφαλιστική και σε αφήσει χωρίς αποζημίωση. Επίσης όσο πιο κομπλέ είσαι, διαπραγματεύεσαι καλύτερο συμβόλαιο...

 

Αυτά...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Εσυ οταν θα γινεις Δ/Ντης ζημιων, να βαζεις υπογραφες και να αποζημιωνεις εκει που δεν πρεπει συμφωνα με την νομοθεσία, γιατι εχεις συμπάθειες ή οποιοδηποτε αλλο συναισθημα ή συμφέρον.

Τώρα μας δουλεύεις;

Δεν έγραψες πως ο άνθρωπος (καλή του ώρα) έμενε μόνιμα επαρχία, ήρθε στην Αθήνα φιλοξενούμενος για να κάνει θεραπείες και τον έκλεψαν;

Α.. τώρα πρόσεξα τη λεπτομέρεια. Τις θεραπείες τις πλήρωνε η ίδια ασφαλιστική που είχε και το ΙΧ. Τώρα μάλιστα, ήρθε κι έδεσε.

Πες μόνο ποια είναι αυτή η ασφαλιστική για μην περάσουμε ποτέ ούτε απ' έξω.

Επεξ/σία από Doubt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Doubt είπε

Δεν έγραψες πως ο άνθρωπος (καλή του ώρα) έμενε μόνιμα επαρχία, ήρθε στην Αθήνα φιλοξενούμενος για να κάνει θεραπείες και τον έκλεψαν;

ηταν καποτε! πια δεν ηταν. Ηταν μονιμος κατοικος αθηνων λογω της ασθενειας του. Και στην τελικη... αυτο ειπε το δικαστηριο. Πρωτοδικα και εφετειο. Τι να συζητησουμε πιο περα? Οτι ο Doubt στο insomnia εχει διαφορετικη αποψη επι του θέματος? προφανως αποδειχθηκε οτι πια ειχε μονιμη κατοικια την αθηνα και προφανως -κρινοντας απο την αποφαση- ειχε και δόλο! Πολυ πιθανα -σκέφτομαι- να ειχε στειλει για εκδοση προσθετης πραξης, να βγηκε καμια θετικη και να μην την πληρωσε ποτε γιατι δεν του αρεσε το +

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Πες μόνο ποια είναι αυτή η ασφαλιστική για μην περάσουμε ποτέ ούτε απ' έξω.

ολες! 

Επεξ/σία από andreaspA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

άρα επιλέγουμε τη φθηνότερη χωρίς μεσάζοντες ...

οτι θελεις επελεξε. Ο καθενας ειναι αξιος της μοιρας του.
Διαλεξε την φθηνοτερη χωρις μεσαζοντες, αν το θεμα του να διαλεξεις την καλυτερη με ή χωρις μεσαζοντα ειναι να κανει τα στραβα ματια οταν κανεις λαμογιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, Liverpool89 said:

Εν τω μεταξύ μόνο εμενα μου φαινεται, πολυ προχειρη η περιγραφη; 

Τι κ.α;

Δεν επρεπε να εχει ολες τις καλυψεις που προσφερει και μετα ή να ανατρεχεις για την αναλυση τους ή να ανοιγει προς τα κατω, οπως γινεται σε αλλα αντιστοιχες τετοιες υπηρεσίες. 

Οσο για το τοπο κατοικιας, σιγουρα καλο ειναι να δηλώνεις εκει που μενεις, ασχετα με την πινακιδα, γιατι ποσες φορες θα εισαι εκτος νομου. Ελαχιστες ή  τις πιο συχνες μερες, Χριστούγεννα, Πασχα, αργιες. 

Αν πατησεις στο λεπτομερεις καλυψεων, τα βγαζει ολα αναλυτικα. Μαλλον φετος θα παω anytime, δινει και 30 ευρω δωροκαρτα στο skroutz και συνεργαζεται και με αρκετα συνεργεια και λοιπα καταστηματα για επιπλεον εκπτωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα μπαινει το δίλημμα online ασφαλιση ή  μεσω ασφαλιστικου συμβουλου, που δεν ξερεις αν αυτα που σου λεει ισχυουν;

Ασφαλιστη εκανε συμβολαιο στον αδερφο μου, απλα με αερα, δεν ηταν ποτε ασφαλισμενο το αμαξι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...